Kültür hiçbir zaman yok olmaz
Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu
Tarih: 14.5.2018 12:46:25

Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu, Federasyon ve Antalya da ki başkanlık görevinizden söz eder misiniz?

2000 yılından bu yana Antalya Kahveciler Odası´nın Başkanlığını, 2002 yılı itibariyle de Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi´nin Başkanlığını yapmaktayım. Bunun yanı sıra 27.12.2005 tarihinden itibaren de Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonu´nun Genel Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Her iki görevimi de layıkıyla yürütmeye çalışıyorum.

Yapılan oda seçimlerinde genellikle yarışa yeni giren adayları destekliyorsunuz. Kazansın ya da kaybetsin onların yanında oluyorsunuz. Bunun nedeni nedir?

Oda seçimlerinde hiçbir zaman taraf olmadım. Sadece Emlakçılar oda seçiminde taraf oldum. Beni yakın tanıyanlar huyumu bilir yapacaklarımı da bilir. Gizli saklı işimiz olmadı olmaz da. Emlakçılar odasını destekleme nedenim arkadaşım olmasıydı.

Kahvehane kültürünün bugünü ve dünü anlatmak istersek neler söyleyeceksiniz?

Kahvehane kültürü Osmanlı´dan gelmektedir. Kahvehanelerimiz aslında şuanda da geçmişte olduğu gibi yine insanlarımızın sohbet ettiği, adres sorduğu, maç yorumları yaptığı, siyasi yorumların yapıldığı, duyuruların buradan gerçekleştirilmesi ve vatandaşlarımızın buluşma yeri olarak gördüğü ve o mahallenin bir nevi bekçiliğini yaptığı yerler olarak halen daha devam etmektedir. Kahvehane kültürü tarihimizde var. Ancak günümüzde teknolojinin ilerlemesi, kitle iletişim araçlarının genişlemesi, sosyal medya ve internet ağının gelişmesi ile birlikte tabii ki de kahvehanelerimizin önemi ve sayısı eskiye nazaran azalmıştır. Günümüz koşullarında, sektörümüzü ayakta tutabilmek amacıyla kahvehanelerimizde kendini yeniliyor.

 

Bir bölge de kahve çok ise orada işsizlik çoktur gibi bir algı var. Antalya´da nasıl bir süreç içinde? Kahvehanelerde günümüzde kimler daha çok bulunmakta? İşsizler mi genelde kahvede oturur yoksa nedir durum?

Eskiden işsizler ordusu kahvehanelerde oturur gibi halk arasında kamuoyu oluşturulma gibi bir algı vardı. Şimdi kahvehanelere artık ailelerde gitmeye başladı. Şu anda içkili yerlerden çok insanlar çay kahve içilen yerleri tercih ediyorlar. Yeni Türkiye´de kahvehanelerin önemi çok büyük. Bununla ilgili Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ında bir açıklaması var. Kafelerin kahvehalerin “Türk” ismiyle anılmasını istiyor. Bende bunu canı gönülden destekliyorum. Neden destekliyorum çünkü kahvehanelerin ismi Türk ismiyle alınması gerekiyor.

Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı olarak ülke genelindeki Kahvehaneler ile ilgili nasıl çalışmalar yürütmektesiniz? Antalya da örnek kahvehanelerden söz etmek istersek bu kahvehanelerde neler yer almaktadır?

Türkiye çapında 118 tane odamız var. O ilin oda başkanları il temsilcileri var. Onlar her zaman üyesiyle iç içe sosyal ve kültürel anlamda bilgi alış verişindeler. Odada muhasebe servislerimiz var. Fiyat bedellerini belirlemekteyiz. Odamıza gelen üyelerimizin ruhsat alımında ruhsat değerlendirmesinde kooperatiflerden kredi kullanmasında yani üye oda bürokratik çevrelerde üyelik ve hizmet için bütün başkanlarımız çalışma yapmaktadır. Çünkü kahvelerin geleceği ve konumu ile ilgili herkesin bağlı bulunduğu ilin yapısına göre kahvehaneler şekillenmektedir. Bununla ilgili birçok yerde de başarı sağlanmıştır. Orada Doktoru, esnafı, çiftçisi, mühendisi, çalışanı da gelmektedir. Artık kahvehaneler çok yaygınlaştığı günümüzdeyiz.

Mahalle kahveleri yerine yeni çıkan alternatif modern mekanlar tercih edilmeye başlandı. Özellikle gençler tarafından rağbet çok yüksek. Fiyat ve kalite yönünden de farklı olmasına rağmen buralar tercih ediliyor. Yoksa artık mahalle arasında bulunan küçük kahvehaneler tarihe mi karışacak?

Her malın bir alıcısı vardır derler. Asla hiçbir zaman tarihe karışmaz. Onların müşterisi ayrı. Mahalle kahvesi de olsa gençlerimizin gittiği kahveler de olsa o yerin durumuna göre şekillenmektedir. 

Kültür yok mu oluyor? Geleneksel kahvehanelerimiz zamanın değişimine nasıl ayak uyduracaklar? Bu konuda federasyon olarak ne tür girişimleriniz var?

Kültür hiçbir zaman yok olmaz. Geleneksel kahvelerimiz de kahvehanelerimizde var. Zaten yeni oluşan mekanlar da gayet nezih ortam, aile ve gençlerin oturabileceği birbirleriyle kaynaşabileceği yerler. Esnafımız gayet de şık güzel mekanlar yapıyor. Eski kahvelerin bulunduğu yerlerde gelenekler bozulmadı. Örneğin camiden çıkan cemaat gelip çayını kahvesini içebiliyor, emekli olanlar hoşça vakit geçirip sohbetlerini yapıyorlar. Bunların kültürünün kaybolması söz değil. Bunlar bizim özümüzde var. Türk milleti olarak biz asla özümüzü unutmayız. Mahalle kahvehanesini de unutmazlar.

Müşterilerimize daha iyi hizmet vermek amacıyla, talep geldikçe zamana ayak uydurmak için işyerlerimizin fiziki yapısında da değişiklikler yapıyoruz. Satmış olduğumuz mal ve hizmetlerin kalitesini yükseltmeye çalışıyoruz. Ve tıpkı eskiden olduğu gibi bu yerleri daha cazip hale getirebilmek adına belirli standartlar oluşturuyoruz. Kahvehanelerin sosyal bir ortam olduğunu, insanların burada buluşarak birbirleriyle dertleştiklerini, oyunlarını oynayarak stres attıklarını v.s. insanlara vurguluyoruz. Kendini yenilemezse iş yapamaz. Ayrıca Federasyon olarak da Türkiye genelinde kahvehanelerde gazete, dergi ve kitap okuma köşeleri de yapıyoruz.

 

Türkiye genelindeki kahvehanelerin, çay ocaklarının sorunları genelde neler oluyor? Esnafların yaşadığı bu sorunlara ve isteklerine çözüme yönelik öneri ve attınız adımlar nelerdir?

Kahvehanelerin, çay ocaklarının da kendilerine göre düzenleri ve sorunları var elbette. Biz onların dertleriyle dertleniyoruz. Biz yöneticiler olarak tüm Türkiye genelinde oda başkanları ve yöneticiler olarak esnafımızın yanındayız. Esnaf varsa biz varız. Biz varsak onlar var. Birimiz hepimiz hepimiz birimiz için. Biz bir zincirin halkalarıyız. Biz bu zincirin halkalarını koparmadık.  Her zaman birbirimize destek olduk, yaralarını sardık, sorununa koştuk. Kendimiz küçük esnaf olabiliriz ama yüreğimiz her zaman büyüktür, soframız geniştir. Hiçbir zaman kurumsal firmalar gibi kapımızı kapatmadık. Her zaman o esnafa o mahalleliye insanlara hizmet etmeye devam ediyoruz.

 

Sigara yasağında gelinen son durum nedir?

Sigara yasağı devam ediyor. Kapalı alanlarda yasak. %50 açık alanlarda sigara içilebiliyor. Uygulama ve düzen oturmuş durumda. Sigara yasağı sadece kahvecilerin sorunu gibi algılansa da lokantacılar, otelciler, kafeteryalar, terziler, gözleme salonları, diğer ticari odalar işletmecilerde bu işin içinde. Bu şekilde devam eder katı bir hal almadıktan sonra esnafımızda vatandaşta bilinçlendi sisteme ayak uyduruyor.

 

Yeni plan ve projeleriniz var mı?

Ülke gündemine ve teknolojiye göre oluşur. Daima yapılanır ve şekilleniriz. Tüm yöneticiler ve başkanlar istişare halinde oluruz. Biz esnafımız için varız. Aynı zamanda Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonunda görevimiz var. Her ay rutin olarak toplantı yapıyoruz. O toplantıya Maliye Bakanı, İçişleri Bakanı devlet bürokratları gelmektedir. Esnafımızın sorunlarını onlara aktarmaktayız. Esnafın Vergi yükü hafiflesin, KDV yükü hafiflesin, eğlence vergisi kaldırılsın, KDV oranlarında eşitlik getirilsin gibi esnafımıza daha neler yapabiliriz daha nasıl ileriye götürebiliriz, şartları daha nasıl kolaylaştırırız gibi sürekli 82 birlik 13 federasyonla beraber projeler yapmaktayız. Bağlı bulunduğumuz tüm il ve ilçenin Belediye ve Belediye başkanlarıyla iç içeyiz. Hep beraber çalışmaktayız. Önemli olan hizmettir. Daha güzel yarınlar için geleceğimiz Türkiye için çalışıyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Esnaf ve sanatkarlarımız 7/24 emrindeyiz. Esnaf varsa biz varız. Bize bu söyleşi imkanını sağladığınız çok teşekkür ediyorum. Allah herkese bol kazanç ve iş versin çalışalım. Allaha emanet olun.

Röportaj: Aynur Eryılmaz


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Kültür hiçbir zaman olmaz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
ANTALYA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ GAZİLERİ VE TERÖR MAĞDURLARI Dernek Başkanı, HÜSEYİN UYAR
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum”  adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum” adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
Antalya Eskişehir Gönüllüleri Dernek Başkanı, Muhsin Mert
Her derde deva “Ozon terapi”
Her derde deva “Ozon terapi”
Doz ve toksisite açısından düşük riske sahiptir.
bir MANİ var ki El mani
bir MANİ var ki El mani
Önemli olan kısmetteki nimeti aramak, anlamak ve o nimetteki hikmet ile hallenmektedir.
“Ülke yönetimine talibiz”
“Ülke yönetimine talibiz”
ÜLKEM Partisi Antalya İl Başkanı Hasan BİLEN
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı  Mete Kaçar
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
Reformer Pilates egzersizi mutlaka denemelisiniz
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
İstanbul Hair Center
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses hakkında merak edilenleri Ticari Direktör Burak ÇALIŞKAN yanıtladı…
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
“nerede bir engelli var? Biz onlara bir nefes kadar yakınız”
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
dolu dolu bir akşam isteyenlere en güzel eğlencelerin garantörü
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
Şahika Öner röportajı
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi