PARKİNSONDA ZAMANI GERİ ALAN MUCİZE: BEYİN PİLİ
İSTANBUL´DA BÜYÜK BULUŞMA ile GUINNESS REKORU
Tarih: 30.3.2018 17:40:01

İstanbul, 29.3.2018; Parkinson hastalarının bir araya gelerek 2014 yılında kurduğu Beyin Pili Hastaları Derneği, Parkinson hastalarını beyin pili ile tedavi konusunda bilgilendirmek amacı ile 6 Nisan´da İstanbul´da Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi´ndebir sempozyum düzenliyor.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi ve Türk Hava Yolları (THY) sponsorluğunda gerçekleşecek olan ve tüm Türkiye´deki Parkinson hastalarının katılabileceği sempozyumda, dünyaca ünlü uzmanlar, beyin pili ile tedaviye yönelik çok değerli bilgileri hastalar ile paylaşacaklar.

Türkiye´de 150 bin Parkinson hastası bulunduğuna dikkat çeken  BeyPilDer Başkanı Av. Ahmet Metin, “Parkinson hastaları tedavi konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları için sosyal yaşamlarını kısıtlıyorlar. Beyin pili tedavisi mevcut ve uygulanan bir tedavidir. Bu sempozyumu hasta ve hasta yakınlarını bilgilendirmek, farkındalık yaratmak amacı ile düzenliyoruz. Buradan açık çağrıda bulunarak, tüm Parkinson hastalarını sempozyuma davet ediyoruz.” dedi.

UZMAN İSİMLERDEN DEĞERLİ BİLGİLER

Yurt dışından ve Türkiye´den beyin pili tedavisi konusundaki uzman isimlerin konuşmacı olarak katılacağı sempozyumda “Beyin Pili Nedir ve Nasıl Çalışır?”, “Dünden Bugüne Beyin Pili Tedavisi”, “Beyin Pili Tedavisine Uygun Hasta Kimdir?”, “Beyin Pili Ameliyatı Esnasında Yaşananlar”, “Beyin Pili Sonrası Yaşam” konuları detaylı olarak ele alınacak. 

Sempozyuma, yurt dışından ve Türkiye´den beyin pili tedavisi konusundaki uzman isimler Prof. Dr. M. Cenk Akbostancı (Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi),Op. Dr. Ahmet Tulgar Başak (Medipol Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı), Dr. Alberto R. Bona (IRCCS Istituto Galeazzi di Milano Nöroşirurji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi), Dr. Binith Cheeran (St Georges University of London Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Selim Selçuk Çomoğlu (Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Klinik Şefi ve Başhekim), Pedro Rebelo (Oxford University Hospital Beyin Pili Programlama Uzmanı).

Sempozyumda konuşacak uzmanlardan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh, “Beyin pili ameliyatı ile yaşamın saatini geri almak mümkün!” diyerek konuya ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Beyin pili, beynin iç kısımlarının elektriksel uyarımını sağlar. Dünyada ilk kez 1986´da uygulanmaya başlayan beyin pilleri ülkemizde 1990´lı yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Ameliyat sonrasında hastalar çarpıcı biçimde iyileşiyor ve normal yaşamlarına dönebiliyor. ”     

 

SEMPOZYUM SONRASI GUINNESS REKORU VE

ANADOLU ATEŞİ BEYPİLDER PERKÜSYON TAKIMI

Mustafa Erdoğan yönetmenliğindeki Anadolu Ateşi ile çalışmalarını sürdüren beyin pili ameliyatı olmuş Parkinson hastalarından oluşan Anadolu Ateşi BeyPilDer Perküsyon Takımı görenleri hayran bırakan performansları ile adlarından söz ettirmeye hazırlanıyor.

6 Nisan´da İstanbul Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi´ndeki sempozyumun hemen ertesi günü, 7 Nisan´da yine İstanbul Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi´nde yurt içinden ve yurt dışından 250´yi aşkın beyin pili ameliyatı olmuş hastanın katılımı ile Türkiye´de tıp alanındaki ilk Guinness Dünya Rekoru kırılması planlanıyor. Aynı gün, Anadolu Ateşi BeyPilDer Perküsyon Takımı, “Parkinson Perküsyonla Buluşuyor: Beyin Pili Hastaları Anadolu Ateşi´ni Yakıyor” başlığı altında, bir de performans sergileyecek.

 

BEYİN PİLİ HASTALARI DERNEĞİ HAKKINDA

Beyin pili ameliyatını geçirmiş ve kaliteli bir yaşam tarzına sahip olmuş bir grup Parkinson hastası tarafından 2014 yılında hayata geçirilen bu dernek; beyin pili tedavisinin mevcut ve uygulanan bir tedavi olduğu, ilaç tedavisi ile yeterli iyileşme sağlanamayan veya şiddetli ilaç yan etkileri nedeni ile ilaç tedavisinin yeterli iyilik sağlayamadığı başta Parkinson Hastalığı olmak üzere Generalize Distoni ve diğer bazı hareket bozukluklarının tedavisinde hastalara yarar sağladığı, doğru teknik ve cerrahi yöntem ile ameliyat edilen hastalarda Beyin Pili tedavisinin hastalara uzun dönemde de, ameliyat sonrası yıllarda da fayda sunabileceği konularında hastaları ve hasta yakınlarını bilgilendirmeyi; hareket bozukluğu hastalarının tıbbi tedavi ile düzeltilemeyen yürüme, denge, konuşma, uyku bozukluğu gibi sorunlarında fizik tedavi, yürüme, denge ve konuşma egzersizleri konularında destek sunmayı, toplumu, hasta yakınlarını ve ailelerini, hareket bozukluğu hastalıkları konusunda bilinçlendirmeyi, bu konulara toplumun ilgisini çekmeyi ve toplum bilincini arttırmayı, hareket bozukluğu hastalıklarının mücadele edilebilir hastalıklar olduğunu ve doğru zamanda, doğru tanı ve tedavi yöntemleri ile bu hastalıklarla birlikte yaşanabileceği bilincini oluşturmayı, bu hastalığı olan kişilerin toplumda yalnız olmadıkları ortak duygusunu inşa etmeyi ve bu konularda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek sunmayı amaçlamaktadır.

 

Bu planları gerçekleştirmek amacı ile Beyin Pili Hastaları Derneği; her ayın belirli bir gününde Parkinson ve diğer hareket bozukluğu hastaları ve ailelerini İstanbul´da belirlenen bir toplantı yerinde bir araya getirerek, kendilerine sunulan ikramlar ile birlikte konunun uzmanı hekimleri tarafından gerçekleştirilecek ücretsiz eğitim toplantıları ile hastalıklar, beslenme, fizik tedavi, egzersiz, beslenme v.b. konularda hastalıkla mücadele edecek bilgi ve birikime ulaşmalarını sağlamaktadır.

 

Beyin Pili Hastaları Derneği ayrıca, büyük şehirler dışında her ay bir ile giderek, konunun uzmanı hekimlerinin bu illerde ücretsiz eğitim toplantıları gerçekleştirmelerini, ardından da hastalara ücretsiz muayene ve bilgilendirme yapmalarını sağlamakta; her ay o ayın “en iyi yaşam öyküsüne” veya “Parkinson Başarı öyküsüne” sahip olan hasta ve ailesini bulmayı ve o kişi ve ailesini bir hediye ile ödüllendirmeyi hedeflemektedir.

 

 

 

 

Değişik zamanlarda hastalar ve aileleri arasındaki yakınlaşmayı ve dayanışmayı arttırmak, sosyal iletişimin hastalıkla mücadelede önemini vurgulamak amacı ile Beyin Pili Hastaları Derneği, hareket bozukluğu hastaları ile birlikte; değişik yerlere geziler düzenlemekte, buluşma ve eğlenme geceleri organize etmekte, tedavi olmuş hastaların kendilerinin katılıp gerçekleştireceği müzik dinletileri gerçekleştirmektedir. Dernek ayrıca, hareket bozukluğu hastalarının tıbbi tedavi ile düzeltilemeyen yürüme, denge, konuşma, uyku bozukluğu gibi sorunlarında fizik tedavi, yürüme, denge ve konuşma egzersizleri konusunda destek sunmayı, bu hastaların gerekli bilimsel tedavi egzersizleri almalarını sağlamayı, bu tedavi için uygun yer ve ekibin oluşturulmasını, ihtiyacı olan hastalara bu tedavilerin ücretsiz verilmesinin sağlanmasını amaçlamaktadır.

 

Beyin Pili Hastaları Derneği, hastalara ortak faaliyetler düzenleyebilecekleri bir buluşma yeri temin etmeyi, bu mekanda hastaların bir araya gelip el becerilerini arttırıp devam edebilecekleri maket yapma, hat, ebru sanatı faaliyetleri gerçekleştirmelerini sağlamaktadır.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Babalar Günü´ne sigarasız girmek mümkün
Babalar Günü´ne sigarasız girmek mümkün
Alo 171 sigarayı bırakma destek hattı
El ve ayaklardaki geçmeyen uyuşmalar TTR-FAP belirtisi olabilir
El ve ayaklardaki geçmeyen uyuşmalar TTR-FAP belirtisi olabilir
Teşhis için genetik test gerekiyor
Bol su ve sık sık ılık duş alın
Bol su ve sık sık ılık duş alın
Gebelerin günde 8-10 bardak su içmesi gerek
Ramazanda Doğru Beslenin, Hasta Olmayın
Ramazanda Doğru Beslenin, Hasta Olmayın
Kalbi olanlar mümkünse oruç tutmamalı
LGS´ye son 2 gün kala beslenmeye dikkat!
LGS´ye son 2 gün kala beslenmeye dikkat!
İşte tüyolar
“Cesur Yüzüm” projesiyle kanser mücadelesine destek
“Cesur Yüzüm” projesiyle kanser mücadelesine destek
Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ve AstraZeneca Türkiye
Ramazan ayı, sigara bağımlılığından kurtulmak için fırsat
Ramazan ayı, sigara bağımlılığından kurtulmak için fırsat
Ramazan, sigarayı bırakmak için bir vesile olmalı
Diğer içecekler suyun yerini tutmaz!
Diğer içecekler suyun yerini tutmaz!
Diyetisyen Gülşen Kadri
Türkiye´de, 40 yaşın üzerindeki her 2 kişiden 1´i hipertansiyon hastası
Türkiye´de, 40 yaşın üzerindeki her 2 kişiden 1´i hipertansiyon hastası
Kilo yatkınlığı sebebiyle Türk kadınlarında hipertansiyon daha fazla görülüyor
Otizm oranı yüzde 15 arttı
Otizm oranı yüzde 15 arttı
okul çağı çocuklarındaki otizm oranı 2012 ile 2014 yılları arası
Romatizma Hakkında Merak Ettikleriniz 4 Mayıs´ta Canlı Yayında
Romatizma Hakkında Merak Ettikleriniz 4 Mayıs´ta Canlı Yayında
www.Romatizmatv.org´da, saat 12.30-13.30 arasında yapılacak canlı internet yayınında
Sağlıklı böbrekler için hareket edin ve su için
Sağlıklı böbrekler için hareket edin ve su için
Bilinçsiz ağrı kesici kullanımına dikkat
Durmayan kanamalara dikkat
Durmayan kanamalara dikkat
Prof. Dr. Vahap Okan
İleri evre meme kanserindeki gelişmeler umut veriyor
İleri evre meme kanserindeki gelişmeler umut veriyor
Doç. Dr. Sernaz Uzunoğlu
Her 100 Kadından 2´si kürtaja başvuruyor
Her 100 Kadından 2´si kürtaja başvuruyor
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Pınar Özalp, katıldığı Cumartesi Kahvaltıları´nda, aile planlaması ve gebelikten korunma yöntemlerini anlattı.
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
4.6484
EURO
5.4621
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Fırtına
Bugün
28 / 20 °C
Gök gürültülü sağanak yağış
Salı
28 / 20 °C
Güneşli
Çarşamba
28 / 17 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi