Mert optik “farkındalık yaratır”
Parla Özkul´la optik sektörü için çok konuşulacak röportaj
Tarih: 30.1.2017 09:25:08 / 742okunma / 0yorum

Mert optik “farkındalık yaratır”

Parla Özkul´la optik sektörü için çok konuşulacak röportaj…

 

İlk önce benimle röportaj yaptığın için teşekkür ederim..

Asıl ben teşekkür ederim.

Kendinden bahseder misin Parla Özkul kimdir?

1994 yılında Antalya´da doğdum. İlköğretim ve lise öğrenimimi Antalya´da tamamladım. TED Antalya Koleji Lisesi´nden 2012´de mezun oldum. Lise öğrenimim boyunca tiyatro ve müzikle ilgilendim. 18. Liseler Arası Tiyatro Şenliği´nden Başrol Oyuncu ödülüne sahibim. Lise öğrenimimde kısa bir süre için voleybol takımında yer aldım. Bilkent Üniversitesi son sınıf İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencisiyim, iki senedir aktif olarak Mert Optik Mağazalar Tasarım Danışmanlığını yapmaktayım. Ofis ve Şantiye Stajlarımı Antalya´nın en önde İç Mimarlık Firmalarından Artvin´de yaptım.  Mert Optik Tasarım Danışmanlığını yapmak bana iki alanımı birleştirmemi sağladı. Mağazalarımızda, müşterilerimiz için öncelikli olarak kaliteyi ve aynı zamanda konforu, bununla beraber kendilerini rahat hissedebilecekleri iç mekanlar yaratmak ilk tasarım prensibimiz olmuştur. Mert Optik Exclusive Uncalı şubesini tasarlarken çıkış noktamız öncelikli olarak müşterilerimizi sıcak bir ortama davet etmek ve aynı zamanda Mert Optik kalitesini ve güvenirliliği hissettirmek oldu. Tasarım konseptimiz olan ve Uncalı şubemize ismini veren “Exclusive” kelimesi şubemizin size sunduğu ürünlerin sıra dışı ve özel koleksiyon oluşunu ifade etmektedir. Buradan yola çıkarak stantlarımızda da alışılagelmişin dışına çıkarak farklı bir tasarım uyguladık.

Gözlük sektöründe tüketicilere önerileriniz nelerdir? Gözlük alımında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Gözlük ve Optik sektörü hiçbir zaman sadece kozmetik açıdan değerlendirilmemelidir. Optik gözlükler, güneş gözlükleri, kontak lensler ve görmeye yardımcı diğer tıbbi cihazlar göz sağlığını direkt olarak ilgilendiren, çok önemli gereçlerdir. Bu sebeple bu mesleği yürütmekte olan işletme ve işletmecilerin tıbbi ve mesleki bilgi açısından tam donanımlı olması gerekmektedir. Tüketicilere vereceğimiz yegâne tavsiye alışveriş yaparken bu hususları da göz önünde bulundurmaları olacaktır. Gözlük seçiminde dikkat edilmesi gereken başlıca konu, beğendiğimiz modelin, göz sağlığını koruma ve kullanım kolaylığı açılarından da mükemmel seviyede olmasıdır. Mert Optik olarak ürün koleksiyonumuzu bu önceliklerle oluşturup, misafirlerimizi doğru ürüne yönlendirmeleri için personelimize periyodik eğitimler vermekte ve teknolojik ilerlemeler doğrultusunda kendimizi geliştirmeye, modayla sağlığı buluşturmak için çalışmaya devam etmekteyiz.

Gözlük camı nasıl seçilir? Nelere dikkat edilmelidir? İyi bir camda olması gereken özellikler nelerdir?

Gözlük camları, antik dünya insanlarının bile üzerinde çalışmış olduğu tarihi çok eskiye dayanan bir optik bilim konusudur. Şimdilerde ise kullanıcıların bütün taleplerine yanıt verebilecek düzeye ulaşmıştır. Gözlük camı tavsiye ederken Mert Optik olarak öncelikle hastalarımızın yaşam tarzlarını ve beklentilerini dinleriz. Daha sonra bunları da göz önünde bulundurarak onlar için uygun cam tasarımı, hammaddesi, inceltme oranı, kaplama çeşitleri seçeneklerinden en uygununu beraber belirleriz.  Güneş gözlüklerinde ise mağazalarımızda sunduğumuz bütün ürünlerin mutlaka güneşin yaydığı zararlı ışınlardan koruyuculuğunun maksimum seviyede olmasına özen gösteriyoruz.  Bilindiği üzere UV koruyuculuğu olmayan hiçbir güneş gözlüğü camı görevini tam olarak yerine getiremez.  Müşteriler de seçim yaparken mutlaka lisanslı ve sağlık bakanlığı onaylı markalara yönelmelidir.

Mert Optik´in gelecekle ilgili hedefleri nelerdir? Sizce Türkiye´deki optik satışlarını arttırmak için ne gibi çalışmalar yapılmalıdır?

Mert optik olarak gelecekteki öncelikli hedefimiz sunduğumuz hizmeti her daim ileriye götürmek, sadece beklentileri karşılamakla kalmayıp onları aşmak olacaktır. Bunu başarırken mutlaktır ki daha çok misafire erişmek ve insanların gözlerinde farkındalık yaratmak da hedeflerimiz arasındadır. Yeni yatırımımız Mert Optik Uncalı Exclusive şubemizde daha erişilebilir olarak devam ettireceğimiz yolcuğumuzda, açılışımızı onurlandıran, iyi dileklerini sunan tüm misafirlerimize bu vesileyle teşekkür ederiz. Türkiye´de maalesef optik sektörü tahmin edilen büyümenin hep altında kalmaktadır. Bunun başlıca sebeplerinden biri ise sağlık sektörünün önemli bir dalı olarak kabul edilmesi gereken optisyenlik mesleğinin ticari kaygılarla, amacından çıkılarak icra edilmesidir.

Mert optik olarak müşterilerinize ne gibi ayrıcalıklar sunuyorsunuz?

Mert Optik olarak müşterilerimize en son trendleri en uygun fiyatlarla sunma amacını her daim koruyoruz. Mert Optik şubelerinden içeri bir kere adımını atmış olan her kişi aradığı ürünü en uygun fiyatlarla bulacağını bilir. Bunu da en önemli ayrıcalığımız olarak görmekteyiz. Bunların dışında bizler önceliğimiz satış olmadan, ilk olarak müşterilerimizi doğru bilgilendirmenin ve yönlendirmenin önemine inanıyoruz.  Satış sonrası hizmetlerimizi ise tamamen müşteri memnuniyeti odaklı ve onların mutluluğunu gözetir şekilde düzenliyoruz.

Antalya´da optik firmalarının yoğunlaştığı yerlerde değil de ayrı bir semtte farklı bir konsept oluşmaya nasıl karar verdiniz? Uncalı‘nın seçilmesinin sebebi nedir?

Mert Optik Uncalı Exclusive şubemizi planlarken öncelikli gayemiz müşterilerimiz bize en kolay nasıl ulaşır sorusunu cevaplayabilmekti. Türkiye´de ki Cadde mağazası kültürünü yeni şubemizle bir adım ileriye taşımak ve misafirlerimize kişiye özel hizmeti sunabilmeyi hedefliyoruz. Uncalı ve hakim bölgelerinin de artan nüfus yoğunluğu ve bölgedeki ihtiyacı göz önünde bulundurarak yatırım kararı aldığımızda, değerli müşterilerimiz de olumlu tepkileriyle bizleri mahcup etmediler. 

Son günlerde optisyenlik müessesesi çok konuşuluyor. Sizin bu konuda düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Optisyenlik sağlık sektörü ve insan sağlığı için en önemli sektörlerden biridir. Maalesef günümüzde gereken önemi ve özeni görmemektedir. Gözlük veya lens kullanımı ancak göz doktorları kontrolünde ve sonrasında optisyenler tarafından uygun bir şekilde sağlanmalıdır. Kullanıcılar bunun bilincinde olmalı ve bu konuda titiz davranmalıdırlar.

Sektörün oda çatısı altında birleşmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

Sektörün oda çatısı altında birleşmesi sektöre faydalı olması çerçevesinde gerekli olabilir. Hem kullanıcıları hem de optisyenleri bilinçlendirmek ve ilişki içerisinde hareket etmek sektöre gelişim sağlar.

Son olarak eklemek istediğiniz var mı?

Gözlük ve lens kullanıcılarına seçim yaparken daha bilinçli ve seçici olmalarını öneririm. Mert Optik gerek model seçimi gerekse cam özellikleri açısından zengin bir donanıma sahiptir. Mert Optik, müşterilerine şık ve kendilerine yakışacak ürünler tavsiye etme konusunda da çalışanlarına eğitim ve seminerler düzenlemektedir. Şirket prensibi olarak “farkındalık yaratır” sözümüzün tam arkasındayız.

 Röportaj: AYNUR ERYILMAZKaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Mert optik farkındalık yaratır
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Diş Hekimi Korkusu (Dentofobia) Nedir? Nasıl Yenilir?
Diş Hekimi Korkusu (Dentofobia) Nedir? Nasıl Yenilir?
Diş Hekimi Rabia DUMAN
TÜRKİYELİ ALMANLAR ADVS İLE TANIŞTINIZ MI?
TÜRKİYELİ ALMANLAR ADVS İLE TANIŞTINIZ MI?
Aktif Alman Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ADVS)
GÜVENİLİR, BAŞARILI EMLAK DANIŞMANI,Halil AKBIYIK
GÜVENİLİR, BAŞARILI EMLAK DANIŞMANI,Halil AKBIYIK
“Antalya´da daha iyi, kaliteli ve her bütçeye hitap eden konutlar üretilmelidir.”
Mutluluk bir seçim midir?
Mutluluk bir seçim midir?
Yaşam Koçu- Ayten Lazimova
Siz hayvanlarınız ile sadece Sevginizi paylaşın, gerisini Bize bırakın.
Siz hayvanlarınız ile sadece Sevginizi paylaşın, gerisini Bize bırakın.
Veteriner Dr. Oya Tekin Balık´
TÜP BEBEK YÖNTEMİYLE DOĞAN ÇOCUKLAR FARKLI MI?
TÜP BEBEK YÖNTEMİYLE DOĞAN ÇOCUKLAR FARKLI MI?
Op. Dr. Funda Yazıcı Erol yanıtladı.
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
“Sağlıklı yaşamak para kazanmaktan daha zordur.”
AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
“İnsanlarımızın sağlığı bizim için önceliklidir”
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
Beslenme Uzmanı Diyetisyen, FATMA ALTINTAŞ KAPLAN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
Nermin Kalender- İbrahim Kalender
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi,  Kemal Koçak
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi, Kemal Koçak
‘´2019 yılı Türkiye´de Çin Yılı ‘´ilan edilmeli
Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Kalp krizi ile röportajı
Astroloji Danışmanı ve Eğitmeni Pınar GÜREL,
Astroloji Danışmanı ve Eğitmeni Pınar GÜREL,
Ayrıca 2018 yılında en şanslı burç hangisi olacak?
İçi dışı bir, cıvıl cıvıl  Vj Bülent ile dobra dobra…
İçi dışı bir, cıvıl cıvıl Vj Bülent ile dobra dobra…
Neden Yunanistan?
Şükran AKCA
Şükran AKCA
“Haklarımızı bizden daha çok hiç kimse koruyamaz. Haklarımızı öğrenelim, bilelim ve sahip çıkalım.”
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
3.9039
EURO
4.8103
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Parçalı bulutlu
Bugün
22 / 10 °C
Parçalı bulutlu
Pazartesi
19 / 8 °C
Parçalı bulutlu
Salı
20 / 11 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi