Kepez Kitap Fuarı açıldı
Fuar 152 yayınevi ve 134 yazarı ağırlıyor.
Tarih: 30.3.2018 17:55:52

Kepez Belediyesi´nin bu yıl ilk kez düzenlediği Kepez Kitap Fuarı, Mimar Sinan Kongre Merkezi´nde kitapseverlere kapılarını açtı. Fuar 152 yayınevi ve 134 yazarı ağırlıyor.   

Kepez Belediyesi´nin düzenlediği ve bu yılki teması Mimar Sinan´ olan Kepez Kitap Fuarı, kapıları araladı.  Kepez Kitap Fuarı, 29 bin m2 kullanım alanı bulunan Mimar Sinan Kongre Merkezi´nde açıldı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılışa Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ruhi Beşiktaş, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATB Başkanı Ali Çandır, çok sayıda yayınevi, yazar ve kitapsever katıldı.  Kepez Kitap Fuarının açılışın da Kepez Belediyesi Çocuk ve Gençlik Senfoni orkestrası da misafirlere mini konser verdi.

Şehre renk kazandıracak

Kepez Kitap Fuarının açılış konuşmasını yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, şehrimiz adına önemli bir mutluluğu yaşadıklarını belirterek, “Genç kuşaklarımızı okumaya, hayatı farklı bir şekilde sorgulamaya davet eden onların okuma sevgilerini körükleyen çok özel bir etkinliği sizlerinde destekleriyle gerçekleştiriyoruz. Kitabı merkez alarak bugün burada bir araya gelmemiz çok çok anlamlı. Şehrimizde böylesi güzel bir kitap fuarının düzenleniyor olmasının mutluluğu içerisindeyim. Yeni kitap fuarlarının da şehre renk kazandıracağını, şehre güzellikler katacağını düşünüyorum.  Konyaaltı Belediye Başkanımızın uzun zamandır düzenlemiş olduğu kitap fuarına bir yenisini daha eklemiş oluyoruz. Muhittin Başkanımız sonbaharda güzel bir kitap fuarı düzenliyor, bizde ilkbaharda böyle güzel bir fuar düzenleyerek, Kepez´de farklı bir adımı Antalya için atalım istedik” dedi.

Sanat adına önemli yatırımlar

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bugün burada gelinen noktanın Kepez´in 2009 yılından itibaren geldiği noktanın en güzel göstergelerinden biri olduğunu söyledi. Başkan Tütüncü, “2009 yılında görevi devraldığımızda Kepez´in nüfusu yaklaşık 400 binler seviyesindeydi. Bugün 550 binleri aşmış düzeydeyiz. 2009 yılında kültür ve sanat etkinliklerini yapacağımız bir tek merkezimiz bulunmamaktaydı. Bugün geldiğimiz nokta da 20 nin üzerinde tesis ve bu tesislerin içinde 50 den fazla salonla aynı anda 45 binden fazla insanı misafir edebilecek, kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yağabilecek kapalı ve açık mekanlara sahip olduk. İçinde bulunduğumuz tesis Antalya´da kültür ve sanat adına yapılan önemli yatırımlardan, büyük tesislerden biri. 29 bin metre kare kapalı alana sahip bu tesis aynı anda 11 farklı toplantının, etkinliğin yapılabilecek olduğu bir tesis. Bu güzel tesisi 10 gün boyunca kitap severlerin istifadesine sunduk. Kültür sanat dünyamıza çok farklı bir güzellik ve çok farklı bir hareketlilik kazandırdık. Kitap olunca, okuma olunca, öğrenme olunca hep birlikte oluyoruz. Buda bizim için mutluluk vesilesi. Kitapları  hayatımızın merkezine aldığımızda, hayatımızın çok daha güzelleşeceğini hep birlikte göreceğiz.  152 yayın evi, 134 yazarın imza günü, 48 söyleşi, 8 atöyle çalışması ile 10 gün şehrin kültür ve sanat hayatına farklı bir derinlik ve anlam kazandıracağız.” diye konuştu.

“Tütüncü´nün olmazsa olmazıydı”

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ruhi Beşiktaş, anlamlı bir fuarda bir arada olmaktan büyük mutluk duyduğunu belirterek, bu fuarın Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün olmazsa olmazı olduğunu söyledi. Beşiktaş, “Mimar Sinan Kongre Merkezini Kepez´e kazandıran, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi´ni, Adnan Menderes tam ve yarı olimpik yüzme havuzunu, Oyuncak Müzesini, Dokuma Parkı,  semt konaklarını kuran böyle bir başkanın Kitap fuarı olmazsa olmazıydı.” dedi. Kitapların insanların hayat akışına yön verdiğini belirten Beşiktaş, insanların kitapla buluşmasına yön veren bu etkinliklerin kazandırılmasına son derece önem verdiğinin altını çizdi.  

Kepezle ilgili çok büyük hayallerimiz vardı´

AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç de “Kepezle ilgili çok büyük hayallerimiz vardı, bu hayalleri tek tek yerine getiren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´ye yürekten teşekkür etmek istiyorum” dedi.  Antalya´da kitap fuarı meşalesini ateşleyen Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek´e de teşekkür eden Milletvekili  Enç, “Biz birimizin yaptığı iyi şeyleri takdir edersek, sayılarını da çoğalta biliyoruz. Bu nokta da siyasi parti ayrımının çok doğru olmadığını düşünüyorum. Kitap deyince ilk akla gelenin güç olduğunu düşünüyorum. Teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerliyor.  Çocuklarımızın üzerinde de tahmin edemediğimiz hasarlar açıyor. Eskiden kitap okumak bir prestij göstergesiydi, şimdi ise kimin cep telefonu üst model diyoruz” diye konuştu.  

Kepez´de kültür baharı

Antalya Valisi Münir Karaloğlu da Kepez Belediyesini bahar gününde bir kültür baharı olarak düzenlediği kitap fuarını açıyor olmasından büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Antalya´nın Konyaaltı Belediyesi´nin sonbaharda düzenlediği bir kitap fuarı olduğuna değinen Vali Karaloğlu, “Şimdi ilkbaharda Kepez Belediyesi´nin kitap severleri kitap ve yazarlarla buluşturması Antalya´ya çok yakışıyor. Her iki belediye başkanımıza da duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Biz ilk emri oku olan bir inancın mensubuyuz. Ne zaman okuduk, Allah´ın emrine itaat ettik okuduk, o zaman ilim de ve sanatta dünya hakimiyetinde var olduk. 3 kıtaya hükmettik. Ne zaman okumayı, araştırmayı, geliştirmeyi terk ettik, bugün İslam dünyansın içinde bulunduğu hale geldik.  Şimdi yeniden okuduğumuzu ve gençliğimizin kitaba döndüğünü görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Türkiye´nin dirilişinin ayağa kalmasının en büyük sebeplerinden biri budur diye düşünüyorum. Hep gençlerden şikayet edilir. Gençler bizden daha iyi okuyor. Bütün gençlerin okumak konusunda bizden daha gayretli olduğunu kitap fuarlarında görüyoruz.. Şimdi ise her şehir bir değil, birden fazla fuarla buluşuyor. Kepez bölgemiz bizim hem şehirleşmesi, hem de kültürel alt yapısı ve sanat yapısı ile öne çıkan bir bölgemizdir.  Kepez´e böyle bir kültür merkezi ve bu kültür merkezinde de böyle bir  kitap fuarının iyi olduğunu düşünüyorum. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´ye ve ekibine, yayın evlerine, yazarlara ilin valisi olarak teşekkür ediyorum” dedi.  Kurdele kesiminin ardından Kepez Kitap Fuarı´nın açılışı yapıldı.

Ünlü yazarlar

Kepez Kitap Fuarı, 29 bin m2 kullanım alanı bulunan Mimar Sinan Kongre Merkezi (MSKM)´nde 8 Nisan tarihine kadar açık kalacak.  Bu yılki teması ‘Mimar Sinan´ olan Kepez Kitap Fuarı, okuyucuları yayın evleri ve Ayşe Kulin, Hasan Ali Topbaş, İclal Aydın, Sinan Yağmur, Kahraman Tazeoğlu, Mete Yarar, Canan Tan ve Vehbi Vakkasoğlu gibi Türkiye´nin tanınmış edebi isimleriyle buluşturacak. Yazar ve şairlerin imza günlerinin, söyleşilerinin, pek çok kültür ve sanat etkiliğinin olacağı fuara, Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya Bilim Üniversitesi destek verdi.   10 gün sürecek ve 42 söyleşinin gerçekleştirileceği fuara, 300 bine yakın ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.  Kitap Fuarına katılan kitap severlere Kepez Belediyesi tarafından Anadolu Oyuncak Müzesi´nin giriş bileti hediye edilecek. Kepez Belediyesi Antalya´da eğitim gören tüm öğrencilerin fuara katılımını kolaylaştırmak için okullara ulaşım desteği de sağlayacak.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Kepez Kitap Fuarı açıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bakan Kurum´dan Kepez-Santral´e tam not
Bakan Kurum´dan Kepez-Santral´e tam not
proje bittiğinde Kepez- Santral´ın sosyal ve yaşam alanlarıyla örnek olacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum´dan 100. Yıl müjdesi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum´dan 100. Yıl müjdesi
Millet Bahçesi yapılmak üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi´ne bedelsiz olarak verilecek
Türel TSYD gecesinde
Türel TSYD gecesinde
TSYD Antalya´ya yakıştı
Başkan Böcek, asgari ücreti açıkladı: Net 2200 TL
Başkan Böcek, asgari ücreti açıkladı: Net 2200 TL
UMARIM 2 BİN 200 LİRANIN ÜZERİNDE OLUR
Başkan Türel´den bir çevreci proje daha
Başkan Türel´den bir çevreci proje daha
Büyükşehir Belediyesi´nde sıfır atık dönemi başladı
Kent Müze Tarih Söyleşileri devam ediyor
Kent Müze Tarih Söyleşileri devam ediyor
19. yüzyılda Orta Asya Türkleri konuşulacak
Muhteşem projede sona gelindi
Muhteşem projede sona gelindi
Boğaçayı Antalya´nın yeni yaşam alanı oluyor
Antalya İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Karaaslan intihar etti
Antalya İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Karaaslan intihar etti
Antalya İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Karaaslan, otomobilinin içinde beylik tabancasıyla yaşamına son verdi.
Motivasyon Türel´den başarı öğrencilerden
Motivasyon Türel´den başarı öğrencilerden
Çok çalışıyorken mutlaka sosyal hayatınızı da iyi planlamanız gerek
Adrasan´a imar planı müjdesi
Adrasan´a imar planı müjdesi
Merkezde ne varsa ilçelerde de o oluyor
Antalya´dan Suriye´ye anlamlı yardım
Antalya´dan Suriye´ye anlamlı yardım
2 TIR yardım malzemesi yola çıktı
Üreten Kadınlar Yerli Malı Şenliğinde Buluşuyor
Üreten Kadınlar Yerli Malı Şenliğinde Buluşuyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi üreten kadınları Yerli Malı Şenliğinde buluşturuyor.
MAAŞIN % 70´İ SADECE GIDA VE KİRAYA GİDİYOR
MAAŞIN % 70´İ SADECE GIDA VE KİRAYA GİDİYOR
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi´nin yapmış olduğu 2018 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.
Meteoroloji´den Antalya Ve Akdeniz´de Şiddetli Fırtına Uyarısı
Meteoroloji´den Antalya Ve Akdeniz´de Şiddetli Fırtına Uyarısı
(50-75km/sa) fırtına bekleniyor
Kepez´de sandıklar açılıyor
Kepez´de sandıklar açılıyor
‘Sandıklardaki Zarafet´
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Fırtına
Bugün
13 / 7 °C
Sağanak
Salı
12 / 7 °C
Güneşli
Çarşamba
15 / 5 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi