Mûsikî Sözün Tesir Gücünü Arttırır
15 Temmuz Ruhunu Dirilten Salâlardır
Tarih: 30.10.2018 11:41:33

Her geçen gün yoğun bir ilgi ve katılımın gerçekleştiği gözlenen Antalya Mevlevîhânesi İrfan Meclisi´nin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Türk Din Mûsikîsi öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Koca, mûsikînin, sözün tesir gücünü arttıran çok önemli bir unsur olduğunu söyledi. “Dînî Mûsikî” üzerine bir söyleşi gerçekleştiren Koca, dînî mûsikînin temelinin, ilk insan ve ilk peygamber Hz. Âdem´e kadar dayandığına dikkat çekerek bugünkü anlamdaki dînî mûsikî örneklerinin ise Hz. Musa ve Davud zamanında zirveye çıktığını belirtti. O dönemde Kudüs´te gecenin belirli vakitlerinden sonra, sabahın seher vaktine kadar toplu halde “Sübhânallâh, elhamdülillâh, Allâhu ekber ve estağfirullah” gibi virdlerin, tesbihâtın ve zikrullâhın belirli bir nağme ile icra edildiğini ifade eden Koca, bunun Hz. İbrahim döneminde de aynı şekilde devam ettiğini, hattâ câhiliye devrinde de Hanif dînine mensup olanların özellikle hac sırasında benzer tesbihler ve zikirler icra ettiğini dile getirdi.

 

Dînî Mûsikînin İki Çeşidi: Câmideki Kur´an Kıraatı Ve Tekke Mûsikîsi

“Bana: “Dînin mûsikîsi mi olurmuş?” diye soruyorlar” diyen Fatih Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Olur tabii. Dînî mûsikî iki damardan ilerlemiştir: Biri câmide okunan Kur´an kıraatı ve diğeri tekke mûsikîsidir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)´e ilk vahiy ve Kur´ân-ı Kerîm´in indirilmesiyle birlikte dînî mûsikîmiz bugünkü formuna bürünmeye başlamıştır. Bu anlamda ilk örnekler, güzel sesle süslenerek okunan Kur´an kıraatıdır. Güzel sesle ve nağmeli olarak okunması, Kur´ân´ın mânâsının tesirini daha da arttırıyordu. Sahâbenin güzel sesleriyle okudukları Kur´ân-ı Kerîm âyetleri, nice müşriğin gönüllerine tesir ederek onların müslüman olmalarına vesile olmuştur. Hicrette Peygamber Efendimiz Mekke´den Medine´ye girerken, Medinelilerin ellerindeki tef enstrümanıyla birlikte söyledikleri “Talea´l-bedru” kasidesi Peygamberimiz´in çok hoşuna gitmiştir. İlk mevlid örneği olan “Kasîde-i bürde” de böyledir. İşte bunlar tekke mûsikîsinin ilk örneklerindendir. Camide enstrüman olmadan nağmeli okuyuşlar, tekkede ise enstrümanlar eşliğinde notalı-makamlı güfte ve besteler icra edilir. Müzik enstrümanları da esasında insan sesi ve ses telleri örnek alınarak icat edilmiş ve geliştirilmiş aletlerdir.”

 

15 Temmuz Ruhunu Dirilten Salâlardır

En güzel sedâlarla, makamla ve nağmeyle okunan ezanın ve salânın da dînî mûsikînin en güzel örneklerinden olduğuna dikkat çeken Koca şunları söyledi: “Salâ, haber vermektir, çağrıda bulunmaktır, bir davettir. Önemli olayları ilân etmek için okunur. Millî mücadele yıllarında da 15 Temmuz´da da minarelerden okunan salâlar, düşmanların yüreğine korku, milletimizin yüreğine güven ve cesaret aşılamış ve büyük bir olay olduğunu anlayan halkımız sokaklara dökülerek hain darbecilere dur demiştir. İşte dînî mûsikî, yerine göre bu kadar önemli ve etkilidir. Şimdi birileri onun için salâya, mevlide, nağmeli okuyuşlara, tekke mûsikîsine karşı çıkıyorlar, bid´at diyorlar, haram diyorlar. Çünkü dîne bağlılık anlamında bunların halk üzerindeki tesir gücünü çok iyi biliyorlar. Hain ve art niyetli oldukları için kendi kalplerine korku doluyor, milletimizin de uyanmasını ve cesaretlenmesini istemiyorlar. “Alâka, bağ” anlamına gelen salâya ve Peygamberimizi anlatan mevlide karşı çıkarak, Peygamber Efendimiz ve dînî değerlerimizle aramızdaki bağı koparmak istiyorlar.”

Antalya Mevlevîhânesi´nin yeniden açılarak bu mekânın ruhuna uygun faaliyetlerin yürütülmesine vesile olan Antalya Valiliği başta olmak üzere, Akdeniz Üniversitesi´ne, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı´na ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü´ne teşekkür eden Doç. Dr. Fatih Koca, teorik ilmî bilgiler sunduğu bu söyleşisinin sonunda dînî mûsikîmizin birbirinden güzel örneklerini de icra ederek adeta uygulamalı bir ders örneği vermiş oldu.Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Sözün Tesir Gücünü Arttırır
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bakan Selçuk: “Depremden Etkilenen Vatandaşlarımızın Temel İhtiyaçları İçin 8 Milyon Tl Kaynak Aktardık”
Bakan Selçuk: “Depremden Etkilenen Vatandaşlarımızın Temel İhtiyaçları İçin 8 Milyon Tl Kaynak Aktardık”
Bir an önce depremin yaralarının sarılması
Kepez´de kansere karşı işbirliği protokolü
Kepez´de kansere karşı işbirliği protokolü
Kanser tarama tırı ilçelere gidecek
ANTALYA OSB´NİN ŞAMPİYONU DOKTOR TARSA
ANTALYA OSB´NİN ŞAMPİYONU DOKTOR TARSA
MAÇLAR ANTALYA OSB´DE OYNANACAK
Duayen denizci Cüneyt Koşu; ‘´Karpuzkaldıran halka açılmalı´´
Duayen denizci Cüneyt Koşu; ‘´Karpuzkaldıran halka açılmalı´´
Karpuzkaldıran´a Marina ve plaj
Büyükşehir´den ihtiyaç sahiplere konteyner ev
Büyükşehir´den ihtiyaç sahiplere konteyner ev
NAYLON BARAKADAN KURTARILDI
ANTALYA OSB´DEN AR-GE MERKEZLERİNE ÖZEL DAVET
ANTALYA OSB´DEN AR-GE MERKEZLERİNE ÖZEL DAVET
GİRİŞİMCİLER İLE YATIRIMCILAR BULUŞACAK
Kepez´in “Antalya Sömestir Festivali” başladı
Kepez´in “Antalya Sömestir Festivali” başladı
Bütün çocuklar Kepez´de mutlu olsun
Konyaaltı Sahil Projesi iptal
Konyaaltı Sahil Projesi iptal
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Sahil Projesi ile ilgili açıklamada bulundu.
Köhne bina kütüphane oluyor
Köhne bina kütüphane oluyor
‘Cemil Meriç Kitaplığı´ kimliği ile beyinlere ışık olacak.
Tütüncü “LÖSEV´le güzel işler yapacağız”
Tütüncü “LÖSEV´le güzel işler yapacağız”
İnsanın içini ısıtan ne cici şeyler var burada
AKMETAL 25 YAŞINDA
AKMETAL 25 YAŞINDA
Antalya´nın köklü asansör firmalarından biri olan Akmetal Asansör Sanayi ve Tic. Ltd. Şti, 25´inci kuruluş yıldönümünü kutladı.
Haydi çocuklar, ‘Antalya Sömestir Festivali´ne
Haydi çocuklar, ‘Antalya Sömestir Festivali´ne
Turnuvalar, showlar, atölye çalışmaları
Gülveren´de mutlu son
Gülveren´de mutlu son
320 daire inşa edecek
1.Hotel Equipment ve 27.Food Product Fuarı´na Yerli ve Yenilikçi Ürünler Damgasını Vurdu
1.Hotel Equipment ve 27.Food Product Fuarı´na Yerli ve Yenilikçi Ürünler Damgasını Vurdu
70 ülkeden 50 binin üzerinde profesyonel ziyaretçiyi ağırlayacak
Büyükşehir´in ev sıcaklığında  konuk evleri yoğun ilgi gördü
Büyükşehir´in ev sıcaklığında konuk evleri yoğun ilgi gördü
51 İLDEN HASTA VE YAKINI AĞIRLADI
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi