DEPREM İLE YAŞAMAYI ÖĞRENMELİYİZ
Tarih: 3.3.2020 13:06:56
İrfan VAROL

DEPREM ÖLDÜRMEZ, ÇÜRÜK VE DENETİMSİZ BİNALAR ÖLDÜRÜR

 

Yapı denetimin uygulanmaya başladığı ilk yıllarda yapı malzemesi üreten bazı kuruluşların eski alışkanlıklarından kaynaklanan nedenlerle malzeme (beton, demir gibi) sevkinden önce denetimli mi denetimsiz mi sorusunun cevabına göre sevkiyat yaptığı günleri çok çabuk unuttuk.

 

Aslında bunu bize unutturan ve bugün bu sorulara muhatap olunmamasının en önemli sebebinin mühendislerin artık yapı üretim sürecinde işin başında olması olduğunu herkes çok iyi bilmektedir. Eksikleri olan bir yasal mevzuata rağmen geçtiğimiz 20 yıllık süreçte yapı denetim sisteminin kurulmasıyla Kanunun yürürlükte olduğu geçmişle kıyaslanamayacak bir gelişme sağlanmış olup, bazı istisnalar dışında fiilen denetim hizmeti verilmiştir.  Bu dönemde yani, 2001´den sonra Yapı Denetim kuruluşlarınca denetim hizmeti verilerek, inşa edilmiş olan tüm yapılar DEPREME KARŞI GÜVENLİbirer eser ve güven veren yapılar olarak vatandaşlarımızın kullanımındadır. 

 

Gelinen noktada kaliteli ve güvenli yeni yapı stokunun, Yapı Denetim Kuruluşlarının büyük emekleriyle oluşturulmuş olduğu unutulmakta veya göz ardı edilmektedir.

Aslında kanunun çıkmasını sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nın denetimi sadece belge kovalama ve yapı denetim kuruluşlarını kapatma veya para cezası olarak görmesine veya görmek zorunda kalmasına rağmen verdiği desteği saymazsak yapı denetim sisteminin sadece yapı denetim kuruluşlarının kurucuları ve çalışanları tarafından ayakta tutulabilmesi için büyük bir özveri ve fedakarlık ile çok büyük bir başarı göstermektedir.

 

Bugün yapı denetim kuruluşları tarafından denetlenen yapıların deprem karşısında göstereceği başarılı performans göz ardı edilerek yapı denetim kuruluşlarına, bağımsız ve güçlü birer denetim firması olmasını, adeta engelleyerek, yapı denetim hizmet bedellerini kuşa çevrilerek, firmaların ekonomik mücadelesi ile verdikleri savaş nedeni ile esas görevlerini yerine getirmede zorlandıklarını göz ardı etmemek gerekir. Yapı denetim Firmaları aldıkları sorumluluk karşılığında, hiçbir sorumluluğu olmayan, emlakçılara ödenen komisyondan çok daha Az ücret aldıkları aşikârdır. Yapı denetim firmaları kamu adına görev yapmaktadır. Çevre ve şehircilik Bakanlığını temsil etmektedir. Elbette bu görevi yerine getirebilmesi için ekonomik şartlarının gerekli olduğu kadar destek verilmelidir.  Bu bedel az miktarda olması bir yana, gönülsüzce ödenen hizmet bedellerinin sistem zayıflatılarak nasıl ortadan kaldırılacağı tartışılmaktadır.

 

Halen sistemin işleyişinde yaşanan eksikliklerin ve sorunların giderilmesi şantiye ve bürokrasi içinde acilen yapı denetim sistemi tüm tarafların katılımıyla yapı denetim sistemini özendiren ve saygınlığını artıran bir seviyeye çıkartılmalıdır.   

 

Buna göre;

 

-1999 depremi öncesi tüm Ülkedeki uygulama: Deprem ve Diğer Felaketler için sorumlu ve yetkilendirilmiş her hangi bir firma kurum kuruluş yok gibiydi. Sadece TUS dediğimiz bir sistem var idi ancak bu sistemin aktörleride, mimar ve mühendislerden oluşmasına rağmen, TUS yetkilileri inşaatların, denetimi bir tarafa, inşaatların yerini dahi bilmedikleri bilinmektedir.   Bugün ise yapı denetim uygulaması 81 ilde 15 yıl taşıyıcı sistem ile 2 yıl inşaatın diğer müştemilatı ile sorumlu olduğu 4708 sayılı yapı denetim kanunu ve ilgili yönetmelikleri ile belirtilmiş olduğu, sorumluluk duygusu ile görevlerinin önemini bilmektedirler.  Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 4708 sayılı yapı denetim kanunu ile. Bir kenara çekilerek, sistemi sadece sorumluyu kayıt altına almak, denetim adına Yapı Denetim Firmalarını  -Mesleki deneyime ait sertifikasyon işlemi ilgili tarafların da dahil edileceği bir sistemle yer alınması yerine. Firmaları kapatmak, para cezaları vermek, Mimar ve mühendisleri, Hakim Savcı önüne çıkararak cezalandırmak, Yapı denetim firmaları ve Denetçi mimar mühendislerini, meslekten ihraç etmeğe kadar. DAVULU YAPI DENETİM FİRMALARININ SIRTINDA, TOKMAĞI KENDİ ELLERİNE alarak sistemi korku salarak yürütmeye çalışmaktadırlar.  

-Mesleki Sorumluluk Sigortası sisteme dahil edilmelidir.

-Yapı Denetim Kuruluşlarının kurumsallaşarak gelişmelerini sağlanmalıdır.

-İlgili İdareler ile yaşanan yetki ve sorumluluk çatışmaları ortadan kaldırılmalıdır.

-Yapı Denetim Sistemini yürütecek, ikincil ve üçüncül mevzuatı oluşturabilecek bağımsız bir yapı oluşturulmalıdır.

-Yapı denetim sisteminde uygulanan cezalar tek taraflı olarak uygulanmaktadır. Bakanlık, İlgili İdareler konunun tamamen dışında kalmıştır.

-Yapı Denetim Firmalarının almış olduğu hizmet bedelleri, giderlerini karşılayamaz duruma gelmiştir.

-Yapı Denetim Kuruluşlarının faaliyetlerini denetlemek ve haksız rekabeti önlemek amacıyla Yapı Denetim Kuruluşları Birliği kamu kurumu niteliğinde yasal bir kuruluş haline getirilmelidir.

-Yapı denetim sektöründe çalışan, mimar mühendisler ve diğer aktörleri, yapı denetim işini özendirecek, teşvik edecek faaliyetlerde bulunulmalıdır. Aksi halde sistemin gerçeklerini bilen kişi ve firmalar sistemden çekilecekler.

 

Yukarıda saydığımız hususları da içerecek yeni yapı denetim kanunu bir an önce tüm tarafların katılımı ile hazırlanarak halen yürürlükteki mevzuatın eksikleri ve yanlışlarından doğan kusurların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Aksi halde yapı denetimi sistemin varlığından rahatsızlık duyan müteahhit lobileri ve diğer tarafların çabaları ile yapı denetim sisteminin asıl unsurları olan yapı denetim kuruluşları ayakta kalamayacak ve sistem kendiliğinden ortadan kalkmış olacaktır.

 

Sistemin başıboş kalmasının meydana getireceği yapı üretim sürecinin ortaya çıkaracağı güvensiz yapı stokunun depremde vereceği can ve mal zayiatı vebali ve sorumluluğu da gerekli tedbirleri bugün almayanlarda olacaktır.

 

Nasıl ki bugün yirmi yıl önceki deprem şehitlerimizin vebali 1999 yılından önce yapı üretim sürecinde bulunan mimar ve mühendisler ile ilgili idare yetkililerinde ve gerekli düzenlemeyi yapmayan devlet yöneticilerinde ise bundan sonra ortaya çıkacak mağduriyetlerin sorumlusu da bizler ve devletimizin bugünkü yöneticileri olacaktır.

           

Tüm Yapı Deneti Firmaları Adına,

TOROS YAPI DENETİM LTD.ŞTİ

İrfan VAROL

Anahtar Kelimeler: DEPREM, YAŞAMAYI, ÖĞRENMELİYİZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi