Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Kalp krizi ile röportajı
Tarih: 15.11.2017 10:54:25

Ülkemizde kalp hastalıklarının sık görülme sebeplerinden biri belki en önemlisi sigaradır.

 

Prof. Dr. Cengiz Ermiş,

Kalp krizi ile röportajı,  bölge insanımıza yararlı olacağı inancıyla sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Prof. Dr. Cengiz Ermiş… Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı´nda Öğretim Üyesi olarak görev yapıyorum. Evli ve bir çocuk babasıyım…

Kalp krizi nedir ve belirtileri nelerdir?

Kalp krizi, kalbi besleyen damarların pıhtı ile tıkanması sonucu kalbe olan kan akımının durması ve neticesinde kalp kasının kansız kalması ile oluşan bir klinik süreçtir. Göğüs kafesi üzerinde çok yoğun bir baskı veya yanma hissi şeklinde olan bir ağrı ile kendini belli eder. Bu ağrı sol kola, çeneye ya da sırta yayılabilir. Tabi ki her göğüs ağrısı kalp krizi değildir ama risk faktörleri olan bir kişide bu tür bir ağrı mutlaka kalp açısından araştırılmalıdır.

Kalp krizi önlenebilir bir hastalık mıdır?

Evet, kalp krizi önlenebilir bir durumdur hatta tedavisindeki ana hedef oluşmadan önlenmesini sağlayacak adımlar atmaktır. Keza kalp krizi gerçekleştikten sonra tedavi hem güçleşir hem daha az yüz güldürücü hal alır.

Peki, önlem için ne gibi tedbirler alınmalıdır?

Öncelikle hangi yaş olursa olsun kalp krizi riski olan bireyler mutlaka bir kez kalp muayenesi olmalıdırlar. Bu riskler başlıca; sigara içmek, şeker hastası olmak, tansiyon yüksekliğine ve kanda yüksek yağ oranlarına sahip olmaktır. Ayrıca yakın akrabalarında erken yaşlarda geçirilen kalp krizleri kişiye ek risk kazandırır. Bu bağlamda sigara içiliyorsa bunu bırakmak, kan şeker, kolesterol ve tansiyon seviyelerini normal sınırlarda tutmak alınacak en önemli tedbirlerdir.

Ayrıca risk faktörleri olsun olmasın herkes için önerebileceğimiz tedbirler de vardır. Dengeli ve sağlıklı beslenmek ve düzenli spor yapmak gibi…

Tüm tedbirlere rağmen yine de kalp krizi geçirilebilir mi ve geçirilirse tedavisi nasıl olmaktadır?

Birey olarak bizlere düşen yukarıda saydığımız gerekli tedbirleri almaktır. Yine de bütün bu tedbirlere rağmen kalp krizi gerçekleşebilir. Böyle bir durumda bu sürecin tedavi edilebilmesi çeşitli ilaçlarla ve tıbbi girişimlerle mümkün olmaktadır. Bu girişimlerden en önemlisi koroner anjiyografi ile tanıyı koymak ve hemen akabinde tıkanmış damarın balon anjiyoplasti ya da stent ile açılmasını sağlamaktır. Bunların yanında hastaya pıhtı önleyici tedavi uygulanarak yeni tıkanıklıkların önüne geçilmesi sağlanır. Hastanın beraberinde bulunan rahatsızlıklarına yönelik tedaviler de bu aşamada uygulanır; şeker, tansiyon ve kolesterol yükseklikleri için yapılan tedaviler gibi.

Yanımızda bulunan bir kişinin kalp krizi geçirdiğinden şüpheleniyorsak neler yapabiliriz?
Böyle bir durumda yapılabilecek en mantıklı hareket kanımca 112´yi aramak ve bir sağlık ekibine ulaşmaktır. Ambulans gelinceye kadar hastayı sessiz, sakin bir ortamda dinlendirmek, heyecanlanmasını arttıracak hareketlerden kaçınmak gerekir. Hastanın daha önce kullanmadığı bir ilacı gelişigüzel vermek doğru bir hareket olmaz.

Bölgemizde kalp hastalığı bulunma oranı nedir? Coğrafik şartlara göre kalp hastalıkları artabiliyor mu?

Coğrafya, çevresel bir faktör olarak kalp hastalıklarından belirleyicidir. Kalp krizleri

Ülkemizin de içinde bulunduğu bazı coğrafyalarda sık görülebilirken, diğer coğrafyalarda başka kalp hastalık türleri izlenebilmektedir. Ülkemizde kalp hastalıklarının sık görülme sebeplerinden biri belki en önemlisi sigaradır. Bu noktada sigaranın ne kadar zararlı bir alışkanlık olduğunun ve bırakılması ile pek çok hastalığın önlenebileceği gerçeğinin altını çizmek istiyorum.

Mesleğinizdeki en önemli ilkeniz nedir?

En önemli ilkem, her insana eşit, gerekli, yeterli ve en güncel sağlık hizmeti verebilmektir.

Son olarak okuyucularımıza bir mesajınız var mı?

Değerli okuyuculara kalplerini sevmelerini, onu üzmemelerini, kalp dostu bir yaşam tarzını seçmelerini öneriyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Röportaj: Aynur ERYILMAZKaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Prof Cengiz Ermiş
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Güneşli
Bugün
32 / 18 °C
Güneşli
Cumartesi
32 / 20 °C
Güneşli
Pazar
32 / 17 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi