17 AĞUSTOS DEPREMİ HATIRLATTI NE YAZIK´Kİ YETKİLLER ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMADI
Bakanlık halinden memnun
Tarih: 16.11.2017 13:10:54
İrfan VAROL

17 AĞUSTOS DEPREMİ HATIRLATTI

NE YAZIK´Kİ YETKİLLER ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMADI

 

 

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 Marmara Depremleri ve son olarak yaşanan Van depremi sonrasında meydana gelen büyük ölçekli can ve mal kayıpları, Mühendislik hizmetleri ve denetimsiz yapılaşmanın, yol açabilecekleri zararları bütün açıklığı ile gözler önüne sermiştir. 17 yıl önce meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki Marmara depremi, son yüzyılın en büyük depremlerinden birisi olmuştur.

Türkiye´de 17 yıldan beri uygulanmakta olan yapı denetim kanununun eksik yönleri olmasına rağmen; bugüne kadar kanun kapsamında inşaatları tamamlanmış olan yapılarda, özellikle “Taşıyıcı Sistemi” ilgilendiren imalatlarda, büyük oranda başarı sağlanmıştır. Ülkemizde bu kanun kapsamında denetimi yapılmış olan binalarımız, öngörülen büyük depremlerde yıkılmayacak, can ve mal kayıpları yaşanmayacaktır.  Yapı denetimini etkin kılmak ve süreklilik kazandırmak için; mevcut kanundaki “Müteahhit ile Yapı denetim Kuruluşları arasındaki ticari ilişki ” ortadan kaldırılmalıdır. Müteahhit, Yapı Denetim Kuruluşunu kendisi belirlediği sürece, inşaatlarda sağlıklı bir denetimin %100 başarılı olması mümkün değildir. Bu sorunu sürekli dile getirerek, yasanın eksikliğini vurgulamayı görev edindik. Zira bu eksikliğin neden olabileceği can ve mal kayıplarının vebalini taşımak istemiyoruz. Kanun yapmaya ve yetkililer bu hususa ne kadar duyarsız olduklarını düşünmek bile istemiyoruz.

Kanun üzerinde yapılacak değişikliklerle taşıyıcı sistemde yakalanan başarı oranını tüm imalatlarda yakalamak mümkündür. Ancak bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin de istekli ve kararlı olmaları gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki; Depremler öldürmez, denetimsiz, mühendislik hizmetleri almamış, standartlara uygun olmayan binalar can alır. Bu can kayıplarının önlenmeye çalışan mevzuatlara takılmış “Bağımsız bir Yapı Denetim kuruluşları olmalıdır. Ne yazık ki; ülkemizde, sadece yıkıcı depremlerden sonrasında hatırlanıyoruz. Öncelikle yapılması gereken depremden önce alınması gereken önlemlerdir. “yapı denetim”  büyük depremlerden sonra gündeme geliyor ve yeni tedbirler almaya çalışıyoruz. Bu sefer, olası büyük Marmara Depreminden önce bir şeyler yapalım ve mevcut Yapı Denetim Kanununu işler hale getirelim, sorunlu kanun maddelerini düzeltelim. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkililerine büyük görev düşmektedir.

 

BAKANLIK HALİNDEN MEMNUN

17 yıldır devam eden Yapı Denetim kâbusu, gerçekten sistemi düzeltecek bir adım dahi atılmadı. Ne siyasiler ne bürokratlar çığlıklarımıza kulaklarını tıkamış, artık yapı denetim firmalarının bıkkınlık bezginliklerini görmezlikten gelerek. Her şey normalmiş gibi Bakanlık mensupları mevcut sisteme devam ediyorlar. Sistemden bıkan, korkan, bu durum karşısında sistemden Çekilen Yapı Denetim Firmalarını ‘da görmezden gelmektedirler.

BAKANLIK´TAN TEK İSTEĞİMİZ E-DAĞITIM SİSTEMİNİN YÜRÜRLÜĞE KOYMASIDIR. Aksi taktirde hiçbir şey düzelmez, tam aksine her şeyin daha kötüye gideceği kaçınılmazdır. Yapı denetim kuruluşları ticari bir müessese değildir. Bakanlık´ta yapı denetim firmalarını gelir kapısına dönüştürdü bu görüşünden vaz geçmelidir. Yapı denetim kuruluşları TC vatandaşlarının Can ve mal güvenliğinden birinci derecede sorumluluğunu taşımaktadır.

Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyor böylesine büyük acıların tekrar yaşanmamasını umut ediyoruz.

 

Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İSA GÖK
7.1.2018 02:15:24
ülkemizde kitap ve gazete okuma alışkanlığı olmadığını haykırıyorsunuz. ÇÜNKÜ, TÜRKİYE´de SAF ve KATIKSIZ KİTAP YOK GAZETE YOK. DEVRİM NİTELİĞİNDE HABER YAPACAK GAZETECİ YOK. VAR OLAN TEK ŞEY, İNSANLARI Bİ ŞEKİLDE MADDİ, MANEVİ, KÜLTÜREL KAZANIMLARINI ÇALMAK.
Yazarın Diğer Yazıları
DEPREM İLE NASIL YAŞANIR (09 Mart 2019 - Cumartesi)
Sayfa:
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.5274
EURO
6.2630
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi