(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi, Kemal Koçak
‘´2019 yılı Türkiye´de Çin Yılı ‘´ilan edilmeli
Tarih: 15.11.2017 19:08:47

 (TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi,

Kemal Koçak, “2018 Yılının Çin Tarafından “Çin´de Türk Yılı” ilan edilmesi jestine karşılık, Türkiye´nin de aynı jestle ve özellikle, 2019 yılının da ‘´Türkiye´de Çin Yılı ‘´ilan edilmesi, her iki ülke ilişkilerini çok daha ileri boyutlara taşıyacağını düşünüyoruz.”

 

Bize biraz kendinizden ve çalışma hayatınızdan bahsedebilir misiniz?

1947 Ocak doğumluyum. Ankara´da Almanların kurduğu Yapı Enstitüsü´nde,  inşaatçılığı temelinden okudum.1973´te inşaat mühendisliğinden mezun olup, şantiye şefliği, kontrol mühendisliği ve müteahhitlik yaptım. Sanayi ve İşadamları Dernekleri´nin faaliyetlerinde yer alıp, 1978-1988 yılları arasında da Konya ve Ankara´da akademisyenlik yaptım. Çok sevdiğim Antalya´ya kamu sektöründe çalışmak için yerleştim ve1992-1998 arasında turizm adına, sahildeki yat limanlarından iç-dış hatlar terminalinin yapılmasına kadar katkıda bulundum. Kamuda 30 yıl çalıştıktan sonra İngiltere´den gelen bir teklif üzerine özel sektöre yöneldiğimde, Çin ile tanışıklığım bu dönemde oldu. Ayrıca bir Sivil Toplum önderi olarak, Türkiye´de ilk defa yaklaşık 110 Dernek ve Vakıf Başkanlarından oluşan adeta bir üst federasyon olan “Antalya Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları Güç Birliği Platformu” Antalya´da kurduk. Bu platformda 5 kişilik kurucu yürütme kurulu üyesinden birisi olarak görev yapmaktayım. Üniversite öğrencilerine burs veren bir vakfın şube başkanlığını yapıyorum. Bütün bunların yanında Antalya Kent Konseyi, Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Komisyonlarında da aktif üye olarak görev yapmakta ve toplumumuza yararlı hizmetlerde bulunmaktan oldukça zevk almaktayım. Aslında bugün Batılı ülkelere bakacak olursak bir ferdin en az 7-8 sivil toplum kuruluşuna üye olup işlerinin yanında oralarda da projeler ürettiklerini görürüz. Aynı performansı ülkemin güzel insanları niçin yapmasın? Ben buradan yediden yetmiş yediye tüm insanlarımızı sivil toplum kuruluşlarına üye olmalarını ve bu mutluluğu yaşamalarını tavsiye ediyorum.

TÜÇİAD (Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği) kurma fikri nasıl oluştu? Amacı nedir?

TÜÇİAD, adı üstünde, Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti İş Adamları Dostluk ve Dayanışma Derneği, olarak 2002 yılında Ankara´ da kuruldu. Türkiye´ye getirilen bazı düşük kaliteli Çin ürünlerinin negatif algısından dolayı, hem Türk hem de Çinli yetkililer bu durumdan rahatsızdı. Ülke olarak bu kötü gidişatı telafi etmek amacı ile kötü mal getirenlerin aksine daha ciddi ve güvenilir iş adamlarımızı örgütleyip, güç birliği kurarak, eski İpek Yolu ticaretini canlandırmayı hedefledik. Sadece Çin´den almak yerine Çin´e de mal satmayı ve diğer Batılı iş adamlarının yaptığı gibi Çinlilerle işbirliği yapmayı amaç edindik. Birlikte üretip, birlikte dünyaya satmayı, bir bakıma KAZAN  -KAZAN prensibini benimseyen iş adamlarımızı bir çatı altında buluşturmayı amaçladık. Çin Büyük Elçiliğimizin de teşviki ile Çin´de diplomat olarak görevlerde bulunmuş ve yurda dönmüş olan Hong-Kong, Pekin ve Şangay da eski Ticaret Baş müşavirlerinden oluşan kurucularımızla TÜÇİAD kuruldu. Kurucularımız, genelde Çin´de görev yapmış Ticaret Baş Müşavirlerimizden oluşmuştur. 2013 Yılında Genel Merkezimiz, Turizm başkentimiz Antalya´ya taşınmış olup bu güne kadar, 5 kişilik Yönetim Kurulumuz ve ben Genel Başkan olarak, Türk - Çin İlişkilerinin her konuda gelişmesine destek olmayı sürdürmekteyiz.

TÜÇİAD´ın Türkiye için önemi nedir?

TÜÇİAD, Gönüllü ve uluslararası bir ihtisas Derneği olarak; Ülkemizin iyi tanıtımı, İş Adamlarımızın sıkıntı çekmeden sağlıklı ilişkiler kurmalarını sağlamak, sadece mal getirme düşüncesinden daha ziyade, Çinli güvenilir kuruluşlarla işbirliğine giderek birlikte üretip dünyaya pazarlayan ve de, Çin´e de mal satmayı başaran bir İş Adamları portföyü yaratmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla, iki ülke arasındaki Türkiye aleyhine gelişen ticaretteki açılan makası dengelemeye, birlikte üretip dış dünyaya pazarlayarak ,´´KAZAN-KAZAN´´ formülü ile Türk-Çin ilişkilerine etik değerler çerçevesinde katkı sağlamaya çalışıyoruz.

TÜÇİAD Türkiye ile Çin arasında nasıl bir köprü görevinde bulunuyor?

TÜÇİAD olarak bizler, iki ülke arasında karşılıklı olarak, İş, kültür gezileri düzenliyoruz. Heyetler halinde ortak çalışmalar yapıyoruz. Örneğin, Şehirlerimizle kardeş şehir protokolleri, Valiliklerimizle, Kalkınma Ajanslarımızla işbirliği halinde Çin Ticaret Odaları ile İşbirliği Protokolü imzalayarak daha güvenli bir ticaret ortamı yaratmaya çalışıyoruz.

Çin´in Türkiye için önemi nedir?

Çin, bilindiği gibi dünyanın organize Sanayi Bölgesi konumuna gelmiş, binlerce tarih öncesinden komşuluk yaptığımız, geçmişte ipek yolu bağlamında ve halen de gündemde olan ‘Bir Kuşak-Bir Yol bağlamında, ortak çıkarlarımız olan ve doğunun en güçlü ekonomisine sahip önemli bir devlet olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Aynı zamanda, biz Türkiye olarak da coğrafi konum bakımından Asya´ya, Avrupa´ya ve Afrika´ya en yakın olan adeta dünyanın ortasında santral görevi gören ve ekonomisi hızla gelişen ve çevremize baktığımızda adeta bir istikrar adası haline gelmiş Türkiye´nin de Çinliler tarafından önemli olduğu her ortamda dile getirilmektedir.

TÜÇİAD iki ülke arasında ne gibi faaliyetlerde bulunuyor?

Özellikle, bir ülkenin yaşam tarzını, kültürünü tanımadan ortak işbirliğine girmenin çok yetersiz olacağı kanaatindeyiz ve bu amaçla, iki ülke dillerinin karşılıklı öğrenilmesi konusunda hassasiyet gösteriyoruz ve bu konuda TÜÇİAD olarak, Üniversitelerimizle Milli Eğitim Müdürlükleri, Halk Eğitim Merkezleriyle işbirliği protokolü imzalayarak Çince kurslar açıyoruz. Bu bağlamda, Milli Eğitim Müdürlüğünce ortaklaşa. Antalya Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezinde ve dershanelerde Çince kurslar tertipledik ve mezun olanlara sertifikalarını verdik. Keza yine bir eğitimci olarak, geleceğimiz olan gençlerimizi iş hayatına adapte için “Üniversite-İş Hayatı el ele” sloganımızı hayata geçirmek amacı ile. Üniversitelerimizde TÜÇİAD Öğrenci Temsilcilikleri açıyoruz ki; bunun ilk meyvesini de Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Temsilcimiz kanalı ile Uluslararası AİESEC Türkiye Başkanlığı ile işbirliği protokolü yaptık. Türk Üniversitelerinden Çin üniversitelerine, Çin Üniversitelerinden de Türk Üniversitelerine karşılıklı öğrenci değişimi. Hatta çok ihtiyaç duyulan iş adamlarına stajyer temini çalışmalarını başlattık. Çin´den getirttiğimiz Stajyer eğitmenlerle Akdeniz Üniversitesinde Çin´ce kurslar açtık mezun olanlara sertifikalarını verdik. Onlara, kültür turları tertipleyerek, ülkemizi ve Türk konukseverliğini iyi şekilde tanıttık. Bu ve buna benzer çalışmalarımızı, ihtiyaç duyulan illerde ve bölgelerde ve hatta Çin´de Temsilcilikler açarak hizmetlerimizi geniş yelpazede artarak sürdürmek arzusundayız.
Örneğin; Şangay Temsilcilerimiz sayesinde, Türk Turizmini, zeytinyağını ve hatta Türk bulgurunu Çin mağazalar zincirlerinin raflarında görmeye başladık. Isparta temsilcimiz sayesinde Gül yağı ve gül suyunu, Afyonkarahisar temsilcimiz sayesinde Afyon Termal turizmini ve kirazını, Çinlilere sunmayı başardık. Çinlilerin uğrak yeri Antalya Kaleiçi Temsilcimiz sayesinde, 12 bin Çinli ile bizzat temasımız oldu. Samsun Temsilcimiz sayesinde, Çinli yatırımcıları o bölgemize çekme girişimlerimiz devam ediyor.

Çin de Türk iş adamları hangi sektöre daha çok yatırım yapıyor?

Çin´de hemen hemen birçok sektörde yatırım yapan, ortaklık yapan ve hatta Türk Ürünlerini Çin´de pazarlayan işadamlarımızı görebiliyoruz artık.

İki ülke kültürlerinden yeni nesil nasıl yararlanabiliyor?

TÜÇİAD olarak yaptıklarımız ve gerek öğrenci değişimi ile dil öğrenimine ağırlık vererek. Eski bir öğretim görevlisi tecrübesi ile üniversitelerle işbirliği yaparak ve gerekse karşılıklı çeşitli geziler, turlar düzenleyerek. İki toplumun genç nesillerini kaynaştırma çabalarımızı sürdürmeliyiz

SİARAY TÜRK radyosu ile sizin ilginiz ya da bilginiz var mı?

Cri Türk FM, Çok başarılı bir şekilde iyi müzik, doğru haber sunmayı hedefleyen dost bir kuruluş olup, beğenerek takip etmekteyiz ve Cri Türk FM´ le olduğu gibi, Türkiye-Çin İlişkilerine kimler ve hangi kurum ve kuruluşlar katkı sağlıyorsa onlarla, yakın ilişkilerimizi ve işbirliğimizi sürdürmekteyiz ve bunların birçoğuyla İşbirliği Protokolü imzalayarak, ‘Birliten Kuvvet Doğar.´ prensibini yaşatmaya çalışıyoruz.

Antalya´da beklentilerinize cevap alabiliyor musunuz?

Antalya, bir doğa, uygun ve uzun süreli iklim, tarih, kültür, turizm, tarım, ticaret gibi bütün ulusal ve uluslararası faktörleri, etkinlikleri ve faaliyetleri bünyesinde taşımasından dolayı, yalnız ülkemizin değil, tüm dünyanın sayılı yaşanır kentlerinden birisi olarak, Çinli dostlarımızın da ilgisini çekmektedir. Zira gerek Ankara´ya gelen, gerekse İstanbul´a gelen Çinli dostlarımızı ve heyetlerimizi Antalya´da da ağırlamamızdan çok mutlu olduklarını bizzat dile getirmekteler.

Çin ile son yıllarda ilgi ve alaka oldukça yüksek olmasının nedeni nedir?

Çin, Dünyanın Organize Sanayi Bölgesi konumuna gelmiş ve ticaret hacmi açısından dünyanın bir numaralı ülkesi konumundan dolayı, tüm dünyanın ilgisini çekmeye devam edecektir.

Çin malı tabularını yıkabildiniz mi?

Artık tüm dünya gördü ki, Çin´de üretilen çok çok kaliteli mallar var ve Avrupa dan daha uygun şartlarda elde edilebildiği için yavaş yavaş ucuz ve kalitesiz mal imajı da giderek silinmektedir.

Tecrübeleriniz ışığında, işadamlarımıza, bürokrasimize ve gençlerimize öneri ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Güzel bir konuya temas ettiniz. Zira bizim iş adamlarımızdan bazıları, hiç bir araştırma yapmadan kulak dolgunluğu. İnternet vb. yollarla ticaret yaptıkları için genellikle sonu hüsranla bitiyor. Maalesef iş işten geçtikten sonra derneğimize başvuruyorlar. Oysaki ilk baştan, önce kendi güvenilirliklerini kanıtlayan referanslarıyla derneğimize üye olsalardı. Derneğimiz ve Çin´deki üyelerimiz ve temsilciliklerimiz kanalıyla daha sağlıklı ticaret yapma şansları doğardı. Hiç olmazsa bundan sonra çok dikkatli ve bilinçli davranmalarını öneriyoruz. Ayrıca, Dil konusunda Çin ´cenin Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından orta dereceli okullarda seçmeli ders olarak okutulması. Bu hazırlıklı alt yapı olanaklarıyla dünyayı gezen bir alan yaratılmalıdır. Yaklaşık,150 milyon zengin Çinli turistin ve İş Adamının en az 1 milyonunu ülkemize çekebilmemiz mümkün olacaktır kanaatindeyiz. 2018 Yılının Çin Tarafından “Çin´de Türk Yılı” ilan edilmesi jestine karşılık. Türkiye´nin de aynı jestle ve özellikle, 2019 yılının da “Türkiye´de Çin Yılı” ilan edilmesi gerekir. Her iki ülke ilişkilerini çok daha ileri boyutlara taşıyacağını düşünüyor, buradan tüm ilgili ve yetkililerin dikkatlerine önemle sunuyoruz. Son olarak gençlerimize tavsiyem; ”Dünyanın Organize Sanayi Bölgesi ” hâline gelmiş Çin´i ve Çinceyi önemsesinler.

Röportaj: Aynur Eryılmaz


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi