24 Kasım Öğretmenler Günü
öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.
Tarih: 20.11.2019 12:01:16
Mahmut KOÇAK

Değerli okurlarım, İnsan, dünyaya geldiğinde, daha bebek iken gözlerini açar açmaz çevresindekilerini hissetmeye çalışır. Yemeği, içmeyi, emeklemeyi, yürümeyi, koşmayı ve konuşmayı öğrenir. Kendisini ve çevreyi algılamaya çalışır. Tüm bunlara karşın yine de yardıma muhtaçtır.  

İnsanın yaşamdaki ilk yardımcıları anne, baba, abla, ağabey, nine ve dedesidir. Büyüyüp gelişen çocuk bilgilenme sürecine girer. Bu nedenle aile içi eğitim ve öğretim yetersiz kalır. Çocuğun bu döneminde ihtiyaç duyduğu bilgileri, ancak okulda öğretmen kılavuzluğunda sistemli bir eğitimle olacağı ve yönlendirileceği somut olarak ortaya çıkmıştır. Okulun ve öğretmenin devreye girmesiyle ailenin de bu konuda sorunu çözülür.

   Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir. Eğitim sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanında da kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen uluslar, başka ulusların kölesi olmaya mahkûmdurlar. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir. Öğretmen; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşam hazırlayan kimsedir.

Öğretmenler Gününün amacı, öğretmenin toplumdaki yeri ve rolü önemi ve değeri nedir, sorunlarını belirlemek ve öğretmenin olması gerekli yüce koltuğuna oturtmaktır. Öğretmenlerin kendi aralarında bağı kuvvetlendirmek, öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmektir. Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlere mesleklerinin kutsal bilincine varmalarını sağlamaktır.

İşte, Öğretmenler Günü, bu fedakâr öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.    Öğretmenlerimize duyduğumuz saygı, sevgi ve şükranlarımızı dile getirmek için bu günü fırsat bilmeli ve bu duygularla, onların ellerini öpmeliyiz. Okulu bitirip hayata atıldığımız zaman, bizi bu günlere hazırlayan öğretmenlerimizi hatırlamak, ziyaret etmek ya da bir telefon, mesaj veya mail gibi iletişim yolları ile hal hatırlarını sormak onlar için en büyük ve en değerli armağan olacaktır. Antalya Hayat Dergisi olarak, tüm öğretmenlerimize saygı ve şükranlarımızı sunarız.

                                                   BEN BİR ÖĞRETMENİM…!

          Saygıdeğer gönül dostları; Bugün 24 Kasım benim günüm. Ben ki bir öğretmenim, içinizden biriyim sizin ve 24 Kasım 1928´de Atatürk´le doğan bir güneşim. Güler yüzlühemşirede ki tebessüm benim. Memur, benden öğrendikleriyle yürütüyor işini. Benim rehberliğimde yazıyor, sanatçım, gazetecim. Çünkü Ben düşünceyim. Ressama tuval, tuvale boya benim. Çünkü o zaman renkli ve güzel geleceğim.

            “Ben günaydın diyen her dildeyim. Ben “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” diyen gönüldeyim. Mevlana´yım ben, Her din, her renk, her ırk için pınar, İbn-i Sina´yım ben, hasta benden medet umar. Mimar Sinan´ım ben, ezanlar ki her ulu minaremde inler. Akşeddin´im ben, benden feyiz aldı Fatihler, Kanuniler. Mustafa Kemal diyen dil benim, Ben Mustafa Kemal sayesinde öğretmenim. İlim benim, çağdaş uygarlıktır hedefim. Barış benim, Çünkü beyinlere birlik ve beraberlik ve sevgiyi ben işlerim. Ben öğretmenim. Hem yetiştiren, hem yetişenim. Ben çocuk olan her evde varım. 

           Ben öğretmenim. Öğretmenim diyen her sesle coşarım. Ben öğretmenim. Her el öpenim olanda bir ölür, bin yaşarım. Ben öğretmenim, Her düşünen kafada biraz vefa ararım. Selam vermeyen emeğime yanarım. Öyle geniştir ki iyimserlik ölçüm, vefasızlığın adını zamansızlık koyarım. Başarı grafiğine çocukla tırmanırım. Mutsuz olan öğrencimde mutsuzluğu yaşarım. Kaderim bu benim. Sevgiyi paylaşırım.

           Ülkemizin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasında, daha iyiye ve ileriye giden bir Türkiye meydana getirmek için en büyük çabayı kuşkusuz öğretmenlerimiz göstermektedir. Onların verdikleri bilimsel, çağdaş, mesleki ve sosyal eğitimle; güçlü, bilgili ve gelişmelere açık bireyler yetişecek, geleceğe daha emin adımlarla ilerleyen bir toplum oluşturulacaktır. Çocuklarımızın yetişmesinde büyük rol oynayan, her türlü fedakârlığı gösteren değerli meslektaşlarım, öğretmenler gününüz kutlu olsun.

 

 

 

 

Ayın Sözü: Yeter derecede eğitime sahip olmalısın ki, çevrende insanları gereğinden büyük görmeyesin; fakat bilgeliği sağlayacak kadar da eğitimin olmalı ki, onları küçük görmeyesin. (M.L. BOREN)

 

FİDAN

Eğer bir çocuk kavga ve gürültü içinde yaşarsa, kavga etmeyi öğrenir. Eğer bir çocuk korku içinde yaşarsa, korkmayı öğrenir. Eğer bir çocuk daima ona acıyan insanlarla beraber yaşarsa, kendini zavallı hissetmeyi öğrenir. Eğer bir çocuk kıskançlık içinde yaşarsa, nefret etmeyi öğrenir. Eğer bir çocuk cesaret ve heyecana değer verilen bir çevrede yaşarsa, kendine güvenmeyi öğrenir. Eğer bir çocuk sevgi içinde yaşarsa,  sevmeyi öğrenir.

Eğer bir çocuk kendisini adam yerine koyan bir çevrede yaşarsa, hayatta erişmek için çalışmaya değer bir amacı olmasını öğrenir. Eğer bir çocuk dürüst hareket eden insanlar içinde yaşarsa, adaletin ne olduğunu öğrenir. Eğer bir çocuk sözlerine güvenilir insanların içinde yaşarsa, gerçeğin ne olduğunu öğrenir.

Eğer bir çocuk, açık kalpli, güler yüzlü ve anlayışlı insanların arasında yaşarsa, dünyanın gerçekten yaşamaya değer güzel bir yer olduğunu öğrenir.

                                                                                                                         An Lander

Anahtar Kelimeler: Kasım, Öğretmenler, Günü
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
2019 DA TEKNE SAĞLAM MI? (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
OKULLAR AÇILIYOR (07 Eylül 2018 - Cuma)
HOŞGELDİN 11 AYIN SULTANI… (15 Mayıs 2018 - Salı)
KURBANLIK FİYATLARI BU YIL NORMAL…! (21 Ağustos 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi