YERYÜZÜ DURDUKÇA YAŞASIN CUMHURİYETİMİZ
“Bila Kaydu Şart Milletindir”
Tarih: 29.10.2019 14:15:42

Antalya´da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin 96 Yıl Dönümü coşkuyla kutlandı. Vali Münir Karaloğlu´nun katılımıyla gerçekleşen resmi geçit töreni ve gösteriler Antalyalıların beğenisini topladı.

 

İlk olarak Valilik makamında gerçekleşen resmi kabul töreninde Vali Münir Karaloğlu, Protokol üyeleri, kamu kurumlarının yetkilileri, STK temsilcileri, güvenlik güçleri ve vatandaşların bayramını tebrik etti.

Resmi Kabul Töreni´nin ardından Vali Münir Karaloğlu, Garnizon Komutanı Piyade Albay Tuncay Polat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek askeri araçla Cumhuriyet Caddesi´nde halkın bayramını kutladı. Törene Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, Kemal Çelik, Rafet Zeybek, Hasan Subaşı, Cavit Arı, Abdurrahman Başkan, kamu kurum ve kuruluş yöneticisi, askeri erkân ve vatandaşlar katıldı.

 

“Bila Kaydu Şart Milletindir”

Törende konuşan Vali Münir Karaloğlu “29 Ekim 1923´te kurduğumuz Cumhuriyetin 96. Doğum gününü kutlamak,  Cumhuriyeti ve Cumhuriyeti kuranları yâd etmek, Cumhuriyetin bekçisi olduğumuzu bir kez daha âleme ilan etmek üzere bir aradayız. Hâkimiyet, “Bila Kaydu Şart Milletindir” diyerek kurduğumuz Cumhuriyetimiz kutlu olsun. Yeryüzü durdukça dursun, pâyidar olsun. Cumhuriyet, ardına bakmadan yollara düşen, şimşek gibi çakan, sel gibi coşanların eseridir. Bize bu eşsiz eseri armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ruhu şad olsun. Onunla birlikte yola çıkan ve gözü, vatandan başka hiç bir şey görmeyen silah arkadaşlarının ruhları şâd olsun” dedi.

 

Kahraman Ordumuz,  Hainleri, İhanetleri İçinde Boğuyor

Ülkemizin güney sınırında, bayrağımıza, vatanımıza, Cumhuriyetimize kasteden hainler olduğunu belirten Karaloğlu “Kahraman ordumuz,  hainleri, ihanetleri içinde boğmak için sınır ötesi bir operasyon başlattı. Barış Pınarı Harekâtı adıyla başlattığımız bu operasyon, hem ülkemizin güvenliğini sağlamak, hem de ülkesine dönecek Suriyeli kardeşlerimiz için güvenli bir yaşam alanı oluşturmak için yapıldı. Mehmetçiğimiz bir kez daha,  “ölürsek şehit, kalırsak gazi” ruhuyla göreve koştu. Bu ruh, Cumhuriyeti kuran ruhtur. Kahraman ecdadımızın ruhudur” ifadelerini kullandı. 

 

Hepimizin Öncelikli Ödevinin Bu Bilinci Diri Tutmak

Konuşmasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz” sözünü hatırlatarak sürdüren Karaloğlu, bu vasiyetin, bu talimatın gerçekleşmesinin milletimizdeki vatan bilincinin, vatandaşlık bilincin sürekli tazelenmesinden geçtiğine ve 

hepimizin öncelikli ödevinin bu bilinci diri tutmak olduğuna vurgu yaptı.

 

Barış Pınarı Harekâtı başladıktan sonra, Çanakkaleyi bir kez daha hatırladıklarını aktaran Vali Karaloğlu İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy´un “Kimi Hindu, kimi Yamyam, kimi bilmem ne bela… Hani, tauna da züldür bu rezil istila…” sözünü vatandaşlara vurgulayarak konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

 

Bu Süreci İyi Okumalıyız

“Madden olmasa da, manen Çanakkale´de olduğu gibi, büyük bir saldırıya maruz kaldık. Bu kısa süreçte, teröristlerin dostu olduğunu açıkça ilan eden çok ses duyduk. Ambargo tehditleriyle yüzleştik. Milli Takımımızın askerimize gönderdiği selam sansürlendi. Hür fikirlerin mecrası olan sosyal medyada, haklılığımızı anlatan hesapları ve paylaşımları sansürlendi. Ülke ve millet olarak, olmadık iftiralara, olmadık karalamalara maruz kaldık. Yüzde bin haklı olduğumuz bir konuda, haksızlıkla itham edildik. Bu süreci iyi okumalıyız. Sesimizi, sözümüzü, doğruyu, iyiyi, güzeli, vatanı, memleketi, Cumhuriyeti Türkiye´yi yükseltecek çalışmalara, buluşlara, arayışlara dört elle sarılmak zorundayız. Hangi konuda kurulursa kurulsun, o masada kazanmanın yolu, her sahada elde edeceğimiz başarıdan geçer. Cumhuriyeti yükseltmenin yolu, parlak zihinlerden, parlak fikirlerden, parlak işlerden geçer. Bu hepimizin görevi herkesten önce gençlerin görevi. Bu Atatürk´ün Cumhuriyeti yükseltmek için verdiği görev. Bütün gençlerimizin bu göreve dört elle sarılmasını istirham ediyorum.  Unutmayın! Memleket, bir konuda değil, her konuda sizlerden başarı bekliyor.”

 

 

Kimse Bastığı Yeri Toprak Diyerek Geçmesin

Konuşmasında tarihi süreçte yaşananlara da yer veren Vali Karaloğlu “Birinci Dünya Savaşı´ndan sonra Milletimiz Devletten öksüz kaldı. İmparatorluğun her köşesinden, ana Yurdumuza Anadolu´ya göç ettik.  Antalya´ya, Ankara´ya, Konyaya, Bursa´ya…

Misakı Milli´ye sığındık. Unutmayın, unutturmayın! Kökü olmayan ağaçlar gibi, devletsiz kalan milletlerin de kaderi yıkılmaktır. Atatürk ve Silah Arkadaşları, yeni bir devlet kurarak, yeni bir Cumhuriyet kurarak, bu milletin köklerini vatan toprağına tekrar sabitledi. Yeni kurduğumuz devletin kökleri, malını, canını, kanını, evladını, vatan uğruna feda eden Aziz Milletimizin fedakârlıklarıyla sulandı. Yeniden toprağa tutunduk. Tarih sahnesinde yeniden doğduk. Çocuklarımızı, vatan, memleket, Cumhuriyet şuuruyla donatın. Bu şuur olduğunda, emin olun geleceğimiz güvendedir.  Bu vatanın, “Toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranların”, “Bir hilal uğruna batan güneşlerin” onların dedelerinin, ninelerinin emaneti olduğunu adları gibi bilsinler.  

Kimse bastığı yeri toprak diyerek geçmesin diyerek konuşmasını sürdürdü.

 

Varlık Yokluk Meselemiz

Sağına ve soluna bakmadan milletimizin Cumhuriyeti geliştirmesinin varlık, yokluk meselemiz olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu “Bu sözle, lafla hallolacak bir mesele değildir. Sıfatımız her ne ise, sıfatımızın gerektirdiği en iyi, en doğru işi yapmak, bizim için tek yoldur. Herkes üstüne düşeni, hür bir cumhuriyetin vatandaşı olarak yapacak, yapmalıdır.  Mehmet Akif Ersoy´un dediği gibi, “Allâha güven, sa´ye sarıl, hikmete râm ol Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol” Cumhuriyetimiz yüceltmek için, hepimiz için yol budur. Atatürk´ün vasiyeti, ecdadımızın hakkı, vatanımızın selameti bu şuurdadır. “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış” diyerek, vatanın ve Cumhuriyetin bekası için vatan hainlerine, insanlık düşmanlarına karşı mücadele eden askerimize ve güvenlik güçlerimize üstün başarılar diliyorum” şeklinde ifadeler kullandı.

 

Devletimiz Var Olsun

Konuşmasının sonunda 96 yıl sonra bugün, ilk günkü heyecanla Cumhuriyetine sahip çıkan herkesi tebrik eden Vali Münir Karaloğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, silah arkadaşlarını, kahraman ecdadımızı rahmetle ve şükranla yad edip “Vatanımız var olsun. Milletimiz var olsun. Devletimiz var olsun. Yeryüzü durdukça, Yaşasın Cumhuriyetimiz” dedi.

Vali Münir Karaloğlu´nun konuşmasının ardından Halk oyunları gösterileri ile devam eden anma programı, Bando Takımları, Şehit yakınları ve Gazilerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçlerimizin geçiş töreni ile sona erdi.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Duayen denizci Cüneyt Koşu; ‘´Karpuzkaldıran halka açılmalı´´
Duayen denizci Cüneyt Koşu; ‘´Karpuzkaldıran halka açılmalı´´
Karpuzkaldıran´a Marina ve plaj
Büyükşehir´den ihtiyaç sahiplere konteyner ev
Büyükşehir´den ihtiyaç sahiplere konteyner ev
NAYLON BARAKADAN KURTARILDI
ANTALYA OSB´DEN AR-GE MERKEZLERİNE ÖZEL DAVET
ANTALYA OSB´DEN AR-GE MERKEZLERİNE ÖZEL DAVET
GİRİŞİMCİLER İLE YATIRIMCILAR BULUŞACAK
Kepez´in “Antalya Sömestir Festivali” başladı
Kepez´in “Antalya Sömestir Festivali” başladı
Bütün çocuklar Kepez´de mutlu olsun
Konyaaltı Sahil Projesi iptal
Konyaaltı Sahil Projesi iptal
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Sahil Projesi ile ilgili açıklamada bulundu.
Köhne bina kütüphane oluyor
Köhne bina kütüphane oluyor
‘Cemil Meriç Kitaplığı´ kimliği ile beyinlere ışık olacak.
Tütüncü “LÖSEV´le güzel işler yapacağız”
Tütüncü “LÖSEV´le güzel işler yapacağız”
İnsanın içini ısıtan ne cici şeyler var burada
AKMETAL 25 YAŞINDA
AKMETAL 25 YAŞINDA
Antalya´nın köklü asansör firmalarından biri olan Akmetal Asansör Sanayi ve Tic. Ltd. Şti, 25´inci kuruluş yıldönümünü kutladı.
Haydi çocuklar, ‘Antalya Sömestir Festivali´ne
Haydi çocuklar, ‘Antalya Sömestir Festivali´ne
Turnuvalar, showlar, atölye çalışmaları
Gülveren´de mutlu son
Gülveren´de mutlu son
320 daire inşa edecek
1.Hotel Equipment ve 27.Food Product Fuarı´na Yerli ve Yenilikçi Ürünler Damgasını Vurdu
1.Hotel Equipment ve 27.Food Product Fuarı´na Yerli ve Yenilikçi Ürünler Damgasını Vurdu
70 ülkeden 50 binin üzerinde profesyonel ziyaretçiyi ağırlayacak
Büyükşehir´in ev sıcaklığında  konuk evleri yoğun ilgi gördü
Büyükşehir´in ev sıcaklığında konuk evleri yoğun ilgi gördü
51 İLDEN HASTA VE YAKINI AĞIRLADI
Kepez´den glutensiz ekmek
Kepez´den glutensiz ekmek
3 noktada glutensiz ekmek satışı
Tütüncü, üreticiyle sera nöbetinde
Tütüncü, üreticiyle sera nöbetinde
Üreticilerden Tütüncü´ye tarım teşekkürü
Tütüncü, “Toplum kadınla güçlü”
Tütüncü, “Toplum kadınla güçlü”
Projelerimizi halka soruyoruz
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi