Türel: “Muhalefetin projelerimizi örnek almasından mutluluk duyarız
359 projeyi eksiksiz yapacağız
Tarih: 13.3.2019 12:07:38

Muhalefetin daha düne kadar karşı çıktığı kruvaziyer liman projesini biz de yapacağız dediğine dikkat çeken Başkan Menderes Türel, “Çiftçiye sulamada bedava elektrik, 100. Yıl millet bahçesi projelerimizi de kendi projeleri olarak sunuyorlar. Projelerimizin örnek alınmasından mutluluk duyarız ama bu projeleri ancak bizim kadrolar yapabilir. Yaptık, yapıyoruz, yapacağız”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Star TV Ana Haber´de Nazlı Çelik´in konuğu oldu. Verdiği her sözü yerine getirmiş, hatta fazlasını yapmış bir belediye başkanı olmanın özgüveni ile vatandaşların karşısına çıktığını belirten Türel, “Bu bize çok büyük bir güç veriyor. Örneğin 2014 seçim kataloğunda 19 kavşak yapacağımızı ifade etmişiz 28 tane yapmışız. Biz ne söylemişsek yerine getirmişiz. Ben Antalya´da ilk kez belediye başkanı seçildiğimde Antalya´da hiç katlı köprülü kavşak yoktu. Antalya hafif metro çağdaş raylı sistem ile hiç tanışmamıştı. İlk dönemimde 11 tane kavşak yaptık bizden sonraki dönemde hiç yapılmadı. Geldik bu dönem 28 katlı köprülü kavşak daha ekledik. İlk dönemimde 11 kilometre raylı sistem hafif metro yaptık. Bizden sonra bir santim ekleyemediler. Ve şimdi buna 44 kilometre ekledik. Bir daha ki dönem metro diyoruz” diye konuştu.


Projeler yarışsın
Hizmetlerinde hiçbir ayrımcılık yapmadıklarının altını çizen Başkan Türel, “Antalya´ya hizmeti önemsiyoruz. Bizim için önce Antalya, sonra siyaset diyoruz. Diyoruz ki Antalya´da siyaset yarışmasın, hizmetler yarışsın. Adaylar da yarışmasın, projeler yarışsın. O yüzden biz, Antalya´ya çivi çakan herkesi takdir etmesini biliriz. Eğer benim bu dönem yaptığım 44 kilometre raylı sistem yapılsaydı geçen dönem CHP´li belediye tarafından yapılsaydı ben şimdi metroyu bitiriyor olacaktım” dedi. 


Yeşil alanlar kazandırdık
Antalya´yı betona teslim etmemek için çok önemli çalışmalar yaptıkların anlatan Türel şunları aktardı: “Geçmişteki hatalı planlamalardan ders çıkararak Antalya´yı çok daha çağdaş bir noktaya taşıyoruz. O yüzden ben Antalya´da Konyaaltı Sahili´nde Sahil Antalya Yaşam Parkı yaptım. Eskiden Tırların, kamyonların sahil yolunu yayalaştırdım, 6 bin ağaç diktim. Çocuk bahçeleri, oraya spor sahaları, bisiklet yolları, koşu parkurları yaptım. Projemiz, Avrupa Konseyi´nde bizzat Avrupa Konseyi Genel Sekreteri´nin elinden aldığım ödülle taçlandı. 

Antalya´daki eskimiş yapıları yıkıyoruz. Kepezaltı Santral kentsel dönüşümü ile depreme dayanıksız yapıları yok ederek, yerine güvenli yapılar yapıyor iken içinde 260 bin metrekare yeşil alan oluşturuyoruz. Kent merkezindeki bütün köhnemiş yapıları tabiri caiz ise ucubeleri biz yıktık ve onların yerine park yaptık. Antalya Stadyumu´nun yerine Türkiye´de AVM yapmayan nadir belediye başkanlarından biriyim. Orayı millet bahçesi yaptık. Şimdi halkımıza açıyoruz ve bir yeşil yaşam alanı haline getiriyoruz. Yüksek katlı bir özel idare binası vardı. Ucubeydi. O özel idare binasını yıktık. Serdengeçti Parkı haline, yeşil bir alan haline biz getirdik.” 


359 projeyi eksiksiz yapacağız
Başkan Menderes Türel, Nazlı Çelik´in “Açıkladığınız 359 yeni projenin tamamlamayı nasıl başaracaksınız?” sorusunu şu şekilde yanıtladı: “Dağıttığımız proje katalogları aslında tarihi bir belge. Vatandaşlarımız bunu saklasınlar. Ben 2014 seçimleri öncesinde de işte o tarihi belge niteliğindeki kataloğumu dağıttım. 100´ün üzerinde projemiz vardı. Hepsini gerçekleştirmek nasip oldu. Şimdi Antalya yeni büyükşehir yasasıyla çok büyüdü. Bir başından bir başına 640 kilometre. Bu 359 projeyi eksiksiz yapacağız, hatta fazlası da olabilir.”


İşsizliğin çözümü yatırımdır
İşsizliğin yatırımla ortadan kalkabileceğini vurgulayan Türel,  “359 projenin içerisinde 70 bin kişiye yeni iş sahası açılacak. Sadece Boğaçayı Projemiz içerisinde 10 bin kişiye iş, aş, ekmek imkânı olacak. Konyaaltı´ndaki Sahil Antalya Yaşam Parkı´nda şu anda bin kişi ekmek yiyor. Ben o yatırımı yapmasaydım belki o insanlar şu anda iş sahibi olmayacaklardı. İşsizliğin çözümü yatırımdır. Ancak biz Antalya´da 100 bin kişiye iş deyip ondan sonra onun unutulduğu vaat dönemini 2019 öncesinde de gördük” dedi.


Metroyu bizden başkası yapamaz
Başkan Türel, büyükşehirlerde trafik sorununun kesin çözümünün toplu ulaşımı teşvik etmek olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Dolayısıyla toplu ulaşımında en iyi yöntemi çağdaş raylı sistem. Metro veya hafif metro. Biz, bu dönemde hafif metroyu 55 kilometreye çıkartıyoruz ama bir dahaki dönem Antalya´ya metro geliyor. Büyük Limandan Kundu´ya bir kolu da Varsak´a kadar uzanacak 25 kilometrelik bir metro hattından bahsediyoruz.  Böylelikle insanlar artık metroyla gidecekleri yere daha rahat gidebileceği için araç trafiğinde çok önemli bir çözüm sağlamış oluyoruz. Şimdi metroyla ilgili yatırım noktasında bütün her şeyimiz hazır. Bu seçimde Antalya´nın geleceğine imza atacak bir kararı vereceğiz. Bizim olmadığımız dönemde maalesef Antalya´da bir katlı köprülü kavşak yapılamamış. Bir santim raylı sistem yapılamamış ama ne söylemişsek yapmışız. Şimdi diyoruz ki metroyu biz yaparız. Bizim kadrolarımız dışında da bu hizmetleri kimse yapamaz.”


Projelerimizin örnek alınmasından mutluyuz
İnsan odaklı belediyecilik yaptıklarını belirten Başkan Menderes Türel yeni dönem projelerinden bazılarını şu şekilde anlattı: “Bu dönem 10 bin öğrenciye burs sağladık. Bir dahaki dönem 30 bin öğrencimize burs veriyoruz. Bu dönemde 500 dar gelirli vatandaşımıza 606 liradan başlayan taksitlerle sosyal konut temin ettik. Bu dönemde 5 bin kişiye çıkartacağız. 5 bin ev hanımına evde ürettikleri takdirde 5 bin lira, 1 yılı ödemesiz sıfır faizli 5 yıl vadeli kredi vererek işletme sermayesi sağlayacağız. Antalya´da Büyükşehir Belediyesi´ne bağlı sulama birliklerine ve kooperatiflerde 8641 çiftçi ailesi sulama suyunda elektriğe para ödemiyor. Şimdi bunu bütün birlik kooperatiflere yayıyoruz. 50 bin çiftçimiz artık sulama suyunda elektrik parası ödemeyecek. Rakip aday da bunları ben de yapacağım demeye başlamış. Projelerimizin örnek alınmasından mutluluk duyarız. Biz millet bahçesi yapacağız, Antalyaspor Falez Kavşağı arasındaki trafiği yerin altına alacağız diyoruz. Bir bakıyoruz Sayın Böcek de kendi projesi olarak sunuyor. Kruvaziyer liman yapacağız diyoruz. Daha düne kadar karşı çıkıyorlardı. Bugün biz de kruvaziyer liman yapacağız diye konuşmaya başladılar. Ben de mutlu oluyorum bizim projelerimizi örnek aldıkları için. Ama bu projeleri yapacak olan kadrolar biziz. Yaptık, yapıyoruz, yapacağız.” 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çanakkale şehitleri dualarla anıldı
Çanakkale şehitleri dualarla anıldı
Antalya Büyükşehir Belediyesi Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümünde ‘18 Mart Şehitlerini Anma Programı´ düzenledi.
Yaya geçitlerinde ‘Önce Yaya´ uygulaması
Yaya geçitlerinde ‘Önce Yaya´ uygulaması
Yaya ve okul geçitlerine görsel uyarı
Beach Park´a ulaşmak artık daha kolay
Beach Park´a ulaşmak artık daha kolay
Panoramik asansör kullanıma açıldı
Elektrik Çarpmasında Ne Yapmalı
Elektrik Çarpmasında Ne Yapmalı
Elektrik enerjisi 15 Volta kadar insan vücudunu etkilemez
Yaşlılıkta zatürre riskine dikkat
Yaşlılıkta zatürre riskine dikkat
Yaşlılar Haftası sebebiyle görüş bildiren İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Bilim Komisyonu ve Aşı Çalışma Grubu Üyesi Uzm. Dr. Ayşe Seda Demirel
Büyükşehir´de Çanakkale Zaferi türkülerle anıldı
Büyükşehir´de Çanakkale Zaferi türkülerle anıldı
Çanakkale türküleri belediye personelini duygulandırdı “Toprak bağırıyor”
Büyükşehir´den Mobil kolaylık
Büyükşehir´den Mobil kolaylık
Antalya Akıllı Şehir Mobil Uygulaması
BAŞKAN Recep Tayyip Erdoğan, coşkulu Antalya mitinginden halka seslendi
BAŞKAN Recep Tayyip Erdoğan, coşkulu Antalya mitinginden halka seslendi
Erdoğan: Cananı millet olmayan, sevdası vatan olmayan bizi anlayamaz
 Çanakkale Şehitlerini Anma Programı
Çanakkale Şehitlerini Anma Programı
Antalya Büyükşehir Belediyesi ‘Çanakkale Şehitlerini Anma Programı´ düzenliyor.
Antalya Polisi istihdam fuarında “UYUMA” Projesini tanıttı
Antalya Polisi istihdam fuarında “UYUMA” Projesini tanıttı
Antalya Cam Piramit´te düzenlenen "İstihdam Fuarı"nda
18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ MESAJI
18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ MESAJI
Cennet mekân şehitlerimizin ruhları şad olsun.
Başkan Türel Tıp Bayramı´nda sağlık çalışanlarıyla buluştu
Başkan Türel Tıp Bayramı´nda sağlık çalışanlarıyla buluştu
“Sağlık hizmetleri insani görevimiz”
“Neşredilmemiş Anadolu Selçuklu Sikkeleri”
“Neşredilmemiş Anadolu Selçuklu Sikkeleri”
Selçuklu Dönemi´ne ışıt tutacak
Dülgeroğlu: “31 Mart´ta çile bitecek”
Dülgeroğlu: “31 Mart´ta çile bitecek”
“Her türlü fedakarlığı yapacağız”
DİNÇ, TAM GAZ
DİNÇ, TAM GAZ
“HER KÖŞESİ HİZMET GÖRECEK”
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.4700
EURO
6.2082
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi