MUCİZE ÖĞRETMEN
Ahmet NAÇ
Tarih: 3.4.2017 09:57:30

Ahmet NAÇ

Sizi sıradanlaştıran özelliklerden ayrıştıran, hayal gücünü iyi kullanan, harikalar yaratan, yetenekli öğretmensiniz. Ve sizi bunlarla ve AOSB´nin yılın eğitimcisi dalında aldığınız ödülden tanıyoruz. Bunu çok okumanıza mı yoksa yaşınız çok genç olmanıza rağmen yaşadıklarınız mı sizi düşünmeye zorluyor. Daha da ileriye gitmek istiyorum siz de hiperaktif misiniz?

Hiperaktif bir öğrenci değildim. Öğrencilik yıllarım çok aktif bir şekilde geçti. Kendimi geliştireceğim birçok alanda ister istemez var oldum. Bazen kendi tercihimle bazen de öğretmenlerimin yarattığı ortamın içinde.

Ahmet Naç kimdir?

Ben sadece bir öğretmenim.

Evet, gelenekleri bozan, yaratıcı, aydınlık ruhlu bir öğretmensiniz.

Zamani öğretmenler öğrencilerin kuklası, öğrencilerin oyuncağı olmuş. Eskiden öğretmenler öğrencileri şekillendirirlerdi şimdi tam tersi. Siz bunların hepsini aşmışsınız.

Yeni nesil öğretmen değilim. Eski nesil, Cumhuriyet´in ilk öğretmenlerini örnek alıyorum. Onlarda bana ne yapmam gerektiğini gösteriyor. Sadece doğru yerden bakıyorum. Öğretmenlerin öğrencileri şekillendirmesi diye bir şey yok. Öğrencilerin öğretmenleri şekillendirmesi de. Kimsenin bir kukla olduğunu düşünmüyorum. Sorunumuz bu bakış açısı işte. Öğretmeninize verdiğiniz değer bu kadar olursa çocuklarınız ne öğretmenlere ne de başka meslek icra edenlere saygılı olmaz. Bu bencil yetiştirilmiş çocukların sonuçlarıdır. Öğretmenlere bakarak sorunları yanlış yerde ararsınız. En büyük sorun çocuk yetiştirmeyi bilmeyen anne ve babalar. Kendi çocuğunu dünyanın en özel çocuğu sanan, öğretmen ve başka paydaşlarda sorun arayan, kendine ve çocuğuna toz kondurmayan veliler. Bu kitleyi bu hale getiren politikalar.

Sizin çocukluğunuz nasıl geçti? .

Benim çocukluğum köyde geçti ve bu benim hayattaki en büyük şansımdır.

Öğretmenlik hayatınızda en ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

Öğretmenlik hayatımda ilginç bir anım olmadı. Benim çocukluğum köyde geçti ve bu benim hayattaki en büyük şansımdır.

“Eğitim benim için çok önemli ve her insanın gelecek nesli eğitebileceğini zannetmiyorum. Ben tam bu iş için yaratılmışım” diyor musunuz. Başka bir branş seçmeyi düşünmediniz mi?

Başka bir branş seçmeyi düşünmedim. Seçimimi sınıf öğretmenliği olarak yaptım.

Kendinizi 10 yıl sonra nerede hayal ediyorsunuz?

10 yıl sonra daha iyi bir öğretmen olarak hayal ediyorum kendimi.

Öğretmen olmak isteyenlere buradan ne söylemek isterdiniz?

Öğretmen olmak isteyenlere bir şey söylemem anlamsız. Kansere çare arayan doktora nasihat vermek gibi olur. Eğitim bir bilim dalıdır ve öğretmen de bilim insanıdır. Onu bu vizyonla seçip yetiştirecek ülke politikasıdır. Gaz vererek, nasihat vererek, tüyolarla bilim ilerlemez.

Siz öğrencilerinizi bir çocuk olarak düşünüp ama birey olduğunu unutmayanlardansınız. Yetişkin bir insan gibi muamele gösteriyorsunuz? Çok küçük yaşta bir çocuğu yetişkinler gibi düşünmesi ilerde tramvaya sebebiyet vermez mi? Küçük yaşta sorumluluk öğrenmenin iler ki yaşlarda bir zararı olabilir mi? Bütün sorumluluk ve iyiyi öğrenen bir çocuk büyüdüğünde ağır başlı gülmeyen bilgeç olabilir.

Öğretmenlik eğitimi almayıp, iyi sonuçlar alan bir öğretmenin sistemini bilip bilmeden eleştirmek de bizim en büyük problemlerimizden. Ben yetişkin muamelesi yapmam onlara. Her hangi bir muamele yapmam. Geleceğin yetişkinleridir onlar sadece. Kendi yollarını bulmaları gerek başarılı ve mutlu insanlar olabilmeleri için. Kendine ve topluma yararlı bireyler olabilmeleri için. Bağımlı, sorumsuz büyüyen çocuklar ileride ağırbaşlı ve mutsuz oluyor. Kendi olamıyor ve daha da kötüsü birey olmalarını sağlayacak eğitimlere karşı anne baba oluyorlar. Onlar çocukları için en doğrusunu bilir. Ve bu doğru kendi çocuklarının yok olmasının sebebidir. Eğitim bir bilim dalıdır. Kişisel düşünce, dayanaksız düşünce olmaz. Hele ki bilimsel sonuçlar alınmış öğretmenlerin sistemlerine kahve ağzı yaklaşım kabul edilemez.

Bildiğiniz gibi çocuklarda bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji vardır. Konuşmayı çok severler. Biz yetişkinler belli bir zaman sonra kaldıramayız. Çocuğa “sus konuşma” demek doğru bir davranış mıdır?

İlkokul öğrencilerinin enerjilerini düşürmeye, onları susturmaya çalışırız. Ama bu çok yanlış. Çocuklar yorulmazlar. Onların enerjilerini kullanmamak, böyle bir sınıf yapmamak zaten çocukların tabiatına aykırı. Mesela benim sınıfıma girenler şaşırır; ‘Ne kadar sessiz bir sınıf diye´ . Oysa benim sınıfıma girdiğinizde konuşmak serbesttir. Öğrenciler, birbirlerini rahatsız etmeden fısıltıyla konuşurlar. Çocuklara ‘Sus, konuşma!´ demek onların iletişimini zayıflatır. Çocuk gelişimine ihanettir.

Son olarak bizlere söylemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?

Her insanın gelecek nesli eğitip eğitemeyeceği gereksiz bir tartışma konusu. Sanıyorum 8 milyar insan içerisinde öğretmenlik yapamayacaklar vardır. Bunlar yerine o nesli yetiştirecek öğretmenler akıl ve bilim önderliğinde yetiştirilmelidir. Kara düzen, varsayım, benim düşüncem diye bir şey yok. Öğretmenlik bilimsel bir meslektir. O zaman öğretmenleri doğru bir seçimle eğitim fakültesine almalı ve fakültelerde doğru bir şekilde eğitim almalılar. Bu sizin politikalarınıza, ülke olarak eğitim vizyonunuza bağlı. Bu vizyon için Mustafa Kemal Atatürk´e bakmak yeterlidir. Nasıl yapılacağını, ne yapılacağını göstermiştir. Saygılar, sevgiler.

Röportaj: Aynur ERYILMAZKaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: MUCİZE ÖĞRETMEN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Güneşli
Bugün
36 / 20 °C
Güneşli
Perşembe
35 / 20 °C
Güneşli
Cuma
33 / 18 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi