UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
“nerede bir engelli var? Biz onlara bir nefes kadar yakınız”
Tarih: 7.6.2019 11:07:34

Engellilerin, yaşlıların, derinlere işleyen en sevgilinin en sevdiği kimsesizlerin anası, GÜLDANE KAYA

Yorulmak nedir bilmeyen, engelli yaşlı ve kimsesizlere umut ışığı  olan, ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldüren, kimsesizlerin kimsesi olmaya devam eden o manevi mutluluğu gözlerinden okunan (LEMAN GEBİZLİ) Tüm Engelliler Yaşlılar ve Kimsesizlere Umut Işığı Derneği kurucu Başkanı, (UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA, bizi hiç kırmadı rahatsız olduğu halde büyük bir samimiyetle sorularımızı cevapladı.

 

Güldane KAYA merhaba, öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. Şu anki durumunuzdan bahseder misiniz? Bu duruma nasıl geldiniz nasılsınız?

Evet, engelin insana ne zaman ve nerede geleceği hiç belli olmuyor. Kimimiz doğuştan engelli olarak Dünya´ya gözlerini açarken kimimiz de sonradan engelli olabiliyoruz. Mesela ben şimdi sizinle bu röportajı yaparken sizlerin de görmüş olduğunuz gibi engelli sayılabilecek durumdayım. Düşmedim, çarpmadım, ağır spor yapmadım fakat nedeni her neyse bir anda oturduğum yerden kalkamadım maalesef Menisküs yırtığı olmuşum. Bir aydan bu yana evde devamlı yatıyorum. Hareket etmem gerekiyor ise koltuk değnekleri ve çok zorda kalırsam tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalıyorum. Demem o ki engellilerin çığlıklarına kulaklarımızı tıkamayalım. Onların sesini duyalım, hissedelim, empati yapalım. Sadece bir gün dahi olsa onların yerine koyalım kendimizi. Unutmayalım ki en büyük engel sevgisizliktir. Yeter ki Kalplerimizde zihinlerimizde engel olmasın. Diğer engeller istenirse her türlü aşılır.

 

Sizi fazla yormak istemiyorum ama sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

01.07.1973 Isparta doğumluyum. Fakat Isparta´yı hiç bilmem. Antalya´da büyüdüm. Köküm normalde Antalya´dır. İlk, Orta ve Liseyi Antalya´da okudum. Açık Öğretim Fakültesi İşletme okudum. Kendime ait bir şirketim var. Kültür, sanat, gazete, Ajans ve restoran işlerini aynı anda yürüttüm. Yaklaşık bir yıl önce yorulduğumu hissettiğim anda tüm işleri bırakarak sadece gazete olarak devam etme kararı aldım. Şu an altı yıldır kesintisiz çıkmakta olan haftalık bir gazetemiz var, “Kalp Antalya Gazetesi” ve severek büyük bir keyifle bu yolda koşma kararı aldım. Ne kadar ileriye koşabilirsem koşmak istiyorum. Onun içinde Allah enerjimi tüketmesin diye dua ediyorum.

 

Engelliler için ne zaman çalışmaya başladınız? Böylesine fedakâr bir çalışmayı yapmanıza etki eden sebepler nelerdir?

Bir gün hepimizin engelli olabileceği 2014 Yılı Temmuz ayı Engelliler için UTEF Genel Başkanımız Sayın Mutlu Mete Kaçar Başkanımla yapmış olduğumuz Huzur evleri ziyaretlerimiz esnasında bana bu işin içerisine katılmam gerektiğini defalarca kez söylediler. Bende teklifi kırmadım kabul ettim. 2014 yılı Temmuz ayı bu işlere başlamış oldum. Aslında aile olarak bu tip işlere uzak sayılmayız! Rahmetli Annem (nurlarda yatsın.) tam on bir çifti evlendirmiş. Hani derler ya A dan Z´ye her ihtiyaçlarını karşılamış. Özellikle kızlarımız olmak üzere, öğrencilerimizin okumasına destek olmuştur. Ben de bu görgü ve gelenekle yetişince eee insanın içinde de olunca bu işler zor gelmiyor. Birilerinin düşlerine dokunmak inanılmaz bir his! Yine dünyaya gelsem inanın yine bu işlerin içerisinde yer almak isterim.

 

Derneğinizin çalışma alanları ve hizmetlerinden söz eder misiniz? Çalışmalarınız ve yeni projeleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Derneğimiz adını rahmetli olan Annemden benim koruyucu Meleğimden aldı. İçimde onun ismini yaşatmak arzusu vardı. Dediğim gibi bu tür işleri de çok sevdiği için onun adına bir dernek kurma kararı aldım. “Leman Gebizli Tüm Engelli Yaşlı ve Kimsesizlere Umut ışığı Derneği” ismiyle 25-01-2015 yılında Derneğimizi resmileştirdik. Adından da anlaşılacağı gibi. Engelli Yaşlı ve Kimsesizlerimiz için mücadele veriyoruz. Bizler engellilerimizi sınıf olarak ayırmıyor tüm engelliler diyoruz. Yani bedensel, zihinsel, down sendromu, otizm, görme, işitme engelli de bizim çatımız altında. Bizler kurumlarımız olarak diyoruz ki “nerede bir engelli var? Biz onlara bir nefes kadar yakınız” Hastane tedavileri, akülü- manuel tekerlekli sandalye, hasta yatakları vs. Engelli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayarak onların hayatlarını kolaylaştırmak başlıca amaçlarımızdır. Ayrıca gıda yardımlarımız, senin eskin bir başkasının yenisi diyerek, sizin kullanmaktan bıktığınız eşyalarınızı ihtiyaç sahibi diğer kardeşlerimize teslim ediyoruz. Alan el ile veren el arasında köprü oluyoruz. Geçtiğimiz gün dört çocuklu işsiz bir ailenin evinde bir çatalı dahi olmadığını duyduk. Aileye komple ev eşyası bularak evlerindeki en ufak eksiğine kadar giderdik. Bizlerin en çok dikkat ettiği değer verdiği hizmetlerden bir başkası ise Geleceğimizin teminatları olan yavrularımız özellikle kız çocuklarımız, çünkü kızlarımız okursa bilinçli anneler olur. Bilinçli anneler daha bilinçli bir toplum oluşturur düşüncesindeyiz. Biz burada hayırseverlerimizin de destekleriyle daha çok ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Burs verdiğimiz öğrencilerimizde dikkat ettiğimiz tek konu ise başarı notu yüksek, engelli veya engelli yakınları ya da gerçekten ihtiyaç sahibi olan gençlerimizi seçiyoruz. Bu çocuklarımızın çoğunun yüzlerini dahi bilmeyiz. Birileri tavsiye eder bizler araştırmalarımız sonunda, gerçekten ihtiyaç sahibi mi değil mi Adli sicil yoklamasını yaparak öğrencilerimizin tüm bilgilerini bursu verecek olan hayırseverlerimize teslim ederek aradan çekiliriz. Yani para olayına karışmayız.

 

Son yıllarda Engellilerin toplumda ki yeri ve önemi konusunda birçok sivil toplum kuruluşları faaliyet göstermeye başladı. Bu çalışmalar toplumun duyarlılığını arttırdı mı? Engelli adaylarının bakış açısı hiç değişti mi?

Son yıllarda engelli kişilerin hak bilinciyle hak arama motivasyonlarının artırılarak her alanda topluma karışması gerektiğine inanıyorum. Ülkemizde engelliler toplumun %12´sini oluşturmaktadır. Buna rağmen günlük hayatımızda engellilerimizle çok fazla karşılaşamayız. Bunun en önemli nedenleri ise bizleriz. Onların hayatlarını kolaylaştırmak yerine sadece engel oluyoruz. “Engel olmayalım. Destek olalım. Empati kuralım” diyoruz. Bu tür toplumsal çalışmaları görünce engelli bireylerimizin az da olsa kendilerine güvenleri geliyor. Sadece bizlerden istekleri; Engelliler Günü bir kutlama olmamalı sadece bir farkındalık yaratılan sen de bizim gibisin istersen her şeyi başarabilirsin. Vurgusuyla hatırlanmak.

 

Yürüttüğünüz bu gayretli çalışma için aradığınız desteği bulabiliyor musunuz? Karşılaştığınız en büyük zorluk nelerdir? 

Aslında çok da bulduğumuz söylenemez. Gerçek hayırseverlerimizin yanında sadece laf olsun diyerek gelen çok kimseler var maalesef. Çoğu desteği yardımı kendi imkânlarımızla gerçekleştiriyoruz. Fakat bizler bir kuruluşuz ve daha çok kişiye dokunmamız gerekiyor, sizlerin de bildiğiniz üzere, STK´lar halkın, vatandaşın yardım ve destekleri ile ayakta kalır. Hayırseverler verecek ki bizler de ihtiyaç sahibi olan kişilere destek vereceğiz yoksa bir yerde mutlaka tıkanırız. Dediğim gibi bizler birçok şeyi kendi imkânlarımızla karşılayarak ayakta durmak için mücadele veriyoruz. Bu mücadelemiz elbette insanlık için. En büyük zorluk maalesef “kadın olmak” toplum olarak henüz bazı şeyleri aşamadık. Aşmanın da zaman alacağını düşünüyorum. Eğitim düzeyi ne kadar yüksek olursa olsun söz de kadın erkek eşit deniliyor fakat ben buna katılmıyorum. Üzgünüm ki kadınlar hep ikinci planda kalmaya mahkûm. Bizim ülkemizde bu zihniyetten kurtulmamız, bunu aşmamız gerekiyor. Kadın olunca sanki bazı şeyleri tek başına yapamazsın gecekondulara, varoşlara gidemezsin sanısı var insanlarda! Bu zihniyetlerin değişeceği ama biraz zaman alacağı kanısındayım. Zaten ziyaretlerimizi tek başımıza yapmıyoruz, ziyaretlerimize ekip halinde gidilir. İhtiyaçlar tespit edilerek gerekeni yapılır. Yapamazsın kanısına inat işimi gayet başarılı bir şekilde sürdürdüğüme eminim.

 

Türkiye de ve Antalya´da ne kadar engelli var?

Ülkemizde toplumun %12´si kayıtlı engelli olarak geçiyor. Tabi kayıtta olamayan o kadar çok engellimiz var ki tam olarak kesin net bir sayı belirlemek sanki yanlış geliyor. Yaşlanınca da hareketlerimiz kısıtlanıyor, engeller çıkıyor karşımıza eskiden olduğu gibi hareket edemiyoruz. Başkalarından destek almak zorunda kalıyoruz. Bu nedenle yaşlılarımız da engelli oluyor fakat gidip engelli raporu almadığı için kayıtlarda görünmüyor. Bu nedenledir ki tam engellilerin sayısı belirgin değildir. Antalya´da da 60.000 civarında engellimiz vardır.

 

Antalya´da engelliler için yürüttüğünüz çalışmalar hakkında neler söylemek istersiniz?

Engellilerimiz için en verimli çözümleri üretmek ve yaşamı kolaylaştırmak en büyük hedefimiz. Bu hedefe ulaşabilmek için kalıcı çözümler üretiyoruz, engelli raporlarını almak, engellilerinin maaşlarını, engelli yakını bakım aylıklarının bağlatılması, çalışabilecek konumda olan engellilerimize iş imkanı yaratmak, Engellilerin ailelerinin sosyal hayattan kopmamalarını sağlamak, hayatla iç içe en güzelini yapmalarına yardımcı olmak, hayatlarına dokunmak en önemli yaptığımız hizmetlerimizdir.

 

2019 yılı projeleriniz nelerdir?

2019 yılına gerçekleştireceğimiz en büyük proje “SAĞLIKLI YAŞAM KÖYÜ” kurma projesidir. Bu projenin ilk adımı ise hobi bahçeleri oluşturarak başlayacaktır. Bu yaşam alanı için arazi anlaşmaları yapılmıştır.

 

Sizce engellilerin en büyük sorunu ne?

Engellilerin en büyük sorunu anlaşılamamak! Nasıl bir mücadele ve psikolojik savaşlar yaşadıklarını anlayamamamız! Onlar kendilerine acınsın istemiyor. Farkında olalım, onlara kolaylık sunalım, kendimizi bir saatliğine de olsa onların yerine koyalım istiyorlar. Bizlere ve Kamu kuruluşlarına büyük görevler düşüyor. Gerekli alt yapı çalışmalarının engelli bireylere uygun olarak yapılması, geçecekleri, çıkabilecekleri yerlere araç park etmememiz, onların geçebilecekleri kaldırımların dizayn edilmesi, yerlere konulan düzensiz saksılar, kaldırımların standartlara uygun yapılmaması vs. Bunlara dikkat edecek olursak bir nebze hayatlarını kolaylaştırıp toplumla bütünleşmelerini sağlamış oluruz.

 

Tatile çıkacak olan engellilerin düşünüldüğü destinasyonlar yeterli mi?

Yeterli olduğuna inanmıyorum. Engelli bir bireyin tek başına bir yerlere gitmesi oldukça zahmetli, Otobüs ile bir yerlere gitmek ölüm gibi nerdeyse hadi araca bindi diyelim gideceği yere kadar inip, binmeleri büyük sorun oluşturuyor. Rahatlıkla şehir içi ve şehir dışında hareket edecekleri konfora sahip otobüslerin dizayn edilmesi gerekiyor.

 

Meslek hayatınızda yaşadığınız ilginç anılarınız var mı nelerdir?

Sosyal medya hesaplarım herkese açık tabi ki herkes için geçerli değil fakat bazı kendini bilmezler üzülerek söylüyorum ki bayan olduğum için acaba oltaya gelir mi? niyetiyle benimle bir şekilde irtibata geçiyor. Kendisini hayırsever olarak gösterip her türlü yardımı yapacağını belirtiyor. Ha bu kişilerin genellikle ailelerinde mutlaka bir engelli var! Ve o yüzden engellilere karşı son derece duygusallar yani o şekilde geliyorlar. Tabi ki görüşmelerimizi kendi merkezimizde gerçekleşiyoruz. Baktılar ki benden sinyal yok bir anda gidiyor bizim 100 tane tekerlekli sandalye… Komik durumlar… Buna benzer olaylar…

 

UTEF olarak kimlere ve nasıl destek veriyorsunuz?

Din, dil, ırk, renk, siyasi görüş ayrımı yapmadan; Gerçek ihtiyaç sahiplerine elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. UTEF Olarak yurt içinde ve yurt dışında temsilcilerimiz var. Bu temsilcilerimizde canla başla çalışıp engellilerimizden, yaşlı ve ihtiyaç sahiplerinden desteklerini esirgemiyorlar. Güzel bir aile birliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca beş yıldır. (OKUSEV VAKFI) Ok Kuşçu Sağlık Sosyal Yardım ve Eğitim Vakfı Akdeniz Bölge Başkanlığını da severek yürütmekteyim.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

İnsanları insanlarımız için duyarlı olmaya, hoşgörüyü, sevgiyi yüreklerinden kaybetmemelerini arzuluyorum. Ne güzel demiş Yunus Emre “Yaratılanı severim yaratandan ötürü” Herkese kucak açarak iyi niyetimizi hiç kaybetmeden etrafımıza ışığımızı aktaralım ki karanlıkta kalanları hep birlikte aydınlığa çıkartalım. Ve herkese ENGELSİZ BİR YAŞAM DİLİYORUM!

 

Röportaj: Aynur ERYILMAZ


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
3 BOYUTLU GELECEK
3 BOYUTLU GELECEK
“Sizin başarınız, bizim başarımız o yüzden çok çalışıyoruz”
hem Türk basketboluna hem de Antalya basketboluna faydalı olmak
hem Türk basketboluna hem de Antalya basketboluna faydalı olmak
Eğer bu problem yok ise temel motorik (sürat, denge, kuvvet, koordinasyon) özellikleri gözlemliyoruz
Sağlıklı ve Garantili Evcil Hayvanlar ‘Doğan Akvaryum  Petshop´ta´
Sağlıklı ve Garantili Evcil Hayvanlar ‘Doğan Akvaryum Petshop´ta´
Tarım Bakanlığı onaylı malzemelerle müşterilerimizin hizmetindeyiz
Organ bağışı yaparak bizlere umut olun. Bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir!
Organ bağışı yaparak bizlere umut olun. Bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir!
Nakilde Ülkemizde yılda 3-4 bin nakil yapılmakta.
"Propolis sadece Arı ürünüdür ve Arıların İnsanlığa en büyük armağanıdır"
"Propolis sadece Arı ürünüdür ve Arıların İnsanlığa en büyük armağanıdır"
POLEN de içerisinde 70´e yakın vitamin içerir, kovandaki larvalar yumurtadan ilk çıktıklarında polen tüketirler.
2020 YILI BURÇLAR - Astrolog Nurgül DÜZENLİ
2020 YILI BURÇLAR - Astrolog Nurgül DÜZENLİ
2020 yılının astroloji haritası
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
ANTALYA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ GAZİLERİ VE TERÖR MAĞDURLARI Dernek Başkanı, HÜSEYİN UYAR
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum”  adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum” adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
Antalya Eskişehir Gönüllüleri Dernek Başkanı, Muhsin Mert
Her derde deva “Ozon terapi”
Her derde deva “Ozon terapi”
Doz ve toksisite açısından düşük riske sahiptir.
bir MANİ var ki El mani
bir MANİ var ki El mani
Önemli olan kısmetteki nimeti aramak, anlamak ve o nimetteki hikmet ile hallenmektedir.
“Ülke yönetimine talibiz”
“Ülke yönetimine talibiz”
ÜLKEM Partisi Antalya İl Başkanı Hasan BİLEN
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı  Mete Kaçar
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi