MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses hakkında merak edilenleri Ticari Direktör Burak ÇALIŞKAN yanıtladı…
Tarih: 12.6.2019 13:24:49

“5 yıldız kalitesinde, valiz taşıma-toplama derdi olmadan 7 gün içinde en az 3 ülke ve 6 şehir gezmenin farklı bir alternatifi yok

MSC Cruıses hakkında merak edilenleri Ticari Direktör Burak ÇALIŞKAN yanıtladı…

 

Merhabalar, ilk olarak okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?

İşletme lisans mezunuyum. 18 yıldır Turizm sektöründe olmakla beraber, MSC Cruises´da 10. Yılındayım. Ticari Direktör olarak görevimi sürdürmekteyim.  43 yaşında, evli ve bir kız çocuğu babasıyım.

 

MSC Cruıses hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Şirketimiz Cenevre merkezli bir İtalyan aile şirketi olup; Avrupa, Güney Afrika ve Güney Amerika pazarlarında lider konumdadır. Kurulduğu 1988 yılından bugune dek önemli aşamalar kaydetmiş olup, 2026 yılı itibarı ile global pazarda %20 oranında Pazar payını hedeflemektedir.

 

Dünya deniz taşımacılığı hakkında son gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz? Deniz taşımacılığı cazibesini koruyor mu?

Deniz taşımacılığı cazibesini gün geçtikçe arttırmaktadır. Şu anda Dünya geneline baktığımızda var olan kapasite talebi karşılayamamaktadır. Seyahat severler geminin verdiği konforu, yorulmadan birkaç ülke gezmeyi tercih etmekte. Ayrıca güvenli olması da tercihleri gemi seyahatine kaydırmaktadır.

 

Sektörün ve hizmet verdiğiniz markanın büyüme trendi hakkında neler söylemek istersiniz?

Sektör global olarak henüz yolun çok başında ve çok fazla gelişme ve büyüme alanı var. Bizim ve diğer gemi şirketlerinin yatırımları ile çok kısa zaman içinde sektör istenilen hedefe ulaşacaktır. 2016 yılında uygulamaya konulan planlama kapsamında 13,5 milyar Euro tutarındaki yatırım ile filomuzdaki gemi sayısı 2027 itibarı ile 12´den 30´a, yolcu taşıma kapasitemiz ise yıllık 5,5 milyon kişiye ulaşmış olacaktır.

2018 yılında global pazar yolcu taşıması 27 milyon kişi olarak gerçekleşirken, MSC Cruises olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.  

 

Türkiye´deki yatırımlarınız konusunda bizleri bilgilendirir misiniz? 

Türkiye MSC Cruises için çok önemli ve gelecek vaad eden bir pazar. Buradan yola çıkarak merkez yönetimimiz 2017 yılında, ortaklık kapsamında Türkiye şirketinin tüm hisselerini devir alarak ofisimize daha fazla yatırım yapma kararı almıştır. Bu gelişmelerin devamı olarak şirketimiz ülkemizdeki yatırımlarına devam edecektir.

 

Yeni yatırım ve planlarınız nelerdir?

Yeni planlarımız içinde en önemlisi Cruise seyahatini daha fazla kişiye tanıtmak yer almakta. Seyahat severlerin zihninde oluşan imaj bu lüks seyahatin ulaşılmaz olduğu fakat arz ettiğimiz cazip fiyatlar ile 7 gecelik bir turda tam pansiyon konaklama, valiz açma kapama derdi olmadan birkaç ülke birden görme imkanı ve lüks bir seyahat vaad ediyoruz. Üstelik diğer yurtdışı ya da 5 yıldızlı otel konaklaması fiyatlarında.

 

Gemide teknolojik yeniliklerden söz edersek. Neler var? Neler olacak? 

Yeni nesil gemilerimiz inşa edilirken “30 sene sonrasında insanlar ne isteyecek?” düşüncesinden yola çıkılmakta. Yeni inşa edilen gemilerimizde akıllı kişisel asistan Zoe yer almakta. Örneğin gemi ve seyahatiniz ile ilgili tüm bilgilere kabininizde “Hey Zoe” diyerek akıllı kişisel asistan Zoe ile konuşarak ulaşabilmektesiniz. Ayrıca “MSC for Me” akıllı telefon uygulaması ile yine seyahatiniz ile ilgili her şeyi organize edebilir, gemi ve gideceğiniz limanlar ile ilgili bilgileri alabilirsiniz. Çocuklu aileler ise çocuklarının kollarına takılacak bir bileklik ile gemi içerisinde çocuklarının bulunduğu yerleri akıllı telefonlarından takip edebilecek ve çocuklarının harcamalarını kontrol altında tutabilecekler. Şirketimiz teknolojik gelişmeleri ayrıca gemilerin inşasında da kullanmaktadır. Bu doğrultuda çevre dostu gemiler üretmekte ve karbondiyoksit emisyon oranlarını azaltıcı, fosil yakıt kullanımını azaltıcı teknolojiler kullanılmaktadır. 

  

Türkiye´ye ait bir Cruise firması olmadığından dolayı Türk yolcusu gemi yolculuğuna uzak kaldı. MSC Cruises Türkiye ofisinin hizmet vermeye başlamasıyla nasıl bir değişiklik yaşandı? Gelişmeler ne durumda?

Şirketimizin Türk pazarında hizmet vermeye başlaması ile birlikte gemilerimizde Türk misafirlerimize yönelik hizmetler artmış ve çeşitlendirilmiştir. Örneğin Türk kahvaltı tabağı, Türk kahvesi, Türk çalışanlar, Türkçe günlük bültenler, okey, tavla, kütüphanede Türkçe kitaplar gibi hizmetler tüm MSC Cruises gemilerinde standart haline gelmiştir. Bu hizmetlerin olması Türk misafirlerimizi hem gemilerimizde daha rahat ettirmekte, hem de gemilerimizin tercih edilmesine neden olmaktadır. 

 

MSC Cruises´i Türk yolcusunu geç mi tercih etmeye başladı ya da bu potansiyeli yeni mi fark etti? MSC´nin Türk yolcusuna yönelmesi ulaşım da ve seyahatlerde alternatif kanal arayışına başlaması ve artmasından dolayı mı rota Türkiye ye yöneldi?

Ofisimiz 2005 yılından itibaren Türkiye´de faaliyet göstermeye başlamış ve çok kısa bir süre içinde beklediği ilgiyi görmüştür. MSC gemi yük taşımacılığı sektöründe uzun yıllardan beridir hizmet veren ve dünyada 2. sırada yer alan bir firmadır ve uzun yıllar ülkemizde faaliyet gösterdiğinden dolayı Türk pazarı hakkında bilgisi olan bir firmadır. Bunun sonucunda MSC Cruises şirketinin büyüme planlarının uygulamaya başlandığı 2004 yılından bir sene sonra Türk pazarında yerini almıştır. 

 

Uzun turlarda ön plana çıkan ve en çok tercih edilen ülkeler hangisi?

Akdeniz şirketi olmamız sebebi ile en fazla sayıda gemimiz ve en çeşitli destinasyonlarımız Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra Kuzey Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Karayipler, Birleşik Arap Emirlikleri ve okyanus geçişi turlarımız, mevsimlerine göre,  en tercih edilen turlardır.

 

Denizyolu taşımacılığında turizmin gidişatını nasıl görüyorsunuz, talepler ne yönde seyrediyor? MSC Cruıses yeteri kadar biliniyor mu?

Daha önce de belirtmiş olduğum gibi sektör henüz yolun başında. İş ortaklarımız olan tur operatörleri ve acentalarımıza şirketimizin büyüme planlarını ve sektörde edineceği konumu anlattığımızda heyecanlandıklarını gözlemliyoruz. Bunu iyiye işaret olarak değerlendirebiliriz. Bunun sonucunda ise her geçen gün gemi seyahatine olan talep artmakta ve daha fazla kişi tarafından bilinir hale gelmekte. Ürünü hem B2B hem de B2C olarak daha fazla tanıtabilmek adına ofisimiz içinde yeni bir organizasyon yapılandırılması gerçekleşti. Bu yeniden yapılanma süreci doğrultusunda sahada görev alacak çalışma arkadaşlarımız Cruise ürününü piyasaya daha yakından tanıtacak ve farkındalık yaratacaklardır.

 

Gemi ile seyahat etmenin avantajları neler?

Gemi ile seyahatin en büyük avantajının konfor olduğunu söyleyebilirim. Valiz taşıma ya da toplama derdi olmadan 7 gün içinde en az 3 ülke ve 6 şehir gezmenin farklı bir alternatifi yok. Üstelik 5 yıldız kalitesinde konaklama ve hizmet imkanı ve tatil bütçesini sarsmayacak fiyatlar ile.

 

Gemi içinde ne tür aktiviteler var?

5 yıldızlı otellerde bulabileceğiniz tüm aktiviteler fazlası ile gemilerimizde yer almakta. Farklı konseptte barlar, spor kompleksi (basketbol, futbol, teniz, golf, bowling), farklı yaş grubundaki çocuklar için özel klüpler ve bakıcılık hizmeti, Formula 1 simülatörü, 6D sinema, tematik ve dünya mutfaklarından örnekler sunan restoranlar, denizde sadece MSC Cruises gemilerinde sahne alan dünyaca meşhur Cirque Du Soleil şovları, aquapark, açık / kapalı yüzme havuzu, jakuzi, su kaydırağı, zipline, duty free mağazaları, 1500 kişi kapasiteli tiyatro salonu, sanat galerisi, fotoğraf stüdyosu, mini market, casino, kütüphane, disko, güneşlenme alanları, yürüyüş ve koşu parkuru, fitness salonu, SPA ilk aklıma gelen fasiliteler. Bunun yanısıra kalabalık bir animasyon ekibi ise yetişkin ve çocuklara yönelik kurslar, partiler, şovlar, yarışmalar ve farklı etkinlikleri tüm gün boyunca organize etmektedir.

 

2019 yılı plan ve hedefleriniz neler?

2019 yılı içinde ofisimizin yeniden organizasyon planını tamamlamak ilk hedefimiz. Bu plan dahilinde aktif acenta ve faaliyet gösterilen şehir sayımızı arttırmayı hedefliyoruz. Bu sayede daha fazla kişi tarafından bilinir hale gelmek istiyoruz. 

 

Sektör içerisinde yaşadığınız sıkıntılardan bahseder misiniz?

Sektör olarak en büyük sıkıntımız İstanbul´da kruvaziyer limanının olmamasıdır. Salıpazarı limanının inşaatının bitmesi ile birlikte bu sıkıntı giderilmiş olacak ve gemilerin İstanbul´a gelmeye başlaması ile birlikte sektör daha hareketli hale gelecektir.

 

Deniz ulaşımında taleplerin artmasında kimi zaman sinema ve TV dizilerinin etkisi büyük olmakta bu konuda sizlerin veya sektörünüzün destek vereceği sinema ve dizi film konusunda bir gelişme olması söz konusu olabilir mi? Biliyorsunuz ki bir dönem AŞK GEMİSİ adlı TV dizisi deniz yolculuğu yapmayı düşünmeyenleri bile tercih nedeni olmuştu

Televizyonun etkisi şüphesiz ki tartışılmaz. Zaman zaman bu tip projelerin içinde yer almaktayız. Örneğin Aşk-ı Memnu dizisinin bir bölümünde gemimizde yapılan çekimler sonucunda inanılmaz bir ilgi ile karşılaşmıştık. Bundan dolayı gelecekte bunun gibi projelerin içinde yer almak daha fazla kişiye ulaşabilmek ve bilinirlik açısından çok önemli.

 

Son olarak dikkat çekmek istediğiniz bir konu var mı?

Evet, bu sektörde çalışanlar olarak tüm seyahat severlerin gemi seyahatleri konusunda, ön yargıları var ise bu ön yargılarını bir kenara bırakmalarını istiyoruz. Erken rezervasyonlarında tüketiciye sunulan cazip fırsatlar ve zaman zaman duyurduğumuz promosyonlar ile tanışabilecekleri gemi seyahatlerinden vaz geçemeyeceklerini garanti ederiz.

Röportaj: Aynur ERYILMAZ

 Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Cruıses olarak milyon kişiye hizmet verdik
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Ülke yönetimine talibiz”
“Ülke yönetimine talibiz”
ÜLKEM Partisi Antalya İl Başkanı Hasan BİLEN
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı  Mete Kaçar
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
Reformer Pilates egzersizi mutlaka denemelisiniz
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
İstanbul Hair Center
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
“nerede bir engelli var? Biz onlara bir nefes kadar yakınız”
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
dolu dolu bir akşam isteyenlere en güzel eğlencelerin garantörü
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
Şahika Öner röportajı
HASRET BİTİYOR  “Efsane geri dönüyor”
HASRET BİTİYOR “Efsane geri dönüyor”
MHP Finike Belediye Başkan Adayı, Nail Dülgeroğlu
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
Bölgeleri ve fayları inceliyorum
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
deneme deneme

deneme 4
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi