Yeni İş ve Yaşam Merkezi Döşemealtı
Döşemealtı Blediye Başkanı Turgay GENÇ
Tarih: 1.3.2017 23:19:24

Turgay Genç kendinizi biraz tanıtır mısınız?

1976 yılında Döşemealtı İlçemizin Düzlerçamı Mahallesinde doğdum. İlk, Orta ve Lise eğitimimin ardından Mimarlık Fakültesi´ni bitirip 2000 Yılında Diyarbakır Lice´de Asteğmen olarak vatani görevimi tamamladım. Siyasete 2003 yılında Cumhuriyet Halk Partisinde başladım ve Düzlerçamı Belde Örgütü´nün yapılanması için mücadele ettim. 2004 Seçimlerini çok az bir oyla kaybettim ancak çalışmalarımı aralıksız sürdürüp 2006-2009 Yılları arasında partimin İl Yöneticiliği kadrosunda etkin görev aldım.

2009 Yerel Seçimlerinde, CHP 1. sıra Antalya Büyükşehir ve Döşemealtı Belediye Meclis Üyesi oldum. İlçemizde Antalya Büyükşehir Belediyesi İlçe Koordinasyon Merkezinin kurulmasında öncülük edip Koordinatörlük göreviyle hemşerilerime hizmet gayretinde oldum. Aynı zamanda da Büyükşehir Belediyesi´nde İmar Komisyonu Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliği görevlerinde bulundum. 2014 Seçimlerin de halkımızın tercihiyle yüzde 47 civarında oy alarak Döşemealtı Belediye Başkanı seçildim. Evliyim ve 1 çocuk babasıyım.

 

Döşemealtı´ nın  ekonomisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yakın zamana kadar gayrimenkul  zengini olan Döşemealtı İlçemiz , önceki dönemlerde yapılan hatalı ve verimsiz yatırımlar, gereksiz harcamalar  nedeni ile bugün malesef çok ciddi sıkıntı içerisindedir. 

Halkımızın takdiriyle göreve geldiğimiz  gün  37.5 Milyon lira olan borç yükü  sıkı ekonomik politikalarla 7.5 Milyon azaltarak 30 Milyon Lira´ya kadar indirebildik.  Temel amacımız belediyemizin gelir-gider dengesini kurarak halkımızın bizden beklediği hizmetleri planlı ve programlı bir şekilde süratle yapmaktır. Bütün bunları mazeret olarak öne sürmek gibi bir niyetim yok ancak,  herkesin bilmeye hakkı olduğunu düşündüğüm için ifade ediyorum.  Belediyeye mal satmak istemeyen tüccar, ihaleye girmek istemeyen işadamı ve alacağını alamamış küçük esnaf ve çalışanlarımızın güvenini kazanarak yeniden güvenilir bir belediyeyi 7 ay gibi bir sürede oluşurduk ve yolumuza devam ediyoruz.

 

Döşemealtı´nın imar planlamaları konusunda neler söylemek istersiniz?

Yeni Büyükşehir Yasası ile kapatılan Belde Belediyelerin sınırlarımıza dahil edilmesiyle Döşemealtı İlçemiz yüz ölçümü bakımından (683 km2) Antalya´nın en büyük ilçesine dönüştü. Bir başka ifadeyle imarlı alanların yalnızca yüzde 7´si dolu diğer yüzde 93 gibi büyük bir bölümü boş durumdadır. Bu özellikleriyle diğer Merkez İlçelere göre yatırımın yapılabileceği en uygun ilçe durumundadır. İlçemizin özel bir yaşam alanı olarak öne çıkmasını sağlayan özel plan notlarımız ve kat tahditlerimize sıkı sıkıya bağlıyız ve bunun bozulmasına izin vermeyeceğiz.  İlçemiz çok özel bir yaşam alanı olup;  gerek havası  gerek doğası, gerekse de tarihi ile toprağa dokunabilme imkanı ile  müstakil evlerle  Antalya´nın parlayan yıldızı olduğunu gururla söyleyebilirim.

 

Belediye´nin Arsa rezervi hakkında bilgi verir misiniz?

Yukarıda da belirttiğim gibi Döşemealtı Belediyesi arsa bakımından Türkiye´nin en zengin İlçeleri arasındaydı. Ancak son 10 yılda bugün ki rayiç bedelleri yaklaşık 400 Milyon olan 2000´in üzerinde arsa satılmış durumdadır. Buna rağmen belediye hala çok ciddi  borç yükü  altındadır. Elimiz de 600 dönüm civarında parsel kalmış olup, tek ada olarak bütün kalan  yegane yerimiz  360 dönümü  çok özel bir konut projesiyle değerlendirmek istiyoruz. Belediyemizin uzun vadeli gelir kaynağı olacak bu projeyi  yakın zamanda ihale edeceğiz.

 

Projeleriniz ve hedefleriniz neler?

Döşemealtı İlçemiz´in tarihi, doğal ve coğrafik güzellikleri saymakla bitmez, ancak ne var ki bütün bunları ön plana çıkartacak bugüne kadar düzenli bir çalışma yapılmamış. Bizim amacımız İlçemizin bütün dinamiklerini hareketlendirmek suretiyle hem bölgemize hem de ülke turizmine kazandırmak tır. Bu projelerden yalnızca birkaçını sizlerin aracılığıyla kamuoyu ile paylaşmak istiyorum;

Örneğin 800 Yıl önce Selçuklu Sultanı İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılan ancak onlarca yıldır kaderine terk edilmiş olan Evdir Han´ı ayağa kaldırmak için Antalya Valiliğimizin desteği, Akdeniz Üniversitemizin öncülüğünde restorasyon çalışmaları için son aşamaya gelindi.

Diğer taraftan; Antalya´nın içme suyunu karşılayan Kırkgöz su kaynaklarının oluşturduğu seyrine doyum olmayan Kırkgöz Gölü´nü yalnızca Döşemealtı´nın değil Antalya´nın yaşam vadisine dönüştürecek harika bir proje hazırladık. Buraya uygulayacağımız proje doğa ile uyumlu, yeni söylemi ile “yeşil kent” anlayışına uygun  betondan uzak,  özel  malzemelerden imal edilmiş olacaktır.. Üstelik yaptığımız görüşmeler sonrasında projenin maliyetini de büyük oranda Avrupa Birliği´nin Çevre Fonları´ndan karşılayabileceğimizden belediyemiz bütçesinden harcama yapılmayacaktır.

Bir başka çalışmamız da Güneş Enerjisi üretmek üzerine; Bilindiği gibi yeni yasaya göre 2015 yılından sonra her belediye sokak lambalarının harcadığı enerjinin parasını ödemek zorunda olacak. Belediyemizi bu sorundan kurtarmak ,İlçemizi güneş enerjisi ile buluşturmak için çok özel bir proje hazırladık. Yasal düzenlemelerin ardından Döşemealtı Belediyesi kendi enerjisini doğal yollarla üretebilen örnek bir belediye olacaktır.

 

Vatandaşların yerel yönetimlerden beklentisi çok arttı. Bu konuda en çok size gelen talepler nelerdir?

Vatandaşlarımızın haklı olarak çok fazla istek ve beklentisi var. Biz de sorumluluklarımızın farkındayız. Seçim öncesin de halkımızla yaptığımız birebir görüşmelerde ve araştırmalarda sorunları ve çözüm yollarını tespit edip yola öyle çıktığımız için çalışmalarımızı planlı ve programlı bir şekilde sürdürüyoruz. Halkımızın ilk beklentisi bölgenin değerini arttıracak sosyal, ekonomik, kültür ve sportif  amaçlı projeler geliştirmemiz yönündeydi. Oysa Döşemealtı halkı çok daha fazlasını hak ediyor, bizde bu doğrultu da hareket ettik ve hem belediyemize gelir getirecek hem de her anlamda İlçemizin gelişimine katkı koyacak onlarca vizyon proje hazırladık.

Parke taşı imalatı yapacak olan fabrika  kurmak için son aşamaya geldik. Bu saye de metrekaresi 20 liraya satın alınan parke taşını kendi tesisimiz de 4-5 liraya üretir hale geleceğiz. Asfaltsız mahalle yada sokak kalmasın istiyoruz. Maliyetleri çok yüksek olan  asfalt için de gerekli planlamaları yaptık ve kendi asfalt tesisimizi de yakın zamanda kuracağız.

Bilindiği gibi İlçemiz de tam teşekküllü bir devlet hastanesi projesi yok, yakın tarihe kadar da görünmüyor. Bu konuda da İlçemize 100 yataklı özel bir hastane yapılması için son aşamaya geldik. Binayı belediye hastanesi olarak biz yapacağız, içinin her türlü donanımı ihaleyi alan firma tarafından yapılacak. Önceliğimiz SGK´lı tüm hastalara hizmet vermek olacak. Ev ve işyerlerini ziyaret ettiğim, makamda ağırladığım hemen hemen tüm hemşerilerimiz bize uzun vadeli ve kalıcı işler yapmamız noktasında tavsiyelerde bulunmaktadırlar.. Sonuna kadar da haklılar çünkü doğrusu budur, bizde bu prensiple hareket ediyoruz.

 

Döşemealtı´nın kültürel zenginliklerinin korunması konusunda kararlılığınızı biliyoruz, sizden dinleyebilir miyiz?

Döşemealtı´nın önemli değerlerinden olan ancak sahipsiz kaldığı için bir firma tarafından isim hakkı kullanılmakta olan Döşemealtı Halısı´nın tescili noktasında hukuki girişimlerimizi başlattık. Döşemealtı Halısı Döşemealtı halkınındır ve bu hakkı birlikte alacağız.

Diğer taraftan marka olan Nar´ımızı yerel ve ulusal anlamda daha geniş kitlelere tanıtmak, bilinirliğini arttırmak üzere çalışmalarımız devam etmektedir, bu yıl maden kazaları ve şehit haberleri nedeniyle gerçekleştiremediğimiz Nar Festivali´ni düzenli olarak yapmaya devam ederken fuarları da ihmal etmeyeceğiz. Amacımız bölgemizin en önemli tarım markası olan narı, zeytini tanıtmak ve üreticilerimizi de desteklemektir.

Öte yandan Beydağı Yayla Şenliklerini, Çubukbeli ve Bademağacı Şenlikleri´ni geleneklerimize uygun şekilde gelecek nesillere taşıma gayretinde olacağız.

 

Sarı çizmeler ve beyaz baretli fotoğraflarınız kamuoyunda pozitif etki yarattı. Bu bir mesaj mı?

Her ikisi de simge gibi algılansa da aslında yaptığımız işin bir parçası. Biliyorsunuz iş kazaları bakımından Türkiye´nin karnesi maalesef zayıf, oysa iş sağlığı ve güvenliği her zaman ön planda tutulması gerekiyor. Sıklıkla araziye çıkıp mesai arkadaşlarımın yapmış olduğu çalışmaları yerinde incelerken iş güvenliğine azami gayret gösteririm. Baret de bunun bir parçası. Sarı çizmeler konusuna gelirsek; biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde ilçemiz de şiddetli yağmur nedeniyle bazı ev, işyeri ve ahırlar da su baskınları meydana geldi. Hem vatandaşlarımıza geçmiş olsun ziyaretinde bulunmak hem de mahallelerimiz de yaşanan sıkıntıları yerinde gözlemlemek üzere yine iş kıyafetim olan çizmelerimi ve yağmurluğumu tercih ettim. Sosyal medya ve birebir görüşmelerimizde vatandaşlarımızdan bu konuya dair çok güzel mesajlar aldım hepsine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.

 

Son olarak yeni yıla ilişkin mesajınızı ve düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Öncelikle İlçemize gösterdiğiniz ilgi nedeniyle sizlere teşekkür etmek isterim. Döşemealtı´nda 2014 Nisan ayı itibariyle yeni bir dönem başlamıştır. Daha 1 yılı bile doldurmadık ama çok ciddi mesafeler kaydettik, birbirinden güzel her biri çevre ve doğa dostu projeler hazırladık, iyi günde, zor günde halkımızın yanında olduk, olmaya gayret ettik. Halkımızın vergileriyle elde edilen gelirleri en doğru ve gerektiği şekilde değerlendirip bireye değil toplumun tamamına yönelik çalışmaları tercih ettik. Oy versin yada vermesin herkese eşit mesafede durduk ve sosyal belediyecilikten asla taviz vermedik.

İnanıyorum ki Döşemealtı önümüzde ki bir kaç yıl içerisinde farkını ortaya koyacak ve Antalya´nın yeni iş ve yaşam merkezi olacaktır.

Bu duygularla başta Döşemealtılı hemşehrilerim olmak üzere, Döşemealtı gönüllüsü tüm dostlarımın yeni yılını kutlar, mutlu, huzurlu, sağlıklı ve bol kazançlı bir 2015 yılı olmasını dilerim.

RÖPORTAJ: AYNUR ERYILMAZ

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Yeni Yaşam Merkezi Döşemealtı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Tülay Beşkonak Özçay
Kültür hiçbir zaman yok olmaz
Kültür hiçbir zaman yok olmaz
Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu
HİZMETTE ÜRÜN SONSUZ
HİZMETTE ÜRÜN SONSUZ
ALANYA Paşali Kilit Sistemleri Ali Mesut İnal röportaj
"İmplant kullanım süresi 5 - 25 yıl arasında değişmektedir"
"İmplant kullanım süresi 5 - 25 yıl arasında değişmektedir"
Diş Hekimi RABİA DUMAN
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Güneşli
Bugün
15 / 4 °C
Fırtına
Çarşamba
12 / 1 °C
Fırtına
Perşembe
15 / 7 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi