İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
Beslenme Uzmanı Diyetisyen, FATMA ALTINTAŞ KAPLAN
Tarih: 20.11.2017 12:57:46

Her zaman dediğimiz gibi İyi beslen, Tarz ol, Fit ol… Sadece tarz olmanız için değil, fit olmanız, sağlıklı olmanız için de çalışıyor. Sağlıklı ve doğru beslenmeye dair Diyetisyen FATMA ALTINTAŞ KAPLAN´a sizler için birkaç soru sorduk.

 

Öncelikle sizi okuyucularımıza tanıtmak isteriz.

Antalya doğumluyum ve Antalya aşığıyım. O sebeple ki Kayseri Erciyes Üniversitesinde eğitimimi tamamladıktan hemen sonra başka bir şehir alternatifi dahi düşünmeden döndüm Antalya´ya. Bir kızım var Bengü, hayat enerjimin kaynağı; eşim Durmuş, aynı zamanda meslektaşım, attığım her adımda en büyük desteğim, Diyet Antalya Beslenme ve Diyet Danışmanlığı´nın kuruluşunda en büyük motivasyonum oldu. Yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştıktan sonra karar verdim kendi merkezimi açmaya. Mesleğe başladıktan sonra bir şekilde hayatına dokunduğum danışanlarımdan gelen güzel tepkiler de ne kadar doğru bir karar aldığımı bir kez daha bana göstermiş oldu.

Diyetin yanlış uygulamalarının sonuçlarını maalesef günümüzde sıkça görmekteyiz. Kilo vermek için yapılan bilinçsiz diyet uygulamalarının sonuçları olarak sağlık problemleri artmaktadır. Sağlıklı diyetin artık her Pazartesi başladığımız diyet olmadığını öğrendik. Peki, sağlıklı diyet nedir?

Maalesef, yanlış diyet uygulamaları yüzünden sağlığını kaybeden kişileri sıkça duyuyoruz, görüyoruz. Bu aşamada kişilere öncelikle şunu anlatıyorum; diyet aslında yasaklar içeren bir program değildir. Sizin beslenme tarzınızın bütünü, sizin diyetinizdir. Önemli olan burada kişiye özel, sağlıklı seçimler içeren alternatifler sunabilmektir. Bu noktada da bize yani diyetisyenlere çok büyük sorumluluk düşmektedir. Çünkü bizim insanımız her zaman kısa ve kolay olan yolu tercih eder. Hâlbuki doğru olan; zamana yayılmış, alışkanlıkların ve yaşam tarzının değişimini kapsayan bir süreçtir. Sağlıklı bir diyette; sizin için sakıncalı olabilecek besinler, dikkatli tüketilmesi gerekenler ve tüketim sıklığı hakkında danışan bilinçlendirilir, porsiyon kontrolü ve yeterli fiziksel aktivite ile ilgili önerilerde bulunulur.

Doğal beslenmenin öncelikli şartı nedir?

Önceliğimiz besinlerde her zaman en doğalını tercih etmek olmalı. Yani genetiği değiştirilmiş besinler dediğimiz GDO´lu besinlerin doğal beslenmede yeri yoktur. Sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak mevsimine uygun besin seçimi yapmak lazım. Artık her mevsim aynı sebze-meyveyi yer olduk. Aslına bakarsanız mevsimine uygun, doğal beslendiğinizde hastalıklara yakalanma riskiniz de daha az olur. Mesela hastalıkların daha sık görüldüğü kış aylarında tercih edeceğiniz sebze ve meyveler -portakal, mandalina gibi - bağışıklığı güçlendirip enfeksiyöz ajanlara karşı kalkan olurken; sıcak yaz aylarında tercih edilen sebze ve meyveler-kavun, karpuz gibi- vücudun artan su ihtiyacını karşılar. Yani doğada bir denge vardır ve doğal olan da buna müdahale etmemektir.

 

Kilo verirken en çok yapılan hatalar nelerdir? Okuyucularımıza nelerden uzak durmalarını önerirsiniz?

En sık yapılan hata başkasıyla kendini kıyaslamaktır. Her beden farklıdır unutmamak gerekir. Ama genel olarak; çok düşük kalorili diyetler, şok diyetler, devamlı yapılan detokslar, tek yönlü beslenme, kilo verdirici olarak vaat edilen satılan çaylar diyebiliriz. Bu saydıklarım uzun vadede kalıcı bir sonuç göstermeyeceği gibi bazı sağlık sorunlarına da yol açabilir. Özelikle mucize olarak lanse edilen her şeye temkinli yaklaşmalarını öneririm.

Sağlıklı beslenme için öğünlerde besin öğelerini karıştırmak doğru mudur? Birçok diyet programı tek besin öğesi üzerine hazırlanmaktadır. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Vücudumuzun en az 50 çeşit besin öğesine ihtiyacı olduğunu düşünürsek tek yönlü bir beslenmeyle biz ancak metabolizmayı altüst etmiş oluruz. Vücudun ayarlarıyla oynamayın, karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlar içeren dengeli öğünler yapın, yeteri kadar hareket edin. Gerisi zaten metabolizmanın işi.

Kilo vermek için diyete başlayıp ancak sonrasında sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek için verebileceğiniz ipuçları var mıdır? Bu alışkanlık nasıl kazanılır?

Sürdürülebilir bir diyet programı olması çok önemli. Besinler arasında da bir denge vardır. Danışanlarıma her zaman bunu anlatırım; bir besini tamamen hayatımızdan çıkarma gibi bir durum mümkün değil, hele ki sevdiğiniz bir besin ise; bunun için nasıl dengeleyebileceğinizi ne sıklıkla tüketebileceğinizi bilmeniz önemli. Bu bilinci kazanan kişilerde diyetin sürdürülebilirliğini her zaman görebiliyoruz.

Kilo verirken sağlıklı bir beslenme programının yanında neler yapmamız lazım? Hep sağlıklı ve fit kalabilmek için hayatımıza neleri dahil etmeliyiz?

Yeteri kadar fiziksel aktivite yapmamız lazım. Her gün 10 bin adım Sağlık Bakanlığı´nın da tavsiyesi. Yürüyüş ve yüzme hemen hemen her yaş grubunda yapılabilecek aktivitelerdir. Ama sporu keyifli hale getirebilecek dans, takım sporları da tercih edilebilir. Sağlığın devamlılığı için ‘SU´ tüketimi de çok önemli. Kişilerin aldığı enerjiye, aktivite düzeyine, cinsiyetine göre değişmekle birlikte günlük ortalama 2 litre SU tüketilmesi gerekir; çay, kahve tüketimi arttıkça su ihtiyacı da artmakta.

Hayatımızdan çıkartmamız gereken 5 besini sıralamanızı istersek?

Genetiği değiştirilmiş tüm besinler, nitrit ve nitrat içeren et ürünleri, fazla beyaz un, fazla şeker, fazla tuz, un, şeker, tuz için güvenli limitler aşılmadığı sürece, perhiz gerektiren bir hastalık da yok ise yasak koymuyoruz.

Metabolizmamızı hızlandırmak için neler yapmalıyız?

Yeterli ve dengeli beslenin, Bol Su için, Hareket edin. Metabolizmanın hızlanmasında en önemlisi fiziksel aktivitedir. Kas kitlesinin güçlenmesi, yağ oranının azalması ile metabolizmanız hızlanır.

Suyun günlük yaşantımızdaki önemi nedir? Az su içmek zayıflamayı engelliyor peki fazla su içersek?

Kanın %90 ını, idrarın %97 sini, kasların %75 ini, kemiklerin %25 ini, adipoz dokunun %10 -30 unu oluşturduğunu düşünürsek; SU bizim için elzemdir. Vücuttaki bütün tepkimelerde SU gereklidir. Besinlerin sindirimi, taşınması, atımı su ile olur, vücut ısısını korur, toksinleri uzaklaştırır. Fazla su tüketimi ise daha fazla idrara çıkmaya daha fazla terlemeye ve dolayısıyla vücuttan fazla mineral kaybına sebep olabilir, sıvı-elektrolit dengesi bozulabilir. Özellikle kalp - damar problemi yaşayanların, tansiyon ve böbrek hastalarının, ödem problemi olanların su tüketimine dikkat etmeleri gerekir.

 

Röportaj: Aynur Eryılmaz 

 Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: beslen Tarz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı  Mete Kaçar
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
Reformer Pilates egzersizi mutlaka denemelisiniz
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
İstanbul Hair Center
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses hakkında merak edilenleri Ticari Direktör Burak ÇALIŞKAN yanıtladı…
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
“nerede bir engelli var? Biz onlara bir nefes kadar yakınız”
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
dolu dolu bir akşam isteyenlere en güzel eğlencelerin garantörü
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
Şahika Öner röportajı
HASRET BİTİYOR  “Efsane geri dönüyor”
HASRET BİTİYOR “Efsane geri dönüyor”
MHP Finike Belediye Başkan Adayı, Nail Dülgeroğlu
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
Bölgeleri ve fayları inceliyorum
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
deneme deneme

deneme 4
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi