DEPREM İLE NASIL YAŞANIR
SAĞLIKLI GÜVENLİ MÜHENDİSLİK HİZMETİ ALMIŞ YAPILAR GELECEĞİMİZİ TEMİNAT ALTINA ALACAKTIR
Tarih: 9.3.2019 13:18:59
İrfan VAROL

 DEPREM ÖLDÜRMEZ SAĞLIKSIZ GÜVENSİZ ÇÜRÜK YAPILAR  ÖLDÜRÜR.

             Son Depremler göstermiştir ki ülkemizin neredeyse tamamı deprem tehditti altındadır. Ancak millet olarak depreme tam anlamıyla hazırlıklı olduğumuz söylenemez. 

 

    Yıllardır söylüyoruz ”afet bir olayın kendisi değil doğurduğu sonuçlardır.´´ Eğer yapılarınız depreme dayanıklı olarak üretilmişse depremlerden etkilenmez. Aksi halde normal büyüklükte bir deprem bile afete dönüşür. Sonuç olarak yüksek sesle tekrar ifade ediyoruz Bilimin, bilginin ve mühendisliğin ilkeleri dikkate alınarak üretilen denetimden geçmiş yapılardan korkmaya gerek yoktur.

 

    Hepimizin bildiği gibi; ülke topraklarımızın %95´i değişik seviyelerde tehlike arz eden deprem bölgeleri içerisindedir. Nüfusumuzun %98´i bu bölgelerde yaşamaktadır. Ayrıca, nüfusumuzun %70´i de 1. ve 2. derece deprem bölgelerinde yaşamaktadır. Kısacası; ülke olarak neredeyse hepimiz, can ve mal güvenliği açısından deprem riski ile karşı karşıyayız. Depremlerin gelecekte devam edeceği açıktır bu nedenle tüm doğal afetlere önceden hazırlıklı olmalıyız. O halde; Depremlerin birer afete dönüşmemesi için “can ve mal güvenliğini” esas alacak bir yapılaşmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle etkin bir denetim sistemine fırsat verecek şekilde bağımsız bir yapı denetim sisteminin oluşturulması zorunludur.

 

     Depremin ne zaman olacağını bilemeyiz, ancak ne yapabileceğini biliyoruz. Onun için ülkemizde sağlıksız ve deprem standartlarına uymayan düşük dayanımlı mevcut yapıların “Kentsel Dönüşüm” kapsamında dönüştürülmesi ve bir an önce depreme dayanıklı hale getirilmesi gerekmektedir. Bu konuda Bakanlığın, Belediyelerin ve vatandaşların duyarlı davranması ve dönüşümü desteklemesi, süreci hızlandıracaktır. Sağlıklı, güvenli, mühendislik hizmeti almış binalarda ve çevrede yaşamak her vatandaşımızın doğal hakkı ve ortak arzusudur.

 

    Ayrıca ülkemizde her kesimin inşaat yapabildiği müteahhitlik sektörü kısmen düzenlemeler ile düzeltilmiş se´de sıkıntılar devam etmektedir. Müteahhitlik sektörü yapı deneti sektörü gibi, Kanun ve yasalar ile disipline edilerek tamamen sorumluluk altına alınmalıdır. Çarpık yapılaşmanın tüm yurtta önlenmesi gerekir. Sosyal alanlar, okullar, otopark alanları yürüyüş yolları ulaşım planları, yeşil alanlar ve ormanların korunması dikkate alınarak, Kentsel Dönüşüm sistemine pratik çözümler getirilerek emsal hesaplarını, Devlet desteği sağlanmalı, Banka Kredi faizlerini uygun hale getirilerek kesin çözümler sağlanmalıdır. Şehir planlamalarının çevre ve şehircilik bakanlığı denetiminde doğal afetler göz önüne alınarak yapılması ve bağımsız yapı denetim sisteminin Uluslararası standartlarda uygulanması zorunlu olmalıdır. Bunlar için yasal düzenlemelerin biran önce yapılması gecikmeden sağlanmalıdır.

 

    Kanun ve yönetmelikler ile revize edilen ulusal yapı denetim sistemi daha da geliştirilmeli, Bakanlığın gelir kapısına dönüştürdüğü, sistemde; yapı denetim sahipleri Aşağıda belirtilen nedenler ile çaresizlikten SİSTEMDEN bir bir ayrılmaktadırlar. Sabit Giderleri sıralayacak olursak; KDV GİDERİ. KURUMLAR VERGİSİ, STOPAJ VERGİSİ, SSK GİDERLERİ, İLGİLİ İDARE PAYI, BAKANLIK PAYI, KONTUR GİDERLERİ, LABORATUVAR GİDERLERİ, YAPI DENETİM BELGESİ VİZE ÜCRETİ, DENETCİ BELGESİ ÜCRETLERİ, YAPI DENETİM CEZA BEDELLERİ, İŞ GÜVENLİĞİ CEZA BEDELLERİ, BANKA TEMİNAT GİDERLERİ, MESLEK ODALARI ÜYE KAYIT BEDELLERİ, PERSONEL MAAŞLARINDEN KESİLEN VERGİ BEDELLERİ, İNŞAAT İLE İLGİLİ GÜVENLİK ve TANITIM PANO BEDELLERİ, PERSONEL MAAŞLARI AKARYAKIT BEDELLERİ, ARAÇ SATINALMA ve KİRALAMA BEDELLERİ, ELEKTİRİK, SU, DOĞALGAZ, KİRA, KIRTASİYE, BÜRO ARAÇ ve GEREÇ SARF MALZEMELERİ GİDERLERİ, MUTFAK GİDERLERİ, MAHKEME AVUKAT GİDERLERİ, ÇEŞİTLİ KURUM ve KURULUŞLARA YAPILAN ÖDEMELER ve Bilinmeyen birçok giderleri dikkate aldığımızda; Yapı Denetim Firmaları asli görevi olan DENETİM işini ikinci planda kalmaktadır.  Gelir ile Gider arasında neredeyse UÇURUM olması, Yapı Denetim sahipleri ve firmalarının çalışma enerjilerini düşürmektedir.  Ayrıca firmalara yüklenen, maddi, manevi ve Kanuni sorumluluklar dikkate alındığında, Yapı Denetim sektörü tamamen bir çıkmaz içerisinde olduğu BİLİNMELİDİR.                                   

 

 

İRFAN VAROL

YAPI DENETİM KURULUŞLARI GENEL MERKEZ  ONUR KURULU BAŞKANI

Anahtar Kelimeler: DEPREM, NASIL, YAŞANIR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.4700
EURO
6.2082
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
deneme deneme

deneme 4
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi