Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Tarih: 29.9.2018 15:35:09

Otomobil piyasasında dert bir değil. Sıkıntılar çok. Gün geliyor siftahsız kepenk kapatanlar var.  Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi çiçeği burnunda yeni başkanı İsmail Çağlar  sıkıntılara çare olmaya ve en büyük hayali olan Galericiler Sitesini yapmaya aday.

 

İsmail Çağlar kimdir?

1968 Antalya Kaş doğumlu. İlk ve Orta öğretimini Demre Kale ilçesinde yaptı. Ticari hayatına 1986 yılında başlayan Sayın Çağlar ilk 1986-1990 yılları arasında taksi işletmeciliği, 1990 yılından günümüze kadar marketçilik, konfeksiyonculuk, Demre Mermer Ltd. Şti.,  trafik takipçilik, rant a car, emlakçılık yaptı. 2002´den beri Çağlar Otomotivin sahibi ve işletmesini yapmaktadır. 22.06.2018 yılında S.S. Antalya Oto Galericiler Odası Kooperatif Başkanı seçilen Çağlar evli ve üç çocuk babasıdır.

Kısa bir süre önce göreve geldiniz, neler söylersiniz?
1986 yılından bu yana sektör içerisinde yer alıyorum. Yıllardır elimizden tutan, eksiklerimizle ilgilenen kimseyi görmedim. Kooperatifin kurucuları arasında yer alıyorum ve sağ olsun arkadaşlarımız 22 Haziran 2018´de başkan olarak görmek istediklerini belirttiler ve bende kendilerini kıramayınca bugünkü tablo ortaya çıktı. Haziran ayından bu yana Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı olarak kendilerine layık olmaya çalıyorum. Başkan olmadan önce de galericiler için her zaman bir şeyler yapmak aklımdaydı, inşallah artık bundan ekip arkadaşlarımla birlikte sektörümüze yönelik ciddi adımların atılmasına vesile olacağız.


Seçim sürecini değerlendirmek gerekirse ne dersiniz?
Kooperatifimizin kurucu üyeleri arasındayım. Kuruluş aşamasında başkan olmak gibi bir düşüncem vardı; ancak bir önceki başkan Şeref Sağlam “Bu odanın başkanlığını da ben yürüteyim” deyince bu düşüncemden vazgeçtim. Bu kararı almakta en çok önem verdiğim husus üyelerimizin yararına olacağıydı; fakat kendilerine defalarca kez ikaz etmemize rağmen üyelerimizin beklentisi olan adımlar bir türlü atılmadı. Bu durumdan dert yanan üyelerimiz de bu yılın Haziran ayında yapılacak seçimler önünde bana “başkan ol” dediler. Talepler çoğalınca bende kendilerini kıramadım ve başkanlığa adaylığımı açıkladım. Seçimlerde, Antalya´da yaklaşık 20 yıldır sektörde söz sahibi olan Şeref Sağlam ile yarıştık ve üyelerimizin takdiriyle seçimden başarılı çıkan isim ben ve ekibim oldu.


Galericilerin en büyük sorunu nedir?
Biliyorsunuz ki şehrimiz Türkiye´nin göz bebeği ve turizm merkezi. Şu an içinde bulunduğumuz galericiler sitesi artık ihtiyaca cevap verebilecek bir kapasiteye sahip değil. Bugün gelinen nokta itibariyle galerici arkadaşlarımız şehrin değişik noktalarında, cadde ve sokak aralarında sıkış tepiş bir şekilde ticari hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Elimizdeki verilere göre kentimiz genelinde 500´e yakın galerici var ve bunların her birinde en az 10 araç bulunduğunu düşünürseniz azami 5 bin araçlık yeni bir galericiler sitesine ihtiyacımız söz konusu. Bu konuda yetkililerin artık harekete geçeceğini umut ediyoruz ve konuyla ilgili temaslarımız da sürüyor. Artık merkezde galericiler sitesinin oluşturulabileceği bir arsa maalesef bulunmuyor, bu nedenle site için Kepez, Aksu, Döşemealtı ilçelerinin ismi ön plana çıkıyor. Allah´ın izniyle ve arkadaşlarınızın desteğiyle bu sorunu çözeceğimize inanıyoruz.


Sektördeki yasal düzenlemelerle ilgili düşünceleriniz nelerdir? Yetki Belgesinden söz eder misiniz, nedir bu Yetki Belgesi?
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet, kamyon ve lastik tekerlekli traktör satışlarına yeni kurallar getirdi. Resmi Gazete´ de yayımlanan yönetmeliğe göre, ikinci el otomobil satışı yapan işletme ve kişilere Yetki Belgesi zorunlu kılındı ki biz bunu büyük memnuniyetle karşıladık. Yönetmeliğe göre ikinci el alım satımı yetki belgesi olan esnaflarca yapılabilecek. Bu belgeler işletmenin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verilecek ve bu belgeler için bir takım şartlar gerekiyor ve bunları yerine getiren esnaflar Mesleki Yeterlilik Belgesi aldıktan sonra Yetki Belgesi almaya hak kazanacak. Örneğin; kazalı pert araç satanlar ile kazasız araç satanlar için, A sınıfı ya da B sınıfı araç satanlar ayrımı yapılması gerekiyor. Bu her iki sınıfın kriterleri farklı olmalı.

Herkes aynı kefeye konulmamalıdır. Galericilik yapanların bindikleri sabit bir aracın dışında sigorta mecburiyetleri olmamalı. Satılmak için alınan aracın sigortası yapılmalıdır. Yetki Belgesi sigorta tanımı yapılmalıdır. Ağır hasarlı hatalı araç satan ile satmayan arasında sigorta ayrımı da olmalıdır. Verilen yetki belgesinin anlamı olması için maliyenin araba pazarında yetki belgesi olmayanlara ciddi yatırımlar uygulaması lazım. Yetkisi olmayanlar araç satmamalıdır. Yıllık aile bazına araç alım satım kotaları konulmalı herkesin şahsi bir plakası olmalıdır. Özetle her önüne gelen ardık ikinci el araç alım-satımı yapamayacak. Bu nedenle bu işin vergisini ödeyen bizler için hayata geçirilen düzenlemeler gayet memnun edici. Bu ve bunun gibi birçok sorunların çözümü ve kaliteli hizmet vermek için Galericiler sitesine ihtiyaç duyulmaktadır. Antalya İlçelerinde Galericiler sitesi olduğu halde Dünyanın gözbebeği Antalya´mızda Galericiler sitesi yok. Neden yok? Çünkü “bizim elimizden tutan bir kişi yok” seçileli iki ay oldu koşturuyorum hep cebimden harcıyorum. Rant peşinde değilim, tek amacım Galericiler için site yapabilmek.  Antalya ya yakışır bir site yapmak istiyorum.

Beklentilerinizi karşılayamayan yasal düzenlemeler?

Yenidüzenlemeler genel olarak bizim açımızdan olumlu olduğu gibi bazı olumsuz yanları da mevcut. Vergilendirme oranlarında bazı eksik düzenlemelerde söz konusu diyebiliriz. Vatandaşlardan aldığımız araçlarda vergi dilimi yüzde 1; ancak şirketlerden yapılan çoklu alımlarda vergi oranı yüzde 18. Bu durum esnafımız açısından büyük maddi külfet ve şu piyasa şartlarında bu konuda da bize bir kolaylık sağlanması esnafın ayakta kalması açısından büyük fayda sağlayacaktır.

Mesleki yeterlilik belgesi için çalışmalarınız var mı?
Yasal düzenlemeyle birlikte yeni açılacak işletmelerde galeri sahibi ve sorumlu müdürün en az lise mezunu olması gerekecek. Uzun yıllardır bu iyi yapan esnaf arkadaşlarımız için bu şart aranmıyor. İşletmede satış personeli olarak çalışan kişiler için de Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranacak. Bu nedenle biz de bu konuya yönelik çalışmalarımızı hayata geçirdik. Şu an Türkiye´de bu işi yapan 5 kadar şirket var. Bu firmalardan biriyle anlaşmış bulunmaktayız. Antalya genelinde mesleki yeterlilik belgesi ile alakalı kayıtları belgeyi biz veriyoruz. Bu belge olmadan bundan sonra satış yapılamayacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından sektöre yönelik atılan adımlardan çok memnunuz. Devletin uygulamış olduğu bu belge sayesinde kaçaklar ve sahtekârlıklar önlenecek. Bu belgenin 5 yıl da vizesi olacak. Bu konuda devletimize çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonra bu belge yürürlüğe girdikten sonra herkes alıp satamayacak.

Şu an kaç üyeniz bulunuyor?

Görevi devir aldığımda 100´e yakındı, şimdi 200 üyemiz var. Hedef 500 üye yapmak.

Üyelerinize yönelik eğitim faaliyetleriniz bulunuyor mu?
Galericiarkadaşlarımızın mesleki gelişimlerine yönelik eğitimsel faaliyetleri kooperatifimiz çok önemsediği bir husus. Antalya turizmin başkenti ve şehrimize yerleşen yabancı sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu nedenle yabancı dil bilmenin önemi gün geçtikçe daha da artıyor. Bu durumdan ötürü turizmin yoğun olduğu lokasyonlarda yer alan galerici arkadaşlarımıza yönelik yabancı dil kursları açmayı düşünüyoruz. Ayrıca zaman zaman bazı esnaf arkadaşlarımızın müşterilerin kaba davrandığı yönünde şikayetler alıyoruz. Bu nedenle de tüm üyelerimizi kapsayan diksiyon ve vücut dili kurslarını da ileride hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Bu yıl sektördeki hareketlilik nasıldı?
İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlara rağmen şükürler olsun işlerimiz gayet iyi. Biliyorsunuz ki dış güçlerin etkisiyle döviz kurlarında bir dalgalanma mevcut ve bu durum tüm sektörlerde olduğu gibi bize de olumsuz bir durum olarak yansıdı. Şu an galericiler araç bulamıyor. Döviz kurundaki dalgalanmadan dolayı araç sahipleri araçlarını satmayı düşünmüyor, araç alacaklar da fazla para öder miyim endişesiyle beklemeyi seçiyor. Bir de buna fiyatları ederinden fazla belirtilen araçlar ve yüksek kredi faizleri eklenince sektör bir hayli yavaşladı; ama inşallah ülkemiz üzerindeki oyunların bozulmasıyla sektörümüz de eski hareketli günlerine dönecektir.

Esnafın maddi desteğe ihtiyacı var mı?
Şu an arkadaşlarımız kooperatifler vasıtasıyla kredi kullanabiliyor. Burada belirtmek istediğim çok önemli bir husus var. Esnaf arkadaşlarımızın kullandığı kredi limitleri 125 bin lirayı geçmiyor; ancak bu tutarlar esnafımızın yaralarını sarmaya yetmiyor. Yetkililerimizden ricamız, bu konuda esnafımıza sağlanan kredi miktarlarının daha yukarı rakamlara çıkarılması. Diğer sektörleri ayakta tutmaya ve canlandırmaya yönelik kamuoyuyla paylaşılan programlar galericiler için de uygulanabilir. Eğer böyle bir adım atılırsa sektörde kesinlikle ciddi bir hareketlilik yaşanacağı kanısındayım.

Haksız rekabetle ilgili ne söylersiniz?
Günümüzde galericilerin işi çok zor. Niye bunu söylüyorum? Artık internet var ve insanlar buralardan istediği aracın alım-satım işin yapabiliyorlar.  Araç alım-satımı yapılan internet sitelerine maalesef bizler de bağımlı olmuş durumdayız ve uyguladıkları fiyat politikaları nedeniyle esnafımız ciddi bir maddi kayıp içerisine girmiş durumda bulunuyor. Siteler, bize fiyat arttırdıklarını bile söylemiyorlar, aylık dükkan kiramız kadar sitelerde yer alan galeriler için ödeme yapmak zorunda kalıyoruz. Neredeyse bizden çok kazanır hale geldiler ve artık bu sitelere yönelik bazı denetim mekanizmalarının da hayata girmesi gerektiği yönünde esnaflarımız ortak görüş bildiriyorlar.

Son olarak ikinci el araç alım - satımıyla ilgili vatandaşlara uyarınız nedir?
30 yılı aşkın süredir bu sektör içinde yer alıyorum ve bu konuda vatandaşlara uyarım ilk olarak güvendikleri yerden araçlarını satın almaları. Güvendiğin yerden alacaksın ki yarın bir sorunla karşılaştığın zaman hakkını arayacağın bir muhatap bulabilesin. Ardından alacağınız aracı mutlaka ekspertize sokun ya da güvendiğiniz, kendi tanıdığınız bir ustanız varsa ona gösterin. Satıcının “aracımız temiz” demesine ya da “bu usta çok iyi” demesine bakmayın; çünkü ustayla ortak iş yapma ihtimalleri de söz konusu.  Fiyat konusuna gelince önceden araçların pahalı ya da ucuz olduğu dönemler netti; fakat günümüz ekonomik şartlarında böyle bir durum bulunmuyor. Bu nedenle ikinci el araç alacak vatandaşlar, piyasayı takip etmeliler ve günün şartlarında yakaladıkları fırsatları hızla değerlendirmeliler.Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
Şahika Öner röportajı
HASRET BİTİYOR  “Efsane geri dönüyor”
HASRET BİTİYOR “Efsane geri dönüyor”
MHP Finike Belediye Başkan Adayı, Nail Dülgeroğlu
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
Bölgeleri ve fayları inceliyorum
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6284
EURO
6.3188
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi