MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
Tarih: 19.8.2019 12:57:23

Kafanızdaki  soru işaretlerini  kaldırma anlamında  gayret göstermeye devam ediyoruz. Yine ilginizi çekip keyifle  okuyacağınız bir ismi  Antalya´mızın renkli simalarından Neşet GÜNDÜZ´ ü sayfamıza konuk ettik. Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet GÜNDÜZ. İlimizde ve ülkemizde yaşanan tüketici sorunları, tüketici kavramı ve bilinçli tüketici kime denir, nasıl bilinçlenmeliyiz konusunda son derece güncel ve toplumun genelini çok yakından ilgilendiren bir sürü konular hakkında sıcak ve samimi bir sohbet gerçekleştirdik…

 

En büyük zaafımız hediye ve bedava konusunda. Sizce dolandırıcıların hangi yöntemlerine kolay kanıyoruz?

Biz basın yoluyla kamuoyunu sürekli bilgilendiriyor ve uyarıyoruz. Ancak tüketicilerimizde, insanımızda okumak veya böyle konuları izlemek sıkıcı geliyor. Geçenlerde denizde kaybolan üç kişinin hikayesini hatırlarsınız. Bu üç kişiden biri sağ kaldı. Nasıl mı? Kendisinin açıklamasında, “Ben çok belgesel, haberleri izlerdim. Burada aklımda kalanları uyguladım ve hayatta kaldım” İşte hayatımızı etkileyecek bilgilerden uzak kalmayalım. Bir küçük not sıkıştırmak istiyorum. Beni tanıyanlar yaz ayı başında yüzme ve bisiklet sezonunu açtığımı sanal iletişimde paylaştığımda yüzlerce tıklama alırken, ciddi paylaşımlarda maalesef çok üzülerek söylüyorum yirmiyi veya 30 tıklamayı geçmiyor. Magazin toplumu olduk. Toplum olarak en büyük zaafımız hediye, bedava ve içi boş kampanyalar. Sizi tanımayan size niye hediye versin, sizi tanımayan 3000 liralık bir telefonu 175 liraya satsın, televizyonlarda bilmecelerde (çocukların dahi bildiği kolay sorular) sorulsun? Hepsinde hile ve aldatmaca var. Çok uyanık olalım. Böyle aldatmacalara karşı kulağımızın bir köşesinde küpe olarak bulunsun. Tüketicilerimiz, birçok ilde örgütlenmiş olan Tüketiciler Birliği şubelerine danışabilirler.

Çözüm mekanizması olarak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti” diye bir birim var. Bu birim her türlü tüketici sorununa bakıyor mu? Tüketici Hakem Heyeti konusunda bilgi verir misiniz?

Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri belediye ve ilçelerin bazılarında Hakem Heyetleri var. Büyükşehirlerde il hakem ve ilçe hakem heyetleri mevcuttur. Buna göre, Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda, Büyükşehir Belediyesi statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 Türk Lirası´nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, yine Büyükşehir Belediyesi statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 Türk Lirası ile 8 bin 480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri ve Büyükşehir Belediyesi statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde değeri 8 bin 480 Türk Lirası´nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevli olacak. Ayrıca bazı ilçelerimizde de hakem heyetleri kaldırılmış olup çok kullanışlı ve kolay olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sitelerinden şikayetlerinizi yapabilirsiniz. Bu anlamda birçok bürokratik işlemler ve kâğıtçılık da ortadan kaldırılmıştır.

Bilinçli tüketici kimdir?

Bir sözüm var; Bilinçli tüketici hakkını arayan tüketicidir. “Adaletsizliği engelleyecek gücünüzün olmadığı zamanlar olabilir. Fakat itiraf etmeyi beceremediğiniz bir zaman asla olmamalı” Elle Wisel. Bilinçli tüketici; Haklarını bilir ve arar, bilinçli tüketici örgütlü tüketicidir, Alışverişten önce ihtiyacını net olarak belirler, bütçesini gereksiz yere zorlamaz, ihtiyacını kararlaştırdıktan sonra piyasa araştırması yapar, ürün etiket bilgilerine dikkat eder, üreticisi belli olmayan malı satın almaz, tartı ve ölçü aletlerinin kullanımına dikkat eder, belgesiz alışveriş yapmaz, aldatıcı reklamlara kanmaz, israf etmez, kredi kartı ve kredi kullanımına dikkat eder.

Biten bir garantiyi uzatabilir miyiz?

Her garanti uzatılacak diye bir şey yoktur. Bu şirketlerin politikalarıyla ilgilidir. Garantilerin uzatılmasından yana değiliz. Hali hazırdaki garantilerde bile sıkıntı yaşıyoruz. Uzatılan garanti bir araca kasko yapmak gibi bir şeydir. Üretilen bir malda veya satın aldığımız araç gereçlerde sorun yaşandığında garanti bitse bile bazı ürünlerde gizli ayıplar oluşabiliyor. 6502 Tüketici Yasası tüketicimizin yanındadır.

Tüketiciler Birliği olarak ücretli poşet uygulamasını destekliyor musunuz?

Ücretli poşet uygulamasını destekliyoruz. Üzülerek söylüyorum ki bazı tüketici dernekleri dahi olayın ciddiyetine varamamışlardır. Bedelini ödediğim poşette reklam olmasın, yok bedelini ödediğim poşet yırtılırsa zararımı kim karşılayacak, yok devlet poşet imalatına izin vermesin gibi yaklaşımlarla karşılaşıyoruz. Burada amaç tüketicileri cezalandırmak firmalar kar sağlamak değil. Burada ki temel amaç poşet kullanımına asgariye indirmek ve toplumu bilinçlendirmektir. İşin özünü unutup düşman arıyoruz. Temiz çevre, sağlıklı canlılar ve geleceğimizi kurtarmaktır. Önce çevre duyarlılığına odaklanırsak sorunu anlamış ve çözmüş oluruz.

Çokça sorulan sorulardan biri de, bazı poşetlerin üzerinde reklam olduğunu görüyoruz. Bedelini ödediğimiz bir poşetin üzerinde bizim belirlemediğimiz bir firmanın reklamıyla karşı karşıyayız. Bu durumda şikayet etme hakkımız doğar mı?

Şikayet hakkımız doğmaz. Yukarıdaki sorunuzun cevabında belirttiğim gibi, amaç poşet kullanımını düşürmek ve tüketicilerimizi bilinçlendirmektir. Öncelikle poşet almak zorunda değilsiniz. File veya buna benzer taşıyıcı unsurları yanınızda bulundurabilirsiniz. Firmadan poşet talep ettiğinizde, size reklamlı poşetini ücretli olarak verebilir, bir yasal zorunlulukta yok. Bedelini ödediğimiz her poşet için satıcıda aynı şekilde her sattığı poşetten ilgili bakanlığa ödeme yapıyor. Yani firma her poşet için, poşet + vergi olarak Çevre Şehircilik Bakanlı´ğı bütçesine geri dönüşüm fonuna aktarılmaktadır. Tüketicinin de ödediği poşet parası da aynı bakanlık fonuna gitmektedir. Yani firma poşetten kar etmesi bir yana her istenilen poşet için ekstra ödeme yapmaktadır. Bir plastik denizde 400, karada 800 yılda yok oluyor. Denizde yok oluncaya kadar deniz canlılarını, karada yok oluncaya kadar toprağa ve gıdalarımıza karışan plastik ham maddesi olan fosgen gazını soframızda görüyoruz. Neden bu kadar çok grip gibi kanser görülüyor? Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?

Bazı değişik kampanyalar yapıyorlar. En son örneklerden bir tanesi Mini Cooper hediye eden bir marka var. Bu kampanyadan yararlanmak isteyenler çoğunlukta. Siz bu tür kampanyaları doğru buluyor musunuz?

Serbest piyasa kuralları gereği firmalar satışlarını artırmak için bu tür kampanyalar düzenleyebilir. Bu tür kampanyalarda Milli Piyango İdaresi ve ilgili ticaret odalarının izinlerinin olması gerekir. Tüketicilerimiz bu izin belgelerine dikkat etmelidir. Bu tür kampanyalarda kampanyanın bir köşesinde muhakkak bu izin belgeleri ve vergiler konusunda bilgilendirme yazısı olmak zorunda. Yoksa uzak kalsınlar, ilgili kurumlara şikayette bulunabilirler.

Kandırmacanın bitmesi için yaptırımlar uygulanıyor mu?

Türkiye bir hukuk devletidir. Her türlü illegal suçlarda muhakkak ceza ve yaptırımlar mevcuttur. 6502 bu konuda çok geniş anlamda tüketicinin lehinedir. Birkaç örnek vermek istiyorum; Televizyon veya gazeteden bir ürün aldığınızda ayıplı çıkarsa illahi o firmayı bulmanız gerekmiyor. Müteseselsilen sorumlulukla yayıncı kuruluş veya reklam ajansından paranızı tahsil edebilirsiniz. Diyelim bir 5 liralık kalem aldınız bozuk çıktı. Amaaan şimdi kim uğraşacak, satıcı hadi kardeşim işine diyemez. 6502, 6098 borçlar kanunun içeriğinde almıştır. 5 liralık kalem hakem heyeti kararından sonra açacağınız maddi ve manevi tazminat davası satıcıya 5.000 ila 20.000 lira arasında ceza olarak gelir. Şimdi herkesin elinde akıllı cep telefonları var. Tüketicilerimiz bir mağduriyet yaşadıklarında tüketici derneklerine ulaşsınlar.

Son zamanlarda hangi sorunlar dan şikayet alıyorsunuz?

Sigorta şirketleri, iletişim operatörleri, avukatlar, hakem heyetleri, il hakem heyetleri, tüketici mahkemeleri, yanıltıcı reklamlar vs.

Son olarak neler eklemek istiyorsunuz?

Tüketicilerimiz bizleri yakından takip etsinler. Asla teslimiyetçi olmasınlar ve haklarını arasınlar. İl ve ilçe hakem heyetleri ücretsiz ve internet üzerinden de ulaşabilirler. Hedefimiz daha bilinçli tüketici ve daha bilinçli tüketici haklarına ulaşabilmek.

Sayın Neşet GÜNDÜZ çok teşekkür ederiz. Gerçekten son derece  faydalı bilgiler paylaştınız bizlere… Tüketicinin haklarının sonuna kadar gözetildiği bir dünyada yaşamak dileğiyle.

Asıl bana bu imkanı verdiğiniz için ben çok teşekkür ederim.

 

röportaj: Aynur Eryılmaz

 

 

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı  Mete Kaçar
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
Reformer Pilates egzersizi mutlaka denemelisiniz
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
İstanbul Hair Center
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses hakkında merak edilenleri Ticari Direktör Burak ÇALIŞKAN yanıtladı…
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
“nerede bir engelli var? Biz onlara bir nefes kadar yakınız”
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
dolu dolu bir akşam isteyenlere en güzel eğlencelerin garantörü
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
Şahika Öner röportajı
HASRET BİTİYOR  “Efsane geri dönüyor”
HASRET BİTİYOR “Efsane geri dönüyor”
MHP Finike Belediye Başkan Adayı, Nail Dülgeroğlu
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
DEPREMLERİ FISILDAYAN ADAM
Bölgeleri ve fayları inceliyorum
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi