Sigarayı ne kadar erken terk edersek sağlığın geriye kazanımı o kadar fazla oluyor
Sigaradan kurtulmak için uzmanlardan destek alınmalı
Tarih: 29.5.2019 12:41:36

 “Tam Dumansız Türkiye” için tütünle mücadele
Sigaradan kurtulmak yalnızca kişi değil, çevre ve toplum için de çok önemli

 
Tütün ve tütün ürünlerinin zararları hakkında toplum bilincinin artırılması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” ilan edilen 31 Mayıs, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinliklerle vurgulanıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın zararlarına dikkat çekerek kurtulmak için tavsiyeler paylaştı ve sigaradan kurtulma niyetinde olan kişilerin güvenilirliği kanıtlanmış  yöntemleri kullanan polikliniklerden, hekimlerden, Sağlık Bakanlığı´na bağlı kurumlardan ve Alo 171´den destek almalarını önerdi.
 
Dünyada yılda 7 milyon, günde 11.000 kişinin ölümünden sorumlu olan sigara, gencinden yaşlısına, aktif içicilikten pasif içiciliğe sağlığı kötü etkiliyor. Tütün mamullerinin ilk zararları DNA düzeyinde başlıyor ve çeşitli sakatlıklara neden olabiliyor. İçilen miktardan bağımsız olarak sigara kadınlara 23 yıl, erkeklere 28 yıl kaybettiriyor ancak sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kaybedilenler geri kazanılmaya başlıyor. Örneğin 12 saatte kandaki karbon monoksit seviyesi normale dönüyor; 2 hafta-3 aylık bir süreden sonra kalp krizi riski azalmaya, akciğer fonksiyonları düzelmeye başlıyor; 1 ila 9 aydan sonra öksürme ve nefes darlığı azalıyor; 1 yılda koroner kalp rahatsızlığı riski sigara içen birinin yarısı seviyesine geriliyor; 10 yılda akciğer kanseri riski sigara içenlerin taşıdığı riskin yarısı seviyesine geliyor; 15 yılda ise koroner kalp rahatsızlığı riski sigara içmeyenlerin taşıdığı riskle aynı seviyeye geriliyor. Bu sebeple birçok hastalığa davetiye çıkaran ve hayatı büyük oranda etkileyen sigaradan kurtulmak isteyenlerin, profesyonel yardım sunan polikliniklerden destek alması çok önemli.

Günde yalnızca 1 sigara içilse bile bazı organlarda ciddi hasar oluşabiliyor
Elektronik sigara da dahil olmak üzere tüm tütün mamulleri, kalp ve akciğer fonksiyonlarını bozuyor ve içicilerin günlük yaşamlarını etkiliyor. Prof. Dr. Oğuz Kılınç, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Günde yalnızca 1 sigara içilse bile sigaranın ilk temas ettiği organlar olan akciğer ve kalpte ciddi hasarlar oluşabiliyor; kısırlık, üreme organı ve meme kanseri riski artıyor.” Ayrıca, pasif içiciliğin de aktif içicilik kadar tehlikeli olduğunu ekleyen Prof. Dr. Kılınç, aktif içicilikte oluşabilecek tüm hastalıkların pasif içicilikte de oluşabileceğini vurguladı: “Pasif içiciliğe maruz kalarak oluşabilecek hastalıklardan korunmanın tek yolu, sigaranın yalnızca dış ortamlarda içilmesidir. Aksi takdirde oda ayırmak, iç mekanları havalandırmak, klima çalıştırmak gibi önlemler çözüm olamaz. Sevdiklerimizi, yakınlarımızı pasif içiciliğe maruz bırakmak, onların da hayatını tehdit etmemize sebep oluyor. Bunun için çevremizdekileri önemseyerek dikkatli olmalı, kapalı alanlarda sigara tüketmemeliyiz.”
 
“Tam Dumansız Türkiye” için gençlerin tütün bağımlılığının önüne geçilmeli
T.C. Sağlık Bakanlığı, toplum sağlığını korumak ve bağımlılıklardan uzak, sağlıklı nesiller yetişmesini sağlamak için “Tam Dumansız Türkiye” adı altında tütünle mücadele çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda en önemli noktalardan birinin gençlerin erken yaşta sigaraya başlamalarının önüne geçmek olduğunu belirten Prof. Dr. Oğuz Kılınç, bu konuda şunları söyledi: “Gençlerimizin tütün bağımlılığının önüne geçmek için tütün kontrolü uluslararası standartlara uygun şekilde samimiyetle yapılmalı. Bu konuda örnek çalışmaları olan İrlanda ve Avustralya gibi tavizsiz tütün kontrolü uygulamalarına sahip ülkeler örnek alınabilir.”
 
 
Sigara ne kadar erken terkedilirse  sağlığın geriye kazanımı o kadar fazla oluyor
Sigara içenlerin ve sigara kaynaklı hastaların sayısının gittikçe arttığı Türkiye´de, sigara tüketimi yalnızca hayatımızı tehlikeye sokmuyor, aile bütçesine, sosyal hayata ve ülke ekonomisine de darbe vuruyor; çevredekileri pasif içiciliğe maruz bırakarak zarar görmelerine sebep oluyor. Tütün ürünleri satın almak için Türkiye´de yılda 20 milyar dolar, tütünle ilişkili hastalıkların tanı ve tedavisi için 30 milyar dolar harcanıyor. Sigaradan kurtulmak yalnızca kişinin kendisi için değil, çevre ve toplum için de çok önemli. Sigara ne kadar erken yaşta terkedilirse sağlığın geriye kazanımı da o kadar fazla oluyor.
                                                                                      
Sigaradan kurtulmak isteyen kişilerin uzman desteği almaları çok önemli
Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaradan kurtulmaya karar veren bireylerin bu düşüncesini sürdürme konusundaki kararlılıklarını nasıl koruyabileceklerinden bahsetti: “Sigaradan kurtulmayı düşünen kişilerin, bu düşünceyi sürdürmeleri için sigaradan kurtulma konusunda yardım sunan polikliniklerden destek almaları çok önemli. Bu polikliniklerde çalışan eğitimli hekimler, sigaradan kurtulma sürecinde kişinin yaşadığı her türlü zorluğu aşmaları konusunda destek oluyor. Eğitimli hekimlerle birlikte yapılan planlamaların uygulanması ise sigaradan kurtulma sürecini oldukça kolaylaştırıyor. Sigaradan kurtulma niyetinde olan kişilerin yalnızca güvenilirliği kanıtlanmış bu polikliniklerden, hekimlerden, Sağlık Bakanlığı´na bağlı kurumlardan ve Alo 171´den destek almalarını öneriyoruz. Diğer yöntemler, Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmemiş, güvenilmeyen yöntemler ve sigaradan kurtulmaya yardımcı olmuyorlar.”Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çocuğun Boğazına Bir Şey Kaçarsa? İlk Yardım
Çocuğun Boğazına Bir Şey Kaçarsa? İlk Yardım
Yapabilecek çok bir şey olmamakla birlikte öksürmeye devam edecek ve en önemlisi hemen bir acil sağlık ekibine ulaşması gerekecektir.
VÜCUT DİLİ SİZE NE ANLATIYOR?
VÜCUT DİLİ SİZE NE ANLATIYOR?
Sadece 4 aşamada vücut dili size ne anlatıyor?
Hava kirliliği
Hava kirliliği
Hava kirliliğinden tamamen korunabilir miyiz?
Sigaradan kurtulanlarda akciğer kanseri riski 20 dakika sonra azalmaya başlıyor
Sigaradan kurtulanlarda akciğer kanseri riski 20 dakika sonra azalmaya başlıyor
Pasif içicilerin akciğer kanserine yakalanma riski 4 kat artıyor
Korkularımız da kilo yapıyor!
Korkularımız da kilo yapıyor!
Öfke göbekte yağlanmaya, yalnızlık korkusu obeziteye yol açıyor
Kronik hastalıklarınız varsa ölü gıdalardan uzak durun!
Kronik hastalıklarınız varsa ölü gıdalardan uzak durun!
Ruhsal beslenmeye de dikkat edilmeli!
Erken tanı sayesinde meme kanserinden kurtulma oranı yüzde 95
Erken tanı sayesinde meme kanserinden kurtulma oranı yüzde 95
kurtulma oranının neredeyse yüzde 95
Kalıcı Makyaj Kanser veya Tümörün Geç Fark Edilmesine Neden Olabilir
Kalıcı Makyaj Kanser veya Tümörün Geç Fark Edilmesine Neden Olabilir
Kalıcı makyaj yaptırmadan önce kişi kendisinin deri özelliklerini bilmesi gerekiyor,
Çocuğunuzun konsantrasyonunu artıracak beslenme önerileri
Çocuğunuzun konsantrasyonunu artıracak beslenme önerileri
Zihin açan 10 besin
GRİBİN ŞİFASINI AŞIDA DEĞİL, DOĞADA ARAYIN!
GRİBİN ŞİFASINI AŞIDA DEĞİL, DOĞADA ARAYIN!
Kapari turşusunu bolca tüketin. Kapari antiviraldir, virüsleri öldürür.
Obezite Beyinde Başlar
Obezite Beyinde Başlar
Obezite ameliyatı sonrası hastaya göre özel yol haritası uygulanmalı!
Her 5 çocuktan 1´i egzama hastalığıyla mücadele ediyor
Her 5 çocuktan 1´i egzama hastalığıyla mücadele ediyor
Egzama çocuklarda depresyon, anksiyete, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sebep olabilir
Kalbinizi koruyun
Kalbinizi koruyun
Sarımsak damar tıkanıklığı riskini azaltıyor
İnsan hayatının kaçınılmaz evresi yaşlılık gelecekte nasıl bir dönüşüm geçirecek?
İnsan hayatının kaçınılmaz evresi yaşlılık gelecekte nasıl bir dönüşüm geçirecek?
Yaşlanmanın geleceği
Bayram diye sağlığınızdan olmayın!
Bayram diye sağlığınızdan olmayın!
Kurban Bayramı´nda aşırı tatlı ve et tüketimine dikkat edin
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi