Mutluluk bir seçim midir?
Yaşam Koçu- Ayten Lazimova
Tarih: 2.2.2018 12:39:02

 “Mutluluk kovaladığımızda yakalayamayacağımız fakat sessizce oturursak üzerimize konabilecek bir kelebekmiş.” 

Birçok kişi her zaman mutlu olmak ve hayata karşı da son derece pozitif olan şekilde yaklaşmak ister. Ancak bunun için yapmanız gereken, daha doğrusu tek başınıza yapmanız gereken moral, motivasyon ve kişisel gelişim olarak en üst seviyede olmak olacaktır. Ama bu olmadığı zaman ne yapacaksınız? İşte o zaman yapmanız gereken aslında sadece alanında uzman olan bir yaşam koçu ile hemen tanışmak olacaktır. Sadece onlara ulaşmak ve sadece bilgi almak bile ilk adım olarak sizlere yeterli olacaktır. Onlardan biri Ayten Lazimova.  Yaşam Koçu Ayten Lazimova ile biz mutluluğu seçtik. Hadi buyurun “mutluluk” nedir öğrenelim… 

 

Ayten Lazimova,öncelikle okuyucularımız sizi tanımak isteyeceklerdir. Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Ben Ayten Lazimova, Azerbeycan Bakü Slavyan Üniversite Rus dili ve edebiyat filoloji mezunuyum. onüç yıldır ailemle birikte Türkiye´de yaşıyorum. Çocukları belli bir yaşa getirdikten sonra kendimi boşlukta hisettim. Tesadüfen katıldığım bir seminerde yaşam amacımın olmadığının farkına vardım. Araştırmalarımın sonucunda Yaşam Koçluğu eğitimi almaya karar verdim. Kişisel gelisim çatısı altında Kuantum Koç´u ve NLP eğitimlerini aldım. O süreç içerisinde insanlara katkıda bulunmayı kendime amaç edindim. Ve bu amaç doğrultusunda yaklaşık olarak iki senedir kişisel gelişim üzerine seminer ve bireysel seanslar vermekteyim.

Size göre Yaşam Koçu neyi ifade ediyor ve nasıl olmalıdır? Yaptığınız işe bir nevi psikologluk diyebilir miyiz?

Yaşam Koç´u bana göre bir yol arkadaşıdır. Danışanın kendini tanımasına yardımcı olan içsel zenginleklerini fark ettirendir. Bunların yanı sıra yönlendirmeden daha iyi sonuç elde etmek için danışana düşünce ve davranış değişimi sağlayıp amacı doğrultusunda hedef oluşturmasına yardımcı olan ve destekleyen bir ilişki biçimine tutunmalıdır. Psikoloklarla aynı amaca tutunsakta meslek açısından yöntemlerimiz farklıdır. Psikoloklar terapi odaklıdır, insan davranış biçiminin araştıran, ruhsal ve psikolojik sorunları teşhis edip o sorunları danışanda tedavi edendir.

Mutluluk bir seçim midir?

Mutluluk bir seçim de ola bilir. Öncelikle mutluluğu isterken bizi neyin mutlu edeceğini bilmemiz gerekir. Sadece motivasyon yüklemek yerine gerçekleri konuşanları çok seviyorum. Mesela her zaman mutlu olmak zorunda olmadığımız gibi, mutluluğu kovalayarak da yakalayamıyoruz. Mutluluk kovaladığımızda yakalayamayacağımız fakat sessizce oturursak üzerimize konabilecek bir kelebekmiş. Ve fark ettiğimiz yerde bize gelir; bencilliğimizin karanlığında değil… Pişmanlıklarımızın gölgesinde hiç değil…

 

Mutluluk öğrenilebilen bir şey midir? Doğuştan mutlu, doğuştan mutsuz insan var mıdır?

Duygusal dengesizliğe eğilimli, çok fazla içe dönük, kişilerin nispeten daha mutsuz olduğu araştırmalarca ortaya konulmuştur. Ancak yaşamımızda değişmiş olduğumuz çevre, kendi isteğimizle başlattığımız etkinlikler, ilişkiler ve bakış açımız gibi faktörler de mutluluğu bize hissettire bilir.

İnsanların mutluluk kavramını en çok ikili ilişkilerde arıyorlar. Bu arayışın sebebi hatalı ilişkiler yaşadığımız için olabilir mi?

Mutluluk, her şeye hakkını verdiğimizde, zamanı geçmeden fark ettiklerimizle yaşamımıza yön verdiğimizde içinde olacağımız bir şeydir. Araştırmalar insanların bir biriyle bağ kurduklarında daha mutlu olduklarını göstermektedir çünkü ait olma insanın evrimsel donanımının bir parçasıdır, dolayısıyla İnsanlar toplumsal bağları oluşturmaya ve bu bağları güçlendirmeyi isterler. Mutluluk kavramını sadece ikili ilişkilere bağlayan kişiler yaşam şartlarından kaynaklı aile ve toplumsal öğretiler doğrultusunda oluşturmaktadırlar, bununla birlikte sağlıklı bir şekilde karşılıklı etkileşim ve duygusal paylaşımlar olumlu yönde olursa, yargı içermeden ilerlerse burada da mutluluğu bulabilirler.

Başarılı olmak mutlu eder mi?

İlk başta “Başarılı” dediğimizde ne kastettiğimize bakalım. Yaptığı işten doyum alan, üretken ve yaratıcı, kendisine ve çevresine yararlı, mutlu ve geliştirici bir ilişki içinde olup bunu sürdüren, bedeninin sağlığına önem veren, var olan yeteneklerini kullanan, “olmayan yeteneklerini” çabayla kazanan, daima olabileceğinin en iyisi olmaya özen gösteren, kendisine başkalarına ve tüm yaşama saygılı bir insanları kastediyoruz. Hedeflediğimiz şeylere ulaşmak elbette bize olumlu duygular yaşatır ve iyi hissettirir; ancak başarı mutluluğu garantilemez. Süreçte alınan haz, gelişim odaklı olmak ve sadece sonuca odaklanmamak, bir başarıdan sonra onu sindirebilmek oldukça önemli. Aslında son yıllardaki çalışmalara bakıldığında başarının mutluluğu etkilemesinden çok, mutluluğun başarıyı etkilediğini görüyoruz. Mutlu insanlar mutsuzlara göre yaşamın pek çok alanında daha başarılı.

Ne yapsam daha mutlu olurum?

Mutlu nasıl oluruz sorusuna bir Bilge´nin notuyla yanıtlayacağım: Cebinde ne varsa onunla mutlu olmayı bilen için. Doğru an, her andır. Bunu anlamak yaşamı anlamaktır. Gününü mutlu yaşamak elinde, gülümse ve biraz uzağa bak. Sürekli yakına bakmak bazen mutsuz eder insanı. Şu an dert ettiğin şeylerden kaç tanesi bir yıl sonra önemini koruyacak? Her şeyden yeterince var, vakit varken doğru yere bakmayı öğren. Çok ciddi yaşama hayatı, kendini de yaşamı da bu kadar ciddiye alma. Bayramlar tekrar yaza geldiğinde kaç yaşında olacaksın? Gözlerini bir fotoğraf makinesi gibi düşün, bir sergi açacaksın çektiğin fotoğraflarla, serginde neler görmek istiyorsun? İnsan suyun derinliğini ölçemez ya bazen, hayallerinin de derinliğini ölçemeyebilirsin, yarın da gerçekleşebilir, yirmi yıl da sürebilir, yolculuktan keyif almayı öğrenmek bu yüzden önemlidir. Hayat sandığına her gün dikkatlice bak, orada ne bulacağını bilemezsin.

Röportaj: Aynur Eryılmaz


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Mutluluk seçim midir
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı  Mete Kaçar
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
Reformer Pilates egzersizi mutlaka denemelisiniz
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
İstanbul Hair Center
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses hakkında merak edilenleri Ticari Direktör Burak ÇALIŞKAN yanıtladı…
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
“nerede bir engelli var? Biz onlara bir nefes kadar yakınız”
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
dolu dolu bir akşam isteyenlere en güzel eğlencelerin garantörü
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
Şahika Öner röportajı
HASRET BİTİYOR  “Efsane geri dönüyor”
HASRET BİTİYOR “Efsane geri dönüyor”
MHP Finike Belediye Başkan Adayı, Nail Dülgeroğlu
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
Bölgeleri ve fayları inceliyorum
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi