MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
Tarih: 19.8.2019 12:57:23

Kafanızdaki  soru işaretlerini  kaldırma anlamında  gayret göstermeye devam ediyoruz. Yine ilginizi çekip keyifle  okuyacağınız bir ismi  Antalya´mızın renkli simalarından Neşet GÜNDÜZ´ ü sayfamıza konuk ettik. Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet GÜNDÜZ. İlimizde ve ülkemizde yaşanan tüketici sorunları, tüketici kavramı ve bilinçli tüketici kime denir, nasıl bilinçlenmeliyiz konusunda son derece güncel ve toplumun genelini çok yakından ilgilendiren bir sürü konular hakkında sıcak ve samimi bir sohbet gerçekleştirdik…

 

En büyük zaafımız hediye ve bedava konusunda. Sizce dolandırıcıların hangi yöntemlerine kolay kanıyoruz?

Biz basın yoluyla kamuoyunu sürekli bilgilendiriyor ve uyarıyoruz. Ancak tüketicilerimizde, insanımızda okumak veya böyle konuları izlemek sıkıcı geliyor. Geçenlerde denizde kaybolan üç kişinin hikayesini hatırlarsınız. Bu üç kişiden biri sağ kaldı. Nasıl mı? Kendisinin açıklamasında, “Ben çok belgesel, haberleri izlerdim. Burada aklımda kalanları uyguladım ve hayatta kaldım” İşte hayatımızı etkileyecek bilgilerden uzak kalmayalım. Bir küçük not sıkıştırmak istiyorum. Beni tanıyanlar yaz ayı başında yüzme ve bisiklet sezonunu açtığımı sanal iletişimde paylaştığımda yüzlerce tıklama alırken, ciddi paylaşımlarda maalesef çok üzülerek söylüyorum yirmiyi veya 30 tıklamayı geçmiyor. Magazin toplumu olduk. Toplum olarak en büyük zaafımız hediye, bedava ve içi boş kampanyalar. Sizi tanımayan size niye hediye versin, sizi tanımayan 3000 liralık bir telefonu 175 liraya satsın, televizyonlarda bilmecelerde (çocukların dahi bildiği kolay sorular) sorulsun? Hepsinde hile ve aldatmaca var. Çok uyanık olalım. Böyle aldatmacalara karşı kulağımızın bir köşesinde küpe olarak bulunsun. Tüketicilerimiz, birçok ilde örgütlenmiş olan Tüketiciler Birliği şubelerine danışabilirler.

Çözüm mekanizması olarak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti” diye bir birim var. Bu birim her türlü tüketici sorununa bakıyor mu? Tüketici Hakem Heyeti konusunda bilgi verir misiniz?

Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri belediye ve ilçelerin bazılarında Hakem Heyetleri var. Büyükşehirlerde il hakem ve ilçe hakem heyetleri mevcuttur. Buna göre, Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda, Büyükşehir Belediyesi statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 Türk Lirası´nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, yine Büyükşehir Belediyesi statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 Türk Lirası ile 8 bin 480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri ve Büyükşehir Belediyesi statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde değeri 8 bin 480 Türk Lirası´nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevli olacak. Ayrıca bazı ilçelerimizde de hakem heyetleri kaldırılmış olup çok kullanışlı ve kolay olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sitelerinden şikayetlerinizi yapabilirsiniz. Bu anlamda birçok bürokratik işlemler ve kâğıtçılık da ortadan kaldırılmıştır.

Bilinçli tüketici kimdir?

Bir sözüm var; Bilinçli tüketici hakkını arayan tüketicidir. “Adaletsizliği engelleyecek gücünüzün olmadığı zamanlar olabilir. Fakat itiraf etmeyi beceremediğiniz bir zaman asla olmamalı” Elle Wisel. Bilinçli tüketici; Haklarını bilir ve arar, bilinçli tüketici örgütlü tüketicidir, Alışverişten önce ihtiyacını net olarak belirler, bütçesini gereksiz yere zorlamaz, ihtiyacını kararlaştırdıktan sonra piyasa araştırması yapar, ürün etiket bilgilerine dikkat eder, üreticisi belli olmayan malı satın almaz, tartı ve ölçü aletlerinin kullanımına dikkat eder, belgesiz alışveriş yapmaz, aldatıcı reklamlara kanmaz, israf etmez, kredi kartı ve kredi kullanımına dikkat eder.

Biten bir garantiyi uzatabilir miyiz?

Her garanti uzatılacak diye bir şey yoktur. Bu şirketlerin politikalarıyla ilgilidir. Garantilerin uzatılmasından yana değiliz. Hali hazırdaki garantilerde bile sıkıntı yaşıyoruz. Uzatılan garanti bir araca kasko yapmak gibi bir şeydir. Üretilen bir malda veya satın aldığımız araç gereçlerde sorun yaşandığında garanti bitse bile bazı ürünlerde gizli ayıplar oluşabiliyor. 6502 Tüketici Yasası tüketicimizin yanındadır.

Tüketiciler Birliği olarak ücretli poşet uygulamasını destekliyor musunuz?

Ücretli poşet uygulamasını destekliyoruz. Üzülerek söylüyorum ki bazı tüketici dernekleri dahi olayın ciddiyetine varamamışlardır. Bedelini ödediğim poşette reklam olmasın, yok bedelini ödediğim poşet yırtılırsa zararımı kim karşılayacak, yok devlet poşet imalatına izin vermesin gibi yaklaşımlarla karşılaşıyoruz. Burada amaç tüketicileri cezalandırmak firmalar kar sağlamak değil. Burada ki temel amaç poşet kullanımına asgariye indirmek ve toplumu bilinçlendirmektir. İşin özünü unutup düşman arıyoruz. Temiz çevre, sağlıklı canlılar ve geleceğimizi kurtarmaktır. Önce çevre duyarlılığına odaklanırsak sorunu anlamış ve çözmüş oluruz.

Çokça sorulan sorulardan biri de, bazı poşetlerin üzerinde reklam olduğunu görüyoruz. Bedelini ödediğimiz bir poşetin üzerinde bizim belirlemediğimiz bir firmanın reklamıyla karşı karşıyayız. Bu durumda şikayet etme hakkımız doğar mı?

Şikayet hakkımız doğmaz. Yukarıdaki sorunuzun cevabında belirttiğim gibi, amaç poşet kullanımını düşürmek ve tüketicilerimizi bilinçlendirmektir. Öncelikle poşet almak zorunda değilsiniz. File veya buna benzer taşıyıcı unsurları yanınızda bulundurabilirsiniz. Firmadan poşet talep ettiğinizde, size reklamlı poşetini ücretli olarak verebilir, bir yasal zorunlulukta yok. Bedelini ödediğimiz her poşet için satıcıda aynı şekilde her sattığı poşetten ilgili bakanlığa ödeme yapıyor. Yani firma her poşet için, poşet + vergi olarak Çevre Şehircilik Bakanlı´ğı bütçesine geri dönüşüm fonuna aktarılmaktadır. Tüketicinin de ödediği poşet parası da aynı bakanlık fonuna gitmektedir. Yani firma poşetten kar etmesi bir yana her istenilen poşet için ekstra ödeme yapmaktadır. Bir plastik denizde 400, karada 800 yılda yok oluyor. Denizde yok oluncaya kadar deniz canlılarını, karada yok oluncaya kadar toprağa ve gıdalarımıza karışan plastik ham maddesi olan fosgen gazını soframızda görüyoruz. Neden bu kadar çok grip gibi kanser görülüyor? Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?

Bazı değişik kampanyalar yapıyorlar. En son örneklerden bir tanesi Mini Cooper hediye eden bir marka var. Bu kampanyadan yararlanmak isteyenler çoğunlukta. Siz bu tür kampanyaları doğru buluyor musunuz?

Serbest piyasa kuralları gereği firmalar satışlarını artırmak için bu tür kampanyalar düzenleyebilir. Bu tür kampanyalarda Milli Piyango İdaresi ve ilgili ticaret odalarının izinlerinin olması gerekir. Tüketicilerimiz bu izin belgelerine dikkat etmelidir. Bu tür kampanyalarda kampanyanın bir köşesinde muhakkak bu izin belgeleri ve vergiler konusunda bilgilendirme yazısı olmak zorunda. Yoksa uzak kalsınlar, ilgili kurumlara şikayette bulunabilirler.

Kandırmacanın bitmesi için yaptırımlar uygulanıyor mu?

Türkiye bir hukuk devletidir. Her türlü illegal suçlarda muhakkak ceza ve yaptırımlar mevcuttur. 6502 bu konuda çok geniş anlamda tüketicinin lehinedir. Birkaç örnek vermek istiyorum; Televizyon veya gazeteden bir ürün aldığınızda ayıplı çıkarsa illahi o firmayı bulmanız gerekmiyor. Müteseselsilen sorumlulukla yayıncı kuruluş veya reklam ajansından paranızı tahsil edebilirsiniz. Diyelim bir 5 liralık kalem aldınız bozuk çıktı. Amaaan şimdi kim uğraşacak, satıcı hadi kardeşim işine diyemez. 6502, 6098 borçlar kanunun içeriğinde almıştır. 5 liralık kalem hakem heyeti kararından sonra açacağınız maddi ve manevi tazminat davası satıcıya 5.000 ila 20.000 lira arasında ceza olarak gelir. Şimdi herkesin elinde akıllı cep telefonları var. Tüketicilerimiz bir mağduriyet yaşadıklarında tüketici derneklerine ulaşsınlar.

Son zamanlarda hangi sorunlar dan şikayet alıyorsunuz?

Sigorta şirketleri, iletişim operatörleri, avukatlar, hakem heyetleri, il hakem heyetleri, tüketici mahkemeleri, yanıltıcı reklamlar vs.

Son olarak neler eklemek istiyorsunuz?

Tüketicilerimiz bizleri yakından takip etsinler. Asla teslimiyetçi olmasınlar ve haklarını arasınlar. İl ve ilçe hakem heyetleri ücretsiz ve internet üzerinden de ulaşabilirler. Hedefimiz daha bilinçli tüketici ve daha bilinçli tüketici haklarına ulaşabilmek.

Sayın Neşet GÜNDÜZ çok teşekkür ederiz. Gerçekten son derece  faydalı bilgiler paylaştınız bizlere… Tüketicinin haklarının sonuna kadar gözetildiği bir dünyada yaşamak dileğiyle.

Asıl bana bu imkanı verdiğiniz için ben çok teşekkür ederim.

 

röportaj: Aynur Eryılmaz

 

 

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
3 BOYUTLU GELECEK
3 BOYUTLU GELECEK
“Sizin başarınız, bizim başarımız o yüzden çok çalışıyoruz”
hem Türk basketboluna hem de Antalya basketboluna faydalı olmak
hem Türk basketboluna hem de Antalya basketboluna faydalı olmak
Eğer bu problem yok ise temel motorik (sürat, denge, kuvvet, koordinasyon) özellikleri gözlemliyoruz
Sağlıklı ve Garantili Evcil Hayvanlar ‘Doğan Akvaryum  Petshop´ta´
Sağlıklı ve Garantili Evcil Hayvanlar ‘Doğan Akvaryum Petshop´ta´
Tarım Bakanlığı onaylı malzemelerle müşterilerimizin hizmetindeyiz
Organ bağışı yaparak bizlere umut olun. Bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir!
Organ bağışı yaparak bizlere umut olun. Bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir!
Nakilde Ülkemizde yılda 3-4 bin nakil yapılmakta.
"Propolis sadece Arı ürünüdür ve Arıların İnsanlığa en büyük armağanıdır"
"Propolis sadece Arı ürünüdür ve Arıların İnsanlığa en büyük armağanıdır"
POLEN de içerisinde 70´e yakın vitamin içerir, kovandaki larvalar yumurtadan ilk çıktıklarında polen tüketirler.
2020 YILI BURÇLAR - Astrolog Nurgül DÜZENLİ
2020 YILI BURÇLAR - Astrolog Nurgül DÜZENLİ
2020 yılının astroloji haritası
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
ANTALYA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ GAZİLERİ VE TERÖR MAĞDURLARI Dernek Başkanı, HÜSEYİN UYAR
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum”  adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum” adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
Antalya Eskişehir Gönüllüleri Dernek Başkanı, Muhsin Mert
Her derde deva “Ozon terapi”
Her derde deva “Ozon terapi”
Doz ve toksisite açısından düşük riske sahiptir.
bir MANİ var ki El mani
bir MANİ var ki El mani
Önemli olan kısmetteki nimeti aramak, anlamak ve o nimetteki hikmet ile hallenmektedir.
“Ülke yönetimine talibiz”
“Ülke yönetimine talibiz”
ÜLKEM Partisi Antalya İl Başkanı Hasan BİLEN
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı  Mete Kaçar
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
Reformer Pilates egzersizi mutlaka denemelisiniz
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi