Türel: “Antalya´yı denizle barışık hale getirmeye çalışıyoruz”
Kruvaziyer liman ihale aşamasına geldi
Tarih: 22.11.2018 11:43:37

Gelecek dönemde 4 yeni yat limanı

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kruvaziyer liman, Konyaaltı Sahili, Boğaçayı, yat limanları projeleri ile Antalya´yı denizle barışık bir şehir haline getirmeye çalıştıklarını söyledi. Kruvaziyer liman projesinin ihale aşamasına geldiğini belirten Türel, gelecek dönem Antalya´da 4 yeni yat limanı olacağını müjdeledi. Önceki yönetimin Antalya denizine uygun değil diye deniz otobüslerini 5 sene çürümeye terk ettiğini hatırlatan Türel, “2014´te göreve geldik, bir ay sonra deniz otobüslerini sefere çıkardık. Antalya´nın denizi mi değişti? Hayır. Zihniyet değişti” diye konuştu.

Antalya Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı´nın konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya´da denizcilikle ilgili yaptığı ve yapacak olduğu projeleri anlattı. Bir sahil kenti olan Antalya´nın denizle ne kadar barışık olduğunun tartışılır olduğunu ifade eden Türel, “Gerek sahil projeleri, gerek liman projeleri gerekse deniz otobüsleri ile Antalyalıları artık denizle iç içe yaşar hale getirmeye çalışıyoruz. Bunların devamı da gelecek” dedi.
Uluslararası bir ödülle de taçlanan Konyaaltı Sahil Projesi Sahil Antalya Yaşam Parkı´nın halkın denizden daha iyi istifadesini sağlayan çok önemli bir proje olduğunun altını çizen Türel, “Dünyada görmediğim sahil neredeyse yok. Konyaaltı, bu sahil projeleri içinde en başarılı proje. Miami´den den 3-5 kat daha güzel. Bir deniz şehri olan Barcelona´da bile böylesine bir projeyi görebilmek mümkün değil” diye konuştu. 


Kruvaziyer liman projesi ihale aşamasında
Şehir merkezinde 7 tane kruvaziyer limanı olan Barcelona´ya gıpta ile bakıyor iken Antalya´da bir tane bile kruvaziyer limanının olmamasının büyük eksiklik olduğunu ifade eden Türel, şunları söyledi: “Şimdi kruvaziyer liman ile ilgili adımlarımızı attık. İçinde bir yat limanıyla birlikte dünyanın en önemli yatırım danışmanlık firmalarından birinin de gayretleri ile ihale prosedürlerimizi hazırlıyoruz. Dünyadaki yerli ve yabancı yatırımcılarla görüşüyoruz. Şimdi artık neredeyse ihale aşamasına geldik diyebiliriz. Projeler tamam. Kamu mülkiyetine ait izinler tamam. İnşallah yatırımcısını da bulduğumuzda ihalesini de bir an önce gerçekleştirme hedefinde yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik.”


Yat limanları
Konyaaltı büyük limanın hemen doğu mendireğinin arkasında da yaklaşık 450 yer kapasiteli bir yeni yat limanı olacağını söyleyen Başkan Türel, şöyle konuştu: “Bunlara ilaveten Kaleiçi´nin sosyal yaşam kalitesine fevkalade önemli bir kazanç sağlayacak yat limanı projesini de planlıyoruz. İhale aşaması devam ediyor. Orada içerideki tur teknelerinin ve amatör balıkçı kardeşlerimizin de korunması ve faaliyetlerini sürdürmelerini de göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”
Türel, ilk başkanlığı döneminde mevcut balıkçı barınağına yer bulmak için adeta deveye hendek atlattıklarını da dile getirdi. 


Engellemeye çalışanlar en çok istifade edenler oluyor
Konyaaltı sahili projesinin engellenmeye çalışıldığını hatırlatan Türel, şunları aktardı: “Bir takım sivil toplum kuruluşları adı altındaki bazı siyaset maşaları oralarda el ele insan zincirleri oluşturup, ‘buradan Menderes Türel ve iş makinaları geçemez biz Konyaaltı sahilinin kapattırmayız, Konyaaltı´nı peşkeş çektirmeyiz´ nidalarıyla o güzelim projeyi yapmamızı engellemeye çalıştılar. Şimdi yapıldı. Şükürler olsun. 1 milyon 100 metrekare proje alanı olan bir eser 5.5 ayda tamamlandı. Gidip görüyorsunuz halka kapalı mı? Hepsini bir kenara bırakın o protestoları düzenleyenlerden bir tanesi, geçen hafta hanım çocuklarla sahilde gezerken bir baktım eşiyle çay içiyor. Yakalandın abi dedim. Nasıl güzel olmuş mu dedim. Güzel olmuş dedi. 2004-2009 döneminde Atatürk Parkını yaparken oralar tinerci yuvasıydı. Muhalefet partisine ait bir milletvekili çevre katliamı yapıyor diye mecliste soru önergesi verdi. Şimdi Antalya´nın en cennet köşelerinden biri. Ne gariptir ki bize çevre katliamı yapıyorsun diyen milletvekili daha sonra oğlunun nişanını orda yaptı. Alıştık. İlk dönemde kavşakları yapıyorken bu kavşaklar Antalya trafiğini sıkıştırır dediler. Kesmedi göreve gelirsek dolduracağız dediler. Göreve geldiler oralardan en çok istifade eden onlar oldular.” 


Boğaçayı Projesi´nde 10 bin kişi iş sahibi olacak
Antalya´nın yaşam kalitesini yükselterek, Antalyalıların kazancını artırmak istediklerini belirten Türel, “Bir Boğaçayı Projesi tam olarak bittiğinde 10 bin vatandaşımız ekmek sahibi olacak. İlk etabını tamamlıyoruz. Orada da içme suyumuz kirlenecek denizi içeri alma dediler. Meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin kanaatlerini elbette önemsiyoruz. İnşaat Mühendisleri Odası bize geldi dedi ki burası taşkın önleme bölgesi yat limanı olmaz. Dinledik, baktık, yat limanını nehrin içinden aldık, büyük limanın mendireğinin doğu yakasına taşıdık. İstifade edebileceğimiz fikirler varsa istifade ediyoruz. Ama ön yargı, popülist yaklaşımlar, siyasi amaçlar Antalya´nın kazanımlarını engellememeli” şeklinde konuştu. 


Projeler yarışsın
“Seçim sürecinde siyaset yarışmasın projeler yarışsın” diyen Başkan Türel şöyle devam etti: “Herkes çıksın koysun ne yapabileceğini. Vatandaşımız da bunların hangisi gerçekleşebilir hangisi gerçekleşemez, hangi projeyi kim gerçekleştirebilir kim gerçekleştiremez bunların hesabını çok daha iyi yapsın. Sandığa sağlıklı değerlendirme imkanı ile gitsin. Maalesef hep siyasi öncelikler Antalya´yı öncelik olmaktan çıkartıyor. Konyaaltı Sahil Projesi´ne karşı çıkanlar iyi bir proje olduğunu bilmiyor muydu? Menderes Türel bunu yaparsa siyaseten kazanır, aman o kazanmasın Antalya kaybetsin düşüncesindeydiler. Hepimiz aynı kayığın içindeyiz. Bu kayık döndü mü ters hep birlikte denize düşeriz. Bu siyaset yarışı benim projem daha iyi benim hizmetim daha iyi noktasına taşınsın. Bırakın iyiler yapılacaksa onu engelleyelim de bize sıra gelir mi diye beklemeyi.”


Baktık yapan yok kolları sıvadık
ATSO Başkanı iken Antalya´nın en güçlü STK´sı olarak ‘katlı kavşaklar, raylı sistem yapılmalı, Antalya´ya Expo gelmeli´ dediğini söyleyen Türel, “Şöyle baktık ki yapan yok hadi Menderes kolları sıva dedik ve işin bir ucundan siyasete girdik acaba faydalı hizmetler yapabilir miyiz diye. Amacımız buydu. Bugün benim geldiğim noktada Ticaret Odası Başkanı olarak o söylediklerimin birçoğunu gerçekleştirebilme imkanımız oldu. Bu yarışı ben daha iyiyim yarışına dönüştürmeye çalıştık” ifadesini kullandı. 


En çok hizmeti en az oy aldığım Konyaaltı´na yapıyorum
2009 -2014 döneminde hizmetlerin durduğunu, Antalya´da 1 milim raylı sistem dahi yapılamadığını hatırlatan Başkan Türel, “11 kavşağa 1 tane yeni kavşak ekleyemediler. Biz hep birlikte olduğumuz için başardık. O partiye bu partiye gönül vermiş hiç önemli değil, oy vermiş vermemiş hiç önemli değil. En güzel teyidi Konyaaltı. Benim en az oy aldığım ilçe. Ama en çok hizmeti oraya yapıyorum. Bazen çok oy veren ilçelerden de eleştiriliyorum. Ama biz herkese eşdeğer yapılması gerekeni yapıyoruz. Siyasi ön yargıları bir kenara bıraktığımızda, Antalya´nın kazanmasını öncelediğimizde, çocuklarımıza torunlarımıza çok daha güzel bir gelecek müreffeh bir Antalya bırakacağız. Ben istemez miydim bizden önceki dönemde raylı sisteme devam edilsin. Herkesten çok isterdim. Belki ben şimdi bizim yapmakta olduğumuz 2. ve 3. Etap raylı sistemler bitmiş olsaydı Antalya´ya metroyu kazandırmış olacaktım” dedi. 


4 Yat Limanı olacak
2019´dan sonra büyük limandan başlayıp Lara Kundu´ya kadar uzanan metro projesini hedeflediklerini belirten Başkan Türel, “İnşallah başaracağız. Çünkü bugüne kadar verdiği her sözü tutan bir belediye başkanı olmayı Allah bana lütfetti. Bu yarışta geride kalamayız. Antalya´yı yat limanlarıyla denizle barışık şehir haline getirmeye çalışıyoruz. Bir tanesi kurvaziyerin içerisinde bir tanesi büyük limanın hemen yanı başında olacak. Gelecek dönem Acısu ve Aksu Kopak çaylarını içerisinde iki tane daha yapacağız. Bunlar yerli halka hizmet edecek. Belediye tarafından işletilerek maliyetleri de en düşük düzeyde tutulacak. Toplam 4 yat limanı olacak. Adrasan´daki balıkçı barınağı projesi ile ilgili bakanlık ihalesi ile ilgili adımları atıyor biz de takip ediyoruz” diye konuştu.


Farkı açmalıyız
“Denizimizi gözümüz gibi korumak zorundayız” diyen Başkan Türel, “ 2004´te Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğimde Antalya´da iki tane arıtma tesisi vardı. Bugün 32 tane var. 640 km´lik sahil bandımızda bir milimetrelik küp su denize arıtılmadan gitmiyor. Şehrin merkezinden elini kolunu sallaya sallaya Kaleiçi´nde denize girebileceğiniz dünyadaki yegane şehirlerden birisi Antalya. Hiçbir şehrin merkezinde yok bu. Bu yapılan yatırımlar sayesinde. Onun için millet aya gidiyorken biz yaya kalamayız. Bu yarışta koşacağız. Ki biz artık rakiplerimizi yakaladık. Sıra aradaki farkı açmaya geldi. Bunu başaracağız” ifadelerini kullandı.


Zihniyet değişti
Türel sözlerini şöyle sürdürdü: “Antalya deniz ulaşımından istifade edemeyen bir şehirdi.  Bir köşesinden başladık. 2009 senesinde deniz otobüslerini denize indirdik ancak bizden önceki bizden sonraki yönetim tekneleri çürümeye terk etti. Antalya denizine uygun değil diye 5 sene boyunca tekneleri çürüttüler. Bir kaptan bir miço bulup tekneleri Kemer´e götürüp getiremedi. 2014´te bir göreve geldik, bir ay sonra hemen Antalya denizine uygun olmayan deniz otobüslerini şakır şakır sefere çıkardık. Antalya´nın denizi mi değişti. Zihniyet değişti.”


Denizcilik müzesi geliyor
Amaçlarının Antalya´yı denizle barıştırmak olduğunu söyleyen Başkan Türel,
“Denizcilik Müzesi de projelerimiz içerisinde. 9 ayrı müze projesi ile uğraşıyoruz.  Bir tanesi de Su ve Denizcilik Müzesi. Bunu da başardığımızda denizlerimizin değerini çok iyi anlayabileceğimiz şekilde müzeler katkı sağlayacak” şeklinde konuştu. 


Kaleiçi´ne ikinci asansör
Başkan Türel, konuşmasının ardından DTO üyelerinin sorularını yanıtladı. Başkan Menderes Türel, Kaleiçi turizmini hareketlendirmek ve daha çok turisti Yat Limanı´na çekmek amacıyla mevcut asansöre ek olarak Kırk Merdivenlerin olduğu bölgeye ikinci bir asansör yapmayı planladıklarını söyledi. Toplantı sonunda Başkan Türel´e günün anısına tablo hediye edildi.  

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kepez´den 3 mahalleye doğal gaz müjdesi
Kepez´den 3 mahalleye doğal gaz müjdesi
Kepez Belediyesi, gaz dağıtım şirketiyle 2020´de ilçede yapacağı yatırımlarla ilgili yaptığı toplantıda 3 mahalleye doğal gaz müjdesi çıktı.
Kepez yol için dağları deliyor
Kepez yol için dağları deliyor
Kepez Belediyesi, iş makineleriyle vadiyi doldurarak ve büyük kaya parçalarını kırarak açtığı yeni yolla Barış Mahallesi´nin iki yakasını bir araya getirdi.
UTEF´TEN TÜRKİYE´DE BİR İLK!
UTEF´TEN TÜRKİYE´DE BİR İLK!
Engelsiz Bir Yaşam Adına Kültür, sanat etkinliği gün boyu devam etti.
Kepez´den Antalya´ya köy pazarı
Kepez´den Antalya´ya köy pazarı
Kepez Belediyesi, kentin kırsal kesimlerinde tarımsal ve hayvansal üretime destek veren kadınlar için ‘Antalya Köy Pazarı´ kuruyor.
Deri sektöründen 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracat
Deri sektöründen 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracat
8. Antalya Leather & Fur Fashion Show
BAŞKAN BAHAR´A ÖNEMLİ GÖREV
BAŞKAN BAHAR´A ÖNEMLİ GÖREV
OSBÜK, TÜM OSB´LERİ BİRBİRİNE BAĞLIYOR
Kepez´in dört bir yanına sevgi atölyesi
Kepez´in dört bir yanına sevgi atölyesi
İlk sevgi evi atölyesi Dokuma´ya
Vali Karaloğlu Hayırsever Çift ile Okul Protokolü İmzaladı
Vali Karaloğlu Hayırsever Çift ile Okul Protokolü İmzaladı
Vali Münir Karaloğlu, hayırsever Mümün – Kübra Soydal çifti ile Okul Protokolü imzaladı.
Zihinlerde ve Sporda Engel Kalmasın
Zihinlerde ve Sporda Engel Kalmasın
Vali Münir Karaloğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz ile birlikte Bedensel Engelliler Okçuluk Milli Takımı´nın kampını ziyaret etti.
YÖRSİAD´DA KONU  ´SÜRDÜRÜLEBİLİR GİRİŞİMCİLİK´
YÖRSİAD´DA KONU ´SÜRDÜRÜLEBİLİR GİRİŞİMCİLİK´
“Tecrübe Sohbetleri” adında her ay düzenlemeyi düşündüğümüz etkinliğimiz de hayata geçecek” dedi.
Başkan Böcek engelli bireylerle bir araya geldi
Başkan Böcek engelli bireylerle bir araya geldi
“Engelleri birlikte aşacağız”
2023 Hedeflerine Emin Adımlarla Yürüyoruz
2023 Hedeflerine Emin Adımlarla Yürüyoruz
Vali Münir Karaloğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürleri Hizmet İçi Eğitim Semineri´ne katıldı.
3. Etap Raylı Sistem´de  raylar döşenmeye başladı
3. Etap Raylı Sistem´de raylar döşenmeye başladı
Akdeniz Üniversitesi Meltem kapısında katlı kavşak çalışması
“Sizin Evde İnsan Hakları Var mı?”
“Sizin Evde İnsan Hakları Var mı?”
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Antalya Emniyet Müdürü Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın Dünya Engelliler Günü Mesajı
Antalya Emniyet Müdürü Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın Dünya Engelliler Günü Mesajı
Unutmamalıyız ki, adımlarımızın biçiminin herhangi bir önemi yok, mühim olan yürüyüşümüzle sevgi ve dostluk köprüsünü geçerek birbirimize her zaman, her yerde destek olmaktır.
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi