YENİ CAMİİ
İstanbul´un Eminönü meydanındaki Yeni Cami
Tarih: 3.12.2017 18:30:38

İstanbul´un Eminönü meydanındaki Yeni Cami, Osmanlı imparatorluğunun fetihler çağının kapandığı ve hazinesinin boşalmaya yüz tuttuğu yıllarda yapılmış olmasına rağmen, Koca Sinan´ın camileriyle boy ölçüşebilecek mükemmellikte bir eserdir.

1597 yılında temeli atılan Yeni Cami, Osmanlı sultanları tarafından yaptırılan büyük camilerin son örneğidir. İnşaata çeşitli nedenlerle ara verildiğinden tam 66 yılda tamamlanmış, yapımında üç ayrı mimar çalışmıştır. İlk Mimar Sinan´ın talebesi Davut Ağa ile başlanmış, Dalgıç Ahmet Ağa´yla devam edilmiş ve tamamlamak yarım yüzyıl sonra Mustafa Ağa tarafından olmuştur.

 

Yeni Cami´ye, Cami-i Kebir denildiği gibi halk arasında Üçüncü Şerefeli Cami olarak anılmaktadır. En önemli Türk eserleri arasında yer alan Yeni Cami´nin felçli bir Konyalı mimar tarafından yaptırıldığı da söylenir.

 

Caminin bulunduğu yerde daha önceleri Sirkeci´ye doğru uzanan bir Yahudi Mahallesi varmış. Sultan Üçüncü Murad´ın eşi Safiye Sultan burada cami yaptırmak isteyince binaların değeri iki misli ödenerek satın alınmış. Mimar Sinan´ın talebelerinden Baş Mimar Davud Ağa, 1597´de caminin yapımına başlamış. İnşaatın denizin hemen yanında ve doldurulmuş olması sebebiyle temelde çıkan suyu boşalttıran Davud Ağa, büyük kazıklar çaktırıp, başlarını kurşunlarla birleştirmiş. Binanın temel taşlarını bu tabanlara oturtarak caminin zelzele ve dış tesirlere karşı korunmasını temin etmiş. Davud Ağanın bir yıl kadar sonra vebadan ölümü üzerine, Nazırı Dalgıç Ahmed Çavuş inşaata devam etmiş. Safiye Sultan 1605´te ölünce cami, 59 yıl yarım kalmış. Sultan Dördüncü Mehmed´in annesi Turhan Sultan hassa mimarı Mustafa Efendiyi camiyi ilk planına uygun şekilde bitirmekle görevlendirmiş. Cami 1663 yılında Cuma namazında ibadete açılmış.

 

Mavi ve yeşil çinilerle ahenkli olarak süslenmiş dört büyük sütun üzerinde oturtulan kubbenin çapı 17,5 m yüksekliği ise 36 metredir. Dış görünüşte ana kubbenin etrafında küçük kubbeler vardır. Beyaz mermerden yapılan minber tek kelimeyle şaheserdir. Caminin her tarafını kaplayan çiniler, pencerelere konan renkli camlar, aydınlatmanın verdiği rahatlık camiye, ayrı bir hava vermektedir. Pencere ve kapıların sedef kakmalı kapaklarında zarif bir işçilik görülür. Caminin beş kapısı, iç avluya bakan iki köşede üçer şerefeli iki minaresi vardır.

Cami altı köşeli sütun üzerinde büyük bir kubbe ile bunun iki yanında dördü büyük, dördü küçük 8 kubbeyle örtülüdür. 18 sütun üzerine dayanan 21 kubbeli revakla çevrilidir ve dört minaresi olup; biri üç, biri iki, diğer ikisi ise birer şerefelidir.

 

Yeni Cami etrafında Valide Sultan Türbesi, Sebil ve Mısır Çarşısı bulunmaktadır. Caminin mimari üslubu, kubbedeki yükseklik vurgusu ve yan cephe revaklarıdır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından cami ve eklentilerinde günümüzde restorasyon çalışmaları devam etmektedir. 

 

Haber & Fotoğraflar : Şahika Öner

 

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: YENİ CAMİİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Fırtına
Bugün
25 / 14 °C
Fırtına
Pazartesi
24 / 15 °C
Parçalı bulutlu
Salı
27 / 13 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi