Tütüncü, "En önemli hizmet Dokuma”
‘21 Günde Mutluluk´ adlı söyleşide Saba Tümer´in sorularını cevaplandırdı
Tarih: 3.4.2018 23:14:17

Gazeteci, sunucu ve yazar Saba Tümer´in ‘21 Günde Mutluluk´ adlı söyleşisine konuk olan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 9 yıllık görev süresinde en çok gurur duyduğu hizmeti, ‘488 dönümlük eski Dokuma Fabrikası arazisini 7´den 70´e herkesin mutluluk duyduğu merkez haline getirmek.´ olarak açıkladı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez Kitap Fuarı kapsamında Gazeteci, sunucu ve yazar Saba Tümer ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Başkan Tütüncü, Mimar Sinan Kongre Merkezi Düden Salonu´nda gerçekleştirilen ‘21 Günde Mutluluk´ adlı söyleşide Saba Tümer´in sorularını cevaplandırdı. Tümer, söyleşiden önce ‘21 Günde Mutluluk´ adlı kitabını okurları için imzaladı.

“Antalya mis gibi kitap koksun istedik”

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, söyleşi de Tümer´in, kitap fuarını düzenleme fikri nereden ortaya çıktı, sorusuna şu yanıtı verdi: “Antalya, okumayı seven bir şehir. Kentte, kültürel ve sanatsal aktivitelere çok ilgi duyuluyor. Dolayısıyla biz de Antalya´da ilkbaharda bir kitap fuarı yapalım istedik. Antalya, ilkbaharı portakal çiçeği kokularıyla karşılıyor. Portakal çiçekleriyle gelen baharda bir de şehrimiz mis gibi kitap koksun istedik. Kitapların inanılmaz güzel bir kokusu var. O kokuyu bilenlere,  portakal çiçekleriyle bir daha yaşatalım istedik. Bilmeyenlere de kitapların portakal çiçeği kadar güze koktuğunu anlatalım, dedik.”

“Her akşam 40-50 sayfa kitap okurum”

Tümer´in, “Çok kitap okuyorsunuz. 9 yıldır belediye başkanısınız. Başkanlık döneminizde vakit bulup kitap okuyabiliyor musunuz? sorusunu da şöyle cevaplandırdı:  “Okumayı ruhun beslenmesi olarak görüyorum. Yemek yemediğinizde bedenimiz cansız olur, zayıf düşeriz; okumadığımız zaman da kalbimizin, gönlümüzün beslenmediğini düşünüyorum. Hala kitap okurum. Her akşam 40-50 sayfa kitap okurum.”

“Nefes alıp veriyorsak mutluyuz”

Başkan Hakan Tütüncü,  “Mutlu musunuz ?”, sorusuyla ilgili de şunları söyledi:  
“Eğer nefes alıp veriyorsak, hayattaysak mutluyuz. Mutlu olmamak için birçok sebep var ama her zaman bardağın dolu tarafına bakmak lazım. İnsanlar hep mutlu oldum ya da mutlu olacağım diyorlar. Hâlbuki şair ne güzel söylüyor; ‘Ömür dediğin üç gündür / dün geldi geçti, yarın meçhuldür / O halde ömür dediğin / bir gündür, o da bugündür.´  Dolayısıyla hayata böyle bakmak, küçük şeylerden mutlu olmak lazım. Antalya´da bahar günlerinde portakal çiçeğini ciğerlerinize çekebiliyorsanız, hastane köşelerinde değilseniz, gözünüz görüyorsa, dünyanın güzelliklerini yaşayabilecek sağlığınız varsa bence bunlar mutu olmanız için kâfi diye düşünüyorum. Bardağın boş tarafıyla çok meşgul olursanız o zaman yaşadığınız hayatı ıskalarsınız. Önemli olan küçük şeyleri birbirimizle paylaşarak mutluluğumuz büyütebilmektir.”

“Siyasetçiler, çocuklarını yatağın başında uyurken severler”

Başkan Tütüncü, Saba Tümer´in, “En mutlu olduğunuz an kızınızı kucağınıza aldığınız an, diyebilir miyiz ?”, sözleri üzerine de şunları ifade etti: “Diyebiliriz. Siyasetçiler olarak biz çok yoğun bir hayatın içerisindeyiz. Gece, geç saatlerde gittiğimiz için eve genelde hırsız gibi girip, çıkarız. Bizim gibi yoğun olan siyasetçiler, çocuklarını yatağın başında uyurken severler. Gün arasında kendime vakit ayırdığımda, çocuğumu uyanık gördüğüm zamanlar benim mutlu olduğum vakitlerdir.”

“Antalya´nın en büyük kütüphanesi yapıyoruz”

Ünlü sunucunun, “Kepez için hedefleriniz neler? Müjdeleriniz var mı?” sorusu üzerine Tütüncü, şunları söyledi:  “9 yıldan beri insanın merkezde olduğu, insanın mutlu olduğu, insanın kendisini mutlu hissettiği bir şehir meydana getirmeye çalıştık. Bu amaç için birçok proje ürettik, eserler yaptık. Hafta sonu, kent merkezinde yaşayanların Kepez´e gelmesi için pek çok sebep var. Müzelerimiz, kitap fuarımız, tiyatrolarımız, kültürel, sanatsal etkinliklerimiz gibi.
En önemli müjdelerimden birisi Kepez´e, Antalya´nın en büyük kütüphanesini yapacağız. Yakın bir zamanda inşasını başlatacağız. Günün birinde hayatın merkezini kitaplar oluşturuyorsa, kitapların etrafında hayat şekillendiriyorsa, kitaplar çevremizi kuşatırsa o zaman hayatımızın çok daha güzel olacağını düşünüyorum. O nedenle kitaba yapılan yatırım, okumayı daha güzel hale getirmeye yönelik faaliyetler çok anlamlı oluyor.

Trende çocuklara kütüphane ve tren müzesi

Antalya´da tren yok. Ama biz Antalya´ya tren getirdik.  Kullanılmayan bir trenin vagonunu Dokuma Park´a getirdik. Şimdi lokomotifini getiriyoruz. O trenin içerisini harika bir çocuk kütüphanesi yapacağız. Bu kütüphaneyi de 23 Nisan´da hizmete açacağız. O tren vagonunu rayların üzerine koyduk. Treni çocuklara gerçekçi bir şekilde anlatalım istedik. Anadolu şehirlerindeki şirin tren istasyonlarının bir örneğini de Dokuma Park´a yapacağız. Çocuklar o istasyondan geçerek trene binecekler. O istasyon binası, çocuklara trenin Türkiye´deki tarihinin anlatıldığı önemli bir çocuk müzesi olacak. Aslında o istasyonda çocuklarımıza, anayurdu dört baştan demir ağlarla ördüğümüz yılların hikâyesini anlatacağız. Kitaplar, çocuklar değişecek ama bir şey değişmeyecek; bizim gelecek kuşaklara kitap okuma sevgisini aşılama azmimiz, gayretimiz.”  

“Sihirli değneği mutluluk için kullanırdım”

Başkan Tütüncü, “Elinizde sihirli bir değnek olsa Kepez için ne yapardınız?”, sorusuna da yanıtı şu oldu: “İnsanları mutlu etmeyi çok seviyorum. Bizim yaptığımız her türlü çalışmanın merkezinde insan var.  Elimde sihirli bir değnek ile insanları mutlu etmeye yönelik çalışmalar yapardım. Çünkü aradığımız şey mutluluk.”

Tütüncü´nün gurur duyduğu hizmet

Saba Tümer´in,  ‘9 yıllık süreci düşünürsek oh be iyi ki yaptım dediğiniz, en gurur duyduğunuz hizmetiniz hangisidir?´ sorusunu da şöyle cevaplandırdı:
“Şehir merkezindeki 488 dönümden oluşan Dokuma İplik Fabrikası´nın ‘üst kullanım hakkı´, bizden önceki belediye başkanı tarafından 2005´te 49 yıllığına ihalesiz olarak özel bir şirkete verilmişti.  Yargıda tahsisin iptali kararının kesinleşmesinden sonra şehrin ortak aklıyla Dokuma Fabrikasını, 2015 Aralık ayında yeniden halkın kullanımına açtık. 488 dönüm arazinin tamamını içerisinde bilim merkezinin, müzelerin, parkların, botanik bahçesinin, trenin,  oyuncak müzesinin olduğu güzel bir yaşam merkezi ve kent parkı haline getirdik. Dokuma´yı,  7´den 70´e herkesin mutluluk duyduğu bir merkez yaptık.  Dokuma alanı, her yaştan insanın, her beklentiden insanın mutlu olduğu bir yer haline geldi.”

“Gülüşünüz bize enerji veriyor”

Kitap fuarına katılımından dolayı Saba Tümer´e teşekkür eden Başkan Tütüncü, “Çok güzel gülüyorsunuz. Gülüşünüz bizlere enerji veriyor. Akdenizliler sıcakkanlı insanlardır. Hemşehrilerimiz sizi çok sevdi.” dedi.
Tümer de “Ben de Antalya´yı çok seviyorum. Yılda birkaç kez Antalya´ya gelirim. Bugünkü etkinlik benim için çok özel oldu. Hem kitabımı okurlarım için imzaladım hem de sizinle söyleşi yapma imkanı buldum. Kepezliler kültüre, sanata, kitaba ve okumaya önem veren bir belediye başkanına sahip oldukları için çok şanslılar.” ifadesini kullandı
Tütüncü, ünlü sunucunun isteği üzerine söyleşinin sonunda Nurullah Genç´in, ‘Hayal Limanında Demirleyen Yelkeniyle´ adlı şiiri okudu.
Tümer, Tütüncü´ye imzaladığı ‘21 Günde Mutluluk´ adlı kitabını hediye etti. 
Kepez Belediye Başkanı Tütüncü de kitap fuarı anısına yazara dolma kalem takdiminde bulundu.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Tütüncü önemli hizmet Dokuma
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bakan Kurum´dan Kepez-Santral´e tam not
Bakan Kurum´dan Kepez-Santral´e tam not
proje bittiğinde Kepez- Santral´ın sosyal ve yaşam alanlarıyla örnek olacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum´dan 100. Yıl müjdesi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum´dan 100. Yıl müjdesi
Millet Bahçesi yapılmak üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi´ne bedelsiz olarak verilecek
Türel TSYD gecesinde
Türel TSYD gecesinde
TSYD Antalya´ya yakıştı
Başkan Böcek, asgari ücreti açıkladı: Net 2200 TL
Başkan Böcek, asgari ücreti açıkladı: Net 2200 TL
UMARIM 2 BİN 200 LİRANIN ÜZERİNDE OLUR
Başkan Türel´den bir çevreci proje daha
Başkan Türel´den bir çevreci proje daha
Büyükşehir Belediyesi´nde sıfır atık dönemi başladı
Kent Müze Tarih Söyleşileri devam ediyor
Kent Müze Tarih Söyleşileri devam ediyor
19. yüzyılda Orta Asya Türkleri konuşulacak
Muhteşem projede sona gelindi
Muhteşem projede sona gelindi
Boğaçayı Antalya´nın yeni yaşam alanı oluyor
Antalya İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Karaaslan intihar etti
Antalya İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Karaaslan intihar etti
Antalya İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Karaaslan, otomobilinin içinde beylik tabancasıyla yaşamına son verdi.
Motivasyon Türel´den başarı öğrencilerden
Motivasyon Türel´den başarı öğrencilerden
Çok çalışıyorken mutlaka sosyal hayatınızı da iyi planlamanız gerek
Adrasan´a imar planı müjdesi
Adrasan´a imar planı müjdesi
Merkezde ne varsa ilçelerde de o oluyor
Antalya´dan Suriye´ye anlamlı yardım
Antalya´dan Suriye´ye anlamlı yardım
2 TIR yardım malzemesi yola çıktı
Üreten Kadınlar Yerli Malı Şenliğinde Buluşuyor
Üreten Kadınlar Yerli Malı Şenliğinde Buluşuyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi üreten kadınları Yerli Malı Şenliğinde buluşturuyor.
MAAŞIN % 70´İ SADECE GIDA VE KİRAYA GİDİYOR
MAAŞIN % 70´İ SADECE GIDA VE KİRAYA GİDİYOR
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi´nin yapmış olduğu 2018 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.
Meteoroloji´den Antalya Ve Akdeniz´de Şiddetli Fırtına Uyarısı
Meteoroloji´den Antalya Ve Akdeniz´de Şiddetli Fırtına Uyarısı
(50-75km/sa) fırtına bekleniyor
Kepez´de sandıklar açılıyor
Kepez´de sandıklar açılıyor
‘Sandıklardaki Zarafet´
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Fırtına
Bugün
13 / 7 °C
Sağanak
Salı
12 / 7 °C
Güneşli
Çarşamba
15 / 5 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi