Pazarcılar kralı İsmail Öz´le kaldığı yerden devam…
Antalya Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, çok açık ve samimi itiraflarda bulundu.
Tarih: 1.3.2017 22:54:01

2,5 yıl aradan sonra yeniden başkan olan İsmail Öz, çok açık ve samimi itiraflarda bulundu. İşte o özel ve güzel sohbet sizlerle…

Kaç yıldır bu işle ilgileniyorsunuz? Bu kent sizi çok iyi tanır. Kısa bir aradan sonra neden tekrar başkan olmak istediniz? Neden sizi seçtiler?

1993 yılından beri bu işi yapıyorum. Bu işle ilgili Türkiye´deki bütün yasal düzenlemeleri, çıkan yönetmenliklerde birebir müdahilin işin içindeyim. Komisyon ve bütün oluşumların içerisindeyim. Pazar ve pazarcı ile ilgili bütün yapılandırmaların içerisinde ve takipçisi oldum. Yasal yönetmenliklerinde bulundum alt yapısını hazırladım. Gündeme gelmeden Antalya´da biz uygulamaya başladık. Türkiye´de ilk Pazar yönetmenliği 1995 senesinde biz çıkarttırdık, Kepez Belediyesi çıkardı. Pazarcılarla ilgili 2013 yılına kadar elle tutulan yasa yoktu. Aynı yönetmenliği %80 aynı olmak şartıyla 2013 senesinde TC devleti çıkardı.  Bir süreç yaşadık bu süreçle birlikte yeni yeni Türkiye´de olmayan gelişmeler yaptık. Yeni risklere girdik. Bu risklerde odadaki dengeler vardı. Antalya´daki siyasi dengelerdi bunlar. Bunları bilen bir kişinin takip etmesi lazımdı. Oluşum peşinde koştuk artık belediyelerin Pazar yerlerini tahsil değil pazarcıların istediği yerlerde özel mülk olarak Pazar yapmaktı. Bunu Meltemde yapmayı düşündük. Nitekim tercih noktası yanlış olduğu için hazine hisseli bir hisse içine girmiş olduk. Bu sistem içerisine hazine girdi, siyaset girdi bu siyasetle birlikte çeşitli soruşturmalar geçirdik. Bunların büyük bir kısmı kasıtlı olan soruşturmalardı. En sonunda bizi tutuklattılar. Sebepleri boş iddiadan ibaretti. Şu anda tutuklatan o savcı şimdi kendi tutuklandı. Seçime bir hafta kala olan bu tutuklanmamız kasıtlı olduğu belliydi. Gerekli resmi kurumlara şikayet ve müracaatlarımızı yaptık ve biz bu savcının iddianamesi üzerine oda seçimini 2014 yılında kaybettik.  Bu esnada pazarcılar birleşti ama bizim yerimizi dolduramadılar. Bizden sonra gelen arkadaşlar bizim sistemde taşları yerine oturtamadığından oda uçuruma sürüklenmeye başladı. Örneğin 800.000 TL yakın bankada ki para kısa sürede eridi. Döşemealtına pazar yaptık oradan bir miktar para gelmesi lazımdı. O parayı harcadılar.  

Daha önceden açılmış usulsüzlükle ilgili açılan davalar vardı onlar sonuçlandı mı?

Şu anda Savcı Osman beye açılan dava ve mısır çarşısı davalarımız var. Geride başka dava kalmadı. HSYK şikayet ettik ve 11-12 maddeden oluşan çok yönlü soruşturma başlattı.

Şu an Yusuf Öztürk nasıl bilmiyorum ama Başkan seçildiği dönemde arkanızdan “Milyonlarca lira buhar oldu, Kaçak elektrik kullanılmış” gibi söylemlerde bulunmuştu. Bunlarla ilgili söylemek istedikleriniz var mı?

Tespitlerimizi yaptık yeni bitirdik müfettiş çağıracağız. Müfettiş gelecek tespitlerini yapacak. Milyonlarca lira buhar olduysa aradan 2,5 sene geçmiş bu zaman zarfında birileri bize “buhar olan bu para nerede?” diye sormamış sorgulamamış. Geçmiş yönetime şu an önemli bir miktar alacak davası açtık. Onlar bize hiç alacak davası açmadı. Eğer benim öyle bir eksiğim olmuş olsaydı götürüp derlerdi ki, “müfettiş raporu bundan dolayı odamızın alacağı var bunu ödesin” Benimle ilgili olan davalar hayali ve kasıtlı açılan davalar. Davayı hazırlayanlarda eskiden olsa konuşamazdım şimdi rahatlıkla söyleyebilir ki iddianameyi hazırlayan savcılar aynı cemaatin savcısıydı bilirkişilerde aynı cemaate bağlı savcısıydı. Bunlar süreç içerisinde onlara hırsız demem değil, önemli olan yapılan teftişlerde müfettiş ve denetim sonuçlarında müfettişin verdiği raporlar önemli. Denetlenip ortaya çıkan meblağların çıkacağına adımın İsmail olduğu kadar eminim. Şimdi size ne desem boş.  

Son günlerde Pazar yeri dolandırıcılığı ile ilgili haberler çıktı ve sizde basın toplantısı düzenlediniz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Yasa her ilde veya ilçelerde 500 kişi geçtikten sonra oda kurulabiliyor olduğu ve yine yasada bir yerde aynı işle ilgili ikinci bir oda kurulamaz der. Antalya pazarlarında ilgili meslek odası “pazarcılar odası” pazarcılar odası haricinde pazarcıları temsil eden ikinci bir oda olamaz. Bizden önce Yusuf Öztürk´ün grubu “biz pazar yapamayacağız hesabıyla demeçler verip çeşitli yerlere müracaat ederek pazarla ilgisi olmayan odaya bir gayrimeşru imkan sağlamışlar. Bu imkanla birlikte bu oda kendi üyesi olmayan kişilerden yasaları dikkate almadan bağış adı altında yüklü miktarda paralar toplamaya başlamışlar. Pazarcıya bir pazar yerini nasıl tahsis edileceği yasada belli. Bunların Vergisi olmalı, Sicil ve Oda kaydı olmalı. Biz baktığımız zaman pazar yapan bahsedilen dolandırıcı olarak nitelediğimiz odaya pazar yeri verdiği insanların ne pazarcı ne vergisi var. Kızıltoprak Mahallesi´ndeki pazar yerinde yer alan yaklaşık 100 kişinin dolandırıldığı iddia edilmekte. “Antalya Seyyar ve Sabit Sebzeciler ve Meyveciler Odası 2007 yılında Muratpaşa Belediyesiyle bir anlaşma yapıyor. Bu anlaşma çerçevesinde 2011 yılında Kızıltoprak Mahallesi´nde açılan pazar yerinde, pazarcı olmadığı halde insanlara pazar yeri satılmış. Bizim yönetmeliğimizde 3 defa üst üste pazar yeri açmayan esnafın pazar yeri iptal olur. Bu bilgiyi vatandaşlara vermemişler. Ayrıca herkese aynı fiyattan verilmesi gereken pazar yerleri, farklı fiyatlarla satılmış. Pazarcılıkla ilgisi olmayan kişiler ile odaya kayıtlı olmayanlara pazar yeri satılması yönetmelikle çelişiyor. Kimin tarafından nasıl tahsil edildiği belli olmayan yerleri kendi tahsis etmiş gibi iptal ederek öbür odaya imkan sağlıyor, odada daha önce sattığı dolandırdığı kişilere tekrar satıyor. Burada organize bir suç söz konusu.

Pazarcıların en önemli sorunu nedir?

Güzel bir soru. Şu anda çok önemli bir sorunu yok. Yeter ki belediyeler pazar yeri olarak tahsis edilen yerleri pazar yapsınlar.

Marketler pazarcı esnafını yok ettiler. Fiyat farkı olmasına rağmen halk neden oraları tercih ediyor?

Pazar yerinin az olması. Pazarın olmadığı yerlerde market var. Örneğin bugün Fener mahallesinde pazar yok.

Başkanım, Büyükşehirlerde özellikle İstanbul pazarlarının tezgâhlarına fiyat etiketini koymayan pazarcılara ceza kesilir. Bu uygulamayı ne yazık ki bizim Antalya pazarlarımızda göremiyoruz? Zorunlu değil mi?

Elbette zorunlu. Biz toplum olarak biri bize sopayı göstermeden hiçbir şey yapmayız. Fiyatı biz belirleriz. Her pazara biz etiketçi göndeririz. Onlar yazabildikleri kadar etiket yazarlar. Ama bunları Zabıta ve Ticaret İl Müdürü denetler.

Peki, bu durumda biz vatandaş olarak şikayet etme hakkımız var mı?

“Neden bu tezgahta fiyat etiketi yok” diye zabıtaya şikayette bulunmak en doğal hakkınız.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Bizim ilçemizde yaşayan insanlar hangi düşünceden olurlarsa olsunlar, hepsine ayrım gözetmeden hizmet yapıyoruz. Ama bir görevi yapmak var, bir de şevkle ve azimle yapmak var. Biz Antalya sevdalısıyız. Güzel kentimize hizmet etmek için gece gündüz çalışıyoruz. Koltuklar gelip geçicidir. As olan bulunduğunuz makamı hizmet için en iyi şekilde kullanarak kalıcı eserler bırakmaktır. Ayrıca size çok teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

Bize vakit ayırıp bu kadar özel ve güzel sohbet için çok teşekkür ederiz.

 

röportaj: Aynur ERYILMAZ 

 Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
“Sağlıklı yaşamak para kazanmaktan daha zordur.”
AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
“İnsanlarımızın sağlığı bizim için önceliklidir”
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
Beslenme Uzmanı Diyetisyen, FATMA ALTINTAŞ KAPLAN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
Nermin Kalender- İbrahim Kalender
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi,  Kemal Koçak
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi, Kemal Koçak
‘´2019 yılı Türkiye´de Çin Yılı ‘´ilan edilmeli
Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Kalp krizi ile röportajı
Astroloji Danışmanı ve Eğitmeni Pınar GÜREL,
Astroloji Danışmanı ve Eğitmeni Pınar GÜREL,
Ayrıca 2018 yılında en şanslı burç hangisi olacak?
İçi dışı bir, cıvıl cıvıl  Vj Bülent ile dobra dobra…
İçi dışı bir, cıvıl cıvıl Vj Bülent ile dobra dobra…
Neden Yunanistan?
Şükran AKCA
Şükran AKCA
“Haklarımızı bizden daha çok hiç kimse koruyamaz. Haklarımızı öğrenelim, bilelim ve sahip çıkalım.”
“Antalya´da kuaför olmak bir ayrıcalıktır”
“Antalya´da kuaför olmak bir ayrıcalıktır”
Prenses Kuaför
Yapımcı Şahin ÖZER
Yapımcı Şahin ÖZER
“İnsanları hayal kırıklığına uğratmamak, boşluğa düşürmemek adına jürilik tekliflerini geri çevirdim”
Ressam, Münevver Kısacık
Ressam, Münevver Kısacık
İlham perisine inanmam ama içinde evet şuan yaratmalıyım diye bir dur.
“Erzincan ile Antalya arasında gönül köprüsü kuracağız”
“Erzincan ile Antalya arasında gönül köprüsü kuracağız”
Antalya Erzincanlılar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği başkanı; Mustafa İlhan
YEREL YÖNETİMLERLE EL ELE
YEREL YÖNETİMLERLE EL ELE
Antalya Esnaflar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Avni GÜMÜŞ
“Biz Ülkü Ocağı´nın demli çayını sevdik de çıktık bu yola…”
“Biz Ülkü Ocağı´nın demli çayını sevdik de çıktık bu yola…”
MHP Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:12 07:51 13:00 15:33 17:52 19:19
DOLAR
3.8546
EURO
4.5265
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Parçalı bulutlu
Bugün
19 / 5 °C
Güneşli
Salı
21 / 4 °C
Güneşli
Çarşamba
19 / 5 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi