KOBİ´ler Antalya´da masaya yatırıldı
Büyükşehir yatırımları KOBİ´leri güçlendiriyor
Tarih: 22.10.2018 20:14:58

“KOBİ´lerle Güçlü ve Güvenli Güvenli Yarınlara´ panelinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya´nın Türkiye ekonomisinin en önemli çarklarından birisi olduğunu söyledi. Türel, kentin ekonomi ve ticarette güçlü olduğunu KOBİ´lerin canlılığında Büyükşehir Belediyesi yatırımlarının da çok önemli bir rol oynadığını söyledi. Türel, bir soru üzerine takdir toplayan engelsiz plajın sayısını artıracaklarını müjdeledi. 


Antalya´da, 2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı doğrultusunda, KOBİ´lerin finansmana erişim ve yararlanabilecekleri kaynak alternatiflerini arttırmak adına Finansal Kurumlar Birliği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin desteği ile “KOBİ´lerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara” organizasyonu kapsamında panel düzenlendi. Antalya´da tüm paydaşları harekete geçirmek, farkındalığını arttırmak, eksiklerin giderilerek kent ekonomisinde gelecek vizyonu oluşturmak amacıyla düzenlenen panel Antalya Kültür Merkezi (AKM)´de gerçekleşti.


Haber Türk´ten canlı yayınlandı 
Antalya  Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adem Duman, FKB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çağatay Baydar, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar´ın konuşmacı olarak katıldığı panel Noyan Doğan´ın sunduğu Bakış programı ile birlikte Haber Türk kanalından da canlı olarak yayınlandı.


Ekonomi, reel sektör ve KOBİ´leri değerlendirdi
Panelde Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,  Antalya´nın ekonomisi, reel sektörü ve KOBİ´leri ile ilgili değerlendirme yaptı. Antalya´nın Türkiye´de ekonominin en önemli çarklarından bir tanesi olduğunu anlatan Başkan Türel, “ Nüfus itibari ile Türkiye 5.´si ama ekonomik verilere baktığımızda bulunduğu yerin üstünde bir yere sahip. Konut satışında Antalya Türkiye 4.´sü. Turizmde ise Türkiye´de 3 milyona yakın bir tüccar, esnaf var kayıtlı. Bunun 133 bini Antalya´da. Bunların aslında tamamı KOBİ´dir de diyebiliriz” dedi. 


Ekonomi turizm üzerinden yürüyor
Antalya´nın turizmin ve tarımın başkenti olduğunu belirten Türel sözlerini şöyle sürdürdü: “Ağırlıklı sektörü turizm ancak tarım da turizmin içerisinde. Tarım tedarikçileri de turizme önemli bir satış ve ihracat yapıyor. Antalya ekonomisinin yüzde 80´i turizm üzerinden yürüdüğü için, turizm sektöründe de satışlar döviz üzerinden yapıldığın için kur içerisinde yaşanan gelişmeler Antalya´da çok fazla hissedilmedi diyebiliriz”


Otellerimizi hala dolu
Antalya´da bu yıl KOBİ´ler açısından turizm sezonun daha da genişlediği bir yıl olduğunu anlatan Başkan Türel, şunları aktardı: “Şuanda otellerimizde Ekim ayı doluluk oranları Ağustos ayı kadar yoğun. Kasım ayının da böyle geçeceği söyleniyor. Bu yıl Avrupa´daki tur operatörlerin satışlarını Mart ayına çektikleri bilgisini aldık. Böylelikle Antalya´nın yaklaşık 8 aylık bir turizm sezonuna kavuştuğunu görüyoruz. Tabi bu da ekonominin canlı bir şekilde devam etmesi açısından önemli. Turizmin önemini ekonomi içerisinde çok basit bir rakamla ifade edersek Ağustos ayında 3 milyon 600 bin kişi Türkiye´ye gelmiş ve bunun 2 milyonu Antalya´da. Bu misafirler aşağı yukarı 14 milyon geceleme yapmışlar Türkiye´de bunun 10 milyonu Antalya´da olmuş. Bunların hepsi müthiş rakamlar. Ağustos´ta Türk turizminin yüzde 71´i Antalya´da gerçekleşmiş.  Geçen sene ortalaması yüzde 64´tü.” 


Sezonu 12 aya yaymak
Başkan Türel sözlerini şöyle sürdürdü: “Antalya´nın birinci sınıf tatil köyü, 5 yıldızlı otel itibariyle Turizm Bakanlığından belgeli yatak kapasitesi 500 bin civarında. Bütün İspanya´daki birinci sınıf tatil köyü 5 yıldız otel yatak kapasitesi 280 bin. İspanya´nın 2 misline yakın sadece Antalya´da yatak kapasitemiz var. Bu yatak kapasitesiyle aslında 20 milyon turiste sezonu 12 aya çıkardığımızda rahatlıkla hizmet verebilecek bir kapasiteyi taşıyoruz. Bütün derdimiz de ürün çeşitliliğimizi arttırıp sezonun 12 aya yaymak.” 


Belediye yatırımları önemli rol oynuyor
Antalya´daki KOBİ´lerin canlılığında belediye yatırımlarının da çok önemli bir rol oynadığını ifade eden Türel, şunları dile getirdi: “2007 yılında yaşanan küresel ekonomik kriz, bizi teğet geçmişti o dönem. Raylı sistem inşaatımızın birinci etabını yapıyorduk. Antalya´ya aşağı yukarı 400 milyon lira civarında bir yatırım katma değer girmişti. Bunun yüzde 80´ni yerli ve milli dediğimiz tedarikçilere verilen bir bedel. Bugün 700 milyon liralık raylı sistemin üçüncü etabını yapıyoruz. Bununla beraber kurvaziyer limanlar, yat limanları, sahil projeleri, cadde düzenlemeleri bunların hepsi Antalya´nın ekonomisini canlandıran belediye yatırımları.”


Engelli Plajların sayısı artacak
Başkan Türel, daha sonra paneli izlemeye gelen konukların sorularını yanıtladı. Başkan Türel engelli plajı konusunda  bir vatandaşın teşekkürüne de kayıtsız kalmadı. Türel, Engelli plajının sayısını seneye arttıracaklarını müjdelerken, “Plajda bir asansör sistemi kurarak  denizin üstüne kurulan iskeleden asansörle denizin içine kadar girilmesi ve çıkılmasını sağlıyoruz. Bir çok engelli plajında olmayan bir sitem. Memnun olunması bizi daha çok mutlu ediyor” dedi. 

 


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: KOBİ Antalya masaya yatırıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Irak Türkleri “Yerelde Kadın Buluşmaları” toplantısına katıldı
Irak Türkleri “Yerelde Kadın Buluşmaları” toplantısına katıldı
“Yerelde Kadın Buluşmaları”nın üçüncüsü Antalya´da düzenlendi.
Duraliler´e jet hızıyla doğal gaz
Duraliler´e jet hızıyla doğal gaz
Duraliler´e doğal gaz 2020´den önce geldi
Türkiye´nin En Büyük Muz Üreticisi Olacağız
Türkiye´nin En Büyük Muz Üreticisi Olacağız
Vali Münir Karaloğlu, Manavgat Bi Muz Üretim Tesisi ve Haseki Gıda ve Zeytinyağı Fabrikası´nı ziyaret etti.
Antalya için ´kırmızı´ aşırı yağış uyarısı
Antalya için ´kırmızı´ aşırı yağış uyarısı
Antalya Merkez, Serik, Kemer, Kumluca ve Finike çevrelerinde
Bilişimin Kalbi Antalya´da Attı
Bilişimin Kalbi Antalya´da Attı
Akdeniz Bilişim Zirvesi,16 konuşmacı ile 2750 katılımcıyı ağırladı.
Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat ULUCAN Engelli Bireyleri Bulunan Personellerin Aileleri ile Kahvaltıda Biraraya Geldi
Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat ULUCAN Engelli Bireyleri Bulunan Personellerin Aileleri ile Kahvaltıda Biraraya Geldi
Sağlıklı bir toplum kendi engellilerine sahip çıkan, onların üretime katılmasını sağlayan, koruyucu olanakları yaratan bir toplumdur.
İnsanların Psikolojik Sorunlar Yaşamasının Temel Sebebi Tasavvufun Hayattan Uzaklaştırılmasıdır
İnsanların Psikolojik Sorunlar Yaşamasının Temel Sebebi Tasavvufun Hayattan Uzaklaştırılmasıdır
Batı İnsanı Arayış İçinde
Kepez´den okul bahçelerine eğitici oyun alanları
Kepez´den okul bahçelerine eğitici oyun alanları
Kepez´in okul bahçelerine renkli çalışma
ANTALYA OSB CUP 2020 BAŞLADI
ANTALYA OSB CUP 2020 BAŞLADI
Antalya Organize Sanayi Bölgesi Firmalar Arası 5´inci Halı Saha Futbol Turnuvası, Bölge Müdürlüğünde gerçekleşen kura çekimi töreni ile başladı.
Kepez´den 3 mahalleye doğal gaz müjdesi
Kepez´den 3 mahalleye doğal gaz müjdesi
Kepez Belediyesi, gaz dağıtım şirketiyle 2020´de ilçede yapacağı yatırımlarla ilgili yaptığı toplantıda 3 mahalleye doğal gaz müjdesi çıktı.
Kepez yol için dağları deliyor
Kepez yol için dağları deliyor
Kepez Belediyesi, iş makineleriyle vadiyi doldurarak ve büyük kaya parçalarını kırarak açtığı yeni yolla Barış Mahallesi´nin iki yakasını bir araya getirdi.
UTEF´TEN TÜRKİYE´DE BİR İLK!
UTEF´TEN TÜRKİYE´DE BİR İLK!
Engelsiz Bir Yaşam Adına Kültür, sanat etkinliği gün boyu devam etti.
Kepez´den Antalya´ya köy pazarı
Kepez´den Antalya´ya köy pazarı
Kepez Belediyesi, kentin kırsal kesimlerinde tarımsal ve hayvansal üretime destek veren kadınlar için ‘Antalya Köy Pazarı´ kuruyor.
Deri sektöründen 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracat
Deri sektöründen 11 ayda 1.6 milyar dolar ihracat
8. Antalya Leather & Fur Fashion Show
BAŞKAN BAHAR´A ÖNEMLİ GÖREV
BAŞKAN BAHAR´A ÖNEMLİ GÖREV
OSBÜK, TÜM OSB´LERİ BİRBİRİNE BAĞLIYOR
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
deneme deneme

deneme 4
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi