Şamil TAYYAR
2009 yılı "ANTALYA HAYAT DERGİSİ DEMOKRASİ KATKI ÖDÜLÜ"
Tarih: 1.2.2017 18:56:10

1965 yılında İslâhiye´de dünyaya gelmişim. İlk, orta ve liseyi İslâhiye´de bitirdim. 1982 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi´ni kazandığım zaman Ankara´ya geldim. Geliş o geliş...

 Şamil Tayyar kimdir?

1965 yılında İslâhiye´de dünyaya gelmişim. İlk, orta ve liseyi İslâhiye´de bitirdim. 1982 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesini kazandığım zaman Ankara´ya geldim. Geliş o geliş.  

 

Gazeteciliğe ne zaman başladınız?

1985 yılının başında öğrenci iken Milliyet Gazetesinde stajyer olarak başladım. Yaklaşık 9 yıl Milliyet Gazetesinde çalıştıktan sonra ekip tavsiyesi oldu ve işten çıkarıldım. 1994 yılında bir süre işsizliğim oldu. İntermedya dergi grubunun jön dergisinde bir süre haber müdürlüğü yaptım. 1995 yılının başında Star TV girdim. 24 gün sonunda istifa etmek zorunda kaldım. TGRT´de bir yıl kadar haber müdürlüğü yaptım. 1996 yılında Sabah Gazetesinde 8 yıl çalıştım. 2004 yılının ortasında Yeni Şafak Ankara bürosuna haber müdürü ve köşe yazarı olarak bir yılsonunda kendi arzumla ayrıldım. Tercüman Gazetesinde dört ay kadar köşe yazarı olarak çalıştım. Uzun bir işsizlik döneminden sonra 2006 yılında Star Gazetesinde temsilci olarak başladım. Halen buradayım henüz işten çıkarmadılar, çalışmaya devam ediyorum.       

 

Merkez Medya hakkında düşünceleriniz?

Merkez Medya kavramı değişmeye başladı. Bugün medyanın merkezi yeniden şekilleniyor. Geçmişte merkez medya diye tanımladığımız yerdeki gazeteler bugün bir kısmı marjinal hale geldiler. Onları medyanın merkezine oturtmuyorum. Çalışmaya devam ediyoruz. Nereye kadar gider bilemiyorum.

 

1980 öncesi ile 1980 sonrası gazetecilik

Ben gazeteciliğe 1980 sonrası başladım. 1980 öncesi gazeteciliği bilmiyorum ama geçmişte gazetecilikle uğraşanlar daha idarislerdi. Türkiye´nin şartları değişti. Dolayısıyla Gazetecilik yapma şartları da değişti. Gazetecilik artık daha pahalı bir iş kolu haline geldi. Bu zaman içerisinde medya patronları ile siyaset kurumu arasındaki ilişkiyi farklılaştırdı ve daha çok bir menfaat ekseninde yürümeye başladı. Bu zaman içerinde batı özgürlüğü önünde çok ciddi bir engel oluşturmaya başladı. Ve bu ilişki halen devam ediyor. Ak parti döneminde bu bağ büyük ölçüde koparılmaya çalışıldı. Bundan dolayıdır ki medyadaki bazı gruplarda siyasi iktidar üzerine baskı kurmaya çalışıyor. Çünkü eski Grand dönemi artık geride kaldı. Bundan sonra medyanın kendi ayakları üzerinde durabilmesi lazım. Bu yapılanmayı sağlayanlar ayakta kalır, sağlayamayanlar yok olur giderler. Şu anda medya böyle bir süreçten geçiyor. Ama sonuçta bu yeniden yapılanmanın sağlıklı bir zemine oturması için devletinde ekonomideki payının giderek azalması lazım. Siyasi iktidarların inisiyatifine bırakmaksızın bunu kurumsal hale getirmek lazım. O zaman medya ve siyaset arasındaki ilişki daha sağlıklı bir zemine oturtulabilir.    

 

İlk gazeteciliğe başladığınız zaman örnek aldığınız bir gazeteci var mıydı?

Biz o zaman başladığımızda böyle bir araştırmacı gazeteci Emin Çölaşan, Yalçın Doğan, Hasan Cemal, M.Ali Birand vardı.

 

Medya ciddi bir dönüşüm yaşıyor. Bu dönüşümde toplum hassasiyetini iyi bilen, Türkiye´de ki ve dünyadaki değişimi iyi algılayan, değerlendiren yazarlar ayakta kalır. Yoksa diğerleri gibi rüzgâra kapılıp, sele kapılıp yok olup gidenler var. Ahkâm kesen yazar dönemi de bitti.     

 

Okuyucu bir köşe yazısını okumak istediğinde ne görmek ve okumak istiyor?

Okuyucu köşeye baktığı zaman bir analiz istiyor ama onun ötesinde anekdot, bilgi kırıntısı ve bir bakış açısı istiyor. Bilgiye dayanmayan köşe yazılarının artık ben döneminin kapandığını düşünüyorum.

 

Etki ve tepkilere karşı duruşunuz.

Eğer siz arı kovanına çomak sokarsanız ya da harmana dalarsanız bir yem ucu ile bir şekilde karşılaşırsınız. Tehditler geliyor. Onun dışında baskılarla da karşılaşıyorum. Bizim sık sık yargıda hesap verme pozisyonuna düşürülmemiz bile ablukadır, kuşatmadır bir yerde tehdittir. Son bir ayda hakkımda açılmış 5 tane ceza dava var. Gün geçmiyor ki adliyeye gitmeyim. Bunlar bir psikolojik harekâtı. Yıldırmaya çalışıyorlar. Sizin temsil ettiğiniz bir misyon var, onun için gerekirse bir bedel ödemeniz gerekiyor. Çünkü bir bedel ödenmeden bu mücadelenin sonuca ulaşması da mümkün değil. Bugünü kurtaramazsak bile Türkiye´nin geleceğini kurtarmaya çalışanlar arasında bir nefer olmak.  

 

Son olarak neler söyleyeceksiniz

Her ne kadar Gaziantep İslahiye doğumlu olsam da aslında ben Antalyalı sayılırım. Eşim Alanya kökenli. O yüzden hanım köylü sayılırsak Antalyalı sayılabilirim. 

Röportaj: Aynur ERYILMAZ

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Şamil TAYYAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Güneşli
Bugün
36 / 20 °C
Güneşli
Perşembe
35 / 20 °C
Güneşli
Cuma
33 / 18 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi