"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Tülay Beşkonak Özçay
Tarih: 17.5.2018 12:30:39

Tülay Hanım sizi tanıyarak başlamak istiyorum söyleşimize. Kimsiniz, nerelisiniz, nerede okudunuz? Daha önce siyasette bir bağınız var mıydı, sizi siyasete iten ne oldu?

İsmim Tülay Beşkonak Özçay 1981 Antalya doğumluyum Ak Partiden önce siyasette hiçbir bağım yoktu. Orta ve Lise eğitimimi Antalya Kolejinde tamamladım. Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Makine Bölümü mezunuyum. Kendimi bildim bileli vatanıma ve milletime hizmet sevdasında olduğumdan dolayı siyasete ilk kez 2004 yılında partimizin Antalya İl Kadın Kollarında başlamış oldum.

Kadınlarımızın sesi olmak nasıl bir duygu?

Öncelikle dünyanın ve ülkemizin göz bebeği şehrimizin tüm kadınlarına gerek aile gerek sağlık gerek eğitim gerek sosyal sorumluluklar çerçevesinde onların sesi ve çözüm ortağı olabilmek Ak Parti Kadın Kolları Başkam olarak şahsıma büyük mutluluk kaynağı olmakla beraber onur verici bir görevdir. Bu göreve layık olabilmek için tüm imkânlarımı sonuna kadar kullanmak hedefimdir.

Kadın Kollarınız ne durumda? Biliyoruz ki Ak Parti Kadın Kolları dünyanın en büyük siyasi kadın örgütüdür. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Türkiye genelinde Ak Parti Kadın Kolları teşkilatı olarak 4,5 milyon üyesiyle dünyada birinci sıradayız Kadın bakanlarımızla ve elbette ki milletvekillerimizle devlet idaresinde kadın kolları olarak sürekli sahalardayız. Üye sayımızı daha çok arttıracağımız gibi kadınların seçilmişlik sayılarını yükselterek siyasette daha çok söz sâhibi olmayı amaçlıyoruz. Antalya İli olarak kongremiz öncesinde yenileşme ve bayrak teslimi sürecinde yepyeni bir yapılanma ve projelerle hizmet gücümüzü arttırmak hedefindeyiz.

Siyasi kariyerinizde bir kadın olarak, bir anne olarak nasıl zorluklar yaşadığınızı ya da yaşamak zorunda kaldınız mı?

Elbette ki herkes gibi klişe sorunlarımız olmuştur. Siyasete başladığım ilk yıllarda evliliğimin yeni olması ve sürekli sahada olmamız dolayısı ile eşimden ve evimden uzak kaldığım süreler olmuştur. 2009 yılında ise hamileliğime müteakip kızımın doğması ve ona zaman ayırmam gerekmesinden kaynaklı bölünmelerim de çoğalma olmuştur. Unutmamamız gereken büyük bir söz şudur ki her başarılı erkeğin arkasında başarılı bir kadın olduğu kadar, her başarılı kadının da arkasında onu taşıyabilecek destekleyebilecek güçlü bir eşinin olmasıdır. Dediğim gibi kadınlar olarak yükümüz ağır fakat sabrımız da kuvvetlidir. Ailemin destekleri elbette ki başarılarımda etken bir rol oynamıştır. Ailemin her bir ferdine desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

Kadın konusu siyaset üstü bir konu ve ne yazık ki şiddet deyince özne olarak kadın akla geliyor. Bunda belki kadının fiziksel dezavantajı nedeni ile güç faktörü devreye giriyor olsa da duygusal şiddete maruz kalan çok sayıda kadın olduğunu biliyoruz. Peki kadınlar kendi haklarına, geleceklerine, bedenlerine niçin sahip çıkmıyorlar? Siz ne düşünüyorsunuz? Bu duruma maruz kalan kadınlarımıza nasıl yardımcı oluyorsunuz? Kadına şiddetin çözümü neden bulunamıyor? Sizce de kadına yönelik şiddet cezaları yetersiz değil mi? Nasıl sesimizi duyurmalıyız? Bu doğrultuda çalışmalarınız olacak mı? Kadına uygulanan şiddet konusunda neler yapılıyor?

Öncelikle konuyu etraflıca ele aldığımızda kadınlar 15 yıl öncesine kadar idare edilen bir kavramdı. İdare eden idareci statüsündeki kadın sayısı azınlıkta ve çok cüzi sayıdaydı. 15 yıllık siyasi dönemimizde ise kadınların Zincirlerini yavaş yavaş kırdığını eğitime daha çok önem verdikleri göz önüne alındığında Tır- Otobüs şoförlüğünden Uçak pilotluğuna Gemi kaptanlığına kadar birçok alanda erkeklerin tekelleştirdiği işlerde kendilerini gösterdikleri görülmektedir. Unutulmamalı ki akıl gücü beden gücünün üstesinden gelmektedir ki erkek evladım yetiştiren de kadınlarımız olduğuna göre daha eğitimli, bilinçli kadın her konuda daha hakim idareci kadın statüsüne kavuşacaktır. Kendini daha iyi yetiştirme fırsatını yakalayan kadın, maddi özgürlükle beraber ihtiyaç duyulan, saygı duyulan kadın statüsüne kavuşacaktır. Sözlerime örnek olarak "Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır” Büyük beyin olabilmek için gayret gösterilmeli eğitimimizi en ileri şekilde devam hedefinde olmalıyız. Ancak bu şekilde şiddetin Önüne geçilebileceği kanaatindeyim.

Kadına karşı ayrımcılığı ve kadına karşı baskıyı insan haklarından soyutlamak mümkün olabilir mi?

Asla mümkün değildir. Kadın ve erkek bir bütünün iki yarısıdır. Asla bireysel olarak tek başına neslini idame edemeyeceği gibi bir çocuk nasıl babasız zorlanırsa, anasız da aynı kavramda zorlanmaktadır. Önemli olan terazilerin kefeleridir. Bir kefeyi kadın bir kefeyi erkek olarak gördüğümüzde kadın da eşinden gurur duyabilmeli, dışlamamalı erkek de eşinden aynı şekilde gurur duyabilmeli, dışlamamalıdır. Ancak bu şekilde iyi nesiller yetişebilir. Karşılıklı saygı, sevgi aile içi huzur ve güvenin temelini oluşturmaktadır.

Ev kadınlarına yönelik ne gibi çalışmalarınız var?

Konu içeriğinde söylediğim gibi atanmam sürecinden günümüze kadar 19 ilçe kongrelerimiz ve elbette ki kendi yönetim kadromuzu hazırlama hususları yoğunluğumuz mevcuttur. Ama tabi ki ev hanımları için de çeşitli projeler üzerinde çalışarak gerek seminerler, gerek çocuk bakımı, gerek eğitim, gerekse sağlık gibi birçok alanda çalışmalarımız olacaktır.

Sizce bir kadın ne ister? Kadınların beklentileri neler? Kadınların beklentileri karşılandı mı?

Öncelikle eşitlik ister. Statü farkı gözetmeksizin aynı haklara kavuşmak, maddi özgürlük ve huzur ister. Siyasi sürecimizde birçok iyileştirmeler yapılmakla beraber çeşitli imkan ayrıcalıkları kadınlarımıza sunulmaktadır. Eskiye bakış çocuk giderlerinin karşılanması, doğum ücretleri, çalışan kadınlar için doğum izin haklarının arttırılması, müteşebbis olmak isteyen kadınlarımıza çeşitli seminerler ve KOSGEB aracılığı ile maddi teşvikler hükümetimiz icraatlarında sunulmaktadır. Elbette ki çıtamızı daha da yükseltmek hedefindeyiz. Bakanlarımız ve kabinemiz çeşitli çalışmalar yürütmektedir.

2023 hedeflerinizin içerisinde neler var?

Bildiğiniz gibi liderimiz tüm halkımız için okuma seferberliği başlatmıştır. Halen de devam etmektedir. Halkımızın daha çok bilinçli olması geçmişini iyi öğrenerek geleceğini iyi tayin edebilmesi bizim için öncelik taşımaktadır. Elbette ki en büyük hedefimiz dünyada sözü geçen güçlü bir Türkiye olabilmek ve tabi ki halkı refah içerisinde yaşayabilen bir siyaset kurabilmektir. Yerel olarak bulunduğum mevkiimi siyasi büyüklerimle istişare yaparak doğru koordinasyon ile doğru sonuçları elde edebilmek için en iyi şekilde çalışmak, halkımız ile iç içe onların ihtiyaç ve sorunları hususunda halkın dili, halkın kulağı olarak çözüm odaklı sonuçlara ulaşabilmek en büyük hedefimizdir.

Kadın ve gençlere çok önemli görevler düştüğü açık. Bu kapsamda yapmayı hedeflediğiniz projelerinizden öne çıkanları paylaşabilir misiniz?

Bir önceki cevabımda da söylediğim gibi bireysel kazanımlarla değil partisel kazanımlarla hareket edeceğimden ötürü hazırlayacağımız her proje siyasi büyüklerimizin onayı doğrultusunda olacaktır. Hali hazırda uygulanması gereken hazır projelerin ise en iyi şekilde uygulamaya konması halkımızın talepleri doğrultusunda ihtiyaca İstinaden duyulabilecek ek projeler hususunda gelecek süre içerisinde sizleri de bilgilendireceğim hususunda emin olabilirsiniz. Her zaman destekleriniz Ve önerileriniz bizler için önem taşmaktadır,

Sayın Cumhurbaşkanımız her toplantıda kadın kollarının sorumluluğunu bildiriyor. Bu sorumlulukların en başında ne var?

Elbette ki halkın içine inmek, kapı kapı gezmek, çalınmadık kapı bırakmadan siyasi görüşü ne olursa olsun tüm halkımızı dinlemek, partimizin vizyon ve misyonunu en iyi şekilde halkımıza aktarabilmektir.

Ak Parti ilçe kadın kolları ile sık sık istişare ediyor musunuz? Şikayet eliyor musunuz? Gereğini yani görevini yerine getirmeyen mutlaka ilçe başkanlarımız var. Bu durumda ne yapıyorsunuz? Sayın başkanım çünkü bazı kadınlarımız var ki size ulaşmak isteyen, dertlerini erkeklere aktaramayan ve fırsat eşitliği isteyen hanım kardeşlerimiz var. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bildiğiniz üzere ilimizin 19 ilçesinin 17 tanesinin ilçe kadın kolları kongrelerini yapmış, önümüzde Muratpaşa ve Alanya ilçelerimizin kongrelerini tamamlayarak İl Kadın kolları kongremizi yapmak için çalışıyoruz. Eskiden görevine devam etmekte olan ilçe başkanlarımız olduğu gibi bayrak teslimi yapmış olan çiçeği burnunda yeni başkanlarımız ve yeni oluşturdukları kabineleri mevcuttur. Teşkilatlanmayı hızlandırma açısından çalışmalarımız mevcuttur. Bu süreçte elbette ki Sık sık istişare olanağımız olmaktadır. Yapacağımız bazı koordinasyonlar ile sıkı bir çalışma süreci bizi bekliyor. Teşkilatlarımız ile şuan için herhangi bir sorunumuz veya şikâyet durumu söz konusu değildir. Genel Merkezimizin bizlere yapacağı yönlendirmeler ile bizim katkılarımızın ilaveleri sonucu ilçe teşkilatlarımızın gerekli randıman ve performansı yakın zamanda yakalayacakları kanaatindeyim. Pazartesi günümüz il kadın kolları olarak halk günümüzdür. Kadınlarımızın sorunları ile alakalı görüşmelerimizi tarafımıza yapılan ziyaretler çerçevesinde gidermeye çalışmaktayız. Haftalık ilçe toplantılarımıza yakın zamanda görevlendirilecek koordinatörlerimizin eşlik etmeleri sonucu çözüm odaklı çalışmaları arttıracağız. İl ve ilçelerimiz kadınlarımızın istekleri ve sorunlarını üst mercilere taşıyabilmek için haftanın bir gününü halk kabul günü olarak belirleyecektir.

Size göre Türkiye´nin en mühim meselesi nedir?

Ülkemiz bildiğiniz üzere coğrafi olarak çok önemli bir mevkii de bulunmaktadır. Elbette ki içeride ve dışarıda menfi düşüncelere sahip milletler ve ülkeler bulunmakla beraber, dünyada 1915 ten sonra var olan sömürü düzeni kuruludur. İşte özgür Türkiye ve Yeni Türkiye olarak dünyada sözü geçen güçlü bir ülke olma çabasıyla, tam donanımlı, kendi kendine yetebilen, var olma mücadelesini kazanmış bir ülke olma yolunda hızla ilerlemekteyiz. Orta Doğu´da ve siyasi olarak ülkemize geçmişte de olduğu gibi Haçlı Seferleri devam etmektedir. Halkımızın desteği, Partimizin ve Liderimizin siyaseti ile güçlü Türkiye olarak her türlü sorunun üstesinden gelerek, en kısa sürede müessir medeniyetlere ulaşmış bir ülke olacağımıza inancım tamdır,

Kadın kolları olarak kadınları siyasete katılmaları konusunda nasıl teşvik ediyorsunuz?

Öncelikli mesele gönül meselesi, mesele vicdan meselesidir. Bizimle beraber sahada çalışmak isteyen her bayana kapımız sonuna kadar açıktır. Vaktini bizimle beraber paylaşabilecek, gerek mahalli, gerek İlçe, gerek il temsilciliklerimize vatandaşlarımızı çağırıyor, bizimle beraber yürümeleri hususunda görüşmeler yapıyoruz.

Şu ana kadar aldığınız en güzel iltifat nedir?

Kızımın konuşmayı öğrendiğinde bana Anne demesi kadar büyük bir iltifat olamaz sanırım.

Ak parti Gençlik Kollarında siyasi hayatın içinde bulunan arkadaşlara siyaset, eğitim, kariyer konularında neler önerirsiniz?

Öncelikle eğitimlerini en iyi şekilde tamamlamalarım Türk Tarihlerini iyi öğrenmelerini, geçmişten ders alarak geleceğe yatırım yapmalarını, inandıkları davada yılmadan sabırla ve inatla çalışmalarını tavsiye ederim.

Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Bildiğiniz gibi varlığımızdan günümüze 16 tane büyük Türk Devletimiz oldu. Her bir ferdin atalarında şehitler mevcuttur. İşte bu yüzden her ailenin vatanına sahip çıkması için çabalaması, kolay kazanılmamış bu vatan için iyi bir nesil yetiştirmesi ve emek harcaması kanaatindeyim, Sizlere veda etmeden Mehmet Akif Ersoy´un şu dizelerini söylemek istiyorum.

Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı.

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun yazıktır incitme atanı,

Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı.

Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Allaha emanet olunuz.

Röportaj: Aynur ERYILMAZ

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
15 Temmuz hain darbe girişimini Üniversitelerde okullarda ders olarak okutulmalıdır…
ANTALYA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ GAZİLERİ VE TERÖR MAĞDURLARI Dernek Başkanı, HÜSEYİN UYAR
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum”  adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
“sporumu sanalda değil sahada yapıyorum” adlı proje, İç İşleri Bakanlığı´ndan onay bekliyor
Antalya Eskişehir Gönüllüleri Dernek Başkanı, Muhsin Mert
Her derde deva “Ozon terapi”
Her derde deva “Ozon terapi”
Doz ve toksisite açısından düşük riske sahiptir.
bir MANİ var ki El mani
bir MANİ var ki El mani
Önemli olan kısmetteki nimeti aramak, anlamak ve o nimetteki hikmet ile hallenmektedir.
“Ülke yönetimine talibiz”
“Ülke yönetimine talibiz”
ÜLKEM Partisi Antalya İl Başkanı Hasan BİLEN
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Ortadoğu ülke liderlerinin vazgeçemediği usta şef: Hüseyin DOĞRUÖZ
Avrupa ülkesi birçok Başbakanın menüsünü hazırlayan usta
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı  Mete Kaçar
Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Entegrasyon Başkanı Mete Kaçar
İnsanlık için en büyük, hayırsever hareket
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
“Güzel fotoğraf çekmek için değil, kendinizi ifade edebildiğiniz samimi fotoğraflar çekin”
fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yeşil
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
MAGAZİN TOPLUMU OLDUK
Şikayet etmek, suçlu aramak yerine çevre için katılımcı olmamız daha iyi olmaz mı?
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
‘´BELLA FİT PİLATES´´ İŞLETMECİSİ CEREN UYSAL´LA SÖYLEŞİ
Reformer Pilates egzersizi mutlaka denemelisiniz
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
“Hayalinizde ki sağlıklı ve muhteşem saçlara kavuşun”
İstanbul Hair Center
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses olarak 2,5 milyon kişiye hizmet verdik.
MSC Cruıses hakkında merak edilenleri Ticari Direktör Burak ÇALIŞKAN yanıtladı…
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
UTEF) Uluslararası Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Güldane KAYA
“nerede bir engelli var? Biz onlara bir nefes kadar yakınız”
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
Antalya´nın gururu Bayan DJ NİMET, en güzel eğlencelerin garantörü
dolu dolu bir akşam isteyenlere en güzel eğlencelerin garantörü
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
SERHAT GÜNER TURİZM ACENTESİ
Şahika Öner röportajı
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi