Manavgat Belediye Başkanı Şükrü SÖZEN ile Röportaj
Manavgat´ta yaşamak ayrıcalıktır
Tarih: 1.3.2017 23:07:35

Başkanım, bize kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1964 yılında Manavgat´ ta doğdum. İlk eğitimini Manavgat Çağlayan İlköğretim Okulu´nda, orta ve lise eğitimimi ise 1975 – 1981 yılları arasında İzmir Özel Fatih Koleji´nde tamamladım. Vatani görevimi 1984 yılında İzmit Gölcük´te bitirdim, daha sonra ticaret hayatına atıldım. Sözen Ailesi´ne ait şirketlerde uzun yıllar otel işletmeciliği, kuyumculuk, otomotiv ve inşaat sektörlerinde faaliyetlerde bulundum. Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik kolları başta olmak üzere partinin çeşitli komisyonları ve İlçe Örgütünün yönetim kadrosunda görevler aldım. Manavgat´ta birçok yardım kuruluşu ve sivil toplum örgütünde de hizmetlerim vardır. 2004 yılı seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinden Belediye Başkan Aday Adayı oldum… 2009 yılında belediye başkanlığına aday olarak girdiğimiz yerel seçimlerde Manavgat Belediye Başkanlığını kazandım.  5 yıllık görev süremiz tamamlandı. 2014 yılında yenide aday olarak ikinci dönem belediye başkanlığını da kazandım. 25 yıllık siyasi hayatımda edindiğim tecrübeleri, Manavgat´a hizmet için hayata geçiriyorum. Evliyim ve iki çocuğum var.

Neden Belediye Başkanı oldunuz?

Mesleğimi çok seviyorum. Dededen toruna sosyal demokrat anlayışın tüm özelliklerini taşıyan bir aileden gelmekteyim. Sorumluluk ve görev alma bilinciyle dedem Şükrü Sözen 17 yıl, babam İbrahim Sırrı Sözen 10 yıl süreyle Manavgat Belediye Başkanlığı görevini başarıyla yürütmüşlerdir. Halkıma, yaşadığım çevreye ve kentime hizmet anlayışı ile yetiştiğim için mesleğimi severek yapıyorum. Kişilerde sorumluluk ve görev alma bilinci varsa zaten hizmete talip olup yaşadığı bölgesine hizmet etmek ister. Bizim ailede de bu bir gelenektir.

Sayın Başkanım Manavgat´ta hangi yatırım ve hizmetleri gerçekleştirdiniz?

Manavgat´ın eksikleri olduğunu bildiğimiz için 2009´da göreve talip olduk. Görev başına geldiğimizde Manavgat´ta pek çok eksiklik vardı. Örneği kültür sanat etkinliklerinin yapılacağı, gençlerin ve kadınların günlerini değerlendireceği mekanlar yoktu. İnsanlar salon bulunmaması nedeniyle tiyatroyu bilmiyordu, etkinliklerin yapılacağı bir yer yoktu. İlk görev süremizde Manavgat´ta büyük yatırımlar yaptık. Kentimizi kültür ve sanat ve eğitimle bütünleştirdik. Karanlık bir kentten aydınlık bir kente geçişin adımlarını attık. Bu kapsamda ilk dönemimizde Atatürk Kültür Merkezi, Atatürk Stadyumu, İbrahim Sözen Gençlik Merkezi, Hayvan Barınağı, 100 bin m2´lik ırmak kıyısı düzenlemesi, Huzurevi, Cumhuriyet Meydanı düzenlemesi ve meydan düzenlemeleri, Kadın İstihdamı Sergi Alanı, İçme Suyu Projeleri gibi büyük yatırımları gerçekleştirdik. Atatürk Kültür Merkezi´nin ve İbrahim Sözen Gençlik Merkezi´nin hayata geçirilmesiyle kentimiz kültür ve sanatla tanıştı. Şimdi her gün bir tiyatro etkinliği Manavgat halkına ücretsiz olarak belediyemizce sunuluyor. Atatürk Stadyumunda gençlerimiz sportif anlamda gelişiyor. İbrahim Sözen Gençlik Merkezi´mizde kadınlarımız ve gençlerimiz 20´ye yakın dalda sanat ve kültür eğitimi alıyor. Kentimiz tarihinde ilk kez huzurevi ile tanıştı. Eli öpülesi yaşlı büyüklerimiz artık sahipsiz değil. Bu hizmetleri hayata geçirdikçe bizim vicdanımız rahatlıyor.

Şimdiye kadar yaptığınız yatırım ve hizmetler yanında Manavgat´a çağdaş ve modern hizmetleri çağrıştıran hangi hizmetin yapılması gerekiyor? Sırası gelen dev proje var mı?

Manavgat 200 bini aşan nüfusu ile Türkiye´de 35 ilden daha büyüktür. Her yıl 4 milyon turist ilçemizi ziyaret ediyor. Ülke ekonomisine 4.5 milyar dolarlık gelir katkımız oluyor. Buna bağlı olarak da Manavgat Belediyesi pek çok il belediyesinden daha güçlü bir belediyedir. Teknik donanımı, kaliteli, üretken ve profesyonel çalışanlarıyla Manavgatımızda çok büyük hizmetler üretmekteyiz. Bu anlamda Antalya´da pek çok ilçe belediyesinin önünde olduğumuzu düşünmekteyiz. Ancak yeni yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile imkanlarımız biraz kısıtlanmıştır. Buna rağmen her türlüğü zorluğu aşarak Manavgat halkımıza hizmet üretmekteyiz. Halkımızın takdiri ile ikinci dönemde de kentimizin kalkınıp gelişmesi için görev aldık.  Manavgat´ın 19 Mahallesi vardı. Büyükşehir Yasası ile birlikte buna 78 köy ve 9 turizm beldemiz de ilave oldu. Sorumluluk alanlarımız çok büyük. Ama biz yılmadan, usanmadan çalışmalarımıza gelirlerimizin kısılmasına rağmen devam ediyoruz. Rutin belediyecilik hizmetlerimizin yanında büyük yatırımlarımıza da 2015-2016 dönemi için start verdik. Önümüzdeki günlerde bunların hepsini halkımızla paylaşacağız. İlk defa da bu yatırımlarıma sizin derginizde bahsedeceğim.

Bu projelerinizi merak ettik doğrusu. Manavgat halkı için olan sürprizlerinizi biraz daha açar mısınız?

Elbette. Manavgat´ımızın her yıl 4 milyon turistin ziyaret ettiği turistik Pazartesi Pazarı yerine büyük bir Pazartesi Pazar Meydanı projemize önümüzdeki sezon start vereceğiz. Nehrin iki yakasını birbirine bağlayacak olan Yaya köprüsü projemize de aynı şekilde başlayacağız. Ayrıca Manavgat Belediyesi olarak, 2015-206 yılı içinde Atatürk, Fevzi Paşa, Gülveren Caddesi, 1003 Çiçek Sokak Düzenleme projeleri, Çevreyolu Peyzaj Düzenlemesi, Sorgun Park Belediye Tesisleri gibi büyük yatırımlarımızı da hayata geçireceğiz. Tabiî ki sosyal projeler de bizim için önemli. Halkımızın ücretsiz olarak nehirden denize ulaşabilmesi için “ Nehirden Denize” projemizi hayata geçirmek üzereyiz. Manavgat Belediyesi Kreş ve Çocuk Kültür Merkezi´ni de bu Ekim ayı içinde açacağız.  Engelli vatandaşlarımızı da unutmadık. Engelleri Birlikte Aşalım projemiz kapsamında Engelli transfer aracımızı hizmete koyduk. “Hoş geldin Bebek” projemiz de çok güzel. Manavgat´ta dünyaya gözlerini açan tüm yavrularımıza içinde bütün ihtiyaçları ve zıbın takımının olduğu hediye kutularını ailelere veriyoruz. 

Manavgat´ta yaşayan yerli nüfus yanında yabancı nüfüsu da her geçen gün artmakta. Bu avantaj mıdır dezavantaj mıdır? Yerleşik yabancıların artışının ne gibi yararı ve zararı olabilir?

Manavgat sevgi, barış ve kardeşliğin bir arada insanların birbirlerine saygılı olduğu, paylaşım duygularının en güzelinin yaşandığı bir sosyal barış kentidir. Biz de görevimiz süresince kentimizde sosyal barışı her zaman ön planda tuttuk. Hiçbir zaman din, dil, ırk, milliyet ayrımı yapmadık.  Manavgat´ta yaşayan yerleşik yabancı vatandaşlarımız bizim birer rengimizdir. Turizm kentinde Alman, Hollandalı, Rus gibi her milliyetten yerleşik yabancı vatandaşımız var. Bu bizim için kültürlerin paylaşımı açısından avantaj olduğunu düşünüyoruz. Yabancılarımızın ihtiyaçlarını giderme konusunda belediye olarak her türlü hassasiyeti göstermeye özen gösteriyoruz.

Yerel yönetimlere devletin verdiği ödenekler yeterli mi? Kriterin nasıl olması gerekiyor?

Yerel yönetimlere verilen ödeneklerin yeterli olduğunu hiçbir belediye başkanı söyleyemez. Hele hayata geçirilen Büyükşehir Yasası belimizi iyice bükmüşken söylenecek söz yoktur. Yasayla birlikte 9 turizm beldesinden Manavgat Belediyesi´ne 200 milyon lira borç geldi. Zaten bütçemiz 150 milyon lira. Ben son 2.5 yılımda 270 milyon liralık yatırım yapmıştım. Şimdi ise durum biraz sıkıntılı. Altından kalkmaya çalışıyoruz ki kalkarız da. Daha önce bin olan personelim, bir anda 2 bine çıktı. 3 milyon lira personel masrafımız var. İller Bankası´ndan ise 2.5, 3 milyon lira alıyoruz. Belediyenin zaten rutin gideri 13 milyon lira. Bir yandan beldelerin borcunu ödüyoruz, bir yandan 19 olan mahalle sayısı 106 mahalleye çıkmış, 78 köy, 9 belde eklenmiş. Bu arada gelirlerimizin mezbaha, terminal, hal, su, caddelerdeki ilan reklam, atık su derken yüzde 80´i alınmış durumda…

 Turistlerin bir kentten memnun ayrılmaları için neler yapılmalı?

Belediye olarak turistlerin memnun ayrılmalarını sağlayacak her türlü hizmeti imkanlarımız ölçüsünde yapmaya gayret ediyoruz. Manavgat bu anlamda son 6 yılda büyük bir değişim yaşadı. Görsellik çok önemli. Biz de buna önem veriyoruz.

 Sürekli göç alan Manavgat için neler yapıyorsunuz? Daha da artan nüfus için neler düşünüyorsunuz

Manavgat her yıl yoğun göç alan bir kent. Kentleşme oranı çok yüksek. Her yıl nüfusa binlerce kişi katılıyor. Bunda turizmin etkisi büyük. 250 bin yatak kapasitesinin bulunduğu kentte turizm çalışanları ağırlıkta. Biz de planlama çalışmalarımızı bu hızlı gelişmeyle orantılı olarak yürütmeye çalışıyoruz.

Hobileriniz nelerdir?

Sporun her türlüsünü yapmayı çok seviyorum. Motosiklet, bisiklet, yürüyüş, yüzme, kano, tenis, futbolu fırsat buldukça yapıyorum. Kitap okumayı özellikle çok seviyorum. Nazım Hikmet sevdiğim ve sık sık okuduğum şairlerden birisidir. Özgürlük ve barışı simgeleyen şiirlerinin bütün insanlığa dersler verdiğini düşünüyorum. Bunun dışında boş zamanlarımda her türden kitabı okumaya gayret ediyorum. Kitap ayrımı yapmıyorum. Çocuklarımın ve yakınlarımın bana önerdiği kitaplar da oluyor. Onları da okumaya özen gösteriyorum. Geçtiğimiz 1.5 yıl içinde 100´ün üzerinde kitap okuduğumu söyleyebilirim.

Manavgat´ı tek cümleyle nasıl tanımlarsınız?

Manavgat´ta yaşamak ayrıcalıktır diyorum. 

Röportaj: Aynur ERYILMAZ


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Tülay Beşkonak Özçay
Kültür hiçbir zaman yok olmaz
Kültür hiçbir zaman yok olmaz
Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu
HİZMETTE ÜRÜN SONSUZ
HİZMETTE ÜRÜN SONSUZ
ALANYA Paşali Kilit Sistemleri Ali Mesut İnal röportaj
"İmplant kullanım süresi 5 - 25 yıl arasında değişmektedir"
"İmplant kullanım süresi 5 - 25 yıl arasında değişmektedir"
Diş Hekimi RABİA DUMAN
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3505
EURO
6.0880
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Güneşli
Bugün
15 / 4 °C
Fırtına
Çarşamba
12 / 1 °C
Fırtına
Perşembe
15 / 7 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
deneme deneme

deneme 4
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi