Kepez´in Anadolu Şehitler Müzesi kapılarını açtı
DokumaPark´a 10 ayrı müze, 1 Bilim Müzesi
Tarih: 16.7.2020 11:23:16

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün 3. Dönem için vaat ettiği 123 projenin en önemlilerinden biri olan Anadolu Şehitler Müzesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü´nde DokumaPark´ta kapılarını ziyaretçilere araladı.


Kepez Belediyesi, kültür ve sanat adasına dönüştürdüğü DokumaPark´a bir müze daha kazandırdı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün 3. Dönem için vaat ettiği 123 projenin en önemlilerinden biri olan Anadolu Şehitler Müzesi, düzenlenen törenle açıldı. Antalya Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği´nin desteği ile kurulan Anadolu Şehitler Müzesi´nin açılış törenine Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, AK Parti Antalya İl Başkanı Ethem Taş, Antalya Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Cengiz Nizam, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, şehit ve gazi aileleri katıldı. Kepez Çocuk ve Gençlik Orkestrası´nın çaldığı ‘Çanakkale Türküsü´ ile başlayan açılış etkinliği, şehitlerimiz için okunan Kuran-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.


Dokuma Fabrikası Antalya´nın ilk sanayi tesisi

Açılış konuşmasını  gerçekleştiren Kepez Belediye Başkanı  Hakan Tütüncü, öncelikle müzenin bulunduğu DokumaPark yerleşkesi hakkında bilgi verdi.  Tütüncü, “1950´lerde dünyanın en kaliteli akala pamuklarını üreten şehirlerden birisi olan Antalya´da, Antalyalılar bir araya gelirler ve Cumhuriyet döneminin Antalya´ya ilk sanayi tesisini kazandırmak için kolları sıvarlar. Amaç, burada yetişen pamuğu ekonomiye kazandırmak, böylece 1950´lerin Antalyasına iş, aş ve ekmek kapısı aralamaktır. O yılların Antalyası 35-40 bin nüfusludur. Ve o yıllarda kendilerince büyük bir hedefe soyunan Antalyalıları dönemin iktidarı yalnız bırakmaz. Merhum Başbakan Adnan Menderes, Antalya´nın o dönem kudretli milletvekili Dr Burhanettin Onat, vasıtası ile Antalya´daki bu girişimden haberdar olur. Onların talebine karşı verdiği cevap çok nettir; ‘Siz bu işi bir başınıza yapamazsınız. Olmaz öyle iş, hükümet olarak oraya güzel bir fabrikayı biz kazandıracağız´ der. Takvimler 5 Ocak 1956´yı gösterdiğinde dönemin başbakanı merhum Adnan Menderes, dönemin Cumhurbaşkanı merhum Celal Bayar birlikte Antalyamıza teşrif ederler ve o güne kadar görülmemiş bir heyecan içerisinde Antalyalılar cumhuriyetin nimetlerinden faydalanmaya başlayacaklarını düşünürler, büyük bir sevinç içerisinde 5 Ocak 1956´da buranın temeli atılır. Antalya´nın merkezinde 500 bin metrekarelik bu kıymetli arazi, aslında yıllar içerisinde bu fabrika vasıtasıyla burayı değerlendirecektir. Etrafında çok geniş bir yerleşim oluşturacaktır ve bu yerleşmede 7-8 mahalleden oluşan bu semte de Dokuma ismi verilecektir.”dedi.

DokumaPark´a 10 ayrı müze, 1 Bilim Müzesi

1961´de faaliyete geçen fabrikanın 2003 yılına kadar çalıştığını hatırlatan Başkan Tütüncü, “2003 yılında artık burası çağın ihtiyaçlarını karşılayamayan bir sanayi tesisi olduğundan dolayı Kepez Belediyesi´ne verilmek üzere özelleştirme idaresine bırakıldı. 2004 yılından sonra buranın farklı bir hatırası başlıyor şehirle ilgili… Çok çeşitli spekülasyonlara da konu oldu. Ama 2009´dan itibaren bir hedefimiz vardı. Şehrin merkezindeki çok kıymetli olan bu 500 dönümlük araziyi adeta bir kültür sanat adası haline getirmek, çevresindeki yeşil dokuyu güçlendirerek şehrimiz için nefes alınacak bir park haline getirmek vardı. Ve öylede oldu. Yıllar yılları kovaladı. Burası bir kültür sanat adasına dönüştü. Bünyesinde 10 ayrı müze ve 1 Bilim Merkezi barındıran muhteşem bir yapı oldu. Şu an da günde 35-40 bin hemşehrimizin ziyaret ettiği ve yılda 350-400 binler seviyesinde müzelerimizi ziyaretçilerin kabul edildiği güzel bir yerleşke haline geldi.”diye konuştu.

Antalya´nın şehitleri asla unutulmasın istedik

 Bugün çok güzel bir açılış gerçekleştirdiklerini vurgulayan Tütüncü, “Biz istedik ki; Antalya´nın şehitleri asla unutulmasın. Antalya´nın şehitlerinin hatıraları yaşansın ve sonsuza kadar güzel bir ortamın içerisinde yaşasın. Şehitler derneklerimiz ve başkanlarımızla sürekli iç içeyiz. Şehit ailelerimizi sürekli ziyaret ediyoruz, onların evlerindeyiz. Şehit ailelerimiz de şöyle bir özellik gördüm. Şehitlerimizin en ufak hatıralarını bile çok büyük bir özenle saklıyorlar. Onların talepleri bu hatıraların kendilerinden sonraki kuşaklara da en güzel şekilde aktarılmasıydı. Bu noktada yoğunlaşan taleplerle birlikte arkadaşlarımızla Antalya´nın şehitlerinin hatıralarını kuşaklar boyu geleceğe taşıyacak bir müze kuralım noktasına geldik. Ve bunu da bu müzeler kompleksi´nde Dokuma´da yapmalıyız diye düşündük, ve böyle bir planlama yaptık. Aslında bu müze Anadolu´nun bin yıllık şehitlik tarihini anlatmakla beraber, odağında Antalyalı şehitlerimizin hatıralarını geleceğe taşıma misyonunu üstlenmiş, bu noktada kendine özgü, ayrı özel bir müze. “ dedi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 18 Mart 2020´de tamamlayacaklarını ifade ettikleri Anadolu Şehitler Müzesi´nin, söz verilen tarihten birkaç gün önce tamamlandığını, ancak pandemi nedeniyle açılışı bir sonraki tarihe ertelemek zorunda kaldıklarını da sözlerine ekledi.

Şehitlerimize borçlarımızı ödeyemeyiz

 “15 Temmuz hain kalkışmasının her yıl dönümünde 2017´den itibaren Kepez Belediyesi olarak, 15 Temmuz şehitlerimizin hatırasına çok özel bir kültür sanat eseri ortaya koyma düşüncesini geliştirdik. 4 yıldır da bu şekilde devam ediyoruz.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Tütüncü, “Her yıl 15 Temmuz´da güzel bir açılış törenimiz oluyor ve o eserlerimizi 15 Temmuz şehitlerimizin hatırasına, gazilerimize hitap ediyoruz. 15 Temmuz´un 2020 yılındaki seneyi devriyesinde böylesi güzel bir açılış töreniyle bir araya gelelim istedik. Şehitlik kurumu ile şehitlik müessesiyle ilgili neler söylesek, neler ifade etsek, onların aziz hatıralarına neler yapsak da, aslında onlara borçlarımızı ödeyemeyeceğimizi biliyoruz. “

Canlarını vatanlarına adadılar

Anadolu Şehitler Müzesi´nin nasıl doğduğunu da anlatan Başkan Tütüncü, “15 Temmuz 2016 hain kalkışmasında canını vatanına adayan bütün ölümsüz kahramanlarımızı bugün bir kez daha hürmetle, minnetle, şükranla yad ediyorum. Aziz gazilerimize de şükranlarımı arz ediyorum. Bin yıldan beri, bu güzel vatan topraklarının, bayrağına kanını katan ölümsüz kahramanlarımızı da hürmetle anıyorum. Bu müze aslında belediyemizin koordinatörlüğünde, şehit ailelerimizle birlikte yaptığımız bir müzeydi. Çünkü buranın içerisinde şehit ailelerimizin hatıralarını göreceğiz. O hatıraları bizlerle paylaşan bütün şehit ailelerimize şükranlarımızı arz ediyorum. Onlara çok teşekkür ediyorum ve bugün onları güçlü bir biçimde alkışlayalım istiyorum.”dedi.

Şehidimiz Çetin´in odasına gözüm gibi bakacağım

Tütüncü konuşması sırasında açılışa katılan konuklara bakarak “Ayşe Annem, son sözüm size” dedi. Tütüncü, “Ellerinizden Öpüyorum. Hani sizi ziyaret ettiğimizde, ‘Yavrum Çetin´imin odasına ben gözüm gibi baktım ama, benden sonra buna kim gözü gibi bakacak?´ diyordunuz ya, işte şehidimiz Çetin´in odasına burada gözümüz gibi bakıyoruz. Geniş gönüllülüğünüz için çok teşekkür ediyoruz. Allah sizlerden razı olsun. O sözümü de yerine getirmekten dolayı büyük bir onur duydum. Artık ölsem de gam yemem annem, tekrar ellerinden öpüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.  

Bu ülkenin her ferdi şehitlerine minnettar

Antalya Valisi Ersin Yazıcı´da, “Bu vatana canını koşa koşa feda eden insanlar, sizlere minnettarız. Bu ülkenin her ferdi minnettar. Bu topraklar dünyadaki en kıymetli topraklar. Bulunduğumuz coğrafya bize bazı zorlukları beraberinde getirmiş. Biz sadece bugün değil yüzlerce yıldır, hatta binlerce yıldır, bu vatan uğruna anamızdan, yarimizden, sevdiklerimizden gözümüzü kırpmadan vaz geçebildik. Ve bundan sonra da aynı şekilde polisimizle, askerimizle tüm vatandaşlarımızla vatan uğruna gözümüzü kırpmadan canımızı feda edebileceğiz. Kepez Belediyesi´ni böyle bir şey düşündüğü için, bu güzel insanların, yüce insanların en kıymetli varlıkları bu vatan uğruna şehit olduğunda, onları hatırlatan tüm ayrıntıları düşünerek burada yaşatmak istemesi, topluma mal etmesi gerçekten takdire şayan, başkanım teşekkür ediyorum. Buradan şu mesajı da vermek isterim. Bizim ülkemize içeriden ve dışarıdan haince bakanlar var ise ki varlar,  şunu unutmasınlar; burada birçok şehit ailesi var, gazimiz var, şehit yakınları var. Bundan sonra da olmaya devam edecek. Ey Hainler, Bizim hiç kimseye ama hiç kimseye verecek bir santimetrekare vatanımız, toprağımız yoktur.” diye konuştu.

Bu vatanın bir çakıl taşını dahi kimseye vermeyiz

Vali Yazıcı´nın konuşması sırasında alkış tufanı koparak,‘Helal Olsun´, ‘Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez´ sesleri yükseldi. Yazıcı, “Bu vatanın bir çakıl taşını daha kimseye vermeyiz. Ama bu millet öyle büyük bir millettir ki; Aman dilerseniz, yardım dilerseniz, dinine, ırkına, mezhebine bakmaksızın bu yüce Millet size yardım elini uzatır. Bu büyük Millet herkese yardım elini uzatmıştır. Ama toprağımızda kimsenin gözü lütfen olmasın. Biz tüm kararlılığımızla 83 milyonun hepsi bu vatan için canımızı gözümüzü kırpmadan teslim edebiliriz. inşallah bundan sonra daha fazla şehidimiz olmaz. Ama bayrağıyla, sancağıyla aynı kumaştan üretilmiş polisimiz, askerimiz ve sizler varsınız. Bu ülkenin teminatı sizlersiniz, bizleriz. Allah´ın izniyle kıyamete kadar bu topraklarda başımız dik bir şekilde bayrağımız en yüce de durarak yolumuza devam edeceğiz.” dedi. 

Konuşmaların ardından Anadolu Şehitler Müzesi kurdele kesimi ile açıldı. Başkan Tütüncü ve konuklar büyük bir özenle hazırlanan ve şehitlerimizin anılarını taşıyan müzeyi gezdi.Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün Kurban Bayramı Mesajı
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün Kurban Bayramı Mesajı
Kıymetli Hemşehrilerim;
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Kurban Bayramı Mesajı
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Kurban Bayramı Mesajı
Birlik ve beraberlikten, barış ve mutluluktan yana tüm değerlerimizi koruduğunuz nice bayramlar dileğiyle Kurban Bayramınızı kutlarım.
 BAŞKAN DUMAN´DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI
BAŞKAN DUMAN´DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI
“Bir milleti, halkı kaynaştırmanın, birlik-beraberlik içinde tutabilmenin önemi çok büyüktür.
BAŞKAN ADAYI ABA´DAN BAYRAM KUTLAMASI
BAŞKAN ADAYI ABA´DAN BAYRAM KUTLAMASI
“Kurban, cömertliktir. Kurban, dayanışmadır, yoksulların sevindirilmesidir.
İl Emniyet Müdürümüz Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın Kurban Bayramı Kutlama Mesajı
İl Emniyet Müdürümüz Sayın Mehmet Murat ULUCAN´ın Kurban Bayramı Kutlama Mesajı
Kurban Bayramı´nı milletçe bayram tadında geçirmemiz dileğiyle
Kargolar, şubelere ya da aktarma merkezlerine uğramadan direkt alıcıya teslim
Kargolar, şubelere ya da aktarma merkezlerine uğramadan direkt alıcıya teslim
Kargo ve taşımacılık sektöründe önemli bir değişim oluşturacak uygulama hayata geçti
Kepez´in projeleri ödüle doymuyor
Kepez´in projeleri ödüle doymuyor
Fabrikanın idari binası, müzeye dönüştürüldü
Kepez´den kurban pazarlarına özel ‘Pazarlık Kiti´
Kepez´den kurban pazarlarına özel ‘Pazarlık Kiti´
Kepez Belediyesi, sosyal mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde hazırlanan kitleri 180 kurbanlık satıcısına dağıttı.
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali´ne başvurular başladı!
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali´ne başvurular başladı!
3-10 Ekim 2020 tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin ev sahipliğinde gerçekleşecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali´ne başvurular başladı.
3 vekilin ismi 3 caddeye
3 vekilin ismi 3 caddeye
Kaya, Boztepe ve Pırıltı Kepez´in caddelerinde
Antalya Valisi Ersin YAZICI, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı
Antalya Valisi Ersin YAZICI, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı
Bu toprakları yurt kılmanın ve yurt tutmanın kolay olmadığının farkında ve bilincinde olarak daima uyanık olacağız
Büyükşehir kurban kesim yerlerini belirledi
Büyükşehir kurban kesim yerlerini belirledi
Kesim için randevu almayı unutmayın
ANTALYA´NIN VE ANTALYA OSB´NİN GURURLARI
ANTALYA´NIN VE ANTALYA OSB´NİN GURURLARI
İstanbul Sanayi Odası, Türkiye´nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşunu açıkladı. Antalya OSB´de üretim yapan 7 firma, Türkiye´nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer aldı.
Kepez´in kurban satış yerleri belirlendi
Kepez´in kurban satış yerleri belirlendi
Kepez Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı hazırlıkları kapsamında ilçede 3 noktayı kurban satış alanı olarak belirledi
Antalya böyle sahtekar görmedi! Dolandırıcı Kaymaz Muratpaşa´da baltayı taşa vurdu
Antalya böyle sahtekar görmedi! Dolandırıcı Kaymaz Muratpaşa´da baltayı taşa vurdu
Ali İhsan Kaymaz, bu kez Muratpaşa´da ortaya çıktı.
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi