Türel: “Muhalefetin projelerimizi örnek almasından mutluluk duyarız
359 projeyi eksiksiz yapacağız
Tarih: 13.3.2019 12:07:38

Muhalefetin daha düne kadar karşı çıktığı kruvaziyer liman projesini biz de yapacağız dediğine dikkat çeken Başkan Menderes Türel, “Çiftçiye sulamada bedava elektrik, 100. Yıl millet bahçesi projelerimizi de kendi projeleri olarak sunuyorlar. Projelerimizin örnek alınmasından mutluluk duyarız ama bu projeleri ancak bizim kadrolar yapabilir. Yaptık, yapıyoruz, yapacağız”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Star TV Ana Haber´de Nazlı Çelik´in konuğu oldu. Verdiği her sözü yerine getirmiş, hatta fazlasını yapmış bir belediye başkanı olmanın özgüveni ile vatandaşların karşısına çıktığını belirten Türel, “Bu bize çok büyük bir güç veriyor. Örneğin 2014 seçim kataloğunda 19 kavşak yapacağımızı ifade etmişiz 28 tane yapmışız. Biz ne söylemişsek yerine getirmişiz. Ben Antalya´da ilk kez belediye başkanı seçildiğimde Antalya´da hiç katlı köprülü kavşak yoktu. Antalya hafif metro çağdaş raylı sistem ile hiç tanışmamıştı. İlk dönemimde 11 tane kavşak yaptık bizden sonraki dönemde hiç yapılmadı. Geldik bu dönem 28 katlı köprülü kavşak daha ekledik. İlk dönemimde 11 kilometre raylı sistem hafif metro yaptık. Bizden sonra bir santim ekleyemediler. Ve şimdi buna 44 kilometre ekledik. Bir daha ki dönem metro diyoruz” diye konuştu.


Projeler yarışsın
Hizmetlerinde hiçbir ayrımcılık yapmadıklarının altını çizen Başkan Türel, “Antalya´ya hizmeti önemsiyoruz. Bizim için önce Antalya, sonra siyaset diyoruz. Diyoruz ki Antalya´da siyaset yarışmasın, hizmetler yarışsın. Adaylar da yarışmasın, projeler yarışsın. O yüzden biz, Antalya´ya çivi çakan herkesi takdir etmesini biliriz. Eğer benim bu dönem yaptığım 44 kilometre raylı sistem yapılsaydı geçen dönem CHP´li belediye tarafından yapılsaydı ben şimdi metroyu bitiriyor olacaktım” dedi. 


Yeşil alanlar kazandırdık
Antalya´yı betona teslim etmemek için çok önemli çalışmalar yaptıkların anlatan Türel şunları aktardı: “Geçmişteki hatalı planlamalardan ders çıkararak Antalya´yı çok daha çağdaş bir noktaya taşıyoruz. O yüzden ben Antalya´da Konyaaltı Sahili´nde Sahil Antalya Yaşam Parkı yaptım. Eskiden Tırların, kamyonların sahil yolunu yayalaştırdım, 6 bin ağaç diktim. Çocuk bahçeleri, oraya spor sahaları, bisiklet yolları, koşu parkurları yaptım. Projemiz, Avrupa Konseyi´nde bizzat Avrupa Konseyi Genel Sekreteri´nin elinden aldığım ödülle taçlandı. 

Antalya´daki eskimiş yapıları yıkıyoruz. Kepezaltı Santral kentsel dönüşümü ile depreme dayanıksız yapıları yok ederek, yerine güvenli yapılar yapıyor iken içinde 260 bin metrekare yeşil alan oluşturuyoruz. Kent merkezindeki bütün köhnemiş yapıları tabiri caiz ise ucubeleri biz yıktık ve onların yerine park yaptık. Antalya Stadyumu´nun yerine Türkiye´de AVM yapmayan nadir belediye başkanlarından biriyim. Orayı millet bahçesi yaptık. Şimdi halkımıza açıyoruz ve bir yeşil yaşam alanı haline getiriyoruz. Yüksek katlı bir özel idare binası vardı. Ucubeydi. O özel idare binasını yıktık. Serdengeçti Parkı haline, yeşil bir alan haline biz getirdik.” 


359 projeyi eksiksiz yapacağız
Başkan Menderes Türel, Nazlı Çelik´in “Açıkladığınız 359 yeni projenin tamamlamayı nasıl başaracaksınız?” sorusunu şu şekilde yanıtladı: “Dağıttığımız proje katalogları aslında tarihi bir belge. Vatandaşlarımız bunu saklasınlar. Ben 2014 seçimleri öncesinde de işte o tarihi belge niteliğindeki kataloğumu dağıttım. 100´ün üzerinde projemiz vardı. Hepsini gerçekleştirmek nasip oldu. Şimdi Antalya yeni büyükşehir yasasıyla çok büyüdü. Bir başından bir başına 640 kilometre. Bu 359 projeyi eksiksiz yapacağız, hatta fazlası da olabilir.”


İşsizliğin çözümü yatırımdır
İşsizliğin yatırımla ortadan kalkabileceğini vurgulayan Türel,  “359 projenin içerisinde 70 bin kişiye yeni iş sahası açılacak. Sadece Boğaçayı Projemiz içerisinde 10 bin kişiye iş, aş, ekmek imkânı olacak. Konyaaltı´ndaki Sahil Antalya Yaşam Parkı´nda şu anda bin kişi ekmek yiyor. Ben o yatırımı yapmasaydım belki o insanlar şu anda iş sahibi olmayacaklardı. İşsizliğin çözümü yatırımdır. Ancak biz Antalya´da 100 bin kişiye iş deyip ondan sonra onun unutulduğu vaat dönemini 2019 öncesinde de gördük” dedi.


Metroyu bizden başkası yapamaz
Başkan Türel, büyükşehirlerde trafik sorununun kesin çözümünün toplu ulaşımı teşvik etmek olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Dolayısıyla toplu ulaşımında en iyi yöntemi çağdaş raylı sistem. Metro veya hafif metro. Biz, bu dönemde hafif metroyu 55 kilometreye çıkartıyoruz ama bir dahaki dönem Antalya´ya metro geliyor. Büyük Limandan Kundu´ya bir kolu da Varsak´a kadar uzanacak 25 kilometrelik bir metro hattından bahsediyoruz.  Böylelikle insanlar artık metroyla gidecekleri yere daha rahat gidebileceği için araç trafiğinde çok önemli bir çözüm sağlamış oluyoruz. Şimdi metroyla ilgili yatırım noktasında bütün her şeyimiz hazır. Bu seçimde Antalya´nın geleceğine imza atacak bir kararı vereceğiz. Bizim olmadığımız dönemde maalesef Antalya´da bir katlı köprülü kavşak yapılamamış. Bir santim raylı sistem yapılamamış ama ne söylemişsek yapmışız. Şimdi diyoruz ki metroyu biz yaparız. Bizim kadrolarımız dışında da bu hizmetleri kimse yapamaz.”


Projelerimizin örnek alınmasından mutluyuz
İnsan odaklı belediyecilik yaptıklarını belirten Başkan Menderes Türel yeni dönem projelerinden bazılarını şu şekilde anlattı: “Bu dönem 10 bin öğrenciye burs sağladık. Bir dahaki dönem 30 bin öğrencimize burs veriyoruz. Bu dönemde 500 dar gelirli vatandaşımıza 606 liradan başlayan taksitlerle sosyal konut temin ettik. Bu dönemde 5 bin kişiye çıkartacağız. 5 bin ev hanımına evde ürettikleri takdirde 5 bin lira, 1 yılı ödemesiz sıfır faizli 5 yıl vadeli kredi vererek işletme sermayesi sağlayacağız. Antalya´da Büyükşehir Belediyesi´ne bağlı sulama birliklerine ve kooperatiflerde 8641 çiftçi ailesi sulama suyunda elektriğe para ödemiyor. Şimdi bunu bütün birlik kooperatiflere yayıyoruz. 50 bin çiftçimiz artık sulama suyunda elektrik parası ödemeyecek. Rakip aday da bunları ben de yapacağım demeye başlamış. Projelerimizin örnek alınmasından mutluluk duyarız. Biz millet bahçesi yapacağız, Antalyaspor Falez Kavşağı arasındaki trafiği yerin altına alacağız diyoruz. Bir bakıyoruz Sayın Böcek de kendi projesi olarak sunuyor. Kruvaziyer liman yapacağız diyoruz. Daha düne kadar karşı çıkıyorlardı. Bugün biz de kruvaziyer liman yapacağız diye konuşmaya başladılar. Ben de mutlu oluyorum bizim projelerimizi örnek aldıkları için. Ama bu projeleri yapacak olan kadrolar biziz. Yaptık, yapıyoruz, yapacağız.” 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kepez Belediyesi kendi dezenfektanını kendi üretiyor
Kepez Belediyesi kendi dezenfektanını kendi üretiyor
Sorun küresel, mücadelemiz ulusal
Koronavirüs Tebdirleri Kapsamında Sıkça Sorulan Sorular
Koronavirüs Tebdirleri Kapsamında Sıkça Sorulan Sorular
İçişleri Bakanlığımız tarafından tedbirler alınmıştır
Sağlık çalışanları Büyükşehir´e ait toplu     ulaşım araçlarını ücretsiz kullanacak
Sağlık çalışanları Büyükşehir´e ait toplu ulaşım araçlarını ücretsiz kullanacak
Sağlık çalışanları, personel kurum kimlik kartlarını göstererek ücretsiz ulaşım yapabilecek.
Büyükşehir evde yalnız bırakmıyor
Büyükşehir evde yalnız bırakmıyor
Evde Sağlık Hizmetinde %80 artış
Pazarlar dezenfekte ediliyor; esnaf denetleniyor
Pazarlar dezenfekte ediliyor; esnaf denetleniyor
uyarılara uymayanlar hakkında ise işlem yapıyor
Virüs savar odaya Türkiye´den ilgi
Virüs savar odaya Türkiye´den ilgi
Ozon gazının bakteriler, virüsler üzerindeki etkisi biliniyor.
Kepez´de çöp konteynerleri dezenfekte ediliyor
Kepez´de çöp konteynerleri dezenfekte ediliyor
dezenfekte işlemleri salgına karşı önleyici tedbir olarak iki katına çıkarıldı
TANRILARIN DAĞI " TAHTALI"
TANRILARIN DAĞI " TAHTALI"
Koronovirüs etkisinin ortadan kalkması ile yine alternatif turizm noktalarının en başında yer alacak
ASAT milyonlarca ton suyu kurtardı
ASAT milyonlarca ton suyu kurtardı
ÖNEMLİ HİZMET
Kepez sosyal tesislerinin kapılarını sağlık çalışanlarına açtı
Kepez sosyal tesislerinin kapılarını sağlık çalışanlarına açtı
Tütüncü; “Sağlık çalışanlarına çok şey borçluyuz”
BAŞKAN BAHAR, “FİRMALAR LİMİTE TAKILIP KREDİ KULLANAMAYACAK”
BAŞKAN BAHAR, “FİRMALAR LİMİTE TAKILIP KREDİ KULLANAMAYACAK”
FİRMALAR LİMİTE TAKILACAK
BAŞKAN BAHAR, İŞ DÜNYASININ BEKLENTİLERİNİ AÇIKLADI
BAŞKAN BAHAR, İŞ DÜNYASININ BEKLENTİLERİNİ AÇIKLADI
BAŞKAN BAHAR´DAN UYARI: EKONOMİK SİSTEMDE TEHLİKE ÇANLARI ÇALMAYA BAŞLADI
Büyükşehir mesire ve piknik alanlarını kapattı
Büyükşehir mesire ve piknik alanlarını kapattı
Koronavirüs tedbirleri kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi´ne bağlı mesire ve piknik alanları hizmete kapatıldı.
Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi çevresindeki parkomatlar ücretsiz oldu
Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi çevresindeki parkomatlar ücretsiz oldu
koronavirüsle mücadeleye desteği
Muratpaşa´da ‘evde kal´ menüsü
Muratpaşa´da ‘evde kal´ menüsü
Turunç Masa´ya 444 80 07 numaralı çağrı merkezi ve diğer kanallar üzerinden ulaşılıyor
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi