Önce Antalya, Antalya için Menderes Türel
Yeni dönem için 359 proje
Tarih: 20.2.2019 19:34:16

İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Kendini Antalya´ya adamış biri olarak önceliğimiz hep Antalya dedik ve hep Antalya´nın kazanmasını istedik. Antalya´nın gelecekte çok daha iyi noktalara taşınması, dünya şampiyonluğuna kadar gitmesi için önce Antalya, Antalya için Menderes Türel” dedi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Fox Tv´de yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat Programı´nın konuğu oldu. Antalya Kaleiçi´nde canlı yayın yapan Küçükkaya´nın sorularını yanıtlayan Türel, projelerini anlattı. Başkan Türel, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün söylediği “Şüphesiz Antalya dünyanın en güzel yeridir” sözünü unutmadan, Antalya´yı daha güzel yerlere taşımak için çalıştıklarını söyledi.

50 bin çiftçiye sulamada bedava elektrik
Başkan Türel, tarım sektörüne yönelik soru üzerine, son 15 yılda Antalya´nın tarım rekoltesinin 1.8 milyar liradan 12.1 milyar liraya yükseldiğini belirterek, “Tarım Türkiye´nin vazgeçilmezi. Adeta çadırın orta direği. O yüzden bizler de Antalya´da bu konuda çok önemli çalışmaları yürütüyoruz. Örnek olarak şu anda güneş enerjisinden elde ettiğimiz elektriği, Büyükşehir Belediyesi´ne ait kooperatif ve sulama birliklerinde sulama suyunda 7500 çiftçi ailemize bedava kullandırıyoruz. 2019 sonrasında Antalya´da bu kooperatif ve birliklere üye olan yaklaşık 50 bin çiftçinin artık sulama suyunda elektriği bedava kullanması yönünde çalışmamız var” dedi.


Tarım Marketleri ile maliyet düşecek
Türel, tarım sektöründeki girdi maliyetlerinin düşürülmesi konusunda da çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, “Önümüzdeki dönem Tarım Marketler kurup, üreticinin girdi maliyetini düşürüp, aracı maliyetlerini ortadan kaldırarak tüketicinin de ucuz sebze ve meyveye ulaşmasını sağlayacağız” diye konuştu.


1 milimetreküp atık su arıtılmadan denize gitmiyor
Antalya´nın turizmde 2004 senesinde açıkladığı New York, Barcelona, Hawaii, Miami, Dubai gibi rakiplerini bugün geride bıraktığının altını çizen Başkan Türel, şunları söyledi: “İlk adaylığımda biz Antalya gibi olacağız ama önümüzdeki rakiplerimizi de geçeceğiz demiştik. Antalya bugün Londra ve Paris´ten sonra New York ile birlikte konaklamalı turist sayısında en çok turist ağırlayan üçüncü şehir konumuna geldi. Rakiplerimizi geçmişiz. Şimdi bize dünya şampiyonluğu yakışır diyoruz. Antalya bu noktaya tesadüfen gelmedi. 2004 senesinde Antalya´da arıtma sistemi iki taneydi. Şimdi 32 tane. Antalya´nın Gazipaşa´dan Kaş´a kadar 640 km´lik sahilinde bugün 1 milimetreküp su arıtılmadan denize gitmiyor. Antalya şehir merkezinden istediğiniz yerden denize girebilirsiniz. Dünyada, Barcelona dahi birçok şehrinde bunu bulma şansınız yok. Yapmış olduğumuz üst yapı alt yapı yatırımlarımızla Antalya turizminde şampiyonluğa doğru emin adımlarla ilerliyoruz.”


Ucubeleri yıkıp park yapan bir belediye başkanıyım
Başkan Menderes Türel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın işaret ettiği yatay şehirciliğin, kendi şehircilik anlayışının temelini oluşturduğunu belirterek, şunları aktardı: “Bundan sonra planlayacağımız yerlerde özellikle bu konuda önemli bir planlama çalışmamızı birçok mahallede sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. Ben Antalya´da ucubeleri ortadan kaldıran bir belediye başkanıyım. 13 katlı il özel idare binasını 2014´te yeniden seçildikten sonra yıkarak, park yaptım. Yanı başındaki Sağlık Meslek Yüksekokulu´nu, kendi mezun olduğum Hızır Reis Ortaokulu´nu yıkarak, park yapan bir belediye başkanıyım.

Türkiye´de birçok yerde yeni stadyumlar yapıldı. Eski stadyumların yerinde ticari, rezidans gibi yeni yapılaşmalar söz konusu oldu. Türkiye´de eski stadyumu yıkıp yerine millet bahçesi, halka açık park yapan belediye başkanlarından biri olmanın onurunu yaşıyorum. Biz ucubelere karşı görevimizi yerine getirdik.”
Antalya´yı betona teslim etmeyeceklerinin altını çizen Başkan Türel, “Konyaaltı Sahili´nde yaptığımız Sahil Antalya Yaşam Parkı, Boğaçayı projelerimiz bunun en güzel örnekleridir” dedi.


70 bin kişiye iş imkânı
Özellikle sosyal belediyecilik konusundaki çalışmalarına dikkat çeken Başkan Türel, şöyle konuştu: “2019 sonrası için 359 proje açıkladık. Bu projelerle 70 bin kişiye iş imkânı sağlıyoruz. İşsizlik yatırımla çözülür. Ortaokul ve lise düzeyinde yaklaşık 15 bin öğrencimize burs desteği vermeye çalıştım. Bunu 30 bin öğrenciye çıkartmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde 5 bin emekçiye sosyal konut. Bu dönemde turizm emekçisi dar gelirli kardeşlerimize sosyal konut vermiştik şimdi 5 bin kişiyi sigara parası gibi taksitle 606 taksitlerle konut sahibi yapıyoruz. Ev hanımlarımıza evde üretimi teşvik için 5 bin liralık bir mikro kredi desteği sağlayacağız.”


Ayrımcılık yapmıyoruz
Küçükkaya´nın ‘Antalya´da yaşayan memleket aşığı bir Kürt kardeşiniz olarak neden size oy vereyim?´ sorusunu da yanıtlayan Başkan Türel, şunları söyledi: “Ben Cumhur İttifakının adayıyım ve çok iddialıyım. Ben aslında Antalya ittifakının adayıyım. Antalya´da her siyasi partiye oy vermiş arkadaşlarımızın oylarını almaya talibim ki geçmişte almışım, anketler de bunu ifade ediyor. Biz hiçbir zaman belediyecilik anlayışımızda ayrımcılık yapmadık. Bizim meclis listelerimizde geçmişte CHP´de siyaset yapan arkadaşlar var. Alevi, Sünni, Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Müslüman ve gayrimüslim var. Meclis üyelerimiz arasında Alanya´da Fin kökenli bir Türk vatandaşı, Konyaaltı´nda ise bir Rus kökenli Türk vatandaşımız var. Biz zaten Antalya ittifakını oluşturmuşuz. Herkesin oyuna talibiz. Antalya´da herkesin belediye başkanı olmayı başarmışız. Ben Antalya´da siyasi rozeti kapıda bırakmış bir belediye başkanıyım. Antalya´da en az oy aldığımız ilçe Konyaaltı ama en çok hizmeti Konyaaltı´na yapmışımdır. Ben Konyaaltı´na da yapıyorum, Kepez´e de yapıyorum, Alanya´ya da hizmet ediyorum hiçbir şekilde siyasi ayrıcalık yapmadan bunları yerine getiriyorum.”


Yeni dönem için 359 proje
Yeniden başkan seçilmesi halinde yapacağı hizmetlerle ilgili de soruları yanıtlayan Başkan Türel,  şunları söyledi: “Ben ilk dönem başkanlığımda Antalya´nın tarihinde ilk olarak 11 köprülü katlı kavşak yaptım. 11 km de raylı sistem yaptım. Benden sonra maalesef ne köprülü kavşak ne de metro çalışması yapılabildi. Bu dönem yeniden seçilince 11 köprülü kavşağa 28 köprülü kavşak daha ekledik. 44 km daha raylı sistem ekledik. Benden önce bunlar yapılmış olsaydı ben belki yeni dönem için açıkladığım Konyaaltı-Lara arasındaki 25 kilometrelik metro projesini bitirmiş olurdum. Antalya´da metro, kurvaziyer liman, sinema stüdyoları, yat limanları, 359 projeyi Antalya´ya kazandırma heyecanı içerisindeyiz.” 


Memleketi düşünmeliyiz
“Bizim için önemli olan Antalya´nın kazanması” diyen Türel, “31 Mart´tan sonra bütün genel başkanlar görevlerine devam ediyor olacaklar. Bir tek belediye başkanları değişecek. Belediye seçimi memleketin seçimi. Siyasi düşünmek yerine memleketi düşünerek kimin daha çok memlekete hizmet edebileceği hususunda sağlıklı bir karar verdiğimizde o zaman kazanan şehrimiz oluyor” ifadelerini kullandı.


Çevreci belediyeyiz
Çevreci belediyecilik hizmetleri ile ilgili de konuşan Başkan Türel, “Antalya´da iki arıtmayı 32´ye çıkardık. Antalya´nın çöpünden 70 bin evin elektriğini karşılayacak kadar enerji üretiyoruz. Proje tamamen bittiğinde 135 bin konutun ihtiyacı kadar elektriği Antalya´nın çöpünden üretiyor olacağız. Alanya´da 12 bin konutun elektriğini karşılayacak miktarı çöpünden elde ediyoruz. Yapmış olduğumuz çevre tesisler, dikmiş olduğumuz milyonlarca ağaç, ortaya koyduğumuz yeşil alanlar çevreci olduğumuzu çok güzel bir şekilde ortaya koyuyor” şeklinde konuştu. 


Önceliğimiz hep Antalya oldu
Başkan Türel, konuşmasını sonunda Antalyalı hemşerilerine önemli bir mesaj verdi: “Hepimiz şehrimizi seviyoruz. Doğduğum yer diyen, doyduğum yer diyen herkes Antalyalıdır… Dolayısı ile bu şehrimizin gelecekte çok daha iyi noktalara taşınması, dünya şampiyonluğuna kadar gitmesi vatandaşlarımızın sayesinde oluyor. Her zaman kendini Antalya´ya adamış biri olarak önceliğimiz hep Antalya dedik ve hep Antalya´nın kazanmasını istedik. O yüzden son söz olarak önce Antalya, Antalya için Menderes Türel diyorum” dedi.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Önce Antalya Antalya için Menderes Türel
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İletişim Başkanlığı “KOVİD-19 Tecrübeleri Ve Salgına Karşı Mücadelede Uluslararası İş Birliği”            video-konferansı düzenledi
İletişim Başkanlığı “KOVİD-19 Tecrübeleri Ve Salgına Karşı Mücadelede Uluslararası İş Birliği” video-konferansı düzenledi
“Sağlık sistemimiz çağ atladı”
CEHALET, KORONAVİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİDİR
CEHALET, KORONAVİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİDİR
BİLİMİN ÖNEMİ
VALİ KARALOĞLU´NDAN HAYIRSEVERLERE VEFA ÇAĞRISI
VALİ KARALOĞLU´NDAN HAYIRSEVERLERE VEFA ÇAĞRISI
38 Milyon TL Yardım
Büyükşehir´den duraklara el dezenfektanı
Büyükşehir´den duraklara el dezenfektanı
Toplu taşıma araçlarında detaylı temizlik
Kepez´de maskeler kapıya geliyor
Kepez´de maskeler kapıya geliyor
Tütüncü kapı kapı dolaşarak maske dağıtıyor
“KORONAVİRÜS SONRASI BATI ANTALYA BÖLGEMİZ TURİZM AÇISINDAN ÇOK ŞANSLI”
“KORONAVİRÜS SONRASI BATI ANTALYA BÖLGEMİZ TURİZM AÇISINDAN ÇOK ŞANSLI”
Zor ama gelecek adına umutlu bir dönem yaşıyoruz!
KORONA İÇİN ANTALYA´DA YENİ TEDBİRLER AÇIKLANDI
KORONA İÇİN ANTALYA´DA YENİ TEDBİRLER AÇIKLANDI
Uymayanlara ağır cezalar uygulanacak
1179 ARAÇTA 2809 KİŞİ ANTALYA SINIRINDAN GERİ GÖNDERİLDİ
1179 ARAÇTA 2809 KİŞİ ANTALYA SINIRINDAN GERİ GÖNDERİLDİ
1 Nisanda Türkiye´de ilk defa Antalya´da başlatıldı
Vakit Yardımlaşma Vakti
Vakit Yardımlaşma Vakti
Paylaşmayı bilen bir milletiz
İlçelerde koronavirüs önlemleri
İlçelerde koronavirüs önlemleri
korona virüs salgınını önleme çalışmalarını merkez dahil 19 ilçede sürdürüyor.
ANTALYA´DA ÜRETİM SORUNSUZ DEVAM EDİYOR
ANTALYA´DA ÜRETİM SORUNSUZ DEVAM EDİYOR
Antalya´da Üretim Devam Edecek
Tarım Bakanı´na Tarıma Cansuyu Olacak 13 Maddelik Rapor
Tarım Bakanı´na Tarıma Cansuyu Olacak 13 Maddelik Rapor
Tarımda “Üretime Devam Kredisi”nin acilen hayata geçirilmesi
Kepez´de bankamatikler dezenfekte ediliyor
Kepez´de bankamatikler dezenfekte ediliyor
7/24 görev başında
Kepez´in Pazarlarında Koronavirüs Önlemleri
Kepez´in Pazarlarında Koronavirüs Önlemleri
“14 Kural” broşürü ile bilgilendirme çalışmaları yaparken, bir yandan da pazarcı esnafına maske, eldiven ve dezenfektan dağıtıyor.
ASAT Nisan Ayı´nda Su Sayaçlarını Okumayacak
ASAT Nisan Ayı´nda Su Sayaçlarını Okumayacak
Büyükşehir´den koronavirüsle ilgili ek önlemler
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi