PARKİNSONDA ZAMANI GERİ ALAN MUCİZE: BEYİN PİLİ
İSTANBUL´DA BÜYÜK BULUŞMA ile GUINNESS REKORU
Tarih: 30.3.2018 17:40:01

İstanbul, 29.3.2018; Parkinson hastalarının bir araya gelerek 2014 yılında kurduğu Beyin Pili Hastaları Derneği, Parkinson hastalarını beyin pili ile tedavi konusunda bilgilendirmek amacı ile 6 Nisan´da İstanbul´da Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi´ndebir sempozyum düzenliyor.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi ve Türk Hava Yolları (THY) sponsorluğunda gerçekleşecek olan ve tüm Türkiye´deki Parkinson hastalarının katılabileceği sempozyumda, dünyaca ünlü uzmanlar, beyin pili ile tedaviye yönelik çok değerli bilgileri hastalar ile paylaşacaklar.

Türkiye´de 150 bin Parkinson hastası bulunduğuna dikkat çeken  BeyPilDer Başkanı Av. Ahmet Metin, “Parkinson hastaları tedavi konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları için sosyal yaşamlarını kısıtlıyorlar. Beyin pili tedavisi mevcut ve uygulanan bir tedavidir. Bu sempozyumu hasta ve hasta yakınlarını bilgilendirmek, farkındalık yaratmak amacı ile düzenliyoruz. Buradan açık çağrıda bulunarak, tüm Parkinson hastalarını sempozyuma davet ediyoruz.” dedi.

UZMAN İSİMLERDEN DEĞERLİ BİLGİLER

Yurt dışından ve Türkiye´den beyin pili tedavisi konusundaki uzman isimlerin konuşmacı olarak katılacağı sempozyumda “Beyin Pili Nedir ve Nasıl Çalışır?”, “Dünden Bugüne Beyin Pili Tedavisi”, “Beyin Pili Tedavisine Uygun Hasta Kimdir?”, “Beyin Pili Ameliyatı Esnasında Yaşananlar”, “Beyin Pili Sonrası Yaşam” konuları detaylı olarak ele alınacak. 

Sempozyuma, yurt dışından ve Türkiye´den beyin pili tedavisi konusundaki uzman isimler Prof. Dr. M. Cenk Akbostancı (Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi),Op. Dr. Ahmet Tulgar Başak (Medipol Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı), Dr. Alberto R. Bona (IRCCS Istituto Galeazzi di Milano Nöroşirurji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi), Dr. Binith Cheeran (St Georges University of London Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Selim Selçuk Çomoğlu (Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Klinik Şefi ve Başhekim), Pedro Rebelo (Oxford University Hospital Beyin Pili Programlama Uzmanı).

Sempozyumda konuşacak uzmanlardan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh, “Beyin pili ameliyatı ile yaşamın saatini geri almak mümkün!” diyerek konuya ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Beyin pili, beynin iç kısımlarının elektriksel uyarımını sağlar. Dünyada ilk kez 1986´da uygulanmaya başlayan beyin pilleri ülkemizde 1990´lı yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Ameliyat sonrasında hastalar çarpıcı biçimde iyileşiyor ve normal yaşamlarına dönebiliyor. ”     

 

SEMPOZYUM SONRASI GUINNESS REKORU VE

ANADOLU ATEŞİ BEYPİLDER PERKÜSYON TAKIMI

Mustafa Erdoğan yönetmenliğindeki Anadolu Ateşi ile çalışmalarını sürdüren beyin pili ameliyatı olmuş Parkinson hastalarından oluşan Anadolu Ateşi BeyPilDer Perküsyon Takımı görenleri hayran bırakan performansları ile adlarından söz ettirmeye hazırlanıyor.

6 Nisan´da İstanbul Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi´ndeki sempozyumun hemen ertesi günü, 7 Nisan´da yine İstanbul Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi´nde yurt içinden ve yurt dışından 250´yi aşkın beyin pili ameliyatı olmuş hastanın katılımı ile Türkiye´de tıp alanındaki ilk Guinness Dünya Rekoru kırılması planlanıyor. Aynı gün, Anadolu Ateşi BeyPilDer Perküsyon Takımı, “Parkinson Perküsyonla Buluşuyor: Beyin Pili Hastaları Anadolu Ateşi´ni Yakıyor” başlığı altında, bir de performans sergileyecek.

 

BEYİN PİLİ HASTALARI DERNEĞİ HAKKINDA

Beyin pili ameliyatını geçirmiş ve kaliteli bir yaşam tarzına sahip olmuş bir grup Parkinson hastası tarafından 2014 yılında hayata geçirilen bu dernek; beyin pili tedavisinin mevcut ve uygulanan bir tedavi olduğu, ilaç tedavisi ile yeterli iyileşme sağlanamayan veya şiddetli ilaç yan etkileri nedeni ile ilaç tedavisinin yeterli iyilik sağlayamadığı başta Parkinson Hastalığı olmak üzere Generalize Distoni ve diğer bazı hareket bozukluklarının tedavisinde hastalara yarar sağladığı, doğru teknik ve cerrahi yöntem ile ameliyat edilen hastalarda Beyin Pili tedavisinin hastalara uzun dönemde de, ameliyat sonrası yıllarda da fayda sunabileceği konularında hastaları ve hasta yakınlarını bilgilendirmeyi; hareket bozukluğu hastalarının tıbbi tedavi ile düzeltilemeyen yürüme, denge, konuşma, uyku bozukluğu gibi sorunlarında fizik tedavi, yürüme, denge ve konuşma egzersizleri konularında destek sunmayı, toplumu, hasta yakınlarını ve ailelerini, hareket bozukluğu hastalıkları konusunda bilinçlendirmeyi, bu konulara toplumun ilgisini çekmeyi ve toplum bilincini arttırmayı, hareket bozukluğu hastalıklarının mücadele edilebilir hastalıklar olduğunu ve doğru zamanda, doğru tanı ve tedavi yöntemleri ile bu hastalıklarla birlikte yaşanabileceği bilincini oluşturmayı, bu hastalığı olan kişilerin toplumda yalnız olmadıkları ortak duygusunu inşa etmeyi ve bu konularda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek sunmayı amaçlamaktadır.

 

Bu planları gerçekleştirmek amacı ile Beyin Pili Hastaları Derneği; her ayın belirli bir gününde Parkinson ve diğer hareket bozukluğu hastaları ve ailelerini İstanbul´da belirlenen bir toplantı yerinde bir araya getirerek, kendilerine sunulan ikramlar ile birlikte konunun uzmanı hekimleri tarafından gerçekleştirilecek ücretsiz eğitim toplantıları ile hastalıklar, beslenme, fizik tedavi, egzersiz, beslenme v.b. konularda hastalıkla mücadele edecek bilgi ve birikime ulaşmalarını sağlamaktadır.

 

Beyin Pili Hastaları Derneği ayrıca, büyük şehirler dışında her ay bir ile giderek, konunun uzmanı hekimlerinin bu illerde ücretsiz eğitim toplantıları gerçekleştirmelerini, ardından da hastalara ücretsiz muayene ve bilgilendirme yapmalarını sağlamakta; her ay o ayın “en iyi yaşam öyküsüne” veya “Parkinson Başarı öyküsüne” sahip olan hasta ve ailesini bulmayı ve o kişi ve ailesini bir hediye ile ödüllendirmeyi hedeflemektedir.

 

 

 

 

Değişik zamanlarda hastalar ve aileleri arasındaki yakınlaşmayı ve dayanışmayı arttırmak, sosyal iletişimin hastalıkla mücadelede önemini vurgulamak amacı ile Beyin Pili Hastaları Derneği, hareket bozukluğu hastaları ile birlikte; değişik yerlere geziler düzenlemekte, buluşma ve eğlenme geceleri organize etmekte, tedavi olmuş hastaların kendilerinin katılıp gerçekleştireceği müzik dinletileri gerçekleştirmektedir. Dernek ayrıca, hareket bozukluğu hastalarının tıbbi tedavi ile düzeltilemeyen yürüme, denge, konuşma, uyku bozukluğu gibi sorunlarında fizik tedavi, yürüme, denge ve konuşma egzersizleri konusunda destek sunmayı, bu hastaların gerekli bilimsel tedavi egzersizleri almalarını sağlamayı, bu tedavi için uygun yer ve ekibin oluşturulmasını, ihtiyacı olan hastalara bu tedavilerin ücretsiz verilmesinin sağlanmasını amaçlamaktadır.

 

Beyin Pili Hastaları Derneği, hastalara ortak faaliyetler düzenleyebilecekleri bir buluşma yeri temin etmeyi, bu mekanda hastaların bir araya gelip el becerilerini arttırıp devam edebilecekleri maket yapma, hat, ebru sanatı faaliyetleri gerçekleştirmelerini sağlamaktadır.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yiyeceklerin renkleri formunuzu etkiliyor!
Yiyeceklerin renkleri formunuzu etkiliyor!
Formunuzu korumak için mevsimine uygun sebze ve meyvelerini tercih edin
Sürekli Yorgunsanız Sebebi Bu Olabilir!
Sürekli Yorgunsanız Sebebi Bu Olabilir!
Kaliteli Uyku Hepimiz İçin Gerekli
Ülkemizde sigara içmeyenlerin oranı giderek artıyor
Ülkemizde sigara içmeyenlerin oranı giderek artıyor
Yeni yılda kendinize en güzel hediye: sigarayı bırakmak
Yarışma programları ruh sağlığını olumsuz etkiliyor!
Yarışma programları ruh sağlığını olumsuz etkiliyor!
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Aysel Savran,
Ağız ve boğazdaki yaralar kanser belirtisi olabilir!
Ağız ve boğazdaki yaralar kanser belirtisi olabilir!
“TEDAVİ EDİLMEZSE ÖLÜMCÜL OLABİLİR”
KOAH hastaları için aşı uyarısı
KOAH hastaları için aşı uyarısı
Zatürre aşısı KOAH´ın kontrolünü kolaylaştırabilir
Lilly İlaç, Türkiye´deki 25. yılını kutluyor
Lilly İlaç, Türkiye´deki 25. yılını kutluyor
25 yıldır diyabet, endokrinoloji, merkezi sinir sistemi, erkek sağlığı ve onkoloji alanlarında Türkiye´nin sağlığı için çalışmaya devam ediyor.
   Diyabet diyetinizde ekmek var ise iyileşemezsiniz
Diyabet diyetinizde ekmek var ise iyileşemezsiniz
Yanlış diyabet diyetleri daha da hasta ediyor
 GRİBİN ŞİFASI DOĞADA!
GRİBİN ŞİFASI DOĞADA!
Dr. Ümit Aktaş; "Gripten kurtulmak için vücudunuza kimyasal almayın, doğal kürlerle iyileşin."
Anne karnında ani bebek ölümü sendromunun yüzde 25´i sigaradan!
Anne karnında ani bebek ölümü sendromunun yüzde 25´i sigaradan!
Op. Dr. Tuğçe Çimen Arslan
Sağlıklı beslenerek hem cildinizi hem de bedeninizi koruyun
Sağlıklı beslenerek hem cildinizi hem de bedeninizi koruyun
Su olmazsa olmaz!
Neyi, neden yediğimizin ne kadar farkındayız?
Neyi, neden yediğimizin ne kadar farkındayız?
İşte 8 adımda yeme farkındalığı…
YANLIŞ ÇANTA SEÇİMİ TEHLİKE SAÇIYOR!
YANLIŞ ÇANTA SEÇİMİ TEHLİKE SAÇIYOR!
Öğrenciler İçin İdeal Okul Çantası Nasıl Olmalı?
Sedef romatizması hastaları güneşten faydalanırken dikkatli olmalı
Sedef romatizması hastaları güneşten faydalanırken dikkatli olmalı
Güneş ışınları sedef lezyonlarını geriletiyor
Bol su ve sık sık ılık duş alın
Bol su ve sık sık ılık duş alın
Yeterince su içmek bütün organların fonksiyonlarını desteklemektedir
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi