LEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ
“İlgilileri Uyarıyoruz! Can ve Mal Kaybı Yaşamayalım”
Tarih: 22.1.2019 11:27:16

EMO Antalya Şubesi Başkan Yardımcısı Şaban Tat, yapılan düzenlemelere rağmen yüksek gerilim tesislerinde yaşanacak kazalarda, kuralların gereği gibi işletmesini denetlemeyen tüm firma yetkililerinin sorumluluk sahibi olacağını söyledi.

 

Yüksek gerilim tesislerinde yaşanan kazaların önüne geçmek için gözetim ve denetim faaliyetlerini artırdıklarını belirten Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şaban Tat, “Bu kazalar nedeniyle uğranılan can kayıplarını ve ekonomik zararları en aza indirme yönünde atılan adımları, yapılan düzenlemeleri, TEDAŞ ile bu kuralların gereği gibi işletmesini denetlemeyen tüm firma yetkililerinin, bundan sonra olacak kazalarda kişisel olarak sorumluluk sahibi olacaklarını hatırlatırız” diyerek ilgililere uyarıda bulundu.

CAN GÜVENLİĞİ AÇISINDAN TEHLİKE

Trafo tesislerinin, insanların mal ve can güvenliği açısından tehlike arz eden tesisler olduğunu aktaran Tat, “Sanayi ve teknolojinin gelişmesi sonucunda bu tür tehlike yaratan tesisler artmış, bu tesislerin işletilmesinden dolayı meydana gelecek zararların en aza indirilmesi amacıyla iş sağlığı ve güvenliği alanında emredici hukuk kuralları geliştirilmiştir. Bu tür tesislerin işletilmesi nedeniyle ortaya bir zarar çıkması halinde ise kusursuz sorumluluğun en ağır şekli olan tehlike sorumluluğu kapsamında zararın tazminine yönelik kurallar da yaygınlaşmaktadır. Batı ülkelerinde öteden beri uygulana gelen bu kurallar, ülkemizde maalesef son derece yetersiz düzenleme ve denetimlerle sürdürülmektedir” şeklinde konuştu.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİN ALINMASI KAÇINILMAZ

Var olan hukuki boşlukların, çoğu kez yüksek yargı organlarının içtihatlarıyla giderildiğini söyleyen Tat, “Elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve kullanımına ilişkin her aşamada bir tehlikenin var olması nedeniyle, bu tür tesislerin tümünde gerekli güvenlik önlemlerinin alınması da kaçınılmaz olmaktadır. Ancak, bu tesislerin içinde tehlike riski en fazla olan trafolu tesislerinde, özel güvenlik önlemleri alınması, bu önlemlere süreklilik kazandırılması ve denetlenmesi ayrıca önem taşımaktadır. Ülkemizde trafolu (kuvvetli akım) tesislerde meydana gelen kazaların yaygınlığı ve bu kazalar nedeniyle uğranılan zararların büyüklüğü göz önüne alındığında, ilgili yönetmelik ile getirilen işletme sorumlusu bulundurma zorunluluğunun, iş sağlığı ve güvenliği alanında gerçekleştirilmiş önemli bir düzenleme olduğu görülmektedir. Dahası bu tür tesislerin işletilmesi yalnızca işletmede çalışanlar açısından değil, işletmeyle ilgili/ilgisiz üçüncü kişiler açısından da tehlike yaratmakta ve önemli zararlar doğurmaktadır. Bu nedenle, trafolu tesislerde alınması zorunlu güvenlik önlemleri, doğrudan kamu güvenliği kapsamına girmektedir” ifadelerini kullandı.

YETKİSİZ VE DENEYİMSİZ KİŞİLERE DİKKAT

İşletme sorumluluğu hizmetinin yetkisiz ve deneyimsiz kişiler tarafından üstlenilmesinin, işin, çalışanların ve vatandaşların can güvenliğini tehlikeye düşüreceğine dikkat çeken Tat, sözlerine şu şekilde devam etti; “İşletme sorumlusu elektrik mühendisinin bulunması, can ve mal güvenliği açısından son derece tehlikeli olan kuvvetli akım tesislerinde meydana gelen kazaların ve ölüm ya da yaralanmaların en aza indirilmesi için önem arz etmektedir.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) olarak, bu konuya özel bir önem vererek, işletme sorumluluğu üstlenen üyelerimizi, görevlerini gereği gibi yapmaları konusunda özel olarak denetleyecek kurallar geliştirme sorumluluğuyla hareket etmekteyiz. Bu denetim Odamıza verilmiş Anayasal bir görevdir.         

Enerji sağlayan kuruluş olarak TEDAŞ ve dağıtım şirketlerinin de, işletme sorumluluğuna ilişkin kural ve görevlerin yerine getirilip getirilmediğini takip edip, gerekli önlemleri alması temel görevlerindendir. TEDAŞ ve ilgili dağıtım şirketlerinin özelleştirme kapsamına alınmış olması, bu görevden kaçınabileceği anlamına gelmemektedir. Dahası, bu kuruluşlar özelleştirilmiş olsa dahi, sahip oldukları imtiyaz kapsamında, bu kamusal görevi yapmak zorundadırlar.”

 

EMO olarak bu alandaki gözetim ve denetim faaliyetimizi eskiden olduğu gibi sürdüreceğimizi kamuoyuna bildiririz.

                                                                                                                                                                                                  Şaban TAT

Elektrik Mühendisleri Odası

Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Türkiye´nin En Büyük Muz Üreticisi Olacağız
Türkiye´nin En Büyük Muz Üreticisi Olacağız
Vali Münir Karaloğlu, Manavgat Bi Muz Üretim Tesisi ve Haseki Gıda ve Zeytinyağı Fabrikası´nı ziyaret etti.
Antalya için ´kırmızı´ aşırı yağış uyarısı
Antalya için ´kırmızı´ aşırı yağış uyarısı
Antalya Merkez, Serik, Kemer, Kumluca ve Finike çevrelerinde
Bilişimin Kalbi Antalya´da Attı
Bilişimin Kalbi Antalya´da Attı
Akdeniz Bilişim Zirvesi,16 konuşmacı ile 2750 katılımcıyı ağırladı.
Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat ULUCAN Engelli Bireyleri Bulunan Personellerin Aileleri ile Kahvaltıda Biraraya Geldi
Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat ULUCAN Engelli Bireyleri Bulunan Personellerin Aileleri ile Kahvaltıda Biraraya Geldi
Sağlıklı bir toplum kendi engellilerine sahip çıkan, onların üretime katılmasını sağlayan, koruyucu olanakları yaratan bir toplumdur.
İnsanların Psikolojik Sorunlar Yaşamasının Temel Sebebi Tasavvufun Hayattan Uzaklaştırılmasıdır
İnsanların Psikolojik Sorunlar Yaşamasının Temel Sebebi Tasavvufun Hayattan Uzaklaştırılmasıdır
Batı İnsanı Arayış İçinde
Kepez´den okul bahçelerine eğitici oyun alanları
Kepez´den okul bahçelerine eğitici oyun alanları
Kepez´in okul bahçelerine renkli çalışma
ANTALYA OSB CUP 2020 BAŞLADI
ANTALYA OSB CUP 2020 BAŞLADI
Antalya Organize Sanayi Bölgesi Firmalar Arası 5´inci Halı Saha Futbol Turnuvası, Bölge Müdürlüğünde gerçekleşen kura çekimi töreni ile başladı.
Kepez´den 3 mahalleye doğal gaz müjdesi
Kepez´den 3 mahalleye doğal gaz müjdesi
Kepez Belediyesi, gaz dağıtım şirketiyle 2020´de ilçede yapacağı yatırımlarla ilgili yaptığı toplantıda 3 mahalleye doğal gaz müjdesi çıktı.
Kepez yol için dağları deliyor
Kepez yol için dağları deliyor
Kepez Belediyesi, iş makineleriyle vadiyi doldurarak ve büyük kaya parçalarını kırarak açtığı yeni yolla Barış Mahallesi´nin iki yakasını bir araya getirdi.
UTEF´TEN TÜRKİYE´DE BİR İLK!
UTEF´TEN TÜRKİYE´DE BİR İLK!
Engelsiz Bir Yaşam Adına Kültür, sanat etkinliği gün boyu devam etti.
Kepez´den Antalya´ya köy pazarı
Kepez´den Antalya´ya köy pazarı
Kepez Belediyesi, kentin kırsal kesimlerinde tarımsal ve hayvansal üretime destek veren kadınlar için ‘Antalya Köy Pazarı´ kuruyor.
Deri sektöründen 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracat
Deri sektöründen 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracat
8. Antalya Leather & Fur Fashion Show
BAŞKAN BAHAR´A ÖNEMLİ GÖREV
BAŞKAN BAHAR´A ÖNEMLİ GÖREV
OSBÜK, TÜM OSB´LERİ BİRBİRİNE BAĞLIYOR
Kepez´in dört bir yanına sevgi atölyesi
Kepez´in dört bir yanına sevgi atölyesi
İlk sevgi evi atölyesi Dokuma´ya
Vali Karaloğlu Hayırsever Çift ile Okul Protokolü İmzaladı
Vali Karaloğlu Hayırsever Çift ile Okul Protokolü İmzaladı
Vali Münir Karaloğlu, hayırsever Mümün – Kübra Soydal çifti ile Okul Protokolü imzaladı.
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi