YERYÜZÜ DURDUKÇA YAŞASIN CUMHURİYETİMİZ
“Bila Kaydu Şart Milletindir”
Tarih: 29.10.2019 14:15:42

Antalya´da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin 96 Yıl Dönümü coşkuyla kutlandı. Vali Münir Karaloğlu´nun katılımıyla gerçekleşen resmi geçit töreni ve gösteriler Antalyalıların beğenisini topladı.

 

İlk olarak Valilik makamında gerçekleşen resmi kabul töreninde Vali Münir Karaloğlu, Protokol üyeleri, kamu kurumlarının yetkilileri, STK temsilcileri, güvenlik güçleri ve vatandaşların bayramını tebrik etti.

Resmi Kabul Töreni´nin ardından Vali Münir Karaloğlu, Garnizon Komutanı Piyade Albay Tuncay Polat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek askeri araçla Cumhuriyet Caddesi´nde halkın bayramını kutladı. Törene Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, Kemal Çelik, Rafet Zeybek, Hasan Subaşı, Cavit Arı, Abdurrahman Başkan, kamu kurum ve kuruluş yöneticisi, askeri erkân ve vatandaşlar katıldı.

 

“Bila Kaydu Şart Milletindir”

Törende konuşan Vali Münir Karaloğlu “29 Ekim 1923´te kurduğumuz Cumhuriyetin 96. Doğum gününü kutlamak,  Cumhuriyeti ve Cumhuriyeti kuranları yâd etmek, Cumhuriyetin bekçisi olduğumuzu bir kez daha âleme ilan etmek üzere bir aradayız. Hâkimiyet, “Bila Kaydu Şart Milletindir” diyerek kurduğumuz Cumhuriyetimiz kutlu olsun. Yeryüzü durdukça dursun, pâyidar olsun. Cumhuriyet, ardına bakmadan yollara düşen, şimşek gibi çakan, sel gibi coşanların eseridir. Bize bu eşsiz eseri armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ruhu şad olsun. Onunla birlikte yola çıkan ve gözü, vatandan başka hiç bir şey görmeyen silah arkadaşlarının ruhları şâd olsun” dedi.

 

Kahraman Ordumuz,  Hainleri, İhanetleri İçinde Boğuyor

Ülkemizin güney sınırında, bayrağımıza, vatanımıza, Cumhuriyetimize kasteden hainler olduğunu belirten Karaloğlu “Kahraman ordumuz,  hainleri, ihanetleri içinde boğmak için sınır ötesi bir operasyon başlattı. Barış Pınarı Harekâtı adıyla başlattığımız bu operasyon, hem ülkemizin güvenliğini sağlamak, hem de ülkesine dönecek Suriyeli kardeşlerimiz için güvenli bir yaşam alanı oluşturmak için yapıldı. Mehmetçiğimiz bir kez daha,  “ölürsek şehit, kalırsak gazi” ruhuyla göreve koştu. Bu ruh, Cumhuriyeti kuran ruhtur. Kahraman ecdadımızın ruhudur” ifadelerini kullandı. 

 

Hepimizin Öncelikli Ödevinin Bu Bilinci Diri Tutmak

Konuşmasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz” sözünü hatırlatarak sürdüren Karaloğlu, bu vasiyetin, bu talimatın gerçekleşmesinin milletimizdeki vatan bilincinin, vatandaşlık bilincin sürekli tazelenmesinden geçtiğine ve 

hepimizin öncelikli ödevinin bu bilinci diri tutmak olduğuna vurgu yaptı.

 

Barış Pınarı Harekâtı başladıktan sonra, Çanakkaleyi bir kez daha hatırladıklarını aktaran Vali Karaloğlu İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy´un “Kimi Hindu, kimi Yamyam, kimi bilmem ne bela… Hani, tauna da züldür bu rezil istila…” sözünü vatandaşlara vurgulayarak konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

 

Bu Süreci İyi Okumalıyız

“Madden olmasa da, manen Çanakkale´de olduğu gibi, büyük bir saldırıya maruz kaldık. Bu kısa süreçte, teröristlerin dostu olduğunu açıkça ilan eden çok ses duyduk. Ambargo tehditleriyle yüzleştik. Milli Takımımızın askerimize gönderdiği selam sansürlendi. Hür fikirlerin mecrası olan sosyal medyada, haklılığımızı anlatan hesapları ve paylaşımları sansürlendi. Ülke ve millet olarak, olmadık iftiralara, olmadık karalamalara maruz kaldık. Yüzde bin haklı olduğumuz bir konuda, haksızlıkla itham edildik. Bu süreci iyi okumalıyız. Sesimizi, sözümüzü, doğruyu, iyiyi, güzeli, vatanı, memleketi, Cumhuriyeti Türkiye´yi yükseltecek çalışmalara, buluşlara, arayışlara dört elle sarılmak zorundayız. Hangi konuda kurulursa kurulsun, o masada kazanmanın yolu, her sahada elde edeceğimiz başarıdan geçer. Cumhuriyeti yükseltmenin yolu, parlak zihinlerden, parlak fikirlerden, parlak işlerden geçer. Bu hepimizin görevi herkesten önce gençlerin görevi. Bu Atatürk´ün Cumhuriyeti yükseltmek için verdiği görev. Bütün gençlerimizin bu göreve dört elle sarılmasını istirham ediyorum.  Unutmayın! Memleket, bir konuda değil, her konuda sizlerden başarı bekliyor.”

 

 

Kimse Bastığı Yeri Toprak Diyerek Geçmesin

Konuşmasında tarihi süreçte yaşananlara da yer veren Vali Karaloğlu “Birinci Dünya Savaşı´ndan sonra Milletimiz Devletten öksüz kaldı. İmparatorluğun her köşesinden, ana Yurdumuza Anadolu´ya göç ettik.  Antalya´ya, Ankara´ya, Konyaya, Bursa´ya…

Misakı Milli´ye sığındık. Unutmayın, unutturmayın! Kökü olmayan ağaçlar gibi, devletsiz kalan milletlerin de kaderi yıkılmaktır. Atatürk ve Silah Arkadaşları, yeni bir devlet kurarak, yeni bir Cumhuriyet kurarak, bu milletin köklerini vatan toprağına tekrar sabitledi. Yeni kurduğumuz devletin kökleri, malını, canını, kanını, evladını, vatan uğruna feda eden Aziz Milletimizin fedakârlıklarıyla sulandı. Yeniden toprağa tutunduk. Tarih sahnesinde yeniden doğduk. Çocuklarımızı, vatan, memleket, Cumhuriyet şuuruyla donatın. Bu şuur olduğunda, emin olun geleceğimiz güvendedir.  Bu vatanın, “Toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranların”, “Bir hilal uğruna batan güneşlerin” onların dedelerinin, ninelerinin emaneti olduğunu adları gibi bilsinler.  

Kimse bastığı yeri toprak diyerek geçmesin diyerek konuşmasını sürdürdü.

 

Varlık Yokluk Meselemiz

Sağına ve soluna bakmadan milletimizin Cumhuriyeti geliştirmesinin varlık, yokluk meselemiz olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu “Bu sözle, lafla hallolacak bir mesele değildir. Sıfatımız her ne ise, sıfatımızın gerektirdiği en iyi, en doğru işi yapmak, bizim için tek yoldur. Herkes üstüne düşeni, hür bir cumhuriyetin vatandaşı olarak yapacak, yapmalıdır.  Mehmet Akif Ersoy´un dediği gibi, “Allâha güven, sa´ye sarıl, hikmete râm ol Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol” Cumhuriyetimiz yüceltmek için, hepimiz için yol budur. Atatürk´ün vasiyeti, ecdadımızın hakkı, vatanımızın selameti bu şuurdadır. “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış” diyerek, vatanın ve Cumhuriyetin bekası için vatan hainlerine, insanlık düşmanlarına karşı mücadele eden askerimize ve güvenlik güçlerimize üstün başarılar diliyorum” şeklinde ifadeler kullandı.

 

Devletimiz Var Olsun

Konuşmasının sonunda 96 yıl sonra bugün, ilk günkü heyecanla Cumhuriyetine sahip çıkan herkesi tebrik eden Vali Münir Karaloğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, silah arkadaşlarını, kahraman ecdadımızı rahmetle ve şükranla yad edip “Vatanımız var olsun. Milletimiz var olsun. Devletimiz var olsun. Yeryüzü durdukça, Yaşasın Cumhuriyetimiz” dedi.

Vali Münir Karaloğlu´nun konuşmasının ardından Halk oyunları gösterileri ile devam eden anma programı, Bando Takımları, Şehit yakınları ve Gazilerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçlerimizin geçiş töreni ile sona erdi.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kendisini MİT Görevlisi ve Polis Olarak Tanıtmak Suretiyle Dolandırıcılık Yapan 2 Şüpheli Yakalandı
Kendisini MİT Görevlisi ve Polis Olarak Tanıtmak Suretiyle Dolandırıcılık Yapan 2 Şüpheli Yakalandı
“Nitelikli Hırsızlık, Hükümlü ve Tutuklunun Kaçması”
ANTALYA OSB´YE 7 BİN FİDAN DİKİLDİ
ANTALYA OSB´YE 7 BİN FİDAN DİKİLDİ
Antalya OSB sanayicileri, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Bölgeye 7 bin fidan dikti.
ULUSLARARASI ANTALYA PİYANO FESTİVALİ BAŞLIYOR!
ULUSLARARASI ANTALYA PİYANO FESTİVALİ BAŞLIYOR!
KONSERLER AKM´DE
Başkan Böcek sözünü tutuyor, Antalyalı ucuz et yiyecek
Başkan Böcek sözünü tutuyor, Antalyalı ucuz et yiyecek
“UCUZ, SAĞLIKLI VE KALİTELİ ET ANET”
ANTALYA OSB´DEN SANAYİCİLERE YENİ NESİL İHRACAT HİZMETİ
ANTALYA OSB´DEN SANAYİCİLERE YENİ NESİL İHRACAT HİZMETİ
ANTALYA OSB İNOVATİF BİR HİZMETİ DAHA HAYATA GEÇİRDİ
Organik atıklar komposta dönüşüyor
Organik atıklar komposta dönüşüyor
Günde 1 ton atığı işleyerek 24 saat içinde 400 – 450 kilogram doğal gübre
Kardeş belediyelerin işbirliği protokolü
Kardeş belediyelerin işbirliği protokolü
Sağlık kuruluşu gibi çalışmaktayız
    UTEF Umut Işığı Türk Halk Müziği Korosu Mest Etti
UTEF Umut Işığı Türk Halk Müziği Korosu Mest Etti
Gönüllerimizde güzel dostlarımıza her daim yer var
Organ Bağışını Arttırmalıyız
Organ Bağışını Arttırmalıyız
Vali Münir Karaloğlu, Organ Bağışı Haftası münasebetiyle Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Derneği üyelerini makamında kabul etti.
TKB ödülleri sahiplerini buldu
TKB ödülleri sahiplerini buldu
Başkan Böcek “Büyük Ödül”ü aldı
10 Kasım Mesajı
10 Kasım Mesajı
Bizler bugün; devlet ve millet yekvücut olarak Gazi´nin kutlu emanetlerine sahip çıkıyoruz
Atamızı Özlemle Anıyoruz…..
Atamızı Özlemle Anıyoruz…..
Ölümüyle yalnızca Türk Ulusunu değil, dünyayı da yasa boğan bir lider olan Atatürk
Antalya İl Emniyet Müdürü Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın 10 Kasım ATATÜRK´ü Anma Günü Mesajı
Antalya İl Emniyet Müdürü Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın 10 Kasım ATATÜRK´ü Anma Günü Mesajı
demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti Türkiye
ASMEK ve AKBEM´in ismi değişiyor
ASMEK ve AKBEM´in ismi değişiyor
ATASEM ve ATABEM oluyor
Tütüncü, kültürler buluşmasında
Tütüncü, kültürler buluşmasında
Kültürlerarası platform
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi