Manavgat Belediye Başkanı Şükrü SÖZEN ile Röportaj
Manavgat´ta yaşamak ayrıcalıktır
Tarih: 1.3.2017 23:07:35

Başkanım, bize kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1964 yılında Manavgat´ ta doğdum. İlk eğitimini Manavgat Çağlayan İlköğretim Okulu´nda, orta ve lise eğitimimi ise 1975 – 1981 yılları arasında İzmir Özel Fatih Koleji´nde tamamladım. Vatani görevimi 1984 yılında İzmit Gölcük´te bitirdim, daha sonra ticaret hayatına atıldım. Sözen Ailesi´ne ait şirketlerde uzun yıllar otel işletmeciliği, kuyumculuk, otomotiv ve inşaat sektörlerinde faaliyetlerde bulundum. Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik kolları başta olmak üzere partinin çeşitli komisyonları ve İlçe Örgütünün yönetim kadrosunda görevler aldım. Manavgat´ta birçok yardım kuruluşu ve sivil toplum örgütünde de hizmetlerim vardır. 2004 yılı seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinden Belediye Başkan Aday Adayı oldum… 2009 yılında belediye başkanlığına aday olarak girdiğimiz yerel seçimlerde Manavgat Belediye Başkanlığını kazandım.  5 yıllık görev süremiz tamamlandı. 2014 yılında yenide aday olarak ikinci dönem belediye başkanlığını da kazandım. 25 yıllık siyasi hayatımda edindiğim tecrübeleri, Manavgat´a hizmet için hayata geçiriyorum. Evliyim ve iki çocuğum var.

Neden Belediye Başkanı oldunuz?

Mesleğimi çok seviyorum. Dededen toruna sosyal demokrat anlayışın tüm özelliklerini taşıyan bir aileden gelmekteyim. Sorumluluk ve görev alma bilinciyle dedem Şükrü Sözen 17 yıl, babam İbrahim Sırrı Sözen 10 yıl süreyle Manavgat Belediye Başkanlığı görevini başarıyla yürütmüşlerdir. Halkıma, yaşadığım çevreye ve kentime hizmet anlayışı ile yetiştiğim için mesleğimi severek yapıyorum. Kişilerde sorumluluk ve görev alma bilinci varsa zaten hizmete talip olup yaşadığı bölgesine hizmet etmek ister. Bizim ailede de bu bir gelenektir.

Sayın Başkanım Manavgat´ta hangi yatırım ve hizmetleri gerçekleştirdiniz?

Manavgat´ın eksikleri olduğunu bildiğimiz için 2009´da göreve talip olduk. Görev başına geldiğimizde Manavgat´ta pek çok eksiklik vardı. Örneği kültür sanat etkinliklerinin yapılacağı, gençlerin ve kadınların günlerini değerlendireceği mekanlar yoktu. İnsanlar salon bulunmaması nedeniyle tiyatroyu bilmiyordu, etkinliklerin yapılacağı bir yer yoktu. İlk görev süremizde Manavgat´ta büyük yatırımlar yaptık. Kentimizi kültür ve sanat ve eğitimle bütünleştirdik. Karanlık bir kentten aydınlık bir kente geçişin adımlarını attık. Bu kapsamda ilk dönemimizde Atatürk Kültür Merkezi, Atatürk Stadyumu, İbrahim Sözen Gençlik Merkezi, Hayvan Barınağı, 100 bin m2´lik ırmak kıyısı düzenlemesi, Huzurevi, Cumhuriyet Meydanı düzenlemesi ve meydan düzenlemeleri, Kadın İstihdamı Sergi Alanı, İçme Suyu Projeleri gibi büyük yatırımları gerçekleştirdik. Atatürk Kültür Merkezi´nin ve İbrahim Sözen Gençlik Merkezi´nin hayata geçirilmesiyle kentimiz kültür ve sanatla tanıştı. Şimdi her gün bir tiyatro etkinliği Manavgat halkına ücretsiz olarak belediyemizce sunuluyor. Atatürk Stadyumunda gençlerimiz sportif anlamda gelişiyor. İbrahim Sözen Gençlik Merkezi´mizde kadınlarımız ve gençlerimiz 20´ye yakın dalda sanat ve kültür eğitimi alıyor. Kentimiz tarihinde ilk kez huzurevi ile tanıştı. Eli öpülesi yaşlı büyüklerimiz artık sahipsiz değil. Bu hizmetleri hayata geçirdikçe bizim vicdanımız rahatlıyor.

Şimdiye kadar yaptığınız yatırım ve hizmetler yanında Manavgat´a çağdaş ve modern hizmetleri çağrıştıran hangi hizmetin yapılması gerekiyor? Sırası gelen dev proje var mı?

Manavgat 200 bini aşan nüfusu ile Türkiye´de 35 ilden daha büyüktür. Her yıl 4 milyon turist ilçemizi ziyaret ediyor. Ülke ekonomisine 4.5 milyar dolarlık gelir katkımız oluyor. Buna bağlı olarak da Manavgat Belediyesi pek çok il belediyesinden daha güçlü bir belediyedir. Teknik donanımı, kaliteli, üretken ve profesyonel çalışanlarıyla Manavgatımızda çok büyük hizmetler üretmekteyiz. Bu anlamda Antalya´da pek çok ilçe belediyesinin önünde olduğumuzu düşünmekteyiz. Ancak yeni yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile imkanlarımız biraz kısıtlanmıştır. Buna rağmen her türlüğü zorluğu aşarak Manavgat halkımıza hizmet üretmekteyiz. Halkımızın takdiri ile ikinci dönemde de kentimizin kalkınıp gelişmesi için görev aldık.  Manavgat´ın 19 Mahallesi vardı. Büyükşehir Yasası ile birlikte buna 78 köy ve 9 turizm beldemiz de ilave oldu. Sorumluluk alanlarımız çok büyük. Ama biz yılmadan, usanmadan çalışmalarımıza gelirlerimizin kısılmasına rağmen devam ediyoruz. Rutin belediyecilik hizmetlerimizin yanında büyük yatırımlarımıza da 2015-2016 dönemi için start verdik. Önümüzdeki günlerde bunların hepsini halkımızla paylaşacağız. İlk defa da bu yatırımlarıma sizin derginizde bahsedeceğim.

Bu projelerinizi merak ettik doğrusu. Manavgat halkı için olan sürprizlerinizi biraz daha açar mısınız?

Elbette. Manavgat´ımızın her yıl 4 milyon turistin ziyaret ettiği turistik Pazartesi Pazarı yerine büyük bir Pazartesi Pazar Meydanı projemize önümüzdeki sezon start vereceğiz. Nehrin iki yakasını birbirine bağlayacak olan Yaya köprüsü projemize de aynı şekilde başlayacağız. Ayrıca Manavgat Belediyesi olarak, 2015-206 yılı içinde Atatürk, Fevzi Paşa, Gülveren Caddesi, 1003 Çiçek Sokak Düzenleme projeleri, Çevreyolu Peyzaj Düzenlemesi, Sorgun Park Belediye Tesisleri gibi büyük yatırımlarımızı da hayata geçireceğiz. Tabiî ki sosyal projeler de bizim için önemli. Halkımızın ücretsiz olarak nehirden denize ulaşabilmesi için “ Nehirden Denize” projemizi hayata geçirmek üzereyiz. Manavgat Belediyesi Kreş ve Çocuk Kültür Merkezi´ni de bu Ekim ayı içinde açacağız.  Engelli vatandaşlarımızı da unutmadık. Engelleri Birlikte Aşalım projemiz kapsamında Engelli transfer aracımızı hizmete koyduk. “Hoş geldin Bebek” projemiz de çok güzel. Manavgat´ta dünyaya gözlerini açan tüm yavrularımıza içinde bütün ihtiyaçları ve zıbın takımının olduğu hediye kutularını ailelere veriyoruz. 

Manavgat´ta yaşayan yerli nüfus yanında yabancı nüfüsu da her geçen gün artmakta. Bu avantaj mıdır dezavantaj mıdır? Yerleşik yabancıların artışının ne gibi yararı ve zararı olabilir?

Manavgat sevgi, barış ve kardeşliğin bir arada insanların birbirlerine saygılı olduğu, paylaşım duygularının en güzelinin yaşandığı bir sosyal barış kentidir. Biz de görevimiz süresince kentimizde sosyal barışı her zaman ön planda tuttuk. Hiçbir zaman din, dil, ırk, milliyet ayrımı yapmadık.  Manavgat´ta yaşayan yerleşik yabancı vatandaşlarımız bizim birer rengimizdir. Turizm kentinde Alman, Hollandalı, Rus gibi her milliyetten yerleşik yabancı vatandaşımız var. Bu bizim için kültürlerin paylaşımı açısından avantaj olduğunu düşünüyoruz. Yabancılarımızın ihtiyaçlarını giderme konusunda belediye olarak her türlü hassasiyeti göstermeye özen gösteriyoruz.

Yerel yönetimlere devletin verdiği ödenekler yeterli mi? Kriterin nasıl olması gerekiyor?

Yerel yönetimlere verilen ödeneklerin yeterli olduğunu hiçbir belediye başkanı söyleyemez. Hele hayata geçirilen Büyükşehir Yasası belimizi iyice bükmüşken söylenecek söz yoktur. Yasayla birlikte 9 turizm beldesinden Manavgat Belediyesi´ne 200 milyon lira borç geldi. Zaten bütçemiz 150 milyon lira. Ben son 2.5 yılımda 270 milyon liralık yatırım yapmıştım. Şimdi ise durum biraz sıkıntılı. Altından kalkmaya çalışıyoruz ki kalkarız da. Daha önce bin olan personelim, bir anda 2 bine çıktı. 3 milyon lira personel masrafımız var. İller Bankası´ndan ise 2.5, 3 milyon lira alıyoruz. Belediyenin zaten rutin gideri 13 milyon lira. Bir yandan beldelerin borcunu ödüyoruz, bir yandan 19 olan mahalle sayısı 106 mahalleye çıkmış, 78 köy, 9 belde eklenmiş. Bu arada gelirlerimizin mezbaha, terminal, hal, su, caddelerdeki ilan reklam, atık su derken yüzde 80´i alınmış durumda…

 Turistlerin bir kentten memnun ayrılmaları için neler yapılmalı?

Belediye olarak turistlerin memnun ayrılmalarını sağlayacak her türlü hizmeti imkanlarımız ölçüsünde yapmaya gayret ediyoruz. Manavgat bu anlamda son 6 yılda büyük bir değişim yaşadı. Görsellik çok önemli. Biz de buna önem veriyoruz.

 Sürekli göç alan Manavgat için neler yapıyorsunuz? Daha da artan nüfus için neler düşünüyorsunuz

Manavgat her yıl yoğun göç alan bir kent. Kentleşme oranı çok yüksek. Her yıl nüfusa binlerce kişi katılıyor. Bunda turizmin etkisi büyük. 250 bin yatak kapasitesinin bulunduğu kentte turizm çalışanları ağırlıkta. Biz de planlama çalışmalarımızı bu hızlı gelişmeyle orantılı olarak yürütmeye çalışıyoruz.

Hobileriniz nelerdir?

Sporun her türlüsünü yapmayı çok seviyorum. Motosiklet, bisiklet, yürüyüş, yüzme, kano, tenis, futbolu fırsat buldukça yapıyorum. Kitap okumayı özellikle çok seviyorum. Nazım Hikmet sevdiğim ve sık sık okuduğum şairlerden birisidir. Özgürlük ve barışı simgeleyen şiirlerinin bütün insanlığa dersler verdiğini düşünüyorum. Bunun dışında boş zamanlarımda her türden kitabı okumaya gayret ediyorum. Kitap ayrımı yapmıyorum. Çocuklarımın ve yakınlarımın bana önerdiği kitaplar da oluyor. Onları da okumaya özen gösteriyorum. Geçtiğimiz 1.5 yıl içinde 100´ün üzerinde kitap okuduğumu söyleyebilirim.

Manavgat´ı tek cümleyle nasıl tanımlarsınız?

Manavgat´ta yaşamak ayrıcalıktır diyorum. 

Röportaj: Aynur ERYILMAZ


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
hem Türk basketboluna hem de Antalya basketboluna faydalı olmak
hem Türk basketboluna hem de Antalya basketboluna faydalı olmak
Eğer bu problem yok ise temel motorik (sürat, denge, kuvvet, koordinasyon) özellikleri gözlemliyoruz
Sağlıklı ve Garantili Evcil Hayvanlar ‘Doğan Akvaryum  Petshop´ta´
Sağlıklı ve Garantili Evcil Hayvanlar ‘Doğan Akvaryum Petshop´ta´
Tarım Bakanlığı onaylı malzemelerle müşterilerimizin hizmetindeyiz
Organ bağışı yaparak bizlere umut olun. Bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir!
Organ bağışı yaparak bizlere umut olun. Bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir!
Nakilde Ülkemizde yılda 3-4 bin nakil yapılmakta.
"Propolis sadece Arı ürünüdür ve Arıların İnsanlığa en büyük armağanıdır"
"Propolis sadece Arı ürünüdür ve Arıların İnsanlığa en büyük armağanıdır"
POLEN de içerisinde 70´e yakın vitamin içerir, kovandaki larvalar yumurtadan ilk çıktıklarında polen tüketirler.
2020 YILI BURÇLAR - Astrolog Nurgül DÜZENLİ
2020 YILI BURÇLAR - Astrolog Nurgül DÜZENLİ
2020 yılının astroloji haritası
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
ANTALYA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ GAZİLERİ VE TERÖR MAĞDURLARI Dernek Başkanı, HÜSEYİN UYAR
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum”  adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum” adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
Antalya Eskişehir Gönüllüleri Dernek Başkanı, Muhsin Mert
Her derde deva “Ozon terapi”
Her derde deva “Ozon terapi”
Doz ve toksisite açısından düşük riske sahiptir.
bir MANİ var ki El mani
bir MANİ var ki El mani
Önemli olan kısmetteki nimeti aramak, anlamak ve o nimetteki hikmet ile hallenmektedir.
“Ülke yönetimine talibiz”
“Ülke yönetimine talibiz”
ÜLKEM Partisi Antalya İl Başkanı Hasan BİLEN
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı  Mete Kaçar
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
Reformer Pilates egzersizi mutlaka denemelisiniz
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi