Yapımcı Şahin ÖZER
“İnsanları hayal kırıklığına uğratmamak, boşluğa düşürmemek adına jürilik tekliflerini geri çevirdim”
Tarih: 12.9.2017 19:14:25

“İnsanları hayal kırıklığına uğratmamak, boşluğa düşürmemek adına jürilik tekliflerini geri çevirdim”

Her ne kadar onu müzik piyasasının markalaşmış dev production´u olarak tanısak da o önce sorumluluk sahibi bir Baba. İnsancıl kişiliğinin yanı sıra yardımseverlik de ün salmış çok özel bir isim Şahin ÖZER.

Peki, kimdir Şahin ÖZER?

Müzik sektörünün duayeni 1956 Malatya doğumlu iki kardeşten biri. Evli ve 4 çocuğa sahip. Çok küçük yaşta babasının yanında çalışma hayatına başlayarak Türkiye´nin tüm illerini gezme fırsatını yakalamış. 1983 yılında Şahin Özer Müzik Yapım A.Ş firmasını kurarak production çalışmalarına adım atmıştır. Üne kavuşturduğu isimler saymakla bitmez. İşte onların bir kaçı; Cengiz Kurtoğlu, Fatih Kısaparmak, Ferda Anıl Yarkın, Yonca Evcimik, Mustafa Sandal, Emel Müftüoğlu, Bülent Sertaş, Deniz Seki. 1994 Genel seçimlerde 2. bölge 11.sıradan ve Nisan 1999 seçimlerinde de 2. bölge 5. sıradan milletvekili adayı olmuştur. 1999 seçimleri sonrasında DYP´den ayrılmıştır.

Kurucusu ve üyesi olduğu vakıf ve dernekler:

* Malatya Kültür Sanat Eğitim Vakfı Ünv. Mütevelli Heyet Başkan yrd.

* Okul sporları Federasyonu Başkan Yrd.

* IFPI Uluslararası Müzik Yapımcıları Konfederasyonu Asya Grup Başkanı.

* Malatya Eğitim Vakfı Genel Kurul Üyesi.

* Malatyalı İş Adamları Derneği (MİAD) Üyesi.

* Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) Üyesi.

* Müzik Yapımcıları (MÜYAP) Dernek Başkanı.

* Jandarma Asayiş Vakfı Kurucu Üyesi.

* Marmara Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Kurucu ve Mütevelli Heyet Üyesi.

* Türk Eğitim Vakfı Onur Üyesi.

* Bedensel ve Zihinsel Engelliler Vakfı Gönüllü Üyesi.

* Popüler Sanat Vakfı (POPSAY) Üyesi.

Herkesin buluştuğu nokta müzik, bizleri buluşturan isim ise Şahin ÖZER. Bende bu samimi ve şeffaf sohbetimi Antalya Hayat Dergisi ile buluşturmak istedim.

Bu piyasaya kazandırdığınız birçok ünlü ismin mimarısınız. Bu isimlerden hangisi sizde iz bıraktı?

Şu anda kırk küsur tane çocuğum var onları birbirinden ayırmak oldukça zor. Hepsinin bende ayrı ayrı yerleri var acı ve tatlı. Yaşadığım müddetçe bugün ve yarın da bu kişiler hayatımda kalacaktır.

Kurucusu ve üyesi olduğunuz birçok dernek ve vakıflar var. Bu camiada Ülkemize getirdiğiniz katkılar saymakla bitmez. Yaptığınız bu çalışmalardan en çok hangisinden haz aldınız?

İnsanları şöyle adlandıralım; İnsanoğlu faydalı olduğunda bu siyaset de olur, sanat da olur, eğitim de olur. Yani insan diyaloglarının olduğu en azından konuşurken bir kelimenin bile çok önemli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Çünkü insanları yönlendiriyorsunuz. Yaptığımız iş anlamıyla da insanlara AYNA yetiştiriyoruz. Neticede sevdiği bir sanatçı gibi olmak isteyen, aynı elbiseyi giymek, aynı saç rengi, aynı konuşma tarzını taklit etmek üzere insanları yetiştiriyoruz. Burada taşın altında elimiz olduğu müddetçe birçok yerde faydalı olabiliyorsunuz. İnsan diyaloglarında her türlü çalışma hoşuma gidiyor. Bunun adına siyasette diyebiliriz kültür sanatta diyebiliriz.

Geçmişten günümüze çok şey değişti hani derler ya “derenin altından çok su geçti” Ama olumlu, ama olumsuz müzik sektöründe neler değişti?

Geçmişteki müzik yapımcıları ile bugünkü müzik yapımcıları arasında uçurumlar var. Şu anda tamamen dijitale yöneldiğimiz için şarkıcı çıkmıyor şarkı da çıkmıyor. Eskiden yapılan yazılan aşk şarkıları acılı hani biberli şarkılar arabesk şarkılar diyoruz hala aklımızda. Bu şu değişime sebep oldu dijital çabuk üreten ve çabuk tüketen bir mecra. Kalıcı şarkıları bulabilmemiz için hafızamıza yerleşmesi lazımdı. Eskiden şarkıların mısralarında aşk vardı, acı vardı, tatlı vardı şimdi günü kurtarmak adına yapılan şarkılar var. Yani değişen unsur bu. Dün çok para kazanıyorduk bugün kazanamıyoruz. Dün elli altmış tane müzik yapımcısı vardı bugün ise yüzlerce binlerce müzik yapımcısı var. İnsanlar kendi adına şirket kurup production yapıyorlar yanlış da burada başlıyor.

Geriye dönük baktığımızda en güzel yılları, en güzel anıları süsleyen isimler ve sanatçıların adı Nostalji oldu. Günümüzde bu tadı alabiliyor musunuz?

Maalesef alamıyoruz. Tüketim toplumun içinde yaşadığımız için bu anlamda haz yok daha çok körleşmiş duygular var. Bugün âşık oluyorum, âşık oldum, seviyorum demek bile yalan. Ama dün aşklar vardı, gerçek sevgiler vardı onları bulamadığımız için bugünden tat almak bir yana nefret etmeye başladık. Artık her şey mekanik, insanlarda mekanikleşti.

Bu sektör canlı canlı bir sürü ismi yutmuştur. Plak, kaset, cd, sıngl derken son noktaya gelindi. İnsanlar artık bir tık´la internetten her türlü müziğe ulaşabiliyorlar. Kan bağı çok güçlendi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Ve müzik sektörü yavaş yavaş nereye gidiyor?

Şimdi bakarsanız yuttu dediğimiz kişilerin şarkılarını barlarda, gazinolarda, düğünlerde, derneklerde hala dinliyoruz ve söylüyoruz. Eski nostalji şarkılarının hala bize bir şeyler anlattığını yeni şarkılarda daha duygusallığı bulamadığımızı üzülerek belirtmek isterim. Günü birlik şarkıların tüketim toplumunda gelen tren garına benzetiyorum tren geliyor orada biraz durup gidiyor.

Şahin ÖZER bir marka. Basamakları çıkarken bu kadar ünlü ismi piyasaya kazandıracağınızı hayal etmiş miydiniz? Yoksa hedeflemiş miydiniz?

Evet, bunu 8 yaşımda hedeflemiştim. Babam 6 kardeş bir kız beş erkek onların beceremediği atmosferde birlik beraberliği benim dünyada ismi geçen biri olacağımı milletvekili, bakan olmak istediğimi, evlenip ne olursa olsun ayrılmayacak olacağımı bunları 8 yaşımda iken kurgulamıştım. Allah da gönlüme göre verdi. Her şeyin sebebi şu; Ben bir yaşımdan bu yana dedem ve babaannem tarafından annesiz ve babasız büyütüldüm. Böyle olunca aile birliğinin ne demek olduğunu biliyorum. Özer kardeşler olarak şirket adını kurmuşlardı. Bende bir özer kardeş olacağımı ve dünyada olacağımı söylemiştim. Bizim bağlı bulunduğumuz IFPI uluslararası müzik yapımcıları federasyonu dünyadaki en iyi 10 production arasında kitaplarda yer aldım her şey istediğim gibi gelişti. Demek ki Allahtan isterken çok samimiymişim. Bir devre damgasını vuran gazinolar vardı. Maksim, Çakıl, Bebek Gazinosu, Lalezar. İnsanlar bende dâhil olmak üzere belli zamandan sonra cısdak cısdak sesini kaldıramıyoruz. Son zamanlarda sıra sıra gece kulüpleri kapanıyor. Gazinolar hala devam ediyor olsaydı etkisi nasıl olurdu. Şimdi eski gazinolar kültürel anlamda devam etmesi gerekenlerdi. O günkü kültürle bugünkü kültür arasında uçurum var. Yani biz kültürel deformasyona uğradık. En büyük hayranlığımız Avrupa. En büyük hayranlığımız zenginlikten deformasyona uğrayarak nasibimizi aldık. Ve bugün aynı gazinolar olsa idi gidilirmiydi? Hayır gidilmezdi. O günkü kültür daha mütevazı örf ve adetlerine daha bağlıydı. İnsanlık daha kalifiye idi.

İlk piyasaya çıkardığınız isim size neler hissettirdi Nasıl bir yol izlediniz?

Çok başarılı olan Cengiz KURTOĞLU sonra Arif SUSAM geldi. Fatih KISAPARMAK daha sonra asker arkadaşım Ömer MÜFTÜOĞLU, Yonca EVCİMİK derken bir anda ilk çıkardığımda tesadüf demişlerdi. İkincisine de yine tesadüf. Fatih KISAPARMA´ tan sonra insanların dikkatini çekmeye başladım. Bu adam bu işi biliyor her çıkardığı patlıyor. Rahmetli Ahmet ERTEGÜL´ ün bana ifadesi “önce sen meşhur ol sonra şarkıcılar” demişti. Nitekim öyle oldu. Bu hem Şahin ÖZER markasını öne çıkardı hem de bu işi yapanlar arasında saygınlık kazandırdı.

Evdeki Şahin ÖZER nasıl biri? (nasıl bir eş nasıl bir baba bir işin ucundan tutar mı?

Dışarıda gözüktüğüm ayna aynı şekilde evde de uygulanır. Hayatın birçok noktasında müşterek olmak lazım. Ben 8 yaşımda kurduğum hallerimin devamını istiyorum, bunun içinde saygı gerekiyorsa saygı, sabır gerekiyorsa sabır gösterip her şeyde uyumlu ve görmediğim anne bana sevgisini de çocuklarıma göstermeye çalışıyorum. Daha fazla dokunarak ve daha fazla öperek. Mutlu bir nesil yetiştirmek her şeyden önemli.

Önce insan kimliğinizle yola çıkarak sormak istiyorum insanlık nereye gidiyor?

Asırlardır birçok kavimlere bakıldığında bir şekilde yaşamın jet kadar hızlı geçtiğini ve insanların hala bunu anlamadığını bense yaşamın içinde bir saniyenin bile ne kadar önemli olduğunu, bir saniye mutlu olabilmek için uğraş verdiğimi biliyorum. İnsanlarında şu andaki hırsları çok enteresan. Çok zenginlik, çok mal mülk ve her istediklerine sahip olma çabaları beni korkutuyor. Oysa saniyelere sığdırdığımız bir yaşamın içinde bunların önemsiz kaldığını ancak iş işten geçtikten sonra anlayabiliyoruz.

Sizi hiçbir yarışma programında jüri olarak görmedik. Bu sizin tercihiniz mi?

Şimdiki yarışmalara bakıyorum iyi tarafları da var, kötü tarafları da var. Onlara alet olmamak için yani, insanları hayal kırıklığına uğratmamak, boşluğa düşürmemek adına jürilik tekliflerini geri çevirdim.

Nasıl bir müzik dinlersiniz?

Ben genelde enstrümantal ve slow müzikler dinlerim. Ama mesleğim icabı her türlü müziği dinlerim.

Hobileriniz var mı?

Şimdi yeni yeni televizyonda seyrettiğim “Abdülhamit” dizisinden sonra el oyması bir şeyler yapmak istiyorum. Doğayı ve denizi seviyorum. Hayvanları çok çok seviyorum hatta evimde iki tane rottweiler kırması ve bir tane de Sibirya kurdu besliyorum. Doğa ve hayvanlarla iç içe olmak hoşuma gidiyor.

Aşk size ne ifade eder?

Çok şey ifade eder.

Mesela?

Şimdiki aşklardan bahsediyorsanız hepsi yalan. Geçmiş dönemlerdeki aşk her şey demek yaşamın mutluluk kaynağı.

Kendinizi komik buluyor musunuz?

Gülmeyi beceremiyorum o yaşamın içindeki ağır yük gülmeyi bana unutturdu diyebilirim. İnşallah yeni bir yaşamda çok gülen, çok mutlu insanlarla birlikte olmak, gülmek ve mutlu olmak istiyorum.

En güçlü ve en zayıf yönünüz?

Zayıf yönüm çok insancılım. İnsanları kıramam ve de acıtasyona hiç dayanamam. Güçlü olduğum tarafım da mesleğim. Çok iradeli, çok kararlı hep anında vermiş olduğum kararlarla hayatım başarıya gitti. “Düşüneyim, acaba mı, bi bakayım, sonra karar veririm” dediğimde işte o zaman vazgeçebiliyorum.

Şahin ÖZER´in cenneti nasıl bir yer?

Şahin ÖZER´in cenneti geniş. Yaradan´ımızın bize bahşettiği her şey Şahin ÖZER´in yüreğinde var. Saygı duyar, sever, eski aşk hala bende vardır ama samimi insan veya samimi dünya bulamıyorum. İnsanlardan nefret ediyor oldum. Yalan söylemenin marifet olduğunu zannediyorlar. Bense her şeyin doğru düşünülmesini, doğru olmasını istiyorum. Mutlu olmak çok güzel bir duygu. Bahçedeki toprakla haşır neşir oldum zamanlar, toprağı koklayarak içime çekerim, bize vaat edilen cennetin bu olduğunu düşünürüm. Benim cennet dünyam bu. Güzel ülkemizin kokusunu ne kadarda çekersek çekelim doyamayacağımız bir yer. Yeter ki kıymetini bilelim.

Alıp başımı gitmek istiyorum veya nereye gitsem beni mutlu eder dediğiniz anlarınız oldu mu?

Her zaman oluyor. Ama nereye mi gideceğim. Tabi ki ülkemde kalabalık olmayan doğayla baş başa veya deniz kenarında her şeyin benim tarafımdan organize edebildiğim, yani balığı kendim tutup kendim pişirebileceğim birebir özün kaldığım yerlere kaçmak istediğim zamanlar çok olmuştur.

Çocukluk anınız mutlaka vardır kısa da olsa bahseder misiniz?

Hayalim İstanbul´a gideceğim, şöyle yapacağım, böyle yapacağımdı. Babam İstanbul´dan ayakkabı göndermişti. Sanırım ikiye gidiyordum. Hiç unutmuyorum laylon J du ayakkabı, bir de defter, kalem. Günlerce o ayakkabıyı giymeden ve kalem deftere dokunmadan yatağımın altına koyarak yattığımı biliyorum. O zamanki İstanbul özel bir yer. Amerika imkânsızdı. Şimdi Amerika ve o İstanbul dediğimiz yer dejenere oldu.

Kendinizi birkaç cümle ile tanımlar mısınız?

Özgün olmayı, özgür olmayı, yalansız bir Dünyada yaşamayı seven bir insanım. Mutluluğu her daim arayan ve yaşadığım o andaki mutluluğun benim için yeterli olduğunu düşünen bir yanım var. Yani anın ve zamanın kıymetini gerçek anlamda bilen biriyim.

Bu sıcak ve samimi sohbet için ve ayrıca bize ayırdığınız kıymetli zamanınız için teşekkür ediyoruz.

Röportaj: Diclehan Meto-

A.Hayat Dergisi İstanbul Temsilcisi


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Yapımcı Şahin ÖZER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi