Değişen ve Büyüyen Aksu
Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin
Tarih: 1.3.2017 23:14:08

Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, Aksu´nun makus tarihini değiştirecek hizmet ve yatırımların altına imza attıkça değişen ve kendini yenileyen Aksu´nun yeni yüzüyle tanışıldığını söyledi. Hizmet sevdasına hızlı başlayan ve kısa zamanda önemli işlere imza atan Başkan Şahin, aşılamayan sorunların aşıldığını, göz ardı edilen konuların gün yüzüne çıkarılarak çözüme kavuşturulmaya çalışıldığını söyledi. Görev süresinde birinci yılını tamamlamaya sayılı günler kalan Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin ve ekibi ilçeyi yatırım yağmuruna tuttu. Başkan Şahin, “40 yıldır yanlış yapılmış uygulamalar nedeniyle Aksu´nun önü kesilmiş. Hizmet görev süremizin başlamasıyla birlikte tüm bu detaylara dokunan yönetim anlayışımız Aksu´da birçok alışkanlıklara son vermeye başladı. Bu çalışmalarımız Aksu´nun hak ettiği değer ve yerde olması içindir. Projelerimizi önce vatandaşımıza soruyoruz, ardından hayata geçiriyoruz”

EXPO 2016 hizmetleri ve yatırımları arttıkça Aksu´da heyecan ve yaşanan değişimin kendini daha çok göstermeye başladığı dikkat çekiyor. EXPO ve Aksu arasındaki bağın getirdiklerinden söz edersek, tarım ve şehirleşme nasıl bir yol alacak?

EXPO sayesinde Antalya´ya tabiî ki Aksu´ya neresinden bakarsanız 8 ile 10 milyon arasında bir ziyaretçinin geleceğini düşünmekteyiz. Bu durum Aksu´yu her yönüyle mutlaka etkileyecektir. Expo projesi olmamış olsaydı halen Aksu´nun ıslah projelerini konuşuyor olacaktık. EXPO bizim yatırım ve projelerimizin de ufkunu açmıştır. Expo sayesinde ıslah diye tanımladığımız projelerimiz ivme kazandı. EXPO´nun tarımı da kurtardığını söyleyebiliriz. EXPO 2016 yatırım çalışmaları içerisinde toplu ulaşımdan, modern ve çağdaş yatırıma kadar her konuda projeler yer almakta. Kısacası EXPO, Aksu için büyük kazanım oldu.

Aksu´da İmar sorunu konusunda ki çalışmalarınızdan söz eder misiniz?

İnşaat anlamında Aksu´nun en büyük sıkıntısı imarla ilgili. İmar çalışmalarına devam ediyoruz. İmara açıldığı zaman Antalya´yı kavşaklar birleştirmiş olacak. İlçemiz Antalya ile iç içe olacak. Bu projeler hep birbiri ile örtüşüyor. Aksu´nun imar ve planlamalarıyla geleceğinin önünü açma anlamında ciddi projelerimiz var. Aksu´da değişim rüzgârı ve yatırımlar vatandaşın beklentilerine cevap verdikçe büyük bir memnuniyetle karşılandığı görülüyor.

Aksu´ya daha yüksek bir yerden bakarsak ilk önce dokunacağımız bölge neresi olacak?

Aksu´nun her yerinin kendisine göre bir beklentisi var. Ama yıllardır nüfusun çoğunluğunun olduğu 15 binden fazla insanın yaşadığı Pınarlı var. Keza Güzelyurt, Altıntaş buralar gecekondu görünümü veriyor. Bu bölgelerin imarla ilgili sıkıntıları bir an önce çözülüp şehirleşmeye doğru geçilmesi gerekiyor. Bu arada tarım sektörünün planlamasının yapılması lazım. Hizmet günlerimizin başladığı ilk günden itibaren kesinlikle şehir dışına çıkmayarak sürekli görevimizin başında yer alıyoruz. İlçemizin gelişmesi için ne yapmak istiyorsak önce vatandaşlarımızla paylaşıyoruz sonra da projelerimizi hayata geçiriyoruz.

Aksu´ya sihirli el değmeye başladığını söyleyebilir miyiz?

Elimizde tüm bu eksikleri bir anda değiştirecek sihirli bir değneğimiz maalesef yok. Ancak 1987 yılından beri ertelenmiş birçok yatırımı yavaş yavaş hayata geçirmek için gecesini gündüzüne katan başarılı bir ekibimiz var. Gönülden ve yürekten çalışıyoruz. Tüm hizmet masaları Aksu´ya gönül vermiş Aksu´nun kalkınmasını isteyen düşüncelerdir. Son 5 yılda yapılmayan birçok hizmet ve yatırımları 1 yılda vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Sunmaya da devam ediyoruz. Biz şuan 1 yıla yakın süre içerisinde geçmişte yapılan 5 yılın daha üst seviyesinde çalışma yaptığımızı görüyoruz. Bunu sadece biz söylemiyoruz, sokaktaki vatandaşımız da bunları yüksek sesle söylemekte. Bu yatırım ve hizmetleri birileri görsün diye yapmıyoruz. Nerde bize ihtiyaç varsa biz oradayız. Aksu´nun birinci önceliği sağlık. Bu konuda önemli mesafeler kat ettik. Ulaşım konusunda da Büyükşehir Belediyemiz ile koordinasyon içindeyiz.

Aksu´da sorunlar yumağı çözüm noktasında atılacak adımlar neler olacak?

1987 yılında Aksu´nun merkezinde daha önce imar yapılmış fakat bugün yanlış imar yapıldığı görülmekte. Hizmet yapmak istediğimizde yerler vatandaşın mülkü gözüküyor. İki üç kata imar verilmiş. Çarşı oluşturulmalı ve müteahhitlerin girebileceği mümkün durumlara getirilmeli. Arsa ebatlarının bu çalışmaların yapılacağı boyutlara getirilmesi gerekiyor. Toprak görüşü olmayan yerde imar olur mu? Yüksek gerilim hattının altına arsa verilir mi? Ama zamanında verilmiş. Bunun gibi yanlış imar yapılanması söz konusu. 11 köy var tüm bu detayları her mahallemizde her köyümüz için düşünmekteyiz. Altıntaş bölgesi büyük sıkıntı. Çalışarak para kazanmak yerine devletin yerini yağmalayarak oradan para kazanmak isteyen bir zihniyet var. Bu zihniyetlere ne yasa izin verir ne de belediye olarak bizler göz yumarız.

Birçok hizmet ve projeleri ardı ardına gerçekleştirmeniz vatandaşın da beklentisini yüksek tutuyor. Daha çok talep ve hizmet beklenti artıyor. Bu konu da neler söyleyeceksiniz?

40-50 yıldır çözülememiş birçok sorun ve sıkıntıyı aşabilmek adına gece gündüz çalışıyoruz. Yürüttüğümüz birçok proje ve hizmet yatırımlarının ardı ardına gelmesi vatandaşımızın da bu konularda ki heyecanını arttırdı. Ancak çok çok önemlilik arz eden konularda zaman ve süre verilmesi doğru değil. Bu işler zaman alan işler. Biz süre vermek istemiyoruz. Elimizden ne geliyorsa yapıyoruz, çok çalışıyoruz. Bu işlerin zaman aldığını ve zor olduğunu bildikleri için bizden önceki arkadaşlar hiç düzeltmek için çaba sarf etmemişler. İnşallah bu zor işlerin de üstesinden gelmeyi başaracağız.

Sağlık ile ilgili yürütülen çalışmalar konusunda önemli adımlar atıldı. Aksu´nun önceliği hastane. Bu konuda ki çalışmalar hakkında neler söyleyeceksiniz?

Evet, önceliklerimizden biride sağlık ve eğitim. Sağlıkta hastane ile ilgili çalışmamız devam ediyor. Belediyemize ait daha önceki kullandığımız binayı boşalttırarak, güçlendirme çalışmaları yaptık. Polikliniğimizin açılışı olmadı ama çalışma devam ediyor. Polikliniğimizin acil servisi ve bazı bölümlerinin hizmet vermeye başlaması ile sağlıkta şu an beklentimizi bir nebze olsun rahatlattık.

Hastane yapımı konusunda ki yoğun mesai ise devam ediyor. Son olarak neler söylemek istersiniz?

Biz halkımız ne isterse onu yapıyoruz. Projelerimiz devam ediyor. Yapıp bitirdiğimiz işler de var. Halkımızın biraz daha sabretmelerini, güvenmelerini ve bizlere destek vererek dua etmelerini istiyoruz. Ayrıca dedikoduya değil birinci ağza inansınlar. Bize her zaman ulaşabilirler. Şu iyi bilinmelidir ki laf üreterek zaman kaybı yaşayamayız. Yapacak çok işimiz var. Aksu´ya olan vefa borcumuzu hizmet süremiz içerisinde büyük bir kısmını yerine getirmiş olacağız. Vatandaşlarımız ve Aksulular bize daima güvensinler. Biz onların daha modern ve çağdaş bir Aksu´da yaşamaları için yatırımları ve hizmetlerimizi hayata geçirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Aksu´da birçok alışkanlıklar yıkılıyor. Yeniden bir Aksu yaratıyoruz. Tüm değerlerini koruyan ve sahip çıkan noktada tüm vatandaşlarımızla ortak paydada buluşarak Aksu´yu hep birlikte değiştiriyoruz.

Kültür ve sosyal hizmetler konusuna da önem verilmeye başlandı. Çok amaçlı salonlar projeniz hakkında bilgi verir misiniz?

2014 yılında her alanda çalışmalara başladık, düzenlenen iftar yemekleri, sünnet şöleni, yağlı güreş organizasyonları ile vatandaşlarımızı bir araya getirdik. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin ardından halen Fen İşleri saha amirliği olarak kullanılan alanda çok amaçlı kültür merkezi yapılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Perge yakınlarında bulunan Aksu Belediyesi´ne ait binanın da ilçedeki kültür faaliyetlerinde kullanılmak üzere Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü´ne tahsis edildi. Aksu okullar bölgesi karşısında Orman Bölge Müdürlüğü´ne ait 35 dönümlük alanda çok amaçlı Gençlik Merkezi yapılması için ilk adımlar atıldı.

Özellikle Ata sporumuz Yağlı Pehlivan güreşlerini daha çok önemsemeye başlandı. Sizin görevi devraldığınız andan itibaren bu konuda büyük adımlar atıldı.

Göreve geldiğimizin ilk aylarından itibaren bir ilke daha imza atarak yağlı pehlivan güreşleri düzenledik. Kulüp Başkanlığına seçilen Mehmet Selvi, ekibi ve meclis üyelerinin de destekleri ile özverili bir çalışma yaparak yaklaşık 800 güreşçinin katılımı ile dev bir organizasyon gerçekleştirdik. Yağlı pehlivan güreşlerini geleneksel hale getirdik. İlk organizasyonumuz gayet başarılı geçti. Binlerce kişiyi sorunsuz olarak ağırladık. Gelen misafirlerimiz yağışlı havaya rağmen tribünleri terk etmeyerek sonuna kadar güreşleri izledi. Karaözlü sporcu Mehmet Yeşil. Yeşil´in güreşleri kazanarak altın kemeri alması da ayrı bir mutluluk oldu.

Derelerin ıslahı konusunda neler söyleyeceksiniz?

Önemsediğimiz konu Macun Deresinin ıslah çalışması oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel ile bir araya gelerek soruna çözüm ürettik. ASAT tarafından başlatılan ıslah çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Derenin ıslah edilmesiyle ilçemiz kötü kokudan kurtulacak. Bu ciddi bir sorun da ortadan kalkmış olacak. Aksu´da yaşayan tüm vatandaşlarımız gözle görülür ilçemizde ki bu yatırım zenginliği ve hizmetleri için özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel´e teşekkür ettiğini hatırlatmak isterim.

Vatandaşın plaj talepleri olmuştu. Bu konu da zaman zaman beyanatlar da verilmişti. Son durum nedir?

Asu sahil kesimi olmasına rağmen halk oteller nedeniyle denize girecek yer bulamıyordu. Bu konuyla da ilgilendik. Kundu´da halk denize giremiyordu. 3 ayrı alanda işgalleri kaldırarak halk plajları yaptık. Halkımız bu plajlarda rahatça denize girebiliyorlar. Bununla da kalmadık halkın piknik yapabilmesi için mesire alanı çalışmasına başladık. Güzelyurt mahallesinde yaklaşık 467 dönümlük ormanlık alanın Aksu Belediyesi´ne tahsisinde son aşamaya gelindi. Bölge vizyon bir proje ile çok amaçlı mesire alanına dönüşecek.

Çocukların oyun alanı konusunda da yatırımlarınız ve hizmetleriniz hızla devam ediyor. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Belediye başkanı olduktan sonra en çok çocukların park istekleri ile karşılaştım. 2014 yılı içinde çocukları da sevindirmeye devam ettik. Altıntaş parkı ile başlayan park çalışmaları Belen Kötekli ve Çamköy´de yapılan parklarını hemen hizmete sunduk. Parklara çocuklar için oyun aletleri yerleştirilerek çocukların en büyük isteğini yerine getirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Çocuklarımızın gülen yüzünü görünce çok mutlu oluyorum. Her mahalleye bir park projemiz var. İnşallah bunu hayata geçireceğiz.

Belediye birimleriniz tam kapasite ile Aksu´nun çehresini değiştirmek için gece gündüz çalışıyor ve proje üretiyor. Özellikle Fen İşleri bu hizmet çalışmalarının en çok yükünü çeken birim.

Fen İşleri ekiplerimiz görevi devraldığımız ilk günden itibaren saha da en çok görev alan birimimiz ve ekiplerimiz olmuştur. İlçemizde yeni yollar açtık, köprüler yaptık, asfaltsız yolların asfaltlarını yaptık. Fen İşleri ekipleri yağmur çamur demeden çalıştı. 1 Nisan itibari ile Atatürk Mahallesi, Yurtpınar Mahallesi, Kurşunlu Mahallesi başta olmak üzere birçok mahallede yaklaşık 30 km sıcak asfalt yapıldı. 2014 yılını kapsayan Kaldırım İhalesi Kapsamında 20.000 m2 nin üzerinde parke taşı kullanılarak başta Altıntaş, Karaçalı, Kemerağzı mahalleri olmak üzere birçok mahallede kaldırım çalışması yaptık. Çamköy ve Atatürk Mahallelerine kapalı pazar yaparak ilçemizi kapalı pazarlarla tanıştırdık.

Aksu´da eğitimde kalite ve zenginlik dikkat çekiyor. Belediyenizin eğitime olan yaklaşımı ve hizmetleri hakkında neler söyleyeceksiniz?

Aksu´da yeni okullar yapılması için de elimizi taşın altına koyduk. İlçemizde eğitimde de eksiklikler var. Biz bunların giderilmesi için hayırsever işadamlarımızın okullar yaptırması için ön ayak olduk. İlçemiz eğitimde de 2014 yılında atağa geçti. Bunun yanı sıra 2014 yılı içinde okullarımızın, camilerimizin temizlikleri ve bakımlarına da destek olduk. Milli Eğitimin yaptırdığı yeni okullar ile de okullar bölgesi oluşturuldu. Anadolu Lisesi ve İmam hatip lisesi yeni yerinde eğitime başladı. Belediye olarak bu okullarımız için de yeni yol çalışması yaparak çocuklarımızın trafiğin yoğun olduğu cadde yerine kestirme ve güvenilir yoldan okula gitmesini sağladık. 2015 yılında Aksu´ya daha fazla hizmet yaparak eğitim ve öğretimin yanında olduğumuzu göstereceğiz.

 RÖPORTAJ: AYNUR ERYILMAZ


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Değişen Büyüyen Aksu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı  Mete Kaçar
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
Reformer Pilates egzersizi mutlaka denemelisiniz
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
İstanbul Hair Center
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses hakkında merak edilenleri Ticari Direktör Burak ÇALIŞKAN yanıtladı…
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
“nerede bir engelli var? Biz onlara bir nefes kadar yakınız”
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
dolu dolu bir akşam isteyenlere en güzel eğlencelerin garantörü
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
Şahika Öner röportajı
HASRET BİTİYOR  “Efsane geri dönüyor”
HASRET BİTİYOR “Efsane geri dönüyor”
MHP Finike Belediye Başkan Adayı, Nail Dülgeroğlu
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
Bölgeleri ve fayları inceliyorum
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi