“Türkiye Deprem Tehlike Haritası”
“Antalya´nın Deprem Riski Azaltıldı” şeklinde bir yorum son derece yanlıştır
Tarih: 30.1.2019 11:38:59

01.01.2019 tarihinde yürürlüğe giren “Türkiye Deprem Tehlike Haritası” ile alakalı olarak basında çeşitli değerlendirmeler yer almıştır. Bu harita ile ilgili olarak, Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak yaptığımız ilk gözlemlerimiz sonucunda, hassas bir “Tehlike Haritası” hazırlanmış olduğu görülmüştür.

Bu haritadan yola çıkarak Antalya ilimizin ve diğer bazı illerin “deprem riski azaltıldı” şeklinde bir yorum yapmak doğru olmayacaktır. Çünkü bu harita AFAD´ın kendi internet sayfasında ve yayımlamış oldukları raporlarda da belirtildiği gibi bir “Deprem Tehlike Haritası” olup kesinlikle “Deprem Risk Haritası” değildir. Bu haritayı Deprem Risk Haritası olarak isimlendirmek ve bu şekilde yorumlamak için, meydana gelen depremde her bir binada oluşacak hasarın, çevre üzerindeki etkinin, meydana gelecek ölümlerin ve ekonomik sonuçlarının da hesaba katılması gerekmektedir ki bu çok mümkün değildir. Günümüzde gelişmiş ülkelerin birçoğunda, yapılaşma sürecindeki zemin güvenlik katsayıları “Deprem Tehlike Haritaları” göz önüne alınarak belirlenmektedir ve Türkiye´de de bu yönde bir uygulamaya bu harita ile birlikte geçilmiştir.

Yayımlanan yeni deprem tehlike haritasında en büyük yer ivmesi dikkate alınarak depremsellik durumu belirlenmiş, yaklaşık 20 yıl önce hazırlanan haritada yer alan keskin sınırlar ve deprem bölgeleri kavramı ortadan kaldırılmıştır. Çünkü yeryuvarı homojen bir yapıda olmadığından, meydana gelecek depremlerin sadece bir noktayı etkilerken hemen 100 km ötesindeki bir noktayı etkilememesi mümkün değildir. Şu anda vatandaşlarımız e-devlet üzerinden bu haritaya ulaşabilir ve yaşadıkları bölgenin durumunu inceleyebilirler. Eski harita ile Antalya ilinin tamamında zemin güvenlik katsayısı 3 alınırken, yeni harita ile yapının yapılacağı noktanın koordinatları girilerek hassas bir şekilde tam o noktanın güvenlik katsayısı belirlenebilmektedir ki bilimsel bir yaklaşım bunu gerektirmektedir.

Ayrıca, Antalya ve yakın çevresinde yer alan Kemer-Döşemealtı Fay Sistemi, Kaş-Kalkan Fay Sistemi, Aksu Fay Sistemi, Eğirdir-Kovada Graben Fayları, Dinar Fayı, Fethiye-Burdur Fay Sistemi, Ağlasun-Dereköy Fayı ve Isparta-Kayıköy Fayı deprem üretme riski olan belli başlı aktif faylardandır. “Türkiye Deprem Tehlike Haritası” interaktif bir harita olup, oluşacak depremler ile sürekli güncellenmeye devam edecektir. Böylelikle yapı sektörünün, bölgelerde gelişecek yeni koşullara adapte olması ve bu koşullara karşı önlem geliştirmesinin önü açılmış olmuştur. Tüm bu açıklamadan anlaşılması gereken, yürürlüğe giren yeni harita ile “Antalya´nın Deprem Riski Azaltıldı” şeklinde bir yorum son derece yanlıştır.

Bunun önüne geçilmesi için kamunun daha açık bir şekilde bilgilendirilmesi gerekirken bu konuda eksiklikler söz konusudur. Fakat yine de bilimsel anlamda yenilenen ve geliştirilen Türkiye Deprem Tehlike Haritasının bölgesel anlamda yetersizlikleri olduğu da yadsınamaz bir gerçektir.

Bilimsel yöntemlerin ışığında, yenilenen Türkiye Deprem Tehlike Haritasının daha da geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla, Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak farkındalık yaratmak için bilgilendirme çalışmaları planlanmaktadır. Çalışmamıza katkılarından dolayı, Süleyman Demirel Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuzuli Yağmurlu ve Akdeniz Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Koray Koç´a Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak teşekkür ederiz.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Türkiye Deprem Tehlike Haritası
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“DEĞİŞİM ZAMANI”
“DEĞİŞİM ZAMANI”
CHP Kepez Belediye Başkanı Adayı Dr. Murat Dinç
Antalya´nın en çevreci otoparkı açıldı
Antalya´nın en çevreci otoparkı açıldı
“Önce Antalya”
ANTALYA OSB´DEN EĞİTİME DESTEK
ANTALYA OSB´DEN EĞİTİME DESTEK
İTFAİYECİLERE ÖZEL EĞİTİM
Antalya´yı fetih coşkusu saracak
Antalya´yı fetih coşkusu saracak
Türk İslam Medeniyeti´nin İzleri teması
Antalya´ya kuvvetli yağmur geliyor...
Antalya´ya kuvvetli yağmur geliyor...
Dikkatli ve tedbirli olunuz.
Antalya Polisi, Türk Kızılayı Tarafından “Hayat Kurtarmak Senin Kanında Var”  Sloganı İle Başlatılan Kan Bağışı Kampanyasına Destek Verdi
Antalya Polisi, Türk Kızılayı Tarafından “Hayat Kurtarmak Senin Kanında Var” Sloganı İle Başlatılan Kan Bağışı Kampanyasına Destek Verdi
Türk Kızılay´ı tarafından “Hayat Kurtarmak Senin Kanında Var” sloganı ile başlatılan Kan Bağışı kampanyasına Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal UZUNKAYA, Daire Başkanlarımız ve polislerimiz kan bağışında bulunarak destek vermiştir.
2019´DA ANTALYA´YA 16 MİLYON YABANCI TURİST
2019´DA ANTALYA´YA 16 MİLYON YABANCI TURİST
ORTAK HEDEFLERE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ
Türkbeleni Manavgat´a çok yakıştı
Türkbeleni Manavgat´a çok yakıştı
Menderes Türel´e Manavgat´a hizmeti için teşekkürler
Büyükşehir Şubat Meclisi yapıldı
Büyükşehir Şubat Meclisi yapıldı
Tanzim satış yeri oluşturması yönünde bir çalışma henüz yok
Kepez´de seçim startı verildi
Kepez´de seçim startı verildi
Niyet hayır, akıbet hayır
GÖKÇEN ÖZDOĞAN ENÇ GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR
GÖKÇEN ÖZDOĞAN ENÇ GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR
AK Parti´nin Muratpaşa Belediye Başkan adayı Gökçen Özdoğan Enç´ten 55 Proje vaadi
Başkan Türel: “Halkımızın arasına göğsümüzü gere gere çıkıyoruz”
Başkan Türel: “Halkımızın arasına göğsümüzü gere gere çıkıyoruz”
Borç da ödedik hizmet de yaptık
Büyükşehir Belediyesi Abdülhamit Han´ı anıyor
Büyükşehir Belediyesi Abdülhamit Han´ı anıyor
10 Şubat 2019 Pazar günü saat 19.30´da AKM Aspendos Salonu
Dülgeroğlu: “Karşınızda tecrübe ve usta var”
Dülgeroğlu: “Karşınızda tecrübe ve usta var”
“Ben bir söz verdim mi yaparım”
Yeni kimliklerle tapu sahteciliğine son
Yeni kimliklerle tapu sahteciliğine son
biOnay Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi