TÜRKİYELİ ALMANLAR ADVS İLE TANIŞTINIZ MI?
Aktif Alman Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ADVS)
Tarih: 12.2.2018 10:27:38 / 5125okunma / 1yorum

Aktif Alman Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ADVS), Türkiye ayağı Antalya´da

Tüketiciler Derneği yapmakta olduğu araştırmalar, çalışmalar ve tüketicilerin yararlandığı ürün ve hizmetlere yönelik hukuki altyapının oluşturulmasında, mevzuattaki eksikliklerin veya ihtiyaçların tespitinde ve çözümlenmesinde tüketicilere ve firmalara katkı sağlamak ve yol gösterici çalışmalarda bulunmak. Dernek amaç ve çalışma koşulları tüketici ve firmaların bilinçlenmesi ve gelişmesi, yaşama uygun hale gelmesi için çalışma yapmak, bu alandaki teknik gelişmeleri izlemek, bilgi alışverişinde bulunmak ve bu amaçla gerekli koordinasyonu sağlamakla yükümlüdür.

Türkiye´de yaşayan Alman vatandaşların aynı zamanda hem Türk hem de başka ülkelerden gelen yabancı vatandaşlara ve onlara hizmet eden kurumların haklarını koruyan, ilgili işlemlerinin takibini yapan, 7/24 bilgi ve destek veren Türkiye ayağı Antalya´da. ADVSAktif Alman Tüketici Haklarını Koruma Derneğinin Genel Başkanı Michael TÜLİS ve Türkiye sorumlusu K. Faik BAYKAŞ ile sıcak ve samimi bir röportaj gerçekleştik…

Merhaba, öncelikle sizi tanımakla röportajıma başlamak istiyorum. Michael TÜLİS kimdir?

Babası Gazeteci olan Michael Tülis, hakları savunan, her zaman doğru yolda ilerlemeye çalışan, yardıma ihtiyacı olanlara yardım eden ve kendi prensiplerine sadık, sade bir adamdır.

 

Almanya´da (ADVS) dernek nasıl ve ne zaman kuruldu? Bu fikir nasıl ortaya çıktı? Çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

1998 senesinden itibaren, insanları korumak için güvenlik firması işiyle uğraşıyorduk.

2008 senesinde telefon güvenliğini hayata geçiren ilk ve tek firma olduk.

Dolandırılıp, korkutulup, kaba kuvvet ya da mahkeme yollarıyla müşterilerimize baskı yapıp, haksız para tahsil etmek isteyen kişilere karşı savaş açıp, müşterilerimizi koruduk ve koruyoruz. Müşterilerimizin çoğu Türkiye´den Almanya´ya veya Almanya´dan Türkiye´ye gidip geldiği için bizde Antalya´ya geldik.

2015´den itibaren ön çalışmalara başlayıp, 2017´de ilk defa Almanya´da özel bir Tüketiciler Derneği kurabildik. Arkasından 2018 senesinde ( yani 20 sene sonra ) Antalya´da ilk defa bir Alman Tüketiciler Derneğini kurduk. İzlediğimiz yol bizi buraya kadar getirdi.

Çalışmalarımız olabildiğince basit aslında... Alman Turistlere Türkiye´ye gelmelerini tavsiye ederek; Türkiye´nin "GÜVENLİ"  bir ülke olduğunun altını çiziyor ve onların başına gelebilecek olan her "SORUNUN"  kolaylıkla çözülebileceğini garantiliyoruz. Bizde yok YOK... (Gülüyor..)

 

Şuan ki üye sayınız kaç ve onlara ne gibi hizmetler sağladınız?

Almanya çapında toplam üye sayımız 100.000´den fazla. ADVS Antalya Kartta

(Antalya Pass ) ilk hedefimiz 500.000 üye kazanmak. Almanya ayağında, tüketici haklarıyla ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunu çözüme ulaştırdık. Örneğin; bir müşterimiz tatil sırasında kaldığı bir otelde, vaat edilen koşulların tam anlamıyla yerine getirilmediğini söyledi. Biz şikayet sayfasındaki yorumdan kendisine ulaştık ve görüşme üzerine detaylı bir inceleme yapıp, müşterinin karşılanmayan ama karşılanması gereken hakları hukuk yoluyla çözüme ulaştırdık. Türkiye´de henüz çok yeni olduğumuz için şuan ön denetlemeleri yapıyoruz. Henüz sorun yaşanabilecek bir durum yok yani.

Tüketici Hakları sizin için ne demek?

Dürüstlük demek. Eşit şekilde hakları korumak demek...

En çok hangi konuda şikayet ve sorunla karşılaşıyorsunuz?

Dolandırıcılık ilk sırada tabi.

Reklamın sizin için önemi nedir?

Reklamsız hiçbir iş yürütülemez. Çünkü reklam demek, halka var olduğunuzu duyurmak, ben buradayım, benimle bağlantı kurabilirsin demek...

Türkiye´de bu derneği kurmaya nasıl karar verdiniz?

Aslında işten, iş çıktı diyebiliriz. Kendi ülkemizde çözüm getirdiğimiz sorunlar vardı zaten, biz sadece başka bir ülkede daha sorunları çözmek için duruma el attık...

Dernek üyeleri size nasıl ulaşabilirler?

Almanya için 0049 – 2151 – 89 30 30 numaralı telefonumuzdan veya www.Aktiver-Deutscher-Verbraucherschutz.de mail adresinden, Türkiye içinde www.ADVSTurkiye.com mail adresinden ulaşabilirler. Bize ulaşmak çok kolay, 7/24 hizmetteyiz biz zaten...

ADVS ile ilgili projeleriniz nelerdir?

Başta Antalya olmak üzere, Kıbrıs dahil tüm Türkiye´yi; ulaşamadığımız sorun kalmayacak kadar kapsamak. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Alman Turistlerin ya da yerleşik Almanların iki ülke arasında zaman zaman yaşanan siyasi ve politik dalgalanmalardan etkileniyor mu?

Tabi ki etkileniyor. Biz her iki tarafa güven verip, herkesin mutlu olmasını istiyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Antalya bizim alanımızda var olmamız için çok önemli bir merkez. Bizim burada bulunmamızda, çevredeki varlığını sürdüren esnaf ve oteller için çok büyük bir avantaj. Turistler güvenli bir hisle tatilini geçirip, ülkelerine döndüklerinde iyi tecrübelerini çevrelerine reklam yapacaklardır.

Evet, Sayın Baykaş sizinle devam etmek istiyorum.  Bilmeyenler için K. Faik Baykaş tanıyabilir miyiz?

ADVS´nın Türkiye sorumlusuyum. Yabancı değilim aslında bu konuya. Uzun zamandır turizmle ilgileniyorum. Fakat son yıllarda yaşanan birtakım olumsuzluklardan Türkiye´deki turizmin kötü etkilendiğini düşünüyorum. Zaten Almanya´da var olan ADVS´nin Türkiye ayağını Michael Tülis ile beraber Antalya´da kurmaya karar verdik. Belirttiğim gibi bende ADVS´nin Türkiye sorumluluğunu ele aldım, geniş çapta hazırlıklara başladık. Herkes açısından çok güzel olacağını düşünüyorum.

Türkiye´deki (ADVS)Aktif Alman Tüketici Haklarını Koruma Derneği´nin hizmet alanı ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz? Ne zaman kuruldu?

ADVS Türkiye´ye tatil yapmak amacıyla gelen veya Türkiye´de yaşayan Alman vatandaşların ve onlara hizmet eden kurumların haklarını koruyan, ilgili işlemlerinin takibini yapan, her daim bilgi ve destek veren bir dernektir. Almanya´da aktif olan derneğimizin Türkiye ayağı daha çok yeni.

Türkiye´de yaşayan Almanların sayısı hakkında bilgi verir misiniz? Antalya´da kaç Alman vatandaşı yaşamakta?

Türkiye´de ortalama 70.000 civarında alman yaşıyor. Bunun 90.000 civarı Antalya´da, 22.000 civarı Antalya ve çevresinde bulunuyor.                              

Dernek Tüketici Hakları konusun da sadece Alman vatandaşlarına mı hizmet veriyor?

Aslında öyle gibi görünse de kesinlikle değil. Alman vatandaşlarının haklarının yanı sıra onlara hizmet eden oteller, mağazalar, klinikler, restoranlar gibi ADVS güvencesi taşıyan kurumların hakları da korunuyor. Örneğin; ADVS üyesi bir müşterinin konakladığı otel ile ilgili bir sorunda, dernek oluşan durumu inceleyip hizmet vereninde, hizmet alanında gerekli hukuk desteğini sağlıyor. İşin özü haklı olan gerek tüketici, gerekse işletmecinin yanındayız.

En çok hangi konuda şikayet ve sorunla karşılaşıyorsunuz?

Alman vatandaşları çok titiz. Örneğin; Türkiye´de tatil yapmak için bir otele geldi. Ona verilen talepler yerine getirilmedi, diyelim. Hukuksal alanda mutlaka bununla ilgili hak arayışına giriyor. Bu hem kendi, hem de otel için zaman ve para kaybı demek. Ya da bir alışverişte Türklere uygulanan TL otomatik olarak EURO´ya çevriliyor. Bu da en çok gelen şikayetler arasında. Tabi aslında küçük ve büyük sorun var ya da yok diyemeyiz. Bizler ADVS olarak bu sorunları çözmek için buradayız.

Reklam kampanyaları ve TV den yapılan satışlar hakkında neler söylemek istersiniz?

Reklam kampanyaları ve TV´den yapılan satışları elbette destekliyoruz. Tabi ki dürüst satışlar olmak kaydıyla...

Türkiye´de tüketici haklarını korumaya yönelik uygulamaları ve yasalarından memnun musunuz?

Aslında Türkiye´de yaşayan herkesin onları koruyan yasaları ve hakları var. Burada kıyas yapılması gerekilen konu, Türkiye´de yaşayanların kendi haklarını bilmiyorken, Alman vatandaşları haklarını çok iyi biliyor olması. Alman vatandaşlar, haklarını aramak konusunda gerekli her işlemi kullanıyorlar ve bunu yapmaktan çekinmiyorlar.

Size nasıl ulaşabilirler?

Bize 7/24 direkt hatlarımızdan ücretsiz ulaşabilirler. ADVS güvencesindeki işletmelerimizde direkt hatlarımız bulunacak. Herhangi bir sıkıntıları olduğu anda bizlere bir tuş ile ulaşabilecekler.

ADVS sadece Alman vatandaşların Tüketici Hakları konusunda verdiği hizmetin dışında başka çalışmalar ve projeler yapmakta mıdır? Türkiye de yaşayan Alman vatandaşlar ve Türkler ile ortak organizasyonlar düşünüyor musunuz? Varsa bunlar nelerdir?

Bunu üzerine basa basa tekrar söylemek istiyorum, üye olan Alman vatandaşlara hizmet veriyoruz evet ama bunun haricinde burada yaşayan Almanlar, Alman vatandaşı olmuş Türkler, bunlara hizmet eden kurumlar da bizim çalışmalarımız arasında. Alman vatandaşlar ve Türkler ile ortak organizasyon düşünüyoruz, zamanı gelince öğreneceksiniz... (Gülüyor...)

Alman Turistlerin ya da Yerleşik Almanların iki ülke arasında zaman zaman yaşanan siyasi ve politik dalgalanmalardan etkileniyor mu?

Etkilenmiyor demek yanlış olur. Yanlış bilgilendirmelerden dolayı Avrupalılar, Türkiye´ye gelmeye korkuyorlar. Bizlerde buranın güvende olduğunu ve onların gördüğü gibi sıkıntıların olmadığını göstermeye çalışıyoruz. ADVS´nin esas amaçlarından biride bu bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak.

Yaptığınız çalışmalardan örnekler verebilir misiniz? Alman Konsolosluğu ile irtibatlı mı çalışıyorsunuz?

Daha önce de belirttiğimiz gibi burada yeni kurulduk ama nabız ölçmedik değil. Valiz kaybetme, hırsızlık, fazla kesinti, hijyen, değişim, onarım gibi birçok alana el atan ADVS, hem tatil için gelinen yerin prestijini, hem de tatil yapan kişinin haklarını korunaklı kılıyor. Burada yalnız olmadıklarını, sahip oldukları haklarını arama konusunda, gerekli çalışmaları yaparak onlara destek olduğumuzu söylüyoruz. Evet, Alman Konsolosluğu ile irtibatlı çalışıyoruz

Vatandaşlarınıza hizmet verebilmek adına yürüttüğünüz bu çok önemli görev dışında yüklendiğiniz başka hizmetler var mı?

Tamamen buna konsantreyiz. Zaten ADVS o kadar kapsamlı ki başka işler yapmaya vaktimiz yok.

Antalya´da bulunmaktan memnun musunuz? Yerel yönetimlerden beklentileriniz nelerdir? Daha fazla neler yapılabilir?

Kesinlikle memnunuz. Burası tam bir cennet. Yerel yönetimlerden beklentilerimiz var. Derneğimizin yaptığı çalışmalar aslında onları da koruyor. Antalya ekonomisine katkı sağlıyor. Onlardan beklediğimiz en önemli şey bizim yanımızda olmaları.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Özetleyecek olursak derneğimiz, Almanya´da çok iyi durumda. Şimdi Türkiye´de, Antalya´da başladık. Tüketici hakları konusunda, ihtiyaç duyabilecekleri konularda, onlara hizmet veren bir derneğiz. Belirtmek istediğimiz çok önemli bir noktada hizmet kuruluşlarından her isteyen ADVS üyesi olamaz. Bunun için gerekli denetimleri gerçekleştiriyoruz. Bu denetimleri yerine getiren işletmeler ancak ADVS güvencesi alabilirler. Herkesi hizmetlerini kolaylaştırmak adına ADVS´ye üye olmaya davet ediyoruz.

Çok keyifli bir sohbetti kendimizi anlatma fırsatı verdiğiniz için size çok teşekkür ederiz.

Asıl bu keyifli sohbet için biz çok teşekkür ederiz.

Röportaj: Aynur ERYILMAZKaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: TÜRKİYELİ ALMANLAR ADVS TANIŞTINIZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GÜVENİLİR, BAŞARILI EMLAK DANIŞMANI,Halil AKBIYIK
GÜVENİLİR, BAŞARILI EMLAK DANIŞMANI,Halil AKBIYIK
“Antalya´da daha iyi, kaliteli ve her bütçeye hitap eden konutlar üretilmelidir.”
Mutluluk bir seçim midir?
Mutluluk bir seçim midir?
Yaşam Koçu- Ayten Lazimova
Siz hayvanlarınız ile sadece Sevginizi paylaşın, gerisini Bize bırakın.
Siz hayvanlarınız ile sadece Sevginizi paylaşın, gerisini Bize bırakın.
Veteriner Dr. Oya Tekin Balık´
TÜP BEBEK YÖNTEMİYLE DOĞAN ÇOCUKLAR FARKLI MI?
TÜP BEBEK YÖNTEMİYLE DOĞAN ÇOCUKLAR FARKLI MI?
Op. Dr. Funda Yazıcı Erol yanıtladı.
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
“Sağlıklı yaşamak para kazanmaktan daha zordur.”
AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
“İnsanlarımızın sağlığı bizim için önceliklidir”
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
Beslenme Uzmanı Diyetisyen, FATMA ALTINTAŞ KAPLAN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
Nermin Kalender- İbrahim Kalender
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi,  Kemal Koçak
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi, Kemal Koçak
‘´2019 yılı Türkiye´de Çin Yılı ‘´ilan edilmeli
Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Kalp krizi ile röportajı
Astroloji Danışmanı ve Eğitmeni Pınar GÜREL,
Astroloji Danışmanı ve Eğitmeni Pınar GÜREL,
Ayrıca 2018 yılında en şanslı burç hangisi olacak?
İçi dışı bir, cıvıl cıvıl  Vj Bülent ile dobra dobra…
İçi dışı bir, cıvıl cıvıl Vj Bülent ile dobra dobra…
Neden Yunanistan?
Şükran AKCA
Şükran AKCA
“Haklarımızı bizden daha çok hiç kimse koruyamaz. Haklarımızı öğrenelim, bilelim ve sahip çıkalım.”
“Antalya´da kuaför olmak bir ayrıcalıktır”
“Antalya´da kuaför olmak bir ayrıcalıktır”
Prenses Kuaför
Yapımcı Şahin ÖZER
Yapımcı Şahin ÖZER
“İnsanları hayal kırıklığına uğratmamak, boşluğa düşürmemek adına jürilik tekliflerini geri çevirdim”
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
3.7523
EURO
4.6967
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Fırtına
Bugün
16 / 7 °C
Sağanak
Salı
14 / 9 °C
Bulutlu
Çarşamba
16 / 8 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi