Ressam, Münevver Kısacık
İlham perisine inanmam ama içinde evet şuan yaratmalıyım diye bir dur.
Tarih: 29.8.2017 11:56:06

Ressam Münevver Kısacık yaptığımız kısa bir söyleşi..

 

Münevver Kısacık kimdir?

1987 Tarsus doğumluyum. Hukukçu bir baba ve ressam bir annenin kızı olarak dünyaya geldim.

 

Akademik eğitiminiz var mı? Ya da bir eğitim aldınız mı?

Liseyi Nevit Kodallı Anadölü Güzel Sanatlar Lisesinde bitirdim. Ve devamında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi resim bölümünü kazanıp İstanbul´a yerleştim. 2010 yılında mezun olduktan sonra İstanbul un egosu ve karmaşasından sıkıldığım için Antalya´ya taşındım.

 

Eğitim almadan yetenek yeterli midir? Resim yapmak isteyenlerde yetenek olması önemlidir değil mi? Yani sadece istemesi, sevmesi yetmez diyebilir miyiz?

Eğitim almadan da tabi ki yetenek yeterli değildir. Ama bu eğitimsiz insanın sanatçı olamayacağı anlamına gelmez bu doğuştan gelen bir şeydir. Ama insan dediğin her zaman çok çalışmalı ve kendini yetiştirmelidir. Ben okulda teknik hocamın masasına yazdığı bir yazısını hiç unutmam başarının anahtarı yüzde yirmi yetenekse yüzde seksen çalışmaktır. Bu, sanatçının hayattan beklentisiyle de alakalıdır. Sadece birkaç resmiyle sanat tarihine damga vurmuş ressamlar da var. Karmaşık bir durum yani.

 

Nasıl resim yapmaya başladınız? Amacınız neydi?

4Benim annem ressam olduğu için ilk onu taklit ederek başladım. O hep ünlü insanların portrelerini çizerdi. Hatta bir gün Türkan Şoray in resminin kopyasını yapmıştım ve o kendi resmi sanmıştı ne vakit anladı o an benim ressam olmam yolunda hep yanımda oldu. Okulda da resim derslerinde arkadaşlarımın da ödevlerini ben yapardım ama evdeki sanat tarihi ansiklopedileri benim ressam olmak istememde çok etkili oldu. Sekiz yaş civarındaydım sanıyorum. Rembrantı keşfettiğimde bir portre ressamı olacağıma karar vermiştim. Ve şuanda da asıl paramı ondan kazanıyorum

 

Resim yaparken ne hissediyorsunuz?

Resim yaparken resmin kendisi oluyorum, kendimi çok güçlü hissediyorum. Bu evrenle bütünleşmiş ve iyileştirici bir büyücü gibi.

 

Çalışmalarınızda çoğunlukla hangi konuları resmediyorsunuz? Çalışacağınız konuları nasıl belirliyorsunuz?

Resimlerimin konuları çok yönlüdür. Bazen yalnızca portre sergisi açarım, bazen gezip gördüğüm yerlerdeki imgelemlerimin, bazen de konularımı gündemdeki direnen yaşam kavgası içinde olan ötekileştirilen öldürülen masum insanların ve doğadaki katliam à uğrayan canlılardan seçerim. Son iki sergim, direnenlerle ilgiliydi çünkü o kadar çok kadın cinayetleri, pedofili, kadın tecavüzleri, özgürlükleri kısıtlamaya yönelik kanunlar, mülteciler, doğanın ve insanın yaşam alanını yok edecek nükleer ve hes projelerinin sit alanlarına saldırısı kanser olan nesli tükenmekte olan canlıları görünce bu konular üzerine yoğunlaşmam gerektiğini hissettim.

 

Çalışmalarınızda daha çok hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?

Genellikle Tual üzerine yağlı boya çalışırım ama duralı ve aydınger üzerine çalışmalarım da var. Portrelerimi ise Filipinlerden özel olarak getirttiğim sedef midye üzerine yaparım.

 

Bize, çalışma sürecinizi, en başından sonuna kadar kısaca anlatır mısınız?

8 Nisan 2017 de açtığım sergim. 4. kişisel sergimdi ve aynı zamanda evimde açtığım ikinci kişisel sergim. Bundan sonraki sergilerimi de evimde açmayı düşünüyorum ya da ondan önceki bahçe sergisi gibi. Çünkü direnişi resmediyorum ve bende yaşamın her alanında evimde ve sokaklarda direnen bir kadın olarak bu alanları serginin ruhuna daha layık görüyorum. Bu konuda biraz aktivist bir ressamım diyebilirim. Son Sergimin gelirleri çeşitli hayır kurumlarına bağışlanacaktı ve Alakır canlıların heslere olan direnişi üzerine iki resmim satıldı. Tanımadığım çok fazla insan, liseli öğrenciler, turistler sergime uğradı. Ve de davetiye gönderdiğim ümit uysal in sekreterinin arayıp çok yoğunlukları yüzünden gelemediklerinden ötürü özür dilemeleri güzel bir incelikli. Sanırım ters bir zamana denk getirmiştim. Referandum zamanına.  Ama ´Hayırlısı be gülüm´ adı altında açmak istediğim bir sergi olduğu için pek pişmanda değilim. Ressam arkadaşlarıma şunu söyleyebilirim  galerilerin soğuk duvarlarına bir sürü para ödemek zorunda kalmadan da küçücük imkânlarla kendi serginizi açabilirsiniz. Siz kendinize ve yaptığınız ise inanın yeter ki ve davet ettiğiniz herkes size geri dönüş yapacaktır. Ben bu sergi sayesinde birçok gazeteci ve bilgili insanlarla tanıştım. 

 

Özellikle çalıştığınız konular ya da size yön veren alanlarınız, ilham kaynaklarınız nelerdir? İlham perisine inanır mısınız?

İlham perisine inanmam ama içinde evet şuan yaratmalıyım diye bir dur. Tunun geldiği doğrudur. Eğer o an yapmazsanız aynı ruhla bir daha o kadar güzel yapamazsınız.

 

Sanata karşı ilgi var mı? Toplum sanata nasıl bakıyor? Bazı sanat eserlerinde kafalar karışıyor. Sanat eseri midir değil midir noktasında. Böyle durumlarda sizce çıkış noktası nedir?

Hep bir tartışma vardır ya sanat sanat için mi sanat toplum için midir diye saçma bir tartışma bence her ikisi bir döngüdür. İnsanı var eden bu döngüdür. İnsan sosyal bir varlıktır. Ve sanatçı da bir insandır. Önce bunun ayırdına varması gerekir. Bazen sanattan hiç anlamayan hiç bilgisi olmayan biri gelip resmin hakkında öyle bir yorum yapar ki kırk yıl kendi üniversite hocaların seni o kadar ayıktıramaz. Ama bu demek değildir ki kendimizi geliştirmeyelim. Fazla bilgi karmaşa doğurabilir. Ama dünya resim sanatı deyince de sadece Picasso diyen bir halkin içinde de yaşamak istemiyorum. Üstelik sorsan bir resmini bile bilmez araştırma z oysa şimdi eskisi gibi değil herkesi n elinde akıllı telefon öyleyse bu telefonları biraz daha doğru kullanmalıyız. Sergime çok insan geldi ama çok azı maalesef bir resmin karşında uzun uzun durup anlam getirmeye çalıştı. Pedofili resminin yanında facebooka gülücüklü fotolar atanlar bile olmuştur. Bu da geldiğimiz noktayı maalesef gözler önüne seriyor.

 

Antalya´da kültür- sanat faaliyetlerini nasıl buluyorsunuz?

Antalya da kültür sanat faaliyetlerini hiç de iyi bulmuyorum hiç bir genç ressama öncülük yapıldığını görmedim. Parayı basarsan ancak reklamın yapılıyor. Ansan kaldırılmadan önce eski yerinde gene güzel faaliyetleri vardı şimdi yeni yerlerinde bir şeyler yapıyorlar ama onlar da kendi grupları içerisinde. Belediye sanat galerisi görmüştüm güllük de olan her geçtiğimde kapalı hiçbir etkinliğini duymadım. Üniversite sanat öğrencileri ise kendi üniversitelerinde yılsonu açıp kapatıyorlar. Hele yeni açılan Antalya kültür sanat müzesi ne gelince ilk sefer göz boyamak için ünlü ressamları getirdiler oysa şimdi etkinlik atölyesi olarak yalnızca Osmanlıca öğretiyorlar sergiler de onlara yönelik. Ve giriş 18 lira gibi bir şeydi. Üstelik zaten sanata uzak herkesin maddi sıkıntıda olduğu böyle bir dönemde. Fikret Otyam çok güzel bir galeri açmıştı ama o galeri de sanatçıların ilgisizliğinden kapandı. Yani bence çok kötü anlayacağınız ama bu bizim bu sistemi değiştirmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Sanat beleş gelin buyurun hem de evimizde.

 

Halkın sanata ilgisini nasıl buluyorsunuz? Yok denecek kadar az diyorsanız sizce ne yapılabilir?

Bence bizim halkımız çok meraklı ve açıklar zaten bir halka ne verirsen o yönde çoğalır gelişirler onları sanatçılara karşı çekingen ve sıkılgan yapan galerilere hapsedilmiş ötekileştiren burjuvalaştıran bu kötü sistem. Ve benim aktivist eylemim zaten ana teması da bu. Sergime her yaştan her ırktan zengin ve fakir kısacası halkın kendisi geldi hatta kediler bile vardı.

 

Sizce iyi bir ressam olmanın olmazsa olmaz kuralları nelerdir?

Benim iyi kötü kavramım yoktur bunların kavramsal ve herkese göre değişken olduğunu düşünüyorum. Ama güçlü bir ressam derseniz olmazsa olmazı tabi ki de önce kendisine inanması ve güvenmesidir.

 

Diğer resim yapan sanatçılardan farkınız nedir diye sorsam?

Sanırım kendi evimde ve sokaklarda resimlerimi sergiliyor olmam.

 

İlk tablonuzu sorsam ne tema içeriyordu? Bu ilk tablonuzu kime sattınız hatırlıyor musunuz?

Satılan ilk tablom, saksafon çalan bir adamın portresiydi. Benim için tabi ki de jazz müziğinin muhteşemliğini ifade ediyor.

 

Sanatıyla sizi etkileyen, eserlerini beğendiğiniz sanatçılar kimler?

Caravaggio, Rembrant,Brugel ve modern donem Lautrec,Van Gogh,  Edward Munch, Frida Cahlo,Chagall şuan hatırıma gelenler. Tabi daha etkilendiğim çok fazla ressam var.

 

Sanat alanında ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz var mı?

Sanat alanında ulaşmak istediğim bir nokta yok sınırsız, olası ne söylesem her şey kesin yargıya girer ama resimlerimin günün birinde çok yüksek fiyatlara satılıp. Kimsesiz, bağımlı, engelli istismara uğramış, lösemi ve  çeşitli hastalıklarla boğuşan çocuklara bağışlanmasını isterim

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ne olursa olsun kendimize olan inancımızı kaybetmememiz çocukluğumuzla birlikte yaşamamız. Hayatin dayatılmış birilerine göre gerçeklik kalıplarından kendimizi sıyırıp hayal gücümüzün sınırlarını zorlamalıyız.

 Röportaj: Aynur Eryılmaz


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Ressam Münevver Kısacık
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi