Siz hayvanlarınız ile sadece Sevginizi paylaşın, gerisini Bize bırakın.
Veteriner Dr. Oya Tekin Balık´
Tarih: 29.1.2018 12:15:45

Hiç veteriner olmayı düşündünüz mü? Ne yaparlar, işleri zor mu? Ne de olsa bir canlının hayatını kurtarıyorsunuz. Hayvanlar, insan hayatında çok önemli bir yere sahip. Bizim sevgili dostlarımızla hemen her gün haşır neşir olan, onların her türlü probleminde kapılarını çaldığımız veterinerlerimize birkaç soru sorup onları daha yakından tanımak istedim. Alanında Uzman olan Veteriner Dr. Oya Tekin Balık´a yerinde Alpha Veteriner Kliniği´nde, sorularımı cevapladığı için teşekkür eder, söylediği bazı değerli şeyleri gözden kaçırmamanızı dilerim. 

 

Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz Dr. Oya Tekin Balık kimdir?

Merhaba, Ben, 1984 yılı Ankara doğumluyum. Çok sevgili anneciğim Özen Tekin mimar emeklisiydi. Kendisini 2017 Şubat ayında kaybettim. Öncelikli olarak bütün hayatımda, güçlü kadın profili olan ve ne olursa olsun okumam için her türlü fedakarlığı yapan anneciğimi buradan yad etmek isterim. Abim Oğuzhan Tekin de tıpkı benim gibi Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi´nden mezun olmuştur ve şu anda Ankara Tarım İl Müdürlüğünde görev yapmaktadır. İlk, orta ve lise eğitimlerimi tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi´ne 2002 yılında giriş yaptım. 2007 mezuniyetimden hemen sonra yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi´nde Mikrobiyoloji Anabilim Dalı´nda Doktoramı tamamladım. Doktora mezuniyetim 2013 yılında gerçekleşti. Şu anda Antalya´da yaşamaktayım. Sevgili eşim Hasan Balık ise Konyaaltı Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezinde Veteriner Hekim olarak görev yapmaktadır. Yankı Balık adında dünyalar tatlısı 16 aylık bir kız evladımız var.

Neden başka bir meslek değil de veterinerlik?Veteriner olmanın ilk şartı nedir?

Sanırım bebekliğimden beri çok sevgili annemin yine bize bu sevgiyi aşılamış olması ve evde hep bir evcil hayvanımızın olmasından kaynaklandı bu mesleği seçmem. Veteriner Hekim olmanın ilk şartı kesinlikle VİCDAN sahibi olmaktır. Nihayetinde ağzı var dili yok çocuklar ile muhatabız.

Hayvan sağlığında veterinerlerin rolü nedir?

İsmet İnönü´nde dediği gibi “insan hekimliği bir iç deniz ise, veteriner hekimlik bir okyanustur.” Okulun ilk günü, Deontolojik olarak öğretilen bir kavramdır ve ne kadar da doğrudur. Hayvan sağlığını korumak ve iyileştirerek daha iyi noktalara taşımak bizlerin görevidir. Bu bağlamda daha da önemli olan halk sağlığı için veteriner hekimliktir. Veteriner hekimler, her şeyden önce hastalarını hastalanmadan koruma programlarını oluşturmalı, onların sahiplerini her türlü enfeksiyona karşı bilgilendirmeli, aşılamaya dikkat ederek ülkemizde karşılaşılan ciddi ölümcül enfeksiyonların eradikasyonuna katkıda bulunmalıdırlar.

Alpha Veteriner Kliniği ne zaman açıldı? Kısaca kliniğinizden bahseder misiniz? Hangi canlı türlerine, ne tür tedaviler uygulayabiliyorsunuz? Kliniğinizin olanakları nedir?

Alpha Veteriner Kliniği Proje kapsamında açılmış bir kliniktir. Bugün bir kliniğin açılışı tüm donanımları ile birlikte 500.000 TL´leri bulmaktadır. Biz de bu amaçla; KGF, TOBB ve Halk Bankası´nın 2013 yılında ortaklaşa açmış olduğu KGF kredisine yazdığımız örnek proje ile 50.000TL´lik bir yatırım ile başladık. Şu anda kliniğimizde; Dijital Röntgen, Ultrasonografi, Diş Ünitesi, Yoğun Bakım Ünitesi, Tam Kan ve Kan Serum Biyokimya Cihazı, Lazer Terapi Cihazı Uzmanlığım nedeni ile itina gösterdiğim bir Laboratuvar, Kedi – Köpek Bakım Odaları, Kuaför Salonu, Muayene Odası, Ameliyathane ve Ofisimiz bulunmaktadır. Öncelikli olarak pet hayvanlar ilk hastalarımız. Yani; kedi, köpek, guine pig, muhabbet kuşu, papağan gibi ekzotik çocuklar ile de ilgileniyoruz. Elimizin altında bulunan tüm olanakları öncelikli olarak erken ve doğru teşhis için kullanmaktayız. Elbette çok dinamik bir mesleğimiz var ve bu amaçla da sürekli olarak yurt içi ve yurt dışı tüm seminer ve kongreleri takip etmekte, zaman açısından uygun olanlarına da iştirak etmekteyiz. Kliniğimizde şu anda benim dışımda Veteriner Hekim Emir Yengi Kule, Veteriner Hekim Hatice Hatipoğlu, Traşçılarımız Tatsiana Şükür, Yiğit Yıldız ve Berkay Mürseloğlu olmak üzere toplam altı arkadaş olarak çalışmaktayız. Bir de kızım Yankı var. Sanırım o da burada büyüdüğü için ileride iyi bir Veteriner hekim olacak.

Vatandaşlar ilk kes eve alacakları hayvan için önceden ne yapmalıdırlar?

Tüm konforlarını sağlayacak gerekli olan materyalleri temin etmeli ve olmazsa olmaz mutlaka iç parazitlerinin kontrolünü ilk dışkı muayenesini yaptırmalıdırlar. Çünkü iç parazitler; Tenia, kancalı kurt ve askaritler tüm canlılarda (insan ve hayvan) ortak olarak enfestasyon oluşturabilmektedirler.

Çocuklara hayvan sevgisini aşılamak ne kadar önemli? Kardeşi olmayan çocukların yalnızlığını paylaşması açısından hayvan sevgisi ile tanıştırılması faydalı olabilir mi?

Çocuklara hayvan sevgisi aşılamak elbette oldukça önemli bir konu. Böylelikle çocuklar daha sosyal daha sevgi dolu ve her canlıya saygılı olmayı öğreniyorlar. Benim kızım da dediğim gibi 16 aylık ve 3 aylıktan beri benimle klinikte bulunuyor. Her gelen kediyi köpeği öncelikli olarak seviyor, sonra muayeneye alıyoruz. Pet hayvanlar, kardeşi olmayan çocuklara kardeş oldukları gibi evin tamamen ayrı bir bireyi haline geliyorlar. Her gelen hasta sahibim oğlum, kızım, torunum diye gelir kliniğimize ve tabii onlar ayrıca bizim de çocuklarımız.

Peki, çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için hangi evcil hayvanları beslemeyi önersiniz?

Sevgi, aslında temeli aileden gelen bir olgudur. Öncelikli olarak sevgi dolu bir aile ortamı sonra da kedi ya da köpek hiç fark etmez, ancak köpek beslemek isteyen hasta sahiplerine önerim, çocukları daha yetişme döneminde iken köpek sahip edinmeleri olurdu sanırım. O zaman çocukların sorumluluk duygusu daha ön planda oluyor.

Evcil hayvanların bakımı nasıl yapılmalı? Temizliği, aşıları nasıl ve ne sıklıkla yapılmalı?

Evcil hayvanlar öncelikli olarak çok sık yıkanmamalıdır. En önemli konu bu. Çünkü tükürükleri Salgısal İmmunglobulin A (IgAs) denilen bir bağışıklık sistemi elemanı içermektedir. Bu nedenle yıkama anlamında bebek köpeklerin 3. Doz karma aşısından sonra bir defa ve sonrasında 2 ayda bir köpek şampuanları ile yıkanmasını öneririm. Kedilerin ise herhangi bir sorun olmadıkça 6 ayda bir defa yıkanmalarını öneririm. Uzun tüylü kedilerde ve köpeklerde taranma veya furminatör yardımı ile tüylerin giderilmesi doğru olacaktır. Ayrıca kediler günde 5 -6 saat yalandıkları için mutlaka hairball (tüy yumağı) sorununa karşı Malt dediğimiz past jellerin kullanımını da önermekteyim.

Kedi ve köpeklerde bitlenme veya uyuz olma durumunda ne yapılmalı?

Mesleğimiz gereği bu tür enfestasyonların oluşmaması için mutlaka ayda bir defa dış parazit uygulaması yapılmalıdır. Türkiye çok çeşitli bir coğrafyaya sahip. Bu nedenle özellikle Antalya gibi sıcaklık oranı yüksek olan şehirlerde bu tarz parazitlerin de faunası değişkendir. Bu nedenle ayda bir defa dış parazit yapılmalıdır. Bu tarz deri enfeksiyonlarında ise önemli olan teşhistir ve doğru teşhisten sonra etkenin tür identifikasyonunun yapılarak tedaviye başlanması hekimler tarafından kontrollerinin ise mutlaka yapılmalıdır. Çünkü bu etkenlerin tamamen arınma süresi yaklaşık 21 gün ya da 30 günlük tedavi protokollerini içermektedir.

Evinde kuş besleyenler için kuşların bakımı ve kafes temizliği hakkında neler önerirsiniz?

Kuşlar çok hassas çocuklar, bu nedenle özellikle evde cereyanda, hava akımında, Antalya çok sıcak olduğu için çok sıcak anlarda güneş altında tutmamak gerekmektedir. Kafes temizliğinin haftada bir defa, mama ve su kaplarının ise her gün temizlenmesini öneririm. Özellikle sulukta kalan sular hızlı bir şekilde biyofilm tabakası ile kaplanıp, enfeksiyonları tetikleyebilir. En sık gözlene problemler ise French hastalığı dediğimiz tüysüz yavrular ve Kuruma hastalığına neden olan Megabakter enfeksiyonlarıdır.

Hayvanların fiziksel gelişimi kadar psikolojik durumları da önemli. Peki, hayvanlara psikolojik açıdan nasıl yaklaşılmalı?

Her zaman pozitif eğitim şarttır. Köpekler için bunu yapan profesyonel eğitmenlerden yardım alınabilir elbette. Ancak kediler için durum biraz farklıdır. Onların kendilerine has tavır ve davranışları vardır. Eğitim değil ancak sevgi ile yaklaşım önemlidir. Kedilere hırçın davranış aynı şekilde hırçınlıkla karşılık bulmaktadır.

Evcil hayvan edinmek isteyenlere neler tavsiye edersiniz? Satış yoluyla mı yoksa hayvan barınaklarından mı edinmeliler?

Elbette sokak hayvanlarımızın popülasyonun da kontrol altına alınması amacıyla barınaklardan sahiplenme öneririm. Son dönemlerde cins kedilerde özellikle Scottish ırkı kedilerin eklem ve kemik deformitelerinin çok daha sık gözlenmesinden dolayı bu mutasyonel ırkların mutlaka hekim kontrolünde gerekli ilaç takviyelerinin alınması önem arz etmektedir.

Şimdiye kadar sizi çok zorlayan, üzen ve bu anlamda hiç unutamadığınız bir vaka oldu mu?

Olmaz mı? Bir hasta sahibim vardı, yaşlı bir bayan. 12 yaşında kedisinin yeme içme problemi şikâyeti ile geldi kliniğe. O güne kadar birçok kedisine baktım tedavi ettim her şey yolundaydı yani. Ancak kendi kedisinde oluşan problem nedeni ile ağız içi yaptığım kontrolde Gingivostomatitis (diş eti yangısı) teşhisi koydum. Muayene ederken de bakın zaten ağzında şiddetli bir koku var dedim. Bunu dediğim günden itibaren bana her sabah gizli gizli kliniğin kapısının altından mektuplar yazıp atmaya başladı. Benim kedimin ağzı asla kokmuyor, nasıl böyle bir şey söylerim diye beni baya bir rahatsız etmişti. Sonradan klinikteki arkadaşlarla her gün yeni bir mektup bekler olduk. Bizim için farklı bir deneyimdi.

Sizin beslediğiniz bir evcil hayvanınız var mıdır?

Evde aktif olarak bulunmadığımız için kliniğimizde beş yıldır bizimle olan kedimiz Çıt Çıt, ve köpeğimiz Yorkie Daisy var.

Kendinizi mesleki açıdan en başarılı gördüğünüz ve üzerinde yoğunlaştığınız dal hangisi?

Benim doktoram mikrobiyoloji olduğu için özellikle Dermatoloji, Sitoloji-Patoloji ve Laboratuvar teşhis yöntem ve methodları spesifik ilgi alanımdır.

Mesleğinizin sevmediğiniz bir yanı var mı?

Diyalog kuramayan insanlar…

Sloganınız var mı?

Siz hayvanlarınız ile sadece Sevginizi paylaşın, gerisini Bize bırakın.

Son olarak sizin de eklemek istediğiniz, bizle paylaşmak istediğiniz bir şey var mı?

Bu dünyada hep birlikte yaşıyoruz. Yaşama hakkına saygılı olmamız oldukça önemli. Hepimizin yaşama hakkı var. Unutmayalım.

Röportaj: Aynur Eryılmaz

 

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı  Mete Kaçar
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
Reformer Pilates egzersizi mutlaka denemelisiniz
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
İstanbul Hair Center
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses hakkında merak edilenleri Ticari Direktör Burak ÇALIŞKAN yanıtladı…
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
“nerede bir engelli var? Biz onlara bir nefes kadar yakınız”
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
dolu dolu bir akşam isteyenlere en güzel eğlencelerin garantörü
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
Şahika Öner röportajı
HASRET BİTİYOR  “Efsane geri dönüyor”
HASRET BİTİYOR “Efsane geri dönüyor”
MHP Finike Belediye Başkan Adayı, Nail Dülgeroğlu
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
Bölgeleri ve fayları inceliyorum
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi