Novartis Onkoloji Kansere Karşı 1´iz kampanyası ile 25 milyonu aşkın kişiye ulaştı
Kanser hastalarına tedavi sürecinde psikolojik desteğin önemi hakkında bilgiler paylaşıldı.
Tarih: 30.5.2017 10:46:41 / 247okunma / 0yorum

Kanser tedavisi sürecinde doktor ve ilaç desteğinin yanı sıra psikolojik desteğin önemine vurgu yapmak isteyen Novartis Onkoloji, Kanser Haftası´nda “Kansere Karşı 1´iz” isimli farkındalık kampanyasını hayata geçirdi. 1 hafta içinde toplam 25 milyon kişiye erişen ve onkoloji alanında bugüne kadarki en yüksek katılımlı kampanya olan Kansere Karşı 1´iz kapsamında halkla, kanser hastalarına tedavi sürecinde psikolojik desteğin önemi hakkında bilgiler paylaşıldı.
 

Kanser tedavisi gören hastalar ve hasta yakınlarına hastalık sürecinde verilecek doğru psikolojik desteğin önemine vurgu yapan Novartis Onkoloji, bugüne dek iletişimine odaklanılmamış bir alanı sahiplenerek hasta ve hasta yakınlarının sesi oldu!
 
MetAmazon Derneği (Metastatik Meme Kanseri Derneği) ve Europa Donna ile birlikte başlatılan “Kansere Karşı 1´iz” isimli kampanya, “kansere karşı bir” olarak, bu birliği hastalara hissettirmeyi, böylece hasta ve hasta yakınlarına destek olmayı hedefliyor.
 
Sosyal Medyada Rekor Erişim!
Sosyal medyada yüksek sayıda kişiye ulaşarak önemli bir başarı yakalayan kampanya kapsamında hazırlanan ve hasta ve hasta yakınlarının yer aldığı farkındalık filmi ile Uzman Onko-psikolog videoları sosyal medyada toplam 12 milyon kişiye erişti.
 
Farkındalık filmi kapsamında, gerçek kanser hastaları ve yakınları hastalık sürecinde psikolojik destek konusunda yaşadıkları tecrübeleri anlattılar. Gerçek hasta hikayelerinden yola çıkılarak çekilen film tüm kamuoyu tarafından büyük bir ilgiyle sahiplenildi ve sosyal medyada rekor paylaşım rakamlarına erişti. İnternet kullanıcıları en büyük destekçileri ile çektikleri fotoğraflarını Facebook, Instagram ve Twitter´da #kanserekarşı1iz etiketiyle paylaşarak farkındalığın daha da artmasına destek oldu.
 
Yanı sıra, derneklerle gerçekleştirilen iş birliği neticesinde kanser hastaları ve yakınlarından hastalık sürecinde psikolojik destek ile ilgili en çok merak ettikleri sorular ve konular anket yöntemi ile toplandı. Tüm sorular hasta ve hasta yakınları perspektifinden konsolide edilerek, uzman Onko-pikolog Elçin Biçer tarafından yanıtlandı ve böylece 16 adet uzman bilgilendirme videosu hazırlandı.
 
Hazırlanan tüm videolar tüm hasta ve hasta yakınlarının en kolay şekilde erişimine açık olabilmesi için sosyal medyada Novartis Youtube hesabı altında “Kansere Karşı 1´iz” kanalına yüklenerek bir bilgi bankası oluşturuldu.
 
360 derece iletişim stratejisiyle planlanan kampanya kapsamında; İstanbul ve Ankara´da en sık ziyaret edilen AVM´ler, metro durakları, metrobüsler gibi yoğun ziyaretçi akışının olduğu outdoor alanlar tercih edildi.
 
Novartis Onkoloji Genel Müdürü Pınar Üstündağ, proje hakkında şunları söyledi: “Kanserin biyolojisine dair edinilen bilgi arttıkça kanserin önlenmesi, erken dönemde teşhisi ve olası tedavisi de kolaylaşıyor. Dolayısıyla kanserin daha erken teşhis edilmesini sağlayan kontrollerinin de toplumumuzda daha ciddiyetle yaklaşılan bir konu haline geldiğini görmek bizleri mutlu ediyor. Toplum nezdinde farkındalığın artıyor olması, hastalığın erken tanısı ve dolayısıyla olumlu tedavi sonuçları alınması konusunda olumlu gelişmeler olarak ön plana çıkıyor. Ancak kanser tedavisinde psikolojik desteğe verilen önem, toplumumuzda henüz beklenen seviyeye ulaşmamıştır. Bizler bu projeyle hastalık sürecinde hasta ve hasta yakınları için doğru psikolojik desteğin gücüne dikkat çekmek istedik. Bu minvalde hasta ve hasta yakınlarından anket yöntemi ile toplanan “en merak edilen sorular”ın yanıtlarını uzman bir onko-psikolog tarafından yanıtlanan kısa videolar haline getirdik. Böylece kanserle mücadele sürecinde doğru psikolojik destek arayan hasta ve hasta yakınları için Novartis kurumsal Youtube hesabımızda bir bilgi kaynağı oluşturduk. Şu anda projemizin bu kadar fazla sayıda insana ulaştığını görmek bizleri son derece mutlu ediyor. Bizler Novartis Onkoloji´de kanser ve ilişkili hastalıkları olan hastaların hayatlarını değiştirmeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilmek için yenilikçi ilaçlar keşfetmeye devam ederken, hastaların ihtiyaç duyduğu desteği sağlamak için bütün paydaşlarla iş birliği içinde olmaya da devam edeceğiz.”
 
Öncelikle kanser hakkındaki negatif algı ortadan kaldırılmalı
MetAmazon Derneği Kurucu Başkanı Canan Perdahlı, toplumdaki kanser algısı hakkında şunları söyledi: “Kanserin evresi veya tipi ne olursa olsun, kanser konusundaki toplumsal algı hep negatif. Öncelikle bu algıyı değiştirmeniz ve yakalandığınız hastalığın ne olduğunu çok iyi öğrenmeniz gerekiyor. Bunu internetteki bilgiler ya da etraftan duyulanlarla değil, doktorlar tarafından verilen, bilimselliği kanıtlanmış, araştırılması yapılmış bilgilerle yapabiliriz.  İkinci olarak kesinlikle hekim ve ekip seçiminde çok dikkatli olunmasını tavsiye ediyorum, çünkü bunlar tedavi süresince çok sık göreceğiniz insanlar. Hemşireniz, doktorunuz, diğer sağlık personelleri ekibinizin bir parçası ve doğru adımlarla, doğru sorular ve cevaplar alabileceğiniz bir ekibin içinde olmak tedaviyi çok kolaylaştırıyor. Ayrıca ihtiyacınız olduğunda sağlam bir profesyonel psikolojik destekle bu işin tamamlanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü psikolojiniz iyiyse hastalanma riskiniz azalıyor. Bağışıklık sistemi bu hastalık için en önemli şey ve bu noktada gerektiği müddetçe çekinmeden, kimseden utanmadan psikolojik desteğe başvurulabilmeli. Son olarak umut dolu olmak, anı yaşamak, bugünü yaşamak, elimizde olanın kıymetini bilmek çok önemli.”
 
Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında psikolojik destek hastaya güç veriyor
Kanser hastalarının hayatın tüm alanlarında büyük bir değişim yaşadığını belirten Uzman Psikolog Elçin Biçer, bu yoğun değişim sürecinde psikolojik destek almanın, kişinin bu ani değişime adapte olabilmesi ve baş edebilmesine yardım ettiğini belirtti. “Psikolojik destek, tedavinin yol açacağı ruhsal sıkıntıları minimuma indirmeye yarar ve yol göstericidir. Bir destekleyici tedavi olarak tedavi süresince ruhsal güç açısından destek sağlar. Ayrıca hastalık bitse de hastalığın getirdiği değişim ya da ruhsal yaralanmalar kalıcı olabilir. Bu noktada psikolojik destek, oluşabilecek psikolojik yoğunlukların azalmasını, reaksiyonların daha kontrollü olmasını ve tedaviden sonra konforlu bir yaşama geçişi sağlar. Bazı kişiler tedavi süresince ruhsal olarak kendini dizginler. “Ben bu savaşı kazanacağım, bu tedaviyi bitireceğim” diyerek sabreder ve tedavi bittiği zaman ruhsal çöküş başlar. O yüzden hastalıkla birlikte psikolojik destek almak hem sürecin daha rahat geçmesini hem de bu sürecin sonunda hayatına daha konforlu devam etmesini sağlar.”Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Okul Zehirlenmelerinde Acil Müdahalenin Önemi
Okul Zehirlenmelerinde Acil Müdahalenin Önemi
Dr. Koray Akay cevapladı
EKLEM AĞRILARININ TEDAVİSİNDE İLAÇLAR ve CERRAHİNİN YERİNİ ‘KÖK HÜCRE´ ALACAK
EKLEM AĞRILARININ TEDAVİSİNDE İLAÇLAR ve CERRAHİNİN YERİNİ ‘KÖK HÜCRE´ ALACAK
Aktif kanser hastalarında önerilmez
Öfke kontrol edilebilir bir duygudur
Öfke kontrol edilebilir bir duygudur
Davranış Bilimleri Uzmanı Buse Sena Karataş
Mide Kanamasında İlk Ne Yapmalı?
Mide Kanamasında İlk Ne Yapmalı?
Dr. Koray Akay cevapladı
 Sevgi bir ilaçtır
Sevgi bir ilaçtır
Dr. Figen Sayın Yıldıran-Sevgililere öneride bulundu
BÜYÜKŞEHİR GÖNÜLLERE TALİP
BÜYÜKŞEHİR GÖNÜLLERE TALİP
Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin Alanya´da tahsis ettiği engelsiz aracın verdiği hizmet engelli ve engelli yakınlarından tam not aldı.
Bol su ve sık sık ılık duş alın
Bol su ve sık sık ılık duş alın
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya
RAMAZAN AYINDA NASIL BESLENMELİ
RAMAZAN AYINDA NASIL BESLENMELİ
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği´ne bağlı Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Diyetisyeni Feride Ünalan Yıldız, Ramazan Ayında oruç tutanlara yönelik önemli önerilerde bulundu.
KİLO VERİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ
KİLO VERİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ
Deniz sezonunu açmaya sayılı günler kala, spor salonları ve egzersiz yapmaya uygun açık alanlar her zamankinden çok daha fazla dolup taşıyor!
´TENCERE YEMEĞİ´ KABIZLIKTAN KORUYOR
´TENCERE YEMEĞİ´ KABIZLIKTAN KORUYOR
Uzmanlar çocuklarda en sık görülme nedeni hatalı beslenme diyor.
İŞTE TÜREL´İN ZİNDE KALMA FORMÜLÜ
İŞTE TÜREL´İN ZİNDE KALMA FORMÜLÜ
Antalyaspor sevdalısı Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki muhtarlarla birlikte sabah koşusu gerçekleştirdi.
ÇOCUKLARDA AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI
ÇOCUKLARDA AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği´ne bağlı Gazipaşa Devlet Hastanesi´nde görevli Diş Hekimi Ali Yıldız, okul döneminde çocukları olan aileleri beslenme ve diş sağlığı konusunda bilgilendirdi.
BAŞKASI DEĞİL KENDİN ÖLÇ
BAŞKASI DEĞİL KENDİN ÖLÇ
Hipertansiyon tedavi edilebilir bir hastalıktır
YEMEK YERKENDE ZAYIFLAYIN
YEMEK YERKENDE ZAYIFLAYIN
Kilolarınızdan kurtulmanız demek ekmekten kaçınmanız ve kesinlikle ekmek yememek demek değildir.
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Side turizm bölgesinde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 4´ü kadın 5 kişi yakalandı.
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
3.9039
EURO
4.8103
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Parçalı bulutlu
Bugün
22 / 10 °C
Parçalı bulutlu
Pazartesi
19 / 8 °C
Parçalı bulutlu
Salı
20 / 11 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi