Türel işadamlarının sorularını yanıtladı
5 yıl sonra bambaşka bir Antalya konuşulacak
Tarih: 11.4.2018 14:13:15

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, işadamlarının “5 sene sonra Antalya için neleri konuşuyor olacağız? Sorusuna, “Yüksek düzeyde akıllı şehir uygulamalarını, çevreci binaları, bisikletli toplu ulaşımı, elektrikli araçların kullanıldığı, onların fabrikalarının olduğu bir Antalya´yı konuşacağız” yanıtı verdi. Türel, Büyükşehir Belediyesi´nin kendi üretmiş olduğu projelerden kaynaklanan gelirinin 2018 senesinde yaklaşık 300-400 milyon lira olacağını kaydetti.


Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği´nin (ANSİAD) 2018 Faaliyet Yılı 7. Olağan Toplantısı´na konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, projelerini anlattı. Türkiye gündemini de değerlendiren Türel, işadamlarının sorularını yanıtladı. Türkiye´nin artık küresel bir güç olduğunu belirten Türel, televizyonlarda geçen on son dakika haberlerinden sekizinin dış politikayla ilgili olduğunu, bunun da Türkiye´nin artık dünyada gündem belirleyen ülke konumunda bulunduğunu gösterdiğini ifade etti. 
Türkiye ezber bozuyor
Güvenlik güçlerinin ortaya koyduğu zaferlerin, tarihteki diğer destanları hatırlattığını anlatan Başkan Türel, özellikle Afrin destanının Çanakkale Zaferi´nin yıl dönümüne denk gelmesinin güzel bir rastlantı olduğuna dikkat çekti. Operasyonlarla terör örgütleri temizlendikçe barış, huzur ve ekonomik istikrarın güçleneceğini belirten Başkan Türel, “Türkiye´de artık son yıllarda birçok ezber bozuluyor. Bir ülke savaşa girdiğinde ekonomik veriler çok ciddi şekilde negatife doğru gider ama Türkiye bir taraftan sınır dışında savaşıyorken bir taraftan dünyanın en çok büyüyen ülkelerden bir tanesi. Bunlar ekonominin ezberlerinin bozulduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı. 


Antalya´ya ufuk çizmeye çalışıyoruz
Şehirlerin insanların karakterini belirlediğini, şehirlerin karakterlerini de belediye başkanlarının belirlediğini söyleyen Türel, “Antalya bugün dünyanın göz bebeği bir şehirse Antalya´ya doğru karakter yükleme sorumluluğu belediye başkanı olarak omzumda ki en ağır yüktür. Antalya´ya bir karakter, bir vizyon, bir ufuk çizmeye çalışıyoruz. Bunların geri dönüşü 10-15 yıl sonra olacak” dedi.


Turizm karakterini geliştirecek projeler
Antalya´nın bir süre sonra Türkiye´nin ekonomisinin yükünü İstanbul ile paylaşan önemli şehirlerden bir tanesi olacağını belirten Başkan Türel, şöyle konuştu: “Antalya buraya doğru gidiyor. Antalya´ya biz turizm karakteri yükleyeceksek, bununla ilgili eksiklikleri tamamlamamız lazım. O yüzden Antalya´da kurvaziyer liman, yat limanları, raylı sistem, sahil projeleri diyoruz. Antalya´ya gelen turist profilinin gelir düzeyini yukarı çıkarmamız lazım. Bunun için kurvaziyer liman yapacağız dediğimizde, yapma diyorlar. Esnaf bundan istifade etsin diye şehre yakın yerlere bunu yapmamız lazım. Hayır, uzağa yap diyorlar. Keşke Antalya´ya bir tane değil 3 tane kurvaziyer liman yapsak. Zengin turist bunlarla geziyor. Yatlarla geziyor. Kurvaziyer liman içinde ve büyük limanın doğusunda iki yat limanı projemiz var. Ayrıca Kundu´daki Acısu, Kopak çaylarında Antalyalıların teknesini maliyeti ucuz bir şekilde bağlayabileceği, halkın yoğun kullanacağı limanlar planlıyoruz. Ulaşım sektöründe arz talep dengesi tersine işler. Biz deniz ulaşımında bu projeleri arz edersek, talebin yoğunlaşacağını biliyoruz.”
Ulaşımla ilgili sorunların birinci olarak toplu teşvik etmek ve güçlendirmek, ikinci olarak da sıkışan yerlerde kavşak yapmakla çözülebileceğini belirten Türel, Antalya´da bir taraftan kavşaklar yaparken, diğer taraftan da toplu ulaşımı çağdaş raylı sistemle güçlendirdiklerini kaydetti. 


Film stüdyoları lobi faaliyetlerinde gücümüz olacak
Boğaçayı Projesi kapsamındaki sinema stüdyoları projesini anlatan Başkan Türel, “Bugün Amerika´nın büyük gücünün sinema endüstrisinden geldiğini biliyoruz. Bu dönem kamu izinlerini aldık, projesi bitti, yatırımcı arıyoruz. Proje hayata geçirebildiğimizde Star Wars, Game Of Thrones gibi dev prodüksiyonlar Antalya´da çekilebilecek. Dünya sinema endüstrisini buraya getirdiğimizde bir kere ekonomiye sağlayacağı katma değer müthiş olacak. Eğlence merkezleri turizm cazibesi açısından müthiş olacak. Ama en önemlisi Türkiye´nin ülke olarak özellikle milli meselesindeki en büyük eksiği olan lobi faaliyetlerinde de bizim en büyük gücümüz olacak. Biz buraya sadece getirelim birileri gelsin işletsin para kazansın gözüyle bakmıyoruz. Veya sadece Antalya kazansın gözüyle bakmıyoruz. Bu ülkenin milli meselelerini de gözetiyoruz” ifadelerini kullandı.


5 sene sonra Antalya neyi konuşacak
Başkan Menderes Türel, bir ANSİAD üyesinin “5 sene sonra Antalya için neleri konuşuyor olacağız? şeklindeki sorusunu ise şöyle cevapladı: “Rekabet ettiğimiz şehirleri şu anda yakalamak hatta geçmek üzereyiz. Onları yakalayıp, geçtiğimizde, uygulamaya başladığımız akıllı şehir projelerini çok daha yüksek düzeyde kulanmış olacağız. Şu anda evde sağlık hizmeti alan hastaların şekerini tansiyonunu evlerinde oturdukları yerden ölçebiliyoruz. Akıllı sulama sistemleri sayesinde toprağın nem durumuna göre sulama yapabiliyoruz. Akıllı kiokslar elbette akıllı şehrin önemli bir parçası şimdi özellikle Konyaaltı Sahilinde yapacağımız bir proje var. Güvenlik bileziği. Çocuklarımıza güvenlik bileziğini taktığımızda çocuklar nerede ne yapıyor takip edebileceğiz. Antalya´da bunları yaptığımızda teknolojinin getirdiği çok farklı akıllı şehir unsurlarını kullanmaya başlayacağız. Antalya şu anda çöpünden elektrik üreten, güneşten elde ettiği enerjiyi çiftçisine sulama suyu için bedava veren bir şehir. Yarın kaynağında ayrıştırılan sistemle sıfır atığı sağlayan bir şehir haline gelecek. Yeşil binalar dediğimiz çevreci binaların olduğu bir Antalya´yı konuşacağız. Antalya´nın toplu ulaşımının bisikletle yapıldığını göreceğiz. Kopenhag´da 500 bin nüfusta 560 bin bisiklet var şehir merkezinde. Neden çünkü bisiklet bir toplu taşıma aracı. Şimdi Konyaaltı sahiline ücretsiz bisikletli toplu ulaşımı getiriyoruz. Varyantın altından Boğaçayı´na akıllı bisikletle, yani kartlı sistemle bisikleti alacaksınız, plaja bırakacaksınız, işiniz bittiğinde de oradan başka bir bisikleti alıp, istediğiniz yere gideceksiniz. Bunu yapacağız ki vatandaşlarımız 4 km´lik sahil boyunca sıcağın altında istediği yere rahatlıkla ulaşabilsin. 5 sene sonra elektrikli araçların kullanıldığı, onların fabrikalarının olduğu bir Antalya´yı konuşacağız. Bunları konuşabilmemiz için de az önce ifade ettiğim vizyonu önce yakalamamız lazım.”


Açılışa hazır 28 proje var
Türel, başka bir soru üzerine Büyükşehir Belediyesi´nin tarım sektörüne verdiği destekleri de şöyle anlattı: “Antalya toptancı hallerden, soğuk hava depolarına, kapalı devre sulama sistemlerine kadar birçok projeyi yeni Büyükşehir Belediye Yasası sayesinde yapıyoruz. 12 kapalı devre sulama sistemini tamamladık, bir o kadarını daha yapacağız. Alanya´da hal inşaatımız devam ediyor, 100 milyonluk bir yatırım. Kaş Kınık bölgesinde de bir hal projemiz var. 2 etaplı proje, şu anki Antalya halinin 2.5 katı büyüklüğünde olacak. Finike halimizi tamamladık, faaliyete geçti ama açılış yapmaya fırsat bulamadık. Şu an tamamlanmış yapılmamış 28 büyük projemiz var. Ancak resmi açılış töreni yapmak için zaman bulmakta zorlanıyoruz.”


Değirmenin suyu nereden geliyor
Başkan Menderes Türel, “Siyasiler göreve geldiğinde genelde enkaz edebiyatı yapar. Antalya´nın bir şantiye alanına dönüştüğünü görüyoruz. Bu projelerin kaynağını nasıl buluyorsunuz” şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi: “Eğer finans yönetimini başarırsanız her kamu kurumunun içinde kaynak vardır. Enkaz edebiyatı hiçbir zaman tarzım olmadı. Biz sorunları çözmek için biz bu görevlere geliyoruz. Enkaz edebiyatı yapacaksan, neyi devralacağınızı bilmiyordun da neden bu görevlere talip oldun derler adama. Biz zamanında Antalya Ankara´dan zengin deyip sonra 5 seneyi enkaz edebiyatıyla geçirenleri gördük. Enkaz görev sorumluluğuna yakışan bir mazeret değil. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch üç dönemdir notumuzu BB+ olarak devam ettiriyor. Fitch raporunda diyor ki Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin 2017´de operasyonel cari fazlası 350 milyon liranın üzerinde.  Personel giderimiz 2017´de, enflasyon oranında bir artış da yapmamıza rağmen, 2016´ya göre düşmüş. Personel sayımız hizmet alanımız 10 misli artmasına rağmen önceki 5 seneye göre düşmüş. Para işte buralardan geliyor. Ciddi tasarruf politikası uyguluyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin kendi üretmiş olduğu projelerden kaynaklanan geliri 2018 senesinde yaklaşık 300-400 milyon lira olacak. Böyle bir kaynak yoktu. Proje üretirseniz kaynağı buluyorsunuz.”


Yapılmayan ihaleye 3 itiraz
“Bu kaynakları kullanmayalım diye bir sürü engeller çıkartılıyor” diyen Başkan Türel, “Siyasetin tek sevmediğim yanı da bu. Siyasetin kısır çekişmesini çözmeliyiz. Bunun sıkıntısını ziyadesiyle yaşıyorum. Raylı sistem ihalesini yapıyoruz. 37 firma dosya almış. Daha ihaleyi yapmamışken ihaleye 3 firma itiraz ediyor. Kim bunlar diye baktığımızda, itiraz eden firmaların internet sitesi bile yok.  Hepsi tamamen tabela firması. KİK´e yapılan itirazlarda karara bağlanma süreci en erken 2 ay, 6 ay ile 2 seneye kadar da uzayabiliyor. Mesele ne, biz raylı sistemi KİK değerlendirinceye kadar yapamayalım Antalya raylı sistemden seçimlere kadar mahrum olsun. Bunun başarısı bize yazılmasın” ifadelerini kullandı. 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ KARALOĞLU “TURİZM 60 SEKTÖRE DESTEK VEREN BİR PAZARDIR”
VALİ KARALOĞLU “TURİZM 60 SEKTÖRE DESTEK VEREN BİR PAZARDIR”
70 MİLYON TURİST 70 MİLYAR DOLAR GELİR
Antalya´nın çöpü 135 bin konutu aydınlatıyor
Antalya´nın çöpü 135 bin konutu aydınlatıyor
Metan gazı doğaya bırakılmıyor
Başkan Türel´den 5 yıldızlı karne hediyesi
Başkan Türel´den 5 yıldızlı karne hediyesi
790 okul birincisi 1580 yakını ile birlikte tatile çıkıyor
Başkan Türel ve Vali Karaloğlu kavşak denetiminde
Başkan Türel ve Vali Karaloğlu kavşak denetiminde
Serbest Bölge Kavşağı 8 Mart´a kadar tamamlanacak
Elmalı´ya 140 milyon 500 bin TL´lik yatırım
Elmalı´ya 140 milyon 500 bin TL´lik yatırım
Her ilçeye hayvan barınağı
Çevreci otopark açılış için gün sayıyor
Çevreci otopark açılış için gün sayıyor
Antalya´nın en çevreci otoparkı
TEZHİP SANATI ANTALYA´YA RENK KATIYOR
TEZHİP SANATI ANTALYA´YA RENK KATIYOR
geçmişten günümüze ve yarına taşıyan en önemli en değer
ANTALYA OSB EĞİTİMLERİ KAZANDIRDI
ANTALYA OSB EĞİTİMLERİ KAZANDIRDI
EĞİTİMİN ÇARPAN ETKİSİ
Sporun adresi Antalya Spor ve Fitness Merkezleri (ASFİM)
Sporun adresi Antalya Spor ve Fitness Merkezleri (ASFİM)
94 bin 385 vatandaş ASFİM´i tercih etti
Kültür sanatın adresi 2018´de Kepez oldu
Kültür sanatın adresi 2018´de Kepez oldu
Yıl boyu dolu dolu etkinlik
Muhittin Böcek poşet uygulamasına gösterdiği tepkiyi  vatandaşa bez poşet dağıtarak gösterdi!
Muhittin Böcek poşet uygulamasına gösterdiği tepkiyi vatandaşa bez poşet dağıtarak gösterdi!
25 Kuruş´larına sahip çıkabilmek için bu poşetleri dağıtıyoruz
Alanya´da hizmet vatandaşın ayağında
Alanya´da hizmet vatandaşın ayağında
sosyal belediyeciliğin en güzel örneği
Başkan Türel´den Konyaaltı ve Boğaçayı açıklaması
Başkan Türel´den Konyaaltı ve Boğaçayı açıklaması
“Seçim öncesi itibarsızlaştırma çalışmaları başladı”
Evsizlere Büyükşehir Belediyesi sahip çıktı
Evsizlere Büyükşehir Belediyesi sahip çıktı
Evsizler sıcak yuvalarında
Dünya şehri Antalya
Dünya şehri Antalya
Türel: “Dünya şehri Antalya için ilk günkü aşkla çalışıyoruz”
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.4037
EURO
6.1605
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi