İnsan mı, yapay zeka mı? Galip gelen kim olacak...?
Ekmek Robotun ağzında mı?
Tarih: 7.8.2019 20:06:00
Mahmut KOÇAK

Silah, kozmetik, gıda, sosyal medya, hepsi bir yana; ilk dolar trilyoneri yapay zekâ işinden çıkacak! Dünyanın dört bir yanında koşulan muazzam bir yarış başladı. ABD işin içinde, Rusya ve Çin de…

 

İlk dolar trilyoneri kim olacak?

Kuşkunuz olmasın, ne kadar şerh konulursa konulsun, ne kadar çekince açıklanırsa açıklansın, yapay zekâ muazzam koşusuna devam edecek. Çünkü para bu işte. Hem de çok büyük para… 

Bir düşünün, şu anda dünyanın en zengin insanı konumunda olan Bill Gates´in serveti 85 milyar dolar. Seksen beşine dek yaşarsa, dünyanın ilk dolar trilyoneri olacağı tahmin ediliyor. Ama bir başka milyarder Mark Cuban, kimsenin Bill Gates´in yaşlanmasını beklemeye niyeti olmayacağını da anlatıyor: “Dünyanın ilk dolar trilyonerleri yapay zekâ işinden çıkacak.”

Kimse bu kadar parayı, insanlık ziyan olacak diye, kaçırmak istemez. Maalesef hayat böyle. Belli ki yapay zekâya da bu hırsı öğreteceğiz. Derslerine iyi çalışırlarsa halimiz duman! 

Ekmek Robotun ağzında mı?

Dünya hızla dönüyor ve değişiyor. Biz de değişen dünyada yerimizi alacağız… Yoksa alamayacak mıyız? Sonuçta esas mesele yaşam kavgasıysa, artık ‘ekmek robotun ağzında´ mı? Herkesin ilk sorduğu soruya, ‘kimin işi ne zaman robotlara geçecek´ meselesine bir açıklık getirelim.

İşte en net cevap… Oxford Üniversitesi´ndeki ‘Future of Humanity Institute´ (İnsanlığın Geleceği Enstitüsü) dünyanın dört bir tarafındaki ‘yapay zeka ile öğrenme´ (machine learning) uzmanlarına, yapay zekânın kendi çalıştıkları alanda insanlığı ne zaman aşacağını sordu. Bu tahminlerden de dev bir veritabanı oluşturdu. 

Birkaç sonuç: Yapay zekâ, 2024 itibariyle insanlardan daha iyi tercüme yapacak; 2026´da ‘benim´ diyen lise öğrencisine taş çıkartan kompozisyonlar kaleme alabilecek, 2031´de satışta, herhangi bir dükkânın herhangi bir tezgâhtarından daha becerikli olacak, 2049´da Stephen King ya da Malcolm Gladwell gibileri aşarak New York Times´ın ‘en iyiler´ listesine girecek bir kitap yazacak, 2053´te cerrahlığı, en iyi ‘insan´ cerrahtan daha iyi kıvıracak. Sonuç: “Bunu da yapamaz yahu” dediğimiz her bir işte, uğraşta bizi ardında bırakacak. 

Stephen Hawking, Elon Musk ve diğer uzmanlarsa “Bu bizim sonumuz olur” diye uyarıyor. Köprüden önce bir son çıkış var mı? Yoksa insan kendi kıyametini kendi elleriyle mi hazırlıyor?

İşaret fişeklerini atan sadece İngiliz bilim adamı değil. Gelecek üzerine en çok düşünen insanlardan, Tesla Motors ve SpaceX´in kurucusu, mühendis, mucit ve yatırımcı Elon Musk,  robotbilim ve yapay zekâ alanın önde gelen 116 ismiyle birlikte Birleşmiş Milletler´e hitaben bir açık mektup kaleme aldı. 

Söz konusu mektup sadece fikir jimnastiği olsun diye yazılmamıştı. BM, yapay zekâya dayanan drone´lar, tanklar ve makineli tüfekler üzerine resmi tartışma açma kararı vermişti. Musk ve arkadaşlarının mektubu, bu yöndeki silahlanmanın önüne geçilmesini, ‘katil robot´ yarışının engellenmesini talep ediyordu: “Bu silahlar bir defa geliştirilirse, herhangi bir savaşın bugüne dek görülmemiş kadar büyümesi ve insanlığın algılayamacağı kadar çabuk yayılması riski doğar. Vaktimiz kalmadı. ‘Pandora´nın kutusu´ açılırsa, kapatması çok zor olacak.”

Bu uzmanlar kaygılanmakta haksız mı? “Abartıyorlar” diyorsanız, Putin´in ilgili mektubun yayımlanmasının hemen ardından gelen şu demecine bir göz atın: “Yapay zekâ geleceğimizdir. Sadece Rusya için değil, tüm insanlık için… Muazzam imkânlar vaat ediyor ama tahmin edilmesi güç riskler de barındırıyor. Şu an için bildiğimiz: Bu alana kim hakim olursa, dünyaya da o hükmedecek.” 

Putin, hırslı açıklamalarında yalnız değil. Çin, yapay zekâda 2030 itibariyle küresel lider olmayı hedeflediğini çoktan açıklamıştı. Mevcut lider ABD´nin, rekabette geride kalmamak için elinden geleni ardına koymayacağı aşikâr. Bunlar işin devlet kısmı… Bir de tek amacı ‘kâr etmek´ olan uluslararası şirketleri düşünün. Pasta büyük, iştah kabartıyor ve belli ki masaya oturan en büyük dilimi yiyecek.

 Filozoflar da işe yaramadı

Çin´den 2500 yıl önce çıkan Go, bugüne ulaşan en eski oyun. Go´cular, satranççılara yukarıdan bakmayı sever. Düşünün, yazar Trevanian, ‘Şibumi´de, “Satranç, tüccarların ve muhasebecilerin oyunudur, Go ise filozofların ve savaşçıların” demişti. Go´cuların artık o kadar böbürlenmesine gerek yok. Zira, yapay zekâ bu kaleyi de düşürdü. Alanında dünyanın en büyüğü Güney Koreli Lee Sedol, geçen seneki beş maçlık seride yapay zekâlı ‘AlphaGo´un tüm olasılıkları tarayıp karar verme yeteneği karşısında tutunamadı bile. Yine de Sedol´un bu seride kazandığı tek karşılaşma, insanlığın umudu olmaya devam edecek. 

14 Mart 2018 günü 76 yaşında hayatını kaybeden İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking genel görelilik ve karadeliklerle ilgili araştırmalarıyla ün kazanmıştı.

Fakat Hawking sıklıkla kendi araştırma alanından çıkarak, önümüzdeki dönemlerde insanlığı bekleyen zorluklar ve varoluşsal tehditlere de dikkat çekti. 

Hawking´e göre insanlığı Dünya´dan silecek olaylardan kaçmak mümkün değil. Bu olaylar arasında göktaşı çarpması gibi kozmik olayların yanı sıra yapay zeka, iklim değişikliği, genetiği değiştirilmiş virüsler veya nükleer savaş gibi olaylar da olabilir.

Hawking on yıllardır insanlığın diğer gezegenlere kalıcı olarak yerleşmek için harekete geçmesi gerektiğini söylüyordu.

2016´da BBC´ye konuşan Hawking, "Dünyada bir yıl içinde bir felaketin gerçekleşme ihtimali çok düşüktür. Ama bu ihtimal geniş bir zaman diliminde artar ve bin, 10 bin yıl gibi zaman dilimlerinde neredeyse kesin hale gelir." demişti.

İnsanlığın o süre zarfında evrene yayılabileceğine güvenen Hawking, yine de önümüzdeki 100 yıl için insanları uyarmıştı: "Önümüzdeki yüz yıl boyunca uzayda kendine yeterli koloniler kuracak teknolojiye erişemeyeceğiz, bu yüzden bu süreçte çok dikkatli olmamız lazım"

Stephen Hawking yapay zekanın yarattığı fırsatların farkında olsa da tehditlerine karşı da uyarılarda bulunuyordu.

Hawking 2014´te BBC´ye konuştuğunda "yapay zekanın tam olarak gelişmesi insanlığın sonunu getirebilir" demişti.  “Sanırım dönüm noktasına ulaştık. Dünyamız bizim için gittikçe küçülüyor ve nüfusumuz endişe verici bir oranda artıyor. Kendi kendimizi yok etme tehlikesi içerisindeyiz. Uzayı daha fazla tanımak için acilen genç bilim insanlarına ihtiyacımız var. Başka yerleri kolonize etmek ve gezegenimizi kendi türümüzden kurtarmak gerekiyor.”

“Yapay zeka gerçek bir risk ve kötü bir şey değil. Üstün zekalı bir yazılım, hedeflerine ulaşmak için insanlarla uyum içinde olursa sorun olmaz. Ancak uyumu yakalayamazsak sonumuz gelir. Dünya´yı 100 yıl içerisinde terk etmeye hazırlanmamız gerekiyor.”

Sizce Hawking´in bu açıklamalarını ciddiye almamak için bir bahanemiz var mı? 

Fizikçi Stephen Hawking , yapay zekânın ortaya çıkışının insanlık tarihinin en kötü gelişmesi olabileceğini öne sürüyor. Hawking´e göre bizler, yapay zekâ tarafından çöpe atılabilir ya da dünya üzerinden silinebiliriz. Hawking, bir şey söylüyorsa dikkate almak lazım. 

Saygılarımla…

 

 

 AYIN SÖZÜ: ‘´Birileri kendini geliştiren ve kopyalayan yapay zekâ üretecek. Daha sonra bu yapay zekalı robotlar, kendi robotlarını üretmeye başlayacak. O zaman insanları saf dışı bırakan yeni bir hayat formu gelecek demektir.”  Stephen Hawking

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: İnsan, yapay, zeka, Galip, gelen, olacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
24 Kasım Öğretmenler Günü (20 Kasım 2019 - Çarşamba)
2019 DA TEKNE SAĞLAM MI? (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
OKULLAR AÇILIYOR (07 Eylül 2018 - Cuma)
HOŞGELDİN 11 AYIN SULTANI… (15 Mayıs 2018 - Salı)
KURBANLIK FİYATLARI BU YIL NORMAL…! (21 Ağustos 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi