Pazarcılar kralı İsmail Öz´le kaldığı yerden devam…
Antalya Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, çok açık ve samimi itiraflarda bulundu.
Tarih: 1.3.2017 22:54:01

2,5 yıl aradan sonra yeniden başkan olan İsmail Öz, çok açık ve samimi itiraflarda bulundu. İşte o özel ve güzel sohbet sizlerle…

Kaç yıldır bu işle ilgileniyorsunuz? Bu kent sizi çok iyi tanır. Kısa bir aradan sonra neden tekrar başkan olmak istediniz? Neden sizi seçtiler?

1993 yılından beri bu işi yapıyorum. Bu işle ilgili Türkiye´deki bütün yasal düzenlemeleri, çıkan yönetmenliklerde birebir müdahilin işin içindeyim. Komisyon ve bütün oluşumların içerisindeyim. Pazar ve pazarcı ile ilgili bütün yapılandırmaların içerisinde ve takipçisi oldum. Yasal yönetmenliklerinde bulundum alt yapısını hazırladım. Gündeme gelmeden Antalya´da biz uygulamaya başladık. Türkiye´de ilk Pazar yönetmenliği 1995 senesinde biz çıkarttırdık, Kepez Belediyesi çıkardı. Pazarcılarla ilgili 2013 yılına kadar elle tutulan yasa yoktu. Aynı yönetmenliği %80 aynı olmak şartıyla 2013 senesinde TC devleti çıkardı.  Bir süreç yaşadık bu süreçle birlikte yeni yeni Türkiye´de olmayan gelişmeler yaptık. Yeni risklere girdik. Bu risklerde odadaki dengeler vardı. Antalya´daki siyasi dengelerdi bunlar. Bunları bilen bir kişinin takip etmesi lazımdı. Oluşum peşinde koştuk artık belediyelerin Pazar yerlerini tahsil değil pazarcıların istediği yerlerde özel mülk olarak Pazar yapmaktı. Bunu Meltemde yapmayı düşündük. Nitekim tercih noktası yanlış olduğu için hazine hisseli bir hisse içine girmiş olduk. Bu sistem içerisine hazine girdi, siyaset girdi bu siyasetle birlikte çeşitli soruşturmalar geçirdik. Bunların büyük bir kısmı kasıtlı olan soruşturmalardı. En sonunda bizi tutuklattılar. Sebepleri boş iddiadan ibaretti. Şu anda tutuklatan o savcı şimdi kendi tutuklandı. Seçime bir hafta kala olan bu tutuklanmamız kasıtlı olduğu belliydi. Gerekli resmi kurumlara şikayet ve müracaatlarımızı yaptık ve biz bu savcının iddianamesi üzerine oda seçimini 2014 yılında kaybettik.  Bu esnada pazarcılar birleşti ama bizim yerimizi dolduramadılar. Bizden sonra gelen arkadaşlar bizim sistemde taşları yerine oturtamadığından oda uçuruma sürüklenmeye başladı. Örneğin 800.000 TL yakın bankada ki para kısa sürede eridi. Döşemealtına pazar yaptık oradan bir miktar para gelmesi lazımdı. O parayı harcadılar.  

Daha önceden açılmış usulsüzlükle ilgili açılan davalar vardı onlar sonuçlandı mı?

Şu anda Savcı Osman beye açılan dava ve mısır çarşısı davalarımız var. Geride başka dava kalmadı. HSYK şikayet ettik ve 11-12 maddeden oluşan çok yönlü soruşturma başlattı.

Şu an Yusuf Öztürk nasıl bilmiyorum ama Başkan seçildiği dönemde arkanızdan “Milyonlarca lira buhar oldu, Kaçak elektrik kullanılmış” gibi söylemlerde bulunmuştu. Bunlarla ilgili söylemek istedikleriniz var mı?

Tespitlerimizi yaptık yeni bitirdik müfettiş çağıracağız. Müfettiş gelecek tespitlerini yapacak. Milyonlarca lira buhar olduysa aradan 2,5 sene geçmiş bu zaman zarfında birileri bize “buhar olan bu para nerede?” diye sormamış sorgulamamış. Geçmiş yönetime şu an önemli bir miktar alacak davası açtık. Onlar bize hiç alacak davası açmadı. Eğer benim öyle bir eksiğim olmuş olsaydı götürüp derlerdi ki, “müfettiş raporu bundan dolayı odamızın alacağı var bunu ödesin” Benimle ilgili olan davalar hayali ve kasıtlı açılan davalar. Davayı hazırlayanlarda eskiden olsa konuşamazdım şimdi rahatlıkla söyleyebilir ki iddianameyi hazırlayan savcılar aynı cemaatin savcısıydı bilirkişilerde aynı cemaate bağlı savcısıydı. Bunlar süreç içerisinde onlara hırsız demem değil, önemli olan yapılan teftişlerde müfettiş ve denetim sonuçlarında müfettişin verdiği raporlar önemli. Denetlenip ortaya çıkan meblağların çıkacağına adımın İsmail olduğu kadar eminim. Şimdi size ne desem boş.  

Son günlerde Pazar yeri dolandırıcılığı ile ilgili haberler çıktı ve sizde basın toplantısı düzenlediniz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Yasa her ilde veya ilçelerde 500 kişi geçtikten sonra oda kurulabiliyor olduğu ve yine yasada bir yerde aynı işle ilgili ikinci bir oda kurulamaz der. Antalya pazarlarında ilgili meslek odası “pazarcılar odası” pazarcılar odası haricinde pazarcıları temsil eden ikinci bir oda olamaz. Bizden önce Yusuf Öztürk´ün grubu “biz pazar yapamayacağız hesabıyla demeçler verip çeşitli yerlere müracaat ederek pazarla ilgisi olmayan odaya bir gayrimeşru imkan sağlamışlar. Bu imkanla birlikte bu oda kendi üyesi olmayan kişilerden yasaları dikkate almadan bağış adı altında yüklü miktarda paralar toplamaya başlamışlar. Pazarcıya bir pazar yerini nasıl tahsis edileceği yasada belli. Bunların Vergisi olmalı, Sicil ve Oda kaydı olmalı. Biz baktığımız zaman pazar yapan bahsedilen dolandırıcı olarak nitelediğimiz odaya pazar yeri verdiği insanların ne pazarcı ne vergisi var. Kızıltoprak Mahallesi´ndeki pazar yerinde yer alan yaklaşık 100 kişinin dolandırıldığı iddia edilmekte. “Antalya Seyyar ve Sabit Sebzeciler ve Meyveciler Odası 2007 yılında Muratpaşa Belediyesiyle bir anlaşma yapıyor. Bu anlaşma çerçevesinde 2011 yılında Kızıltoprak Mahallesi´nde açılan pazar yerinde, pazarcı olmadığı halde insanlara pazar yeri satılmış. Bizim yönetmeliğimizde 3 defa üst üste pazar yeri açmayan esnafın pazar yeri iptal olur. Bu bilgiyi vatandaşlara vermemişler. Ayrıca herkese aynı fiyattan verilmesi gereken pazar yerleri, farklı fiyatlarla satılmış. Pazarcılıkla ilgisi olmayan kişiler ile odaya kayıtlı olmayanlara pazar yeri satılması yönetmelikle çelişiyor. Kimin tarafından nasıl tahsil edildiği belli olmayan yerleri kendi tahsis etmiş gibi iptal ederek öbür odaya imkan sağlıyor, odada daha önce sattığı dolandırdığı kişilere tekrar satıyor. Burada organize bir suç söz konusu.

Pazarcıların en önemli sorunu nedir?

Güzel bir soru. Şu anda çok önemli bir sorunu yok. Yeter ki belediyeler pazar yeri olarak tahsis edilen yerleri pazar yapsınlar.

Marketler pazarcı esnafını yok ettiler. Fiyat farkı olmasına rağmen halk neden oraları tercih ediyor?

Pazar yerinin az olması. Pazarın olmadığı yerlerde market var. Örneğin bugün Fener mahallesinde pazar yok.

Başkanım, Büyükşehirlerde özellikle İstanbul pazarlarının tezgâhlarına fiyat etiketini koymayan pazarcılara ceza kesilir. Bu uygulamayı ne yazık ki bizim Antalya pazarlarımızda göremiyoruz? Zorunlu değil mi?

Elbette zorunlu. Biz toplum olarak biri bize sopayı göstermeden hiçbir şey yapmayız. Fiyatı biz belirleriz. Her pazara biz etiketçi göndeririz. Onlar yazabildikleri kadar etiket yazarlar. Ama bunları Zabıta ve Ticaret İl Müdürü denetler.

Peki, bu durumda biz vatandaş olarak şikayet etme hakkımız var mı?

“Neden bu tezgahta fiyat etiketi yok” diye zabıtaya şikayette bulunmak en doğal hakkınız.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Bizim ilçemizde yaşayan insanlar hangi düşünceden olurlarsa olsunlar, hepsine ayrım gözetmeden hizmet yapıyoruz. Ama bir görevi yapmak var, bir de şevkle ve azimle yapmak var. Biz Antalya sevdalısıyız. Güzel kentimize hizmet etmek için gece gündüz çalışıyoruz. Koltuklar gelip geçicidir. As olan bulunduğunuz makamı hizmet için en iyi şekilde kullanarak kalıcı eserler bırakmaktır. Ayrıca size çok teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

Bize vakit ayırıp bu kadar özel ve güzel sohbet için çok teşekkür ederiz.

 

röportaj: Aynur ERYILMAZ 

 Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Tülay Beşkonak Özçay
Kültür hiçbir zaman yok olmaz
Kültür hiçbir zaman yok olmaz
Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu
HİZMETTE ÜRÜN SONSUZ
HİZMETTE ÜRÜN SONSUZ
ALANYA Paşali Kilit Sistemleri Ali Mesut İnal röportaj
"İmplant kullanım süresi 5 - 25 yıl arasında değişmektedir"
"İmplant kullanım süresi 5 - 25 yıl arasında değişmektedir"
Diş Hekimi RABİA DUMAN
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3505
EURO
6.0880
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Güneşli
Bugün
15 / 4 °C
Fırtına
Çarşamba
12 / 1 °C
Fırtına
Perşembe
15 / 7 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi