Novartis Onkoloji Kansere Karşı 1´iz kampanyası ile 25 milyonu aşkın kişiye ulaştı
Kanser hastalarına tedavi sürecinde psikolojik desteğin önemi hakkında bilgiler paylaşıldı.
Tarih: 30.5.2017 10:46:41

Kanser tedavisi sürecinde doktor ve ilaç desteğinin yanı sıra psikolojik desteğin önemine vurgu yapmak isteyen Novartis Onkoloji, Kanser Haftası´nda “Kansere Karşı 1´iz” isimli farkındalık kampanyasını hayata geçirdi. 1 hafta içinde toplam 25 milyon kişiye erişen ve onkoloji alanında bugüne kadarki en yüksek katılımlı kampanya olan Kansere Karşı 1´iz kapsamında halkla, kanser hastalarına tedavi sürecinde psikolojik desteğin önemi hakkında bilgiler paylaşıldı.
 

Kanser tedavisi gören hastalar ve hasta yakınlarına hastalık sürecinde verilecek doğru psikolojik desteğin önemine vurgu yapan Novartis Onkoloji, bugüne dek iletişimine odaklanılmamış bir alanı sahiplenerek hasta ve hasta yakınlarının sesi oldu!
 
MetAmazon Derneği (Metastatik Meme Kanseri Derneği) ve Europa Donna ile birlikte başlatılan “Kansere Karşı 1´iz” isimli kampanya, “kansere karşı bir” olarak, bu birliği hastalara hissettirmeyi, böylece hasta ve hasta yakınlarına destek olmayı hedefliyor.
 
Sosyal Medyada Rekor Erişim!
Sosyal medyada yüksek sayıda kişiye ulaşarak önemli bir başarı yakalayan kampanya kapsamında hazırlanan ve hasta ve hasta yakınlarının yer aldığı farkındalık filmi ile Uzman Onko-psikolog videoları sosyal medyada toplam 12 milyon kişiye erişti.
 
Farkındalık filmi kapsamında, gerçek kanser hastaları ve yakınları hastalık sürecinde psikolojik destek konusunda yaşadıkları tecrübeleri anlattılar. Gerçek hasta hikayelerinden yola çıkılarak çekilen film tüm kamuoyu tarafından büyük bir ilgiyle sahiplenildi ve sosyal medyada rekor paylaşım rakamlarına erişti. İnternet kullanıcıları en büyük destekçileri ile çektikleri fotoğraflarını Facebook, Instagram ve Twitter´da #kanserekarşı1iz etiketiyle paylaşarak farkındalığın daha da artmasına destek oldu.
 
Yanı sıra, derneklerle gerçekleştirilen iş birliği neticesinde kanser hastaları ve yakınlarından hastalık sürecinde psikolojik destek ile ilgili en çok merak ettikleri sorular ve konular anket yöntemi ile toplandı. Tüm sorular hasta ve hasta yakınları perspektifinden konsolide edilerek, uzman Onko-pikolog Elçin Biçer tarafından yanıtlandı ve böylece 16 adet uzman bilgilendirme videosu hazırlandı.
 
Hazırlanan tüm videolar tüm hasta ve hasta yakınlarının en kolay şekilde erişimine açık olabilmesi için sosyal medyada Novartis Youtube hesabı altında “Kansere Karşı 1´iz” kanalına yüklenerek bir bilgi bankası oluşturuldu.
 
360 derece iletişim stratejisiyle planlanan kampanya kapsamında; İstanbul ve Ankara´da en sık ziyaret edilen AVM´ler, metro durakları, metrobüsler gibi yoğun ziyaretçi akışının olduğu outdoor alanlar tercih edildi.
 
Novartis Onkoloji Genel Müdürü Pınar Üstündağ, proje hakkında şunları söyledi: “Kanserin biyolojisine dair edinilen bilgi arttıkça kanserin önlenmesi, erken dönemde teşhisi ve olası tedavisi de kolaylaşıyor. Dolayısıyla kanserin daha erken teşhis edilmesini sağlayan kontrollerinin de toplumumuzda daha ciddiyetle yaklaşılan bir konu haline geldiğini görmek bizleri mutlu ediyor. Toplum nezdinde farkındalığın artıyor olması, hastalığın erken tanısı ve dolayısıyla olumlu tedavi sonuçları alınması konusunda olumlu gelişmeler olarak ön plana çıkıyor. Ancak kanser tedavisinde psikolojik desteğe verilen önem, toplumumuzda henüz beklenen seviyeye ulaşmamıştır. Bizler bu projeyle hastalık sürecinde hasta ve hasta yakınları için doğru psikolojik desteğin gücüne dikkat çekmek istedik. Bu minvalde hasta ve hasta yakınlarından anket yöntemi ile toplanan “en merak edilen sorular”ın yanıtlarını uzman bir onko-psikolog tarafından yanıtlanan kısa videolar haline getirdik. Böylece kanserle mücadele sürecinde doğru psikolojik destek arayan hasta ve hasta yakınları için Novartis kurumsal Youtube hesabımızda bir bilgi kaynağı oluşturduk. Şu anda projemizin bu kadar fazla sayıda insana ulaştığını görmek bizleri son derece mutlu ediyor. Bizler Novartis Onkoloji´de kanser ve ilişkili hastalıkları olan hastaların hayatlarını değiştirmeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilmek için yenilikçi ilaçlar keşfetmeye devam ederken, hastaların ihtiyaç duyduğu desteği sağlamak için bütün paydaşlarla iş birliği içinde olmaya da devam edeceğiz.”
 
Öncelikle kanser hakkındaki negatif algı ortadan kaldırılmalı
MetAmazon Derneği Kurucu Başkanı Canan Perdahlı, toplumdaki kanser algısı hakkında şunları söyledi: “Kanserin evresi veya tipi ne olursa olsun, kanser konusundaki toplumsal algı hep negatif. Öncelikle bu algıyı değiştirmeniz ve yakalandığınız hastalığın ne olduğunu çok iyi öğrenmeniz gerekiyor. Bunu internetteki bilgiler ya da etraftan duyulanlarla değil, doktorlar tarafından verilen, bilimselliği kanıtlanmış, araştırılması yapılmış bilgilerle yapabiliriz.  İkinci olarak kesinlikle hekim ve ekip seçiminde çok dikkatli olunmasını tavsiye ediyorum, çünkü bunlar tedavi süresince çok sık göreceğiniz insanlar. Hemşireniz, doktorunuz, diğer sağlık personelleri ekibinizin bir parçası ve doğru adımlarla, doğru sorular ve cevaplar alabileceğiniz bir ekibin içinde olmak tedaviyi çok kolaylaştırıyor. Ayrıca ihtiyacınız olduğunda sağlam bir profesyonel psikolojik destekle bu işin tamamlanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü psikolojiniz iyiyse hastalanma riskiniz azalıyor. Bağışıklık sistemi bu hastalık için en önemli şey ve bu noktada gerektiği müddetçe çekinmeden, kimseden utanmadan psikolojik desteğe başvurulabilmeli. Son olarak umut dolu olmak, anı yaşamak, bugünü yaşamak, elimizde olanın kıymetini bilmek çok önemli.”
 
Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında psikolojik destek hastaya güç veriyor
Kanser hastalarının hayatın tüm alanlarında büyük bir değişim yaşadığını belirten Uzman Psikolog Elçin Biçer, bu yoğun değişim sürecinde psikolojik destek almanın, kişinin bu ani değişime adapte olabilmesi ve baş edebilmesine yardım ettiğini belirtti. “Psikolojik destek, tedavinin yol açacağı ruhsal sıkıntıları minimuma indirmeye yarar ve yol göstericidir. Bir destekleyici tedavi olarak tedavi süresince ruhsal güç açısından destek sağlar. Ayrıca hastalık bitse de hastalığın getirdiği değişim ya da ruhsal yaralanmalar kalıcı olabilir. Bu noktada psikolojik destek, oluşabilecek psikolojik yoğunlukların azalmasını, reaksiyonların daha kontrollü olmasını ve tedaviden sonra konforlu bir yaşama geçişi sağlar. Bazı kişiler tedavi süresince ruhsal olarak kendini dizginler. “Ben bu savaşı kazanacağım, bu tedaviyi bitireceğim” diyerek sabreder ve tedavi bittiği zaman ruhsal çöküş başlar. O yüzden hastalıkla birlikte psikolojik destek almak hem sürecin daha rahat geçmesini hem de bu sürecin sonunda hayatına daha konforlu devam etmesini sağlar.”Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ülkemizde sigara içmeyenlerin oranı giderek artıyor
Ülkemizde sigara içmeyenlerin oranı giderek artıyor
Yeni yılda kendinize en güzel hediye: sigarayı bırakmak
Yarışma programları ruh sağlığını olumsuz etkiliyor!
Yarışma programları ruh sağlığını olumsuz etkiliyor!
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Aysel Savran,
Ağız ve boğazdaki yaralar kanser belirtisi olabilir!
Ağız ve boğazdaki yaralar kanser belirtisi olabilir!
“TEDAVİ EDİLMEZSE ÖLÜMCÜL OLABİLİR”
KOAH hastaları için aşı uyarısı
KOAH hastaları için aşı uyarısı
Zatürre aşısı KOAH´ın kontrolünü kolaylaştırabilir
Lilly İlaç, Türkiye´deki 25. yılını kutluyor
Lilly İlaç, Türkiye´deki 25. yılını kutluyor
25 yıldır diyabet, endokrinoloji, merkezi sinir sistemi, erkek sağlığı ve onkoloji alanlarında Türkiye´nin sağlığı için çalışmaya devam ediyor.
   Diyabet diyetinizde ekmek var ise iyileşemezsiniz
Diyabet diyetinizde ekmek var ise iyileşemezsiniz
Yanlış diyabet diyetleri daha da hasta ediyor
 GRİBİN ŞİFASI DOĞADA!
GRİBİN ŞİFASI DOĞADA!
Dr. Ümit Aktaş; "Gripten kurtulmak için vücudunuza kimyasal almayın, doğal kürlerle iyileşin."
Anne karnında ani bebek ölümü sendromunun yüzde 25´i sigaradan!
Anne karnında ani bebek ölümü sendromunun yüzde 25´i sigaradan!
Op. Dr. Tuğçe Çimen Arslan
Sağlıklı beslenerek hem cildinizi hem de bedeninizi koruyun
Sağlıklı beslenerek hem cildinizi hem de bedeninizi koruyun
Su olmazsa olmaz!
Neyi, neden yediğimizin ne kadar farkındayız?
Neyi, neden yediğimizin ne kadar farkındayız?
İşte 8 adımda yeme farkındalığı…
YANLIŞ ÇANTA SEÇİMİ TEHLİKE SAÇIYOR!
YANLIŞ ÇANTA SEÇİMİ TEHLİKE SAÇIYOR!
Öğrenciler İçin İdeal Okul Çantası Nasıl Olmalı?
Sedef romatizması hastaları güneşten faydalanırken dikkatli olmalı
Sedef romatizması hastaları güneşten faydalanırken dikkatli olmalı
Güneş ışınları sedef lezyonlarını geriletiyor
Bol su ve sık sık ılık duş alın
Bol su ve sık sık ılık duş alın
Yeterince su içmek bütün organların fonksiyonlarını desteklemektedir
Çocuğunuzun nereye gittiğini bilin!
Çocuğunuzun nereye gittiğini bilin!
“ÖNCE SAKİN OLUN"
Yalancı Tümör Başınızı Ağrıtmasın
Yalancı Tümör Başınızı Ağrıtmasın
girişimsel nöroradyoloji ile kısa zamanda tedavi edilebilir
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.4037
EURO
6.1605
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi