SAEED OTOMOTİV´İN OTO SEVDASI
hem ikinci el hem de sıfır kilometre araç pazarının tekrar canlanacağını tahmin ediyorum
Tarih: 29.6.2020 12:31:07

SAEED OTOMOTİV´in sevilen ismi Saeed Daneshvar ile yaptığımız bu güzel röportajda sektöre dair değerlendirmelerini aldık. Ayrıca SAEED OTOMOTİV´in Tahrandan Antalya´ya olan bir girişimci hikayesi ve çalışma şeklini siz sevgili okuyucularımıza anlattı.

Sizi tanıyabilir miyiz? Saeed Daneshvar kimdir?

1961 Yılında Zanjan da doğdum. Orta ve Lise eğitimimi burada yaptım. Daha sonra 1983 yılında Tebriz´de Yüksek Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdim. 1985 yılında Ankara´ya gelerek buradaki Türk Telekomünikasyon şirketinde cep telefonu operatörü olarak göreve başladım. Baz istasyonlarının tamir ve bakımları için Türkiye´nin birçok bölgesinde çalışma yaptım. Daha sonra Otomotiv ve İnşaat sektörüne girdim. Tahranda yaşayan bir kızım var.

Otomotiv sektöründe ne zamandan beri çalışıyorsunuz? Otomotiv, size göre nasıl bir sektör?

Kendimi bildim bileli oto işiyle uğraşıyorum. Sektörü, araçları işimi çok seviyorum. Otomotiv sektörü çok keyifli, çok popüler, göz önünde olan, ülkelerin ve dünyamızın ekonomisine ciddi yön veren bir sektördür; en gözde, en dikkat çeken ve insanların en çok rağbet ettiği ürünleri ortaya koyan ve birçok markanın rekabet ettiği nadide ve özel bir dünyadır.

İkinci el araba pazarında faaliyet göstermenin zor yanları nelerdir?  

Çok farklı yaşlarda ve farklı kilometrelerde araçlar olabildiği için ikinci el pazarının en zor taraflarından birisini bu olarak görüyorum. Sıfıra endeksli bir sektör olduğu için sıfırdaki fiyat artışları ya da kampanyayla fiyat azalışları ikinci el pazarının fiyatlarını etkileyebiliyor.

 

İkinci el otomobil ile ilgili piyasada yaşanan sıkıntıları sormak istiyorum. Sıfır otomobile göre çok daha riskli kabul edilebilecek ikinci el otomobil alım-satımında vatandaşlar nelere dikkat etmeliler?

İkinci el araç alım satımında alıcı ve satıcının birbirlerine karşı dürüst olmaları gerekmektedir. Hem alıcı, hem satıcı piyasa fiyatları üzerinden değerlendirme yapıp ticaretlerini bu fiyat üzerinden yapmalıdırlar. Araç alım satımında vatandaşların dikkat etmesi gereken konular ise; en başta alacakları aracı fotoğraftan değil canlı bir şekilde görüp, aracın üzerinde yazan şase numarası, motor numarası ve plakasını ruhsatta yazan bilgileriyle karşılaştırıp birbiriyle aynı olduğunu teyit etmeleridir. Ardından aracın hasar kaydını öğrenmek için sigortacılarıyla irtibata geçmek ya da 5664 e hasar ve kilometre sorgusu yaptırmaktır. Son olarak da aracın yetkili servis kontrolünü yada güvenilir bir ekspertiz merkezinde araçlarının çek-aplarını yaptırmalarıdır. Bu işlemleri yaptırdıktan sonra araç vatandaşın isteğine uygunsa notere gidip aracın satışına engel bir durumu yoksa aracını alıp parasını teslim etmesidir.

 

Süre olarak ne kadar bir süre gerekiyor sizden araç alabilmek için?

Normalde alıcı ve satıcı için bütün şartlar uygunsa en geç yarım saat içerisinde satış işlemi noter aracılığı ile gerçekleştirilebilir.

 

Genel olarak ikinci el otomobil alacak kişilere ne önerirsiniz?

İkinci el araç alacak tüm vatandaşlara ilk önerim kesinlikle güvenebilecekleri, adresi belli, vergi dairesine kayıtlı bir firmadan araç almalıdırlar. Araç aldıktan sonrada sattığı aracın arkasında durabilecek, her konuda yardımcı olabilecek güvenilir firmaları tercih etmelidirler. Piyasada kazalı araç alıp yaptırıp orijinal diye satan, yeri belli olmayan kişilerden kesinlikle araç almamalarını tavsiye ederim. Bu konuda biz müşterimizin her zaman yanındayız. Bize güvenebilirler. Asla pişman olmazlar. Garantimiz güvenilir olmamızda yatıyor.

 

İkinci el otomotiv fiyatları nasıl belirleniyor?

İkinci el arabanın fiyatını belirleme konusunda hasar durumu, kilometre ve model yılı üçlüsü baskındır. Bu pratik yanıtı hemen herkes bilir. Hatta detaya inince aracın rengi, donanım özellikleri, kaçıncı sahibinden satılık olduğu, değişen parçaları, yakıt tüketim şekli, şanzıman tipi de belirleyici olur. Marka, model, bagaj hacmi, iç mekân genişliği, servis ağı, Avrupa arabası gibi detaylar da fiyat konusunda belirleyici olabilir. 

Motorlu taşıt vergileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Vergi tutarı uygun mu sizce?

Bu konu özellikle binek araç yani otomobil diye adlandırdığımız araçları satın alan ya da satın almak isteyen tüm müşterilerin en büyük soru işareti. Ülkemizde taşıt vergilerinin yüksek olması hep konuşulan bir konudur ama devletimizin bu hususta gerekli düzenlemeleri yapacağına kanaatim tamdır. 

Otomotiv sektöründe satış ve pazarlamada nelere dikkat edilmeli ve hangi yollar izlenmelidir?

Dikkat edilmesi gereken birkaç parametre bulunuyor: Ürünü iyi tanımak, müşteriyi iyi tanımak, müşteriye göre ürünü sunmak ve pazarı iyi analiz etmek.  Bunlar yapılırsa hangi marka olursa olsun ürünü iyi pazarlar ve sunarsınız, müşterinizin albenisini ve takdirini kazanırsınız.

Noterlerin hafta sonu uygulaması sizlere ne gibi bir kolaylık getirdi?

Bizim müşterilerimiz genelde çalışan kesim olduğu için, hafta içi izin alıp gelmeleri zor oluyordu. Yeni uygulama ile hafta sonları da artık satış yapabiliyoruz. Bu her iki taraf içinde çok isabetli bir uygulama oldu.

Peki, Corona virüs, otomotiv sektörünü nasıl etkiledi? Gelecek planlarınız ne olacak?

İkinci el araç piyasasında, virüs salgınının sektörü durma noktasına getirdiğini görüyoruz. Araç satın alma eğilimi sıfıra yakın bir durumda. İnsanlar evlerinden çıkamıyor. Şu anda belli bir piyasa yok, internette görülen fiyatlar ile gerçek satış fiyatları aynı değil. Virüsün etkilerini kaybetme başlaması ile birlikte özellikle yaz aylarına girişle birlikte hem ikinci el hem de sıfır kilometre araç pazarının tekrar canlanacağını tahmin ediyorum.  

İşiniz haricinde nelerle uğraşıyorsunuz?

İşim haricinde spor yapmak benim en büyük tutkum. Çocukluğumdan beri spora karşı ayrı bir sempatim var. Şu anda profesyonel olarak vücut geliştirme sporcusuyum. Onun dışında da inşaat sektöründe İranlı Arkadaşım, Dr. Reza Heidarian ile yap-sat işiyle uğraşmaktayız. Şu an inşaatı bitmiş 48 dairelik (1+1, 2+1 ve 3+1) bir binamız vardır.

Sayın Saeed Daneshvar, bütün bunca zahmetli ve özveri gerektiren işlerden özel yaşam dengesini kurmak zor olmuyor mu?

Bir tarafta daha çok çalışma diğer tarafta aileye karşı yükümlülükler arasında denge kurmak kimi zaman güç olabilir. İşinde evinden daha fazla zaman geçirenler, özel yaşamlarını ihmal edebiliyor. Öncelikle çocuklara yeterli vakit ayıramama, eşlerin birlikte zaman geçirememeleri gibi. Buradaki hedefi aileme ve kendime arada bir de olsa bazı aktivitelerle dengeyi sağlamaya çalışıyorum.

Son olarak dergimiz okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Bizler burada yabancı ülke vatandaşlarıyız. İlk başta uyum problemlerimiz oluyor. Ama zamanla bunları da aşıyor ve ortama alışıyorsunuz. Türkler çok cana yakın ve samimi insanlar. Burada kendi evimizde gibiyiz. Sizlerin aracılığıyla Antalya´da yaşayan tüm dostlarımıza selam göndermek istiyorum. Antalya Hayat Dergisi ailesine bize bu imkânı sunduğu için çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız.

Bizler insanlara, dünyayı tanımalı, anlamlandırmalı ve gelecek nesillere yol model olmada katkıda bulunmak için sizin gibi değerleri insanları tanımalarını hedef bildik. Asıl bu imkanı bize sağladığınız için çok teşekkür ederiz…

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: SAEED OTOMOTİV SEVDASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“SORACAK KADAR BÜYÜDÜYSE, CEVABINI ALACAK KADAR DA BÜYÜMÜŞTÜR”
“SORACAK KADAR BÜYÜDÜYSE, CEVABINI ALACAK KADAR DA BÜYÜMÜŞTÜR”
Çocuğa ‘´Hadi bugün vakti geldi, artık konuşmamız lazım ´´gibi zaman aralıkları canlandırmak doğru değildir.
SEKTÖRDE LİDER FİRMA PANEXAL ALÜMİNYUM
SEKTÖRDE LİDER FİRMA PANEXAL ALÜMİNYUM
İnşaat sektöründeki en ufak dalgalanma sektördeki durumu değiştirme gücüne sahip.
AKDENİZİN KIZI ÖZLEM ŞAHİN
AKDENİZİN KIZI ÖZLEM ŞAHİN
Türkiye genelinde ismi duyulan başarılı sevilen bir sanatçı olmak. Türkiye dedim ama belli mi olur Dünya duyar belki.
3 BOYUTLU GELECEK
3 BOYUTLU GELECEK
“Sizin başarınız, bizim başarımız o yüzden çok çalışıyoruz”
hem Türk basketboluna hem de Antalya basketboluna faydalı olmak
hem Türk basketboluna hem de Antalya basketboluna faydalı olmak
Eğer bu problem yok ise temel motorik (sürat, denge, kuvvet, koordinasyon) özellikleri gözlemliyoruz
Sağlıklı ve Garantili Evcil Hayvanlar ‘Doğan Akvaryum  Petshop´ta´
Sağlıklı ve Garantili Evcil Hayvanlar ‘Doğan Akvaryum Petshop´ta´
Tarım Bakanlığı onaylı malzemelerle müşterilerimizin hizmetindeyiz
Organ bağışı yaparak bizlere umut olun. Bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir!
Organ bağışı yaparak bizlere umut olun. Bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir!
Nakilde Ülkemizde yılda 3-4 bin nakil yapılmakta.
"Propolis sadece Arı ürünüdür ve Arıların İnsanlığa en büyük armağanıdır"
"Propolis sadece Arı ürünüdür ve Arıların İnsanlığa en büyük armağanıdır"
POLEN de içerisinde 70´e yakın vitamin içerir, kovandaki larvalar yumurtadan ilk çıktıklarında polen tüketirler.
2020 YILI BURÇLAR - Astrolog Nurgül DÜZENLİ
2020 YILI BURÇLAR - Astrolog Nurgül DÜZENLİ
2020 yılının astroloji haritası
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
ANTALYA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ GAZİLERİ VE TERÖR MAĞDURLARI Dernek Başkanı, HÜSEYİN UYAR
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum”  adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum” adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
Antalya Eskişehir Gönüllüleri Dernek Başkanı, Muhsin Mert
Her derde deva “Ozon terapi”
Her derde deva “Ozon terapi”
Doz ve toksisite açısından düşük riske sahiptir.
bir MANİ var ki El mani
bir MANİ var ki El mani
Önemli olan kısmetteki nimeti aramak, anlamak ve o nimetteki hikmet ile hallenmektedir.
“Ülke yönetimine talibiz”
“Ülke yönetimine talibiz”
ÜLKEM Partisi Antalya İl Başkanı Hasan BİLEN
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi