YERYÜZÜ DURDUKÇA YAŞASIN CUMHURİYETİMİZ
“Bila Kaydu Şart Milletindir”
Tarih: 29.10.2019 14:15:42

Antalya´da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin 96 Yıl Dönümü coşkuyla kutlandı. Vali Münir Karaloğlu´nun katılımıyla gerçekleşen resmi geçit töreni ve gösteriler Antalyalıların beğenisini topladı.

 

İlk olarak Valilik makamında gerçekleşen resmi kabul töreninde Vali Münir Karaloğlu, Protokol üyeleri, kamu kurumlarının yetkilileri, STK temsilcileri, güvenlik güçleri ve vatandaşların bayramını tebrik etti.

Resmi Kabul Töreni´nin ardından Vali Münir Karaloğlu, Garnizon Komutanı Piyade Albay Tuncay Polat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek askeri araçla Cumhuriyet Caddesi´nde halkın bayramını kutladı. Törene Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, Kemal Çelik, Rafet Zeybek, Hasan Subaşı, Cavit Arı, Abdurrahman Başkan, kamu kurum ve kuruluş yöneticisi, askeri erkân ve vatandaşlar katıldı.

 

“Bila Kaydu Şart Milletindir”

Törende konuşan Vali Münir Karaloğlu “29 Ekim 1923´te kurduğumuz Cumhuriyetin 96. Doğum gününü kutlamak,  Cumhuriyeti ve Cumhuriyeti kuranları yâd etmek, Cumhuriyetin bekçisi olduğumuzu bir kez daha âleme ilan etmek üzere bir aradayız. Hâkimiyet, “Bila Kaydu Şart Milletindir” diyerek kurduğumuz Cumhuriyetimiz kutlu olsun. Yeryüzü durdukça dursun, pâyidar olsun. Cumhuriyet, ardına bakmadan yollara düşen, şimşek gibi çakan, sel gibi coşanların eseridir. Bize bu eşsiz eseri armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ruhu şad olsun. Onunla birlikte yola çıkan ve gözü, vatandan başka hiç bir şey görmeyen silah arkadaşlarının ruhları şâd olsun” dedi.

 

Kahraman Ordumuz,  Hainleri, İhanetleri İçinde Boğuyor

Ülkemizin güney sınırında, bayrağımıza, vatanımıza, Cumhuriyetimize kasteden hainler olduğunu belirten Karaloğlu “Kahraman ordumuz,  hainleri, ihanetleri içinde boğmak için sınır ötesi bir operasyon başlattı. Barış Pınarı Harekâtı adıyla başlattığımız bu operasyon, hem ülkemizin güvenliğini sağlamak, hem de ülkesine dönecek Suriyeli kardeşlerimiz için güvenli bir yaşam alanı oluşturmak için yapıldı. Mehmetçiğimiz bir kez daha,  “ölürsek şehit, kalırsak gazi” ruhuyla göreve koştu. Bu ruh, Cumhuriyeti kuran ruhtur. Kahraman ecdadımızın ruhudur” ifadelerini kullandı. 

 

Hepimizin Öncelikli Ödevinin Bu Bilinci Diri Tutmak

Konuşmasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz” sözünü hatırlatarak sürdüren Karaloğlu, bu vasiyetin, bu talimatın gerçekleşmesinin milletimizdeki vatan bilincinin, vatandaşlık bilincin sürekli tazelenmesinden geçtiğine ve 

hepimizin öncelikli ödevinin bu bilinci diri tutmak olduğuna vurgu yaptı.

 

Barış Pınarı Harekâtı başladıktan sonra, Çanakkaleyi bir kez daha hatırladıklarını aktaran Vali Karaloğlu İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy´un “Kimi Hindu, kimi Yamyam, kimi bilmem ne bela… Hani, tauna da züldür bu rezil istila…” sözünü vatandaşlara vurgulayarak konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

 

Bu Süreci İyi Okumalıyız

“Madden olmasa da, manen Çanakkale´de olduğu gibi, büyük bir saldırıya maruz kaldık. Bu kısa süreçte, teröristlerin dostu olduğunu açıkça ilan eden çok ses duyduk. Ambargo tehditleriyle yüzleştik. Milli Takımımızın askerimize gönderdiği selam sansürlendi. Hür fikirlerin mecrası olan sosyal medyada, haklılığımızı anlatan hesapları ve paylaşımları sansürlendi. Ülke ve millet olarak, olmadık iftiralara, olmadık karalamalara maruz kaldık. Yüzde bin haklı olduğumuz bir konuda, haksızlıkla itham edildik. Bu süreci iyi okumalıyız. Sesimizi, sözümüzü, doğruyu, iyiyi, güzeli, vatanı, memleketi, Cumhuriyeti Türkiye´yi yükseltecek çalışmalara, buluşlara, arayışlara dört elle sarılmak zorundayız. Hangi konuda kurulursa kurulsun, o masada kazanmanın yolu, her sahada elde edeceğimiz başarıdan geçer. Cumhuriyeti yükseltmenin yolu, parlak zihinlerden, parlak fikirlerden, parlak işlerden geçer. Bu hepimizin görevi herkesten önce gençlerin görevi. Bu Atatürk´ün Cumhuriyeti yükseltmek için verdiği görev. Bütün gençlerimizin bu göreve dört elle sarılmasını istirham ediyorum.  Unutmayın! Memleket, bir konuda değil, her konuda sizlerden başarı bekliyor.”

 

 

Kimse Bastığı Yeri Toprak Diyerek Geçmesin

Konuşmasında tarihi süreçte yaşananlara da yer veren Vali Karaloğlu “Birinci Dünya Savaşı´ndan sonra Milletimiz Devletten öksüz kaldı. İmparatorluğun her köşesinden, ana Yurdumuza Anadolu´ya göç ettik.  Antalya´ya, Ankara´ya, Konyaya, Bursa´ya…

Misakı Milli´ye sığındık. Unutmayın, unutturmayın! Kökü olmayan ağaçlar gibi, devletsiz kalan milletlerin de kaderi yıkılmaktır. Atatürk ve Silah Arkadaşları, yeni bir devlet kurarak, yeni bir Cumhuriyet kurarak, bu milletin köklerini vatan toprağına tekrar sabitledi. Yeni kurduğumuz devletin kökleri, malını, canını, kanını, evladını, vatan uğruna feda eden Aziz Milletimizin fedakârlıklarıyla sulandı. Yeniden toprağa tutunduk. Tarih sahnesinde yeniden doğduk. Çocuklarımızı, vatan, memleket, Cumhuriyet şuuruyla donatın. Bu şuur olduğunda, emin olun geleceğimiz güvendedir.  Bu vatanın, “Toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranların”, “Bir hilal uğruna batan güneşlerin” onların dedelerinin, ninelerinin emaneti olduğunu adları gibi bilsinler.  

Kimse bastığı yeri toprak diyerek geçmesin diyerek konuşmasını sürdürdü.

 

Varlık Yokluk Meselemiz

Sağına ve soluna bakmadan milletimizin Cumhuriyeti geliştirmesinin varlık, yokluk meselemiz olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu “Bu sözle, lafla hallolacak bir mesele değildir. Sıfatımız her ne ise, sıfatımızın gerektirdiği en iyi, en doğru işi yapmak, bizim için tek yoldur. Herkes üstüne düşeni, hür bir cumhuriyetin vatandaşı olarak yapacak, yapmalıdır.  Mehmet Akif Ersoy´un dediği gibi, “Allâha güven, sa´ye sarıl, hikmete râm ol Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol” Cumhuriyetimiz yüceltmek için, hepimiz için yol budur. Atatürk´ün vasiyeti, ecdadımızın hakkı, vatanımızın selameti bu şuurdadır. “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış” diyerek, vatanın ve Cumhuriyetin bekası için vatan hainlerine, insanlık düşmanlarına karşı mücadele eden askerimize ve güvenlik güçlerimize üstün başarılar diliyorum” şeklinde ifadeler kullandı.

 

Devletimiz Var Olsun

Konuşmasının sonunda 96 yıl sonra bugün, ilk günkü heyecanla Cumhuriyetine sahip çıkan herkesi tebrik eden Vali Münir Karaloğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, silah arkadaşlarını, kahraman ecdadımızı rahmetle ve şükranla yad edip “Vatanımız var olsun. Milletimiz var olsun. Devletimiz var olsun. Yeryüzü durdukça, Yaşasın Cumhuriyetimiz” dedi.

Vali Münir Karaloğlu´nun konuşmasının ardından Halk oyunları gösterileri ile devam eden anma programı, Bando Takımları, Şehit yakınları ve Gazilerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçlerimizin geçiş töreni ile sona erdi.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün Kurban Bayramı Mesajı
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün Kurban Bayramı Mesajı
Kıymetli Hemşehrilerim;
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Kurban Bayramı Mesajı
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Kurban Bayramı Mesajı
Birlik ve beraberlikten, barış ve mutluluktan yana tüm değerlerimizi koruduğunuz nice bayramlar dileğiyle Kurban Bayramınızı kutlarım.
 BAŞKAN DUMAN´DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI
BAŞKAN DUMAN´DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI
“Bir milleti, halkı kaynaştırmanın, birlik-beraberlik içinde tutabilmenin önemi çok büyüktür.
BAŞKAN ADAYI ABA´DAN BAYRAM KUTLAMASI
BAŞKAN ADAYI ABA´DAN BAYRAM KUTLAMASI
“Kurban, cömertliktir. Kurban, dayanışmadır, yoksulların sevindirilmesidir.
İl Emniyet Müdürümüz Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın Kurban Bayramı Kutlama Mesajı
İl Emniyet Müdürümüz Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın Kurban Bayramı Kutlama Mesajı
Kurban Bayramı´nı milletçe bayram tadında geçirmemiz dileğiyle
Kargolar, şubelere ya da aktarma merkezlerine uğramadan direkt alıcıya teslim
Kargolar, şubelere ya da aktarma merkezlerine uğramadan direkt alıcıya teslim
Kargo ve taşımacılık sektöründe önemli bir değişim oluşturacak uygulama hayata geçti
Kepez´in projeleri ödüle doymuyor
Kepez´in projeleri ödüle doymuyor
Fabrikanın idari binası, müzeye dönüştürüldü
Kepez´in Anadolu Şehitler Müzesi kapılarını açtı
Kepez´in Anadolu Şehitler Müzesi kapılarını açtı
DokumaPark´a 10 ayrı müze, 1 Bilim Müzesi
Kepez´den kurban pazarlarına özel ‘Pazarlık Kiti´
Kepez´den kurban pazarlarına özel ‘Pazarlık Kiti´
Kepez Belediyesi, sosyal mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde hazırlanan kitleri 180 kurbanlık satıcısına dağıttı.
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali´ne başvurular başladı!
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali´ne başvurular başladı!
3-10 Ekim 2020 tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin ev sahipliğinde gerçekleşecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali´ne başvurular başladı.
3 vekilin ismi 3 caddeye
3 vekilin ismi 3 caddeye
Kaya, Boztepe ve Pırıltı Kepez´in caddelerinde
Antalya Valisi Ersin YAZICI, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı
Antalya Valisi Ersin YAZICI, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı
Bu toprakları yurt kılmanın ve yurt tutmanın kolay olmadığının farkında ve bilincinde olarak daima uyanık olacağız
Büyükşehir kurban kesim yerlerini belirledi
Büyükşehir kurban kesim yerlerini belirledi
Kesim için randevu almayı unutmayın
ANTALYA´NIN VE ANTALYA OSB´NİN GURURLARI
ANTALYA´NIN VE ANTALYA OSB´NİN GURURLARI
İstanbul Sanayi Odası, Türkiye´nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşunu açıkladı. Antalya OSB´de üretim yapan 7 firma, Türkiye´nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer aldı.
Kepez´in kurban satış yerleri belirlendi
Kepez´in kurban satış yerleri belirlendi
Kepez Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı hazırlıkları kapsamında ilçede 3 noktayı kurban satış alanı olarak belirledi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi