YÖRÜK VE TÜRKMEN ÇALIŞTAYI BAŞLIYOR
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 2´nci Yörük ve Türkmen Çalıştay´ında konuştu.
Tarih: 4.5.2017 16:32:31

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 2´nci Yörük ve Türkmen Çalıştay´ı öncesi çalıştayın tüm paydaşlarıyla biraraya geldiği gecede Yörük kültüründe kayıtsız şartsız itaatin olmadığını belirterek, “Vatanseverlikte, fedakarlıkta sınır yok ama yeri geldiğinde fermanla dağları ayrı ayrı yerlere koyar. Bunlardan bizim alacağımız çok şey yok mu?” diye konuştu.

Muratpaşa Belediyesi´nin Antalya Yörükler Derneği ve Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÖRKAM)işbirliğiyle bu yıl 2´incisinin gerçekleştireceği Yörük Türkmen Çalıştayı öncesi Başkan Uysal, Antalya Yörükler Derneği Abdullah Duman´ın dernek merkezinde düzenlendiği akşam yemeğinde Çalıştay paydaşlarıyla biraraya geldi.

Korkuteli Avdan doğumlu olan Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır´ın da katıldığı gecede YÖRKAM Müdürü Yrd. Doç Dr. Fatih Uslu, YÖRKAM Yönetim Kurulu, çalıştaya bildiri sunacak akademisyenler ve çok sayıda Antalya Yörükler Derneği üyesi yer aldı.

‘YÖRÜK ÇOCUĞU UYSAL´

Gecenin açılış konuşmasını yapan Duman, Başkan Ümit Uysal´ın Türkiye´nin birlik, beraberlik ve kardeşliğe ihtiyacını her şeyden önde tutarak çalıştayı sahiplendiğini söyledi, “Siyasetçilerde pek alışık olmadığımız bir tarzdır ama bir Yörük çocuğu da ancak böyle düşünürdü” dedi.

‘YÖRÜKLÜK BİR YAŞAM ŞEKLİDİR´

Başkan Uysal ise konuşmasında Yörük kültürünün bugüne ilişkin söyleyeceği çok şey olduğunu dile getirdi. Yörük kültürünün bugünün hayatını düzeltecek, onaracak, iyileştirecek çok yönü bulunduğunu belirterek “Yörük kültürünün yaşamımızı değiştirecek, güzelleştirecek yanlarını hayatımıza adapte ettiğimizde, bunu aynı zamanda yaşam şekli, ahlaki bir disiplin olarak gördüğümüzde bütün dünyanın da ortak kültür mirasının parçası haline getirmiş oluruz” diye konuştu.

DÜNYA MİRASI

Yörük kültürünün cinsiyet, yaş gibi insanlar arasındaki kategorik ayrımı reddettiğini, beyliğin babadan oğula geçmesi gibi hiyerarşik bir düzeni benimsemediğini kaydeden Başkan Uysal, bunların altı çizilmesi gereken değerler olduğunu söyledi.

Yörük kültüründe, aynı zamanda, çevreye saygının esas olduğunu, Yörüklerin kayıtsız şartsız itaati kabul etmediğini dile getiren Başkan Uysal, şunları söyledi: “Vatanseverlikte, fedakarlıkta sınır yok ama yeri geldiğinde fermanla dağları ayrı ayrı yerlere koyar. Bunlardan bizim alacağımız çok şey yok mu?

Bu yiğitlikten, mertlikten, bu özgürlük duygusundan, cesaret duygusundan, bu ufku açıklıktan, bu enginlikten alacağımız bir şey yok mu? Gün geliyor, ‘Ali Beyim de taş başında oturur´ diyor 15 yaşında çocuğa beylik veriyor.

Günü geliyor Selvinaz Aba´ya veriyor beyliği, kim akıllıysa ona. Obanın ortak aklıyla veriyor. Bu kültürün Türkiye´ye, Dünya´ya, insanlığa söyleyeceği bir şey yok mu? Bu anlamda ‘Yörük çocuğu´ olmak onur duyduğum bir şeydir.”

ÇALIŞTAY PROGRAMI

Kıbrıs dahil olmak üzere Anadolu´nun farklı noktalarından 300´ün üzerinde Yörük ve Türkmen derneğinin katılımıyla gerçekleştirilecek 2´nci Yörük ve Türkmen Çalıştayı, 3 oturum halinde gerçekleştirilecek.

Cuma, saat 14.00´de Zeki Oğuz, Bayram Kabadayı ve Latif Çağır´ın ‘Yörük Fotoğrafları Sergisi´nin açılışıyla başlayacak çalıştay, açılış konuşmalarıyla devam edecek.

Çalıştayın ilk gününde Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bekir Direkçi´nin moderatörlüğünde ‘Dil ve Yörük Folkloru´ oturumu gerçekleştirilecek.
Çalıştayın ikinci günü ise YÖRKAM Müdürü Yrd. Doç.Dr. Fatih Uslu´nun moderatörlüğünde ‘Yörüklerde Yaşam Tarzı ve Demokrasi Algısı´ başlıklı oturumla başlayacak.

Yeditepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl´ın oturum başkanı olduğu ‘Tarih´ başlıklı oturumla devam edecek çalıştayda akşam ise yöresel sanatçıların sahne alacağı Yörük Gecesi düzenlenecek.

/resimler/2017-2/23/1109294117057.jpg

Çalıştayın son gününde ise katılımcı dernekler arasında buluşma ve serbest kürsü konuşmaları gerçekleştirilecek. Konuşmaların ardından antropolog yazar Hikmet Cansız´ın anlatımı ve Emin Kök´ü icrasıyla yaylı çalgıların atası sayılan ‘ıklığ´a ilişkin sunumla çalıştay tamamlanacak.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: YÖRÜK TÜRKMEN ÇALIŞTAYI BAŞLIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kepez, WhatsApp ihbar hattı ile yanı başınızda…
Kepez, WhatsApp ihbar hattı ile yanı başınızda…
Kepez Belediyesi-0 555 024 07 07 WhatsApp ihbar hattı
BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU VE BAKAN GÜL ÖNCÜPINAR´DAKİ BYEGM BASIN MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ
BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU VE BAKAN GÜL ÖNCÜPINAR´DAKİ BYEGM BASIN MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ
Türkiye güçlü bir ülkedir.
KEPEZ´DE FESTİVALLİK KONSERLER
KEPEZ´DE FESTİVALLİK KONSERLER
Kepez Belediyesi´nin Antalyalılara armağan ettiği Arif Nihat Asya Açık Hava Tiyatrosu, önce Buika konseri, ardından Pink Martini ve Rafadan Tayfa konserlerine ev sahipliği yapacak.
BÜYÜKŞEHİR´DEN YAZ SPOR OKULLARI
BÜYÜKŞEHİR´DEN YAZ SPOR OKULLARI
Antalya Büyükşehir Belediyesi ‘Yaz Spor Okulları´ törenle açıldı. Antalyalı öğrenciler yaz tatilini spor yaparak geçirecek.
ERDOĞAN´DAN HÜSEYİN SAMUT´A BAŞARI PLAKETİ
ERDOĞAN´DAN HÜSEYİN SAMUT´A BAŞARI PLAKETİ
Kurulduğu 1994´ten beri Antalya´ya ülkemize hizmet üreten SAMUT Yatırım A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Samut´a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan plaket verdi
MÜSİAD´TAN KATAR´A DESTEK
MÜSİAD´TAN KATAR´A DESTEK
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Körfez ülkelerinin Katar ile diplomatik ilişkilerinin kesilmesi ve yaşanan gelişmeler ile ilgili Ankara´da yapılan Başkanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yaptı.​
KEPEZ EĞİTİMİN HİZMETİNDE
KEPEZ EĞİTİMİN HİZMETİNDE
Kepez Belediyesi, ilçede eğitim veren okulların her türlü ihtiyacına koşarak sosyal belediyeciliğe yeni bir soluk getiriyor.
TİTREYEN GÖL TERFİ MERKEZİ TAMAMLANDI
TİTREYEN GÖL TERFİ MERKEZİ TAMAMLANDI
Antalya Büyükşehir Belediyesi çevreci projelerine hız kesmeden devam ediyor.
KEPEZ´DE İMAR MASAYA YATIRILDI
KEPEZ´DE İMAR MASAYA YATIRILDI
İmar ve şehircilik alanında sürekli gelişim sağlayan Kepez Belediyesi, bu alanlardaki yeni gelişmelerin takibi amacıyla Büyükşehir Belediyesi´ne çıkartma yaptı.
 TÜREL; “HAYSİYET VE ŞEREF CELLADI KABİR BÖCEKLERİ”
TÜREL; “HAYSİYET VE ŞEREF CELLADI KABİR BÖCEKLERİ”
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel kendisi hakkında, hiçbir temele dayanmayan, aslı astarı olmayan ‘Türel görevden alınacak´ şeklinde yazı ve yorumlara tokat gibi cevap verdi.
KONYAALTI FESTİVALE HAZIR
KONYAALTI FESTİVALE HAZIR
Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek; “Hobi Fest 2017´ye hazırız” dedi
POTANIN EFSANELERİ MURATPAŞA´DA
POTANIN EFSANELERİ MURATPAŞA´DA
Muratpaşa Belediyesi´nin aralarında futbolcu Burak Yılmaz´ın annesi Belgin Yılmaz´ın da bulunduğu Antalya´da bir dönem basketbola damgasını vuran sporcuların karşı karşıya geldiği Potanın Dostları Basketbol Şenliği Çağlayan Spor Salonu´nda gerçekleşti.
ANTALYA´DA TARİHİ BULUŞMA
ANTALYA´DA TARİHİ BULUŞMA
Türk Konseyi Gümrük İdareleri Başkanları 6. Toplantısı 12 Mayıs 2017 tarihinde Antalya´da düzenlendi.
RUS KONSOLOS´TAN SÜMER´E ZİYARET
RUS KONSOLOS´TAN SÜMER´E ZİYARET
Rusya´nın Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza, Ak Parti Antalya İl Başkanı Av. Rıza Sümer´i ziyaret etti.
KEPEZ´DEN SATRANÇ TURNUVASI
KEPEZ´DEN SATRANÇ TURNUVASI
Belediyesinin düzenlediği satranç turnuvasında yaş günü olan Deniz Oskay adlı öğrenciyle satranç oynayan Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, doğum günü hediyesi olarak uluslararası turnuva sözü verdi.
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi