Finlandiya eğitim konusunda dünyada neden bir numara?
Kalite, Eşitlik, Etkinlik ve Uluslararasılık
Tarih: 28.5.2019 11:52:34
Mahmut KOÇAK

Finlandiya eğitim politikasının genel hedefi, her vatandaşına fırsat eşitliği sağlayan, yüksek kaliteli bir eğitim imkanı sunmaktır. Tabi ki, bunu yaparken de sosyal devlet olmanın bir gereği olarak, ırk, cinsiyet ve gelir farkı gözetmeksizin eğitim olanaklarını herkese eşit şekilde ulaştırmaya çalışmaktadır. 

Finlandiya eğitim sistemi 4 anahtar kavrama sahiptir: Kalite, Eşitlik, Etkinlik ve Uluslararasılık (Finland Ministry of Education and Culture, 2014:1).  Bu doğrultuda, Finlandiya eğitim sistemi, okul öncesi, zorunlu temel eğitim, lise, yükseköğretim ve hayat boyu öğrenme şeklinde sınıflandırılmaktadır.  Ülkemiz açısından değerlendirdiğimizde, en büyük farkın belki de nüfusla ilgili olduğu düşünülebilir. Bunun dışında, en büyük farklılığın ise, eğitimde eşit imkanların sunulamaması olduğu görülmektedir.

FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİNİN BAŞARI NEDENLERİ:

Finlandiya eğitim sistemini ön plana çıkaran konulara bakıldığında sınav stresinin yaşanmadığı, kısa ve sıkıcı olmayan bir eğitim anlayışının olduğu görülmektedir. Bununla birlikte, okullarda okutulacak kitaplara öğretmenler kendileri karar vermektedir. Zorunlu olan 9. sınıfa kadar herhangi bir merkezi sınav yapılmamakta, dolayısıyla çocuklar sınav maratonu yaşamamaktadırlar. Ayrıca, okulların ortamı ev rahatlığında dizayn edilmekte ve böylece öğrenci kendini evindeymiş gibi hissederek verimi artırmaktadır. Ayrıca, eğitimin kalitesinin en önemli girdisi olan öğretmenlerin de, bulundukları konuma gelmeleri uzun ve meşakkatli bir süreci gerektirmektedir. Tüm bu faktörler dikkate alındığında, OECD´nin gerçekleştirdiği Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA)´nın sonuçlarına göre hemen hemen her yıl Finlandiyalı öğrencilerin birinci sırada yer aldığı görülmektedir.

TÜRK EĞİTİM SİSTEMİ AÇISINDAN KISA BİR DEĞERLENDİRME :

Ülkemiz açısından değerlendirdiğimizde, en büyük farkın belki de nüfusla ilgili olduğu düşünülebilir. Öyle ki, ilk ve ortaöğretimdeki öğrenci sayımız yaklaşık 15 milyondur ve ülke nüfusunun %20´si kadardır. Finlandiya´da ise, ilk ve ortaöğretim öğrenci sayısı 800 binler civarındadır ve nüfusun %15´i kadardır. Dolayısıyla, belki öğrenci sayısı kıyaslamasında büyük bir fark olmasına rağmen, genel nüfusa oranlandığında yakın değerlere ulaşılmaktadır. Bu nedenle, nüfus faktörü bir başarısızlık nedeni olarak algılanmamalıdır. Bunun dışında, en büyük farklılığın ise, eğitimde eşit imkanların sunulamaması olduğu görülmektedir. Bu açıdan bölgeler arasındaki gelişmişlik farkının azaltılmaya çalışılması gerekmektedir. Bununla birlikte, ülkemizde dershanelerin kapatılıyor olması, Finlandiya´daki gibi, öğrencinin okula konsantre olmasında yararlı bir gelişmedir. Ancak, okullardaki eğitim kalitesi yükselmedikçe alternatif arayışların olacağı da bir gerçektir. Ayrıca, öğretmen yetiştirme ve seçme süreçlerimiz de yeterli değildir. Bunda özellikle, alınacak öğretmen sayısının fazlalığı da etkili olmaktadır. Sadece merkezi yapılan KPSS sınavı ile belirlenen öğretmenlere başka bir test dahi uygulanmamaktadır.

 Sonuç olarak; Finlandiya eğitim sisteminin sahip olduğu özellikler, birçok tarihsel, kültürel, demografik nedene dayanmaktadır. Her ülke, bu nedenleri göz önünde bulundurarak, eğitim sisteminin başarısından dersler çıkarmalı ve uygulanabilirliği üzerine araştırmalar yapmalıdır.

(KAYNAKLAR: DOÇ. DR. ERSİN KAVİ,  Eraslan, Ali, “Finlandiya´nın PISA´ daki Başarısının Nedenleri: Ankara, 2012. Finland Ministry of Education and Culture, “Education Policy in Finland”, )

AYIN SÖZÜ:

“Mum olmak kolay değildir. Işık saçmak için önce yanmak gerekir.” Mevlana

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
CORONA VİRÜSÜ SOSYAL BİR DENEY Mİ...? (16 Mayıs 2020 - Cumartesi)
24 Kasım Öğretmenler Günü (20 Kasım 2019 - Çarşamba)
2019 DA TEKNE SAĞLAM MI? (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
OKULLAR AÇILIYOR (07 Eylül 2018 - Cuma)
HOŞGELDİN 11 AYIN SULTANI… (15 Mayıs 2018 - Salı)
KURBANLIK FİYATLARI BU YIL NORMAL…! (21 Ağustos 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
deneme deneme

deneme 4
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi