YEREL YÖNETİMLERLE EL ELE
Antalya Esnaflar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Avni GÜMÜŞ
Tarih: 10.4.2017 15:31:48

İnsanlığın var olduğu günden bugüne değin insanların yaşama standartları değişmekte ve tüketim malı talebi sürekli artış göstermektedir. Nüfus artışıyla birlikte sanayi tesislerinin önemi daha da artmıştır. Sanayileşme kalkınmanın en önemli göstergesidir. Ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkabilmesi için sanayileşmenin doğru yerde ve doğru projeyle, ekolojik dengeyi bozmadan hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Küçük sanayi organizasyonları, kitlesel istihdama dönük ve kalkınmanın tabana yayılmasını sağlayıcı yanıyla; faydalı ekonomik ve sosyal sonuçlara zemin hazırlamaktadır. Örnek proje; işyeri sahibi ve çalışanlarıyla 5-6 bin vatandaşa aileleriyle birlikte 20-35 bin arası insana ekmek kapısı aralayacak Küçük Sanayi Organizasyonu olması yönüyle de doğaya ve güzel kentimize ekonomik çevresel ve sosyal katkılarda bulunacak olan Antalya Esnaflar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Avni GÜMÜŞ ile Antalya Esnaflar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi´nin son durumu ve çalışmaları hakkında röportaj gerçekleştirdik.

 

Avni Gümüş kimdir?

1959 yılında Manavgat Gündoğdu ilçesinde doğdu. 20 seneden beri Antalya EsnaflarKüçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi başkanı. Asıl mesleği mobilya doğrama. Evli iki çocuk babası.

Sanayi sitesi fikri ne zaman ortaya çıktı?

Gecekondu altında yaşayan birçok esnaf arkadaşlarımız vardı. Belediye devamlı elektriğimizi kesiyordu. Bundan duyduğumuz rahatsızlıktan dolayı 1995 yılında 70-80 esnaf arkadaşlarla bir araya gelerek Sanayi Sitesi kurmaya kara verdik.

Antalya Esnaflar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi hakkında bilgi verir misiniz? Sanayi sitesinin ilk kuruluş tarihi nedir?

S.S. Antalya Esnaflar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifimiz 07.04.1995 tarihinde kurulmuştur. Antalya´nın Kepez ilçesi sınırları içerisinde bulunan Gaziler Mahallesi´nde ki 550 dönümden oluşan alan 1999 yılında Sanayi Bakanlığı tarafından sanayi alanı olarak kooperatife tahsis edilmiştir. Orman Bakanlığı´nın 100 binlik planına göre 25 ve 5 binlik planları yapılmıştır. Bu kooperatif adına tapulu malımızdır.Bölgede mülkiyet sorunu yoktur. Bölgenin tapu tahsisi tarafımıza yapılmıştır. 860 dükkân için Sanayi Bakanlığından tahsis alındı. Şu anda 274 dükkânı yaptık. Diğer kalan bölümün müracaatı Milli Emlak Müdürlüğüne yapıldı sonucunu bekliyoruz. 1999 yılında yer seçimi yaptırdık ama seracılar mahkemeye verince 97 tane dava ile 2012 yılına kadar mahkeme ile uğraştık. Bölge bize tahsisli. Bizde esnafımızın haklarını korumak zorundayız. Bu bölge için ciddi yatırımlar yaptık.

 

Kaç üyeniz bulunuyor?

710 tane üyemiz bulunuyor.

İşyerleri hakkında bilgi verir misiniz? Şu anki sanayi sitesinde kaç iş yeri bulunuyor ve buradan istihdam edilen kişi sayısı ne kadar? Şu anda sitenin iş yeri kapasitesi ne durumda?

860 tane kapasitesi bulunuyor. Şu anda 274 dükkânın inşaatı bitmiş durumda. Bunların 180-200 tanesi faaliyette, tapuları verildi ve diğerleri de taşınmak üzere. Sanayimiz, Metal İşleri, Hurdacılar, ve Ahşap İşleri olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Buradan 200-250 kişi istihdam etmektedir.

Kooperatifin kurulmasında ve sonrasında hizmet edenler yaptıkları çalışmalardan ve görevlerinden dolayı her hangi bir ücret aldılar mı yoksa bu işi tamamen bir hizmet anlayışla ve fedakârlık ederek mi yaptılar? Yoksa tek başına sizin emeğiniz mi var?

Bizim maaşlarımızı genel kurul belirler. Bu işi para için yapmıyorum. Ben burada bir eser yaratmak ve bir eser bırakmak istiyorum.

Bakanlıklardan ya da belediyelerden hiç destek görmediniz mi?

İlgili Bakanlıklarımız ile Yerel Yönetimlerden gerekli desteği görmekteyiz. Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü 2015 yılında Sanayimizi ziyaret etmiş ve Avrupa Standartlarında bir Sanayi yapılanması olduğunu ve Antalya´mıza hayırlı olması dileklerinde bulunmuştur. İlgili Bakanlıkların ve Yerel Yönetimlerin bizim gibi kuruluşları desteklediği sürece ülkemize güzel hizmetlerde bulunacağımızı ve Esnafımıza her daim hizmet edeceğimizi belirtmek isterim.

Tahsis ve gerçek sahiplenme konusundaki son durum nedir?

7 Mart 2017 tarihinde yapılan Kepez Belediyesi Meclis gündeminde1/1000 ölçekli ilave Uygulama İmar Planı ve Revizyonu gerçekleştirilmiş ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Gündeminde görüşülmek üzere gönderildiği bilgine sahibiz. İlgili planların geçmesi neticesinde bizde Milli Emlak Müdürlüğüne önceden yapmış olduğumuzMüracaatımızı yineleyeceğiz Ve Allah´ın izniyle alacağız. Bu yer bize 1999 yılından tahsisli. Sanayimizin İlk İnşaat ruhsatını Türkiye tarihinde 644 sayılı yasa ile Türkiye´de Çevre Şehircilik Bakanlığından (01-02-03) no´lu İnşaat ruhsatını alan kişi benim. Ben şerefimle namusumla kendimi bu işe adamışım. 22 yıldır mücadele ediyorum emek veriyorum. Emek çekmeden meyve alamazsınız.

Kurulan sanayi sitesinde iş yerlerinin tahsisi nasıl yapıldı?

İlgili Kanunlar ile Genel Kurulda Yönetim Kurulumuza verilen tahsis yetkisi ile üyelerimize tapu tahsisleri yapılmıştır. Şu an bitmiş ve yerleşmiş faaliyette olan dükkan sahibi 274 kişiye tapusu verildi. Tapusunu almadan dükkanlara yerleşen üyelerimiz yoktur.

Tahsis işlemleri nasıl oluyor harç ödüyor musunuz?

Sanayi alanımız Milli Emlak tarafında Kooperatifimize tahsis edildiği için herhangi bir harç ödemiyoruz.

Site yönetimi olarak idari anlayışınız nedir?

Henüz site yönetimine girmedik. 5-6 ay sonra birinci bölüm olan 338 dükkanı tamamlayarak site yönetimine alacağız.

İleriye dönük proje ve hedefleriniz nelerdir?

Hedefim; 1995 yılında kurmuş olduğum bu Sanayi Kooperatifimizi Ömrümüzün yettiği sürece mevcut 860 kişinin tapularını verdikten sonra hedefime kavuşmuş olacağım.

Antalya´da ki sanayi gelişiminden bahseder misiniz?

Türkiye´nin bir çok illerini dolaştım ama yapmış olduğumuz Sanayi Kooperatifimizdeki dükkanlar gibi bir kompleksin Antalya´da olmadığını düşündüm ve bu Kooperatifi kurmaya karar vererek Antalya´mıza kazandırmayı kendime bir görev bildim. İnşallah bu Kompleksi tamamlayıp Antalya Esnafına güzel bir eser bırakmak istiyorum.

Kurulduğundan bugüne göstermiş olduğunuz gelişmelerden memnun musunuz?

1995 yılından bu zamana kadar çok zorluklar ile karşılaştık fakat yılmadan umudumuzu kaybetmeden hizmetlerimize devam ettik. Sanayimizin şuan ki durumunu görünce mutluluk ve memnuniyet duymamak mümkün değil.

Üyelerinizin sorunların çözüm noktasında nasıl bir yol izlemektesiniz?

Üyelerimin sorunlarıyla tek başına müdahale ediyor sorun neyse o anda çözüme kavuşturuyorum. Telefonum 7/24 açıktır. Bir sorun olduğunda üyeler istedikleri zaman arayabilirler. Sorunları çözmek benim görevim.

En çok hangi sorunla karşılaşıyorsunuz?

Asıl büyük sorunumuz resmi kurumlardaki bürokrasinin yavaş ilerlemesinden kaynaklanıyor. Bu nedenle inşaatı biten dükkanların teslimatında gecikmeler yaşamaktayız. Sanayimize ulaşmak için Yolların en kısa zamanda açılması, istihdam sağlayan sanayi esnafımızın çalışanlarına toplu ulaşım hizmetlerinde daha iyi hizmet sağlanması gerekmektedir.

SANAYİ ESNAFI DİYOR Kİ…

Koşanlar Turizm Taşımacılık Ltd. Şti. Çiğdem Koşan.

2002 yılından beri bu sektörde çalışıyor. Antalya Küçük Sanayi Sitesine 2 yıl olmuş geleli. Çok memnun. Burada araba tamir, kaporta boya hizmeti, oto kiralama, servis bakım hizmeti veriyor ve madeni yağ disbiritörü. En büyük sıkıntıların yolların açılmasını istiyorlar. Sanayinin çok güzel, kullanışlı olduğunu söylüyor. “Yolun olmaması insanları tedirgin ediyor o yüzden gelmiyorlar.” diyor.

Lezzet Sofrası; Yaşar Karaosmanoğlu

Yaklaşık 8 aydır sanayide. Şu anda 50 kişiye yemek hizmet veriyor. Lokantanın 150 kişiye yemek verecek kapasitede. Sanayi hariç çevreye de yemek hizmetleri var. “Sanayinin gelişiminin daha hızlı olacağını düşünüyordum ama yavaş ilerliyor” diyor. En büyük sebeplerden biride ulaşımının olmaması. Toplu yemek hizmeti bulunuyor. Şu anda en çok inşaatlara yemek götürüyorlar. Kendi bünyesinde en büyük sorunlarının alt katta yemek yapıldığı için gaz kullandıkları için 2. acil çıkışlarının olmamasından. Ve devamlı kesilen elektrikler. Umutlu gelecek vaad eden bir yer olduğunu herkesi buraya bekliyoruz mesajını verdi. 

Rewinox Mutfak; Galip Kaya

1,5 yıldır Antalya Küçük Sanayi Sitesinde Endüstriyel mutfak gereçleri üretiyor. Ufak tefek sıkıntılar olsa da çözülebilecek şeyler olduğunu ancak ulaşım sıkıntısının biran önce çözülmesini istiyor ve Esnafların çoğalmasını bekliyor.

Akdeniz Doğal Tarım Ürünleri; Şaban Acar

Bu sektörde 10 yıldır var. Antalya Küçük Sanayi Sitesinde 2,5 yıldır hizmet vermekte. Genel olarak Sanayiden kaynaklı olmayan elektriklerin sürekli kesilmesi problemi verimi düşürdüğünü bir an önce çözüm bulmalarını söylüyor. “burası sanayi üretim yapıyoruz 2-3 gün gelmeyen elektrik kesintileri oluyor. Duyuru yapılmadan kesiyorlar. Ürettiklerimizi siparişleri sevk edemiyoruz. Bitkisel ürünler imal ediyorlar. Türkiye genelinde ecza depolarına gönderiyorlar. Olumsuz yönde tepki milyonda bir.

Esnafa mikrafon uzattık diyorlar ki; Sık sık kesilen elektrik, ulaşımın güçlüğü ve sanayinin daha hareketli duruma getirilmesini talep ediyor ne söylemek istersiniz?

Esnaf arkadaşlarımız bu konuda haklıdırlar. Şöyle ki; biz siyasi hiçbir destek almadık. Kepez mıntıkasında gecekondu altında yaklaşık 1500 esnaf var. Bizim onları buraya getirmemizle olmuyor. Belediyelerin onları kaldırması lazım. Her gün dilekçe veriyorlar.  Belediyelerin bu sorunları çözmesi gerekiyor. Kooperatif başkanı olarak bu benim sorunum değil. Ama buna rağmen bununla ilgili girişimlerde bulunduk. Yollar için Kepez belediyesine müracaatımız oldu. Şahsım olarak yaklaşık 20 senedir hiç kimseye kırıcı olmadım. Elektrik kesintilerine gelince, Türkiye´nin her tarafında elektrik kesintileri olabiliyor. Antalya genelinde yapılan bakım onarım çalışmaları zaman aldığı için doğan elektrik sıkıntıları ve sonrasında oluşan Trafoların yanması esnafı mağdur ediyor, üretim yapamıyorlar. O yüzden sürekli elektrik kesintileri ve işlerin durması esnafı zor durumda bırakıyor. Her gün olan bir olay olmasa da zararı büyük. Son olarak yollarımız da en geç bir yıl içerisinde açılacak. Bütün sorunlar çözülecek biraz zamana ihtiyacımız var.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ümidimiz ve duamız bölgeye en kısa zamanda istikrarın ve huzurun gelmesidir. Biz geleceğimizin lokomotifiyiz. Biz olmadan siz, siz olmadan biz olamayız. Antalya´lı bir yörük olarak her şeye rağmen her zaman çok üretmeye, çok çalışmaya, hiç yılmadan devam edeceğiz. Ayrıca Aynur Hanım size ve ekibinize bize derginizde yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Avni Bey asıl biz teşekkür ederiz. Değerli vaktinizden bize zaman ayırdığınız için…

Röportaj: Aynur ERYILMAZ

Fotoğraflar: Şahika ÖNERKaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: YEREL YÖNETİMLERLE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi