TORAKÇILAR
Göçebe Torakçılar
Tarih: 2.4.2017 16:40:53

Antalya´da göçebe Torakçıların zamanı geldi. Onların çalıştıkları ve yaşadıkları yere, yaşam koşullarını sizlerle paylaşmak için gidiyoruz.

Odunun, odun kömürüne dönüştürülme işlemiyle uğraşanlara Torlukçu veya Torakçı deniliyor. Torak, kesilip budanmış odunların bir huni şeklinde üst üste yığılmasıdır. Torak kurulurken, ortasında 30 cm mesafede olmak üzere üç - dört sırık dikilir. Baca görevi görebilmeleri için birbirleri ile birleştirilir. Baca içerisine kolayca yanabilen çalı çırpı doldurulur. Kömürleşmesi için hava ile doğrudan teması kesmek üzere, çeltik sapı,  saman ve toprakla örtülür. Islatılan torak yakmaya hazır hale gelmiştir. Tutuşturulduktan sonra ağır yanar ve sürekli tırmıklanır. Torağın yakma işlemine rüzgarsız bir havada başlanır. Kömürleşme için gereken 240 - 280C derecelik sıcaklığı sağlayan ateş torak içerisinde yayılırken, ateşin ilerlemesini idare etmek için mazgal denen delikler açılır. Kömürleşmenin sona erdiği beyaz dumandan anlaşılır. 2 hafta kadar yakılır, soğuduktan sonra torak bozulur ve elenir. Yaklaşık 100 kg odundan 20 kg kömür elde edilir. Daha sonra kömürler, fazla kırılıp ufalanmaması için özen ve dikkatle toplanarak iriliğine göre tasnif edilir. Satılmak üzere çuvallara doldurulur.

 

Gittiğimiz yer Antalya´dan uzak, köyün ilerisinde, çoluk çocuk hep birlikte çalışıyorlar. Eller, yüzler simsiyah ama güler yüzle karşılıyorlar, çay ikram ediyorlar. Onlar sosyal güvencesi olmayan, göçebe işçilerimiz. Kömür isinden etkilensek de, onlar hem bilgi veriyor, hem de sohbet ediyorlar. Zor şartlar altında, soğukta derme çatma kulübemsi yerlerde ailece konaklıyorlar. Gece gündüz nöbetleşe işin başındalar.  Soludukları duman sağlıkları açısından çok zararlı, aşırı solunması halinde zehirlenebilirler. Uzmanlar yarım saat yapılan mangaldan solunan dumanın 40 adet sigaranın verdiği zarara eş değer olduğunu söylüyor. Odun kömürü yaparken dumanın zararından korunmak için maske kullanmak gerekiyor. Onlar alışmışlar, buna gerek duymuyorlar.

 

Türkiye´de yılda yaklaşık 250 bin ton mangal kömürü tüketiliyor.  Mangal kömürü yaklaşık 250 milyon TL´lik pazar oluşturuyor. Torağın hazırlanma zorluğu ve yanma sırasında yayılan sirke asidi kokusunun verdiği rahatsızlık nedeniyle, artık odun kömürü üretimi metal ocaklarda, retord adı verilen kapalı kaplarda yapılıyor.  Ülkemizde halen aileleriyle birlikte 1,5-2 milyon kişiyi besleyen mangal kömürü, ağırlıklı olarak Batı Trakya´da Istranca Ormanları, Çanakkale, Antalya, Malatya, İstanbul´da Çatalca ve Şile´nin köylerinde üretiliyor. Mangal kömürünün, pişirme ve ısınma amacıyla yaygın olarak kullanılması ve kükürt içermemesi nedeniyle, yanma sırasında havayı diğer kömür cinslerine göre daha az kirletmesinden dolayı tercih ediliyor. Türkiye´de, Ormanları Koruma Yasası kapsamında 20 yıldır mangal kömürü ihracatı yapılmıyor.

 

Fotoğraf ve Haber: Şahika Öner

 Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: TORAKÇILAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi