Mutluluk bir seçim midir?
Yaşam Koçu- Ayten Lazimova
Tarih: 2.2.2018 12:39:02

 “Mutluluk kovaladığımızda yakalayamayacağımız fakat sessizce oturursak üzerimize konabilecek bir kelebekmiş.” 

Birçok kişi her zaman mutlu olmak ve hayata karşı da son derece pozitif olan şekilde yaklaşmak ister. Ancak bunun için yapmanız gereken, daha doğrusu tek başınıza yapmanız gereken moral, motivasyon ve kişisel gelişim olarak en üst seviyede olmak olacaktır. Ama bu olmadığı zaman ne yapacaksınız? İşte o zaman yapmanız gereken aslında sadece alanında uzman olan bir yaşam koçu ile hemen tanışmak olacaktır. Sadece onlara ulaşmak ve sadece bilgi almak bile ilk adım olarak sizlere yeterli olacaktır. Onlardan biri Ayten Lazimova.  Yaşam Koçu Ayten Lazimova ile biz mutluluğu seçtik. Hadi buyurun “mutluluk” nedir öğrenelim… 

 

Ayten Lazimova,öncelikle okuyucularımız sizi tanımak isteyeceklerdir. Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Ben Ayten Lazimova, Azerbeycan Bakü Slavyan Üniversite Rus dili ve edebiyat filoloji mezunuyum. onüç yıldır ailemle birikte Türkiye´de yaşıyorum. Çocukları belli bir yaşa getirdikten sonra kendimi boşlukta hisettim. Tesadüfen katıldığım bir seminerde yaşam amacımın olmadığının farkına vardım. Araştırmalarımın sonucunda Yaşam Koçluğu eğitimi almaya karar verdim. Kişisel gelisim çatısı altında Kuantum Koç´u ve NLP eğitimlerini aldım. O süreç içerisinde insanlara katkıda bulunmayı kendime amaç edindim. Ve bu amaç doğrultusunda yaklaşık olarak iki senedir kişisel gelişim üzerine seminer ve bireysel seanslar vermekteyim.

Size göre Yaşam Koçu neyi ifade ediyor ve nasıl olmalıdır? Yaptığınız işe bir nevi psikologluk diyebilir miyiz?

Yaşam Koç´u bana göre bir yol arkadaşıdır. Danışanın kendini tanımasına yardımcı olan içsel zenginleklerini fark ettirendir. Bunların yanı sıra yönlendirmeden daha iyi sonuç elde etmek için danışana düşünce ve davranış değişimi sağlayıp amacı doğrultusunda hedef oluşturmasına yardımcı olan ve destekleyen bir ilişki biçimine tutunmalıdır. Psikoloklarla aynı amaca tutunsakta meslek açısından yöntemlerimiz farklıdır. Psikoloklar terapi odaklıdır, insan davranış biçiminin araştıran, ruhsal ve psikolojik sorunları teşhis edip o sorunları danışanda tedavi edendir.

Mutluluk bir seçim midir?

Mutluluk bir seçim de ola bilir. Öncelikle mutluluğu isterken bizi neyin mutlu edeceğini bilmemiz gerekir. Sadece motivasyon yüklemek yerine gerçekleri konuşanları çok seviyorum. Mesela her zaman mutlu olmak zorunda olmadığımız gibi, mutluluğu kovalayarak da yakalayamıyoruz. Mutluluk kovaladığımızda yakalayamayacağımız fakat sessizce oturursak üzerimize konabilecek bir kelebekmiş. Ve fark ettiğimiz yerde bize gelir; bencilliğimizin karanlığında değil… Pişmanlıklarımızın gölgesinde hiç değil…

 

Mutluluk öğrenilebilen bir şey midir? Doğuştan mutlu, doğuştan mutsuz insan var mıdır?

Duygusal dengesizliğe eğilimli, çok fazla içe dönük, kişilerin nispeten daha mutsuz olduğu araştırmalarca ortaya konulmuştur. Ancak yaşamımızda değişmiş olduğumuz çevre, kendi isteğimizle başlattığımız etkinlikler, ilişkiler ve bakış açımız gibi faktörler de mutluluğu bize hissettire bilir.

İnsanların mutluluk kavramını en çok ikili ilişkilerde arıyorlar. Bu arayışın sebebi hatalı ilişkiler yaşadığımız için olabilir mi?

Mutluluk, her şeye hakkını verdiğimizde, zamanı geçmeden fark ettiklerimizle yaşamımıza yön verdiğimizde içinde olacağımız bir şeydir. Araştırmalar insanların bir biriyle bağ kurduklarında daha mutlu olduklarını göstermektedir çünkü ait olma insanın evrimsel donanımının bir parçasıdır, dolayısıyla İnsanlar toplumsal bağları oluşturmaya ve bu bağları güçlendirmeyi isterler. Mutluluk kavramını sadece ikili ilişkilere bağlayan kişiler yaşam şartlarından kaynaklı aile ve toplumsal öğretiler doğrultusunda oluşturmaktadırlar, bununla birlikte sağlıklı bir şekilde karşılıklı etkileşim ve duygusal paylaşımlar olumlu yönde olursa, yargı içermeden ilerlerse burada da mutluluğu bulabilirler.

Başarılı olmak mutlu eder mi?

İlk başta “Başarılı” dediğimizde ne kastettiğimize bakalım. Yaptığı işten doyum alan, üretken ve yaratıcı, kendisine ve çevresine yararlı, mutlu ve geliştirici bir ilişki içinde olup bunu sürdüren, bedeninin sağlığına önem veren, var olan yeteneklerini kullanan, “olmayan yeteneklerini” çabayla kazanan, daima olabileceğinin en iyisi olmaya özen gösteren, kendisine başkalarına ve tüm yaşama saygılı bir insanları kastediyoruz. Hedeflediğimiz şeylere ulaşmak elbette bize olumlu duygular yaşatır ve iyi hissettirir; ancak başarı mutluluğu garantilemez. Süreçte alınan haz, gelişim odaklı olmak ve sadece sonuca odaklanmamak, bir başarıdan sonra onu sindirebilmek oldukça önemli. Aslında son yıllardaki çalışmalara bakıldığında başarının mutluluğu etkilemesinden çok, mutluluğun başarıyı etkilediğini görüyoruz. Mutlu insanlar mutsuzlara göre yaşamın pek çok alanında daha başarılı.

Ne yapsam daha mutlu olurum?

Mutlu nasıl oluruz sorusuna bir Bilge´nin notuyla yanıtlayacağım: Cebinde ne varsa onunla mutlu olmayı bilen için. Doğru an, her andır. Bunu anlamak yaşamı anlamaktır. Gününü mutlu yaşamak elinde, gülümse ve biraz uzağa bak. Sürekli yakına bakmak bazen mutsuz eder insanı. Şu an dert ettiğin şeylerden kaç tanesi bir yıl sonra önemini koruyacak? Her şeyden yeterince var, vakit varken doğru yere bakmayı öğren. Çok ciddi yaşama hayatı, kendini de yaşamı da bu kadar ciddiye alma. Bayramlar tekrar yaza geldiğinde kaç yaşında olacaksın? Gözlerini bir fotoğraf makinesi gibi düşün, bir sergi açacaksın çektiğin fotoğraflarla, serginde neler görmek istiyorsun? İnsan suyun derinliğini ölçemez ya bazen, hayallerinin de derinliğini ölçemeyebilirsin, yarın da gerçekleşebilir, yirmi yıl da sürebilir, yolculuktan keyif almayı öğrenmek bu yüzden önemlidir. Hayat sandığına her gün dikkatlice bak, orada ne bulacağını bilemezsin.

Röportaj: Aynur Eryılmaz


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Mutluluk seçim midir
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi