Kepez Kitap Fuarı açıldı
Fuar 152 yayınevi ve 134 yazarı ağırlıyor.
Tarih: 30.3.2018 17:55:52

Kepez Belediyesi´nin bu yıl ilk kez düzenlediği Kepez Kitap Fuarı, Mimar Sinan Kongre Merkezi´nde kitapseverlere kapılarını açtı. Fuar 152 yayınevi ve 134 yazarı ağırlıyor.   

Kepez Belediyesi´nin düzenlediği ve bu yılki teması Mimar Sinan´ olan Kepez Kitap Fuarı, kapıları araladı.  Kepez Kitap Fuarı, 29 bin m2 kullanım alanı bulunan Mimar Sinan Kongre Merkezi´nde açıldı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılışa Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ruhi Beşiktaş, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATB Başkanı Ali Çandır, çok sayıda yayınevi, yazar ve kitapsever katıldı.  Kepez Kitap Fuarının açılışın da Kepez Belediyesi Çocuk ve Gençlik Senfoni orkestrası da misafirlere mini konser verdi.

Şehre renk kazandıracak

Kepez Kitap Fuarının açılış konuşmasını yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, şehrimiz adına önemli bir mutluluğu yaşadıklarını belirterek, “Genç kuşaklarımızı okumaya, hayatı farklı bir şekilde sorgulamaya davet eden onların okuma sevgilerini körükleyen çok özel bir etkinliği sizlerinde destekleriyle gerçekleştiriyoruz. Kitabı merkez alarak bugün burada bir araya gelmemiz çok çok anlamlı. Şehrimizde böylesi güzel bir kitap fuarının düzenleniyor olmasının mutluluğu içerisindeyim. Yeni kitap fuarlarının da şehre renk kazandıracağını, şehre güzellikler katacağını düşünüyorum.  Konyaaltı Belediye Başkanımızın uzun zamandır düzenlemiş olduğu kitap fuarına bir yenisini daha eklemiş oluyoruz. Muhittin Başkanımız sonbaharda güzel bir kitap fuarı düzenliyor, bizde ilkbaharda böyle güzel bir fuar düzenleyerek, Kepez´de farklı bir adımı Antalya için atalım istedik” dedi.

Sanat adına önemli yatırımlar

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bugün burada gelinen noktanın Kepez´in 2009 yılından itibaren geldiği noktanın en güzel göstergelerinden biri olduğunu söyledi. Başkan Tütüncü, “2009 yılında görevi devraldığımızda Kepez´in nüfusu yaklaşık 400 binler seviyesindeydi. Bugün 550 binleri aşmış düzeydeyiz. 2009 yılında kültür ve sanat etkinliklerini yapacağımız bir tek merkezimiz bulunmamaktaydı. Bugün geldiğimiz nokta da 20 nin üzerinde tesis ve bu tesislerin içinde 50 den fazla salonla aynı anda 45 binden fazla insanı misafir edebilecek, kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yağabilecek kapalı ve açık mekanlara sahip olduk. İçinde bulunduğumuz tesis Antalya´da kültür ve sanat adına yapılan önemli yatırımlardan, büyük tesislerden biri. 29 bin metre kare kapalı alana sahip bu tesis aynı anda 11 farklı toplantının, etkinliğin yapılabilecek olduğu bir tesis. Bu güzel tesisi 10 gün boyunca kitap severlerin istifadesine sunduk. Kültür sanat dünyamıza çok farklı bir güzellik ve çok farklı bir hareketlilik kazandırdık. Kitap olunca, okuma olunca, öğrenme olunca hep birlikte oluyoruz. Buda bizim için mutluluk vesilesi. Kitapları  hayatımızın merkezine aldığımızda, hayatımızın çok daha güzelleşeceğini hep birlikte göreceğiz.  152 yayın evi, 134 yazarın imza günü, 48 söyleşi, 8 atöyle çalışması ile 10 gün şehrin kültür ve sanat hayatına farklı bir derinlik ve anlam kazandıracağız.” diye konuştu.

“Tütüncü´nün olmazsa olmazıydı”

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ruhi Beşiktaş, anlamlı bir fuarda bir arada olmaktan büyük mutluk duyduğunu belirterek, bu fuarın Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün olmazsa olmazı olduğunu söyledi. Beşiktaş, “Mimar Sinan Kongre Merkezini Kepez´e kazandıran, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi´ni, Adnan Menderes tam ve yarı olimpik yüzme havuzunu, Oyuncak Müzesini, Dokuma Parkı,  semt konaklarını kuran böyle bir başkanın Kitap fuarı olmazsa olmazıydı.” dedi. Kitapların insanların hayat akışına yön verdiğini belirten Beşiktaş, insanların kitapla buluşmasına yön veren bu etkinliklerin kazandırılmasına son derece önem verdiğinin altını çizdi.  

Kepezle ilgili çok büyük hayallerimiz vardı´

AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç de “Kepezle ilgili çok büyük hayallerimiz vardı, bu hayalleri tek tek yerine getiren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´ye yürekten teşekkür etmek istiyorum” dedi.  Antalya´da kitap fuarı meşalesini ateşleyen Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek´e de teşekkür eden Milletvekili  Enç, “Biz birimizin yaptığı iyi şeyleri takdir edersek, sayılarını da çoğalta biliyoruz. Bu nokta da siyasi parti ayrımının çok doğru olmadığını düşünüyorum. Kitap deyince ilk akla gelenin güç olduğunu düşünüyorum. Teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerliyor.  Çocuklarımızın üzerinde de tahmin edemediğimiz hasarlar açıyor. Eskiden kitap okumak bir prestij göstergesiydi, şimdi ise kimin cep telefonu üst model diyoruz” diye konuştu.  

Kepez´de kültür baharı

Antalya Valisi Münir Karaloğlu da Kepez Belediyesini bahar gününde bir kültür baharı olarak düzenlediği kitap fuarını açıyor olmasından büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Antalya´nın Konyaaltı Belediyesi´nin sonbaharda düzenlediği bir kitap fuarı olduğuna değinen Vali Karaloğlu, “Şimdi ilkbaharda Kepez Belediyesi´nin kitap severleri kitap ve yazarlarla buluşturması Antalya´ya çok yakışıyor. Her iki belediye başkanımıza da duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Biz ilk emri oku olan bir inancın mensubuyuz. Ne zaman okuduk, Allah´ın emrine itaat ettik okuduk, o zaman ilim de ve sanatta dünya hakimiyetinde var olduk. 3 kıtaya hükmettik. Ne zaman okumayı, araştırmayı, geliştirmeyi terk ettik, bugün İslam dünyansın içinde bulunduğu hale geldik.  Şimdi yeniden okuduğumuzu ve gençliğimizin kitaba döndüğünü görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Türkiye´nin dirilişinin ayağa kalmasının en büyük sebeplerinden biri budur diye düşünüyorum. Hep gençlerden şikayet edilir. Gençler bizden daha iyi okuyor. Bütün gençlerin okumak konusunda bizden daha gayretli olduğunu kitap fuarlarında görüyoruz.. Şimdi ise her şehir bir değil, birden fazla fuarla buluşuyor. Kepez bölgemiz bizim hem şehirleşmesi, hem de kültürel alt yapısı ve sanat yapısı ile öne çıkan bir bölgemizdir.  Kepez´e böyle bir kültür merkezi ve bu kültür merkezinde de böyle bir  kitap fuarının iyi olduğunu düşünüyorum. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´ye ve ekibine, yayın evlerine, yazarlara ilin valisi olarak teşekkür ediyorum” dedi.  Kurdele kesiminin ardından Kepez Kitap Fuarı´nın açılışı yapıldı.

Ünlü yazarlar

Kepez Kitap Fuarı, 29 bin m2 kullanım alanı bulunan Mimar Sinan Kongre Merkezi (MSKM)´nde 8 Nisan tarihine kadar açık kalacak.  Bu yılki teması ‘Mimar Sinan´ olan Kepez Kitap Fuarı, okuyucuları yayın evleri ve Ayşe Kulin, Hasan Ali Topbaş, İclal Aydın, Sinan Yağmur, Kahraman Tazeoğlu, Mete Yarar, Canan Tan ve Vehbi Vakkasoğlu gibi Türkiye´nin tanınmış edebi isimleriyle buluşturacak. Yazar ve şairlerin imza günlerinin, söyleşilerinin, pek çok kültür ve sanat etkiliğinin olacağı fuara, Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya Bilim Üniversitesi destek verdi.   10 gün sürecek ve 42 söyleşinin gerçekleştirileceği fuara, 300 bine yakın ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.  Kitap Fuarına katılan kitap severlere Kepez Belediyesi tarafından Anadolu Oyuncak Müzesi´nin giriş bileti hediye edilecek. Kepez Belediyesi Antalya´da eğitim gören tüm öğrencilerin fuara katılımını kolaylaştırmak için okullara ulaşım desteği de sağlayacak.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Kepez Kitap Fuarı açıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hacı adayları kutsal topraklara uğurlandı
Hacı adayları kutsal topraklara uğurlandı
“Dualarınızı eksik etmeyin”
Akdeniz´de engel yok
Akdeniz´de engel yok
Engelli bireyler denizin tadını çıkarıyor
Antalyalı ekspres hattan çok memnun
Antalyalı ekspres hattan çok memnun
Ekspres Hat´tan 1 milyon 250 bin yolcu faydalandı
“Sanat şehri” kimliğine ANSET katkısı
“Sanat şehri” kimliğine ANSET katkısı
Antalya kültür sanatta da marka oluyor
ANKUTSAN VE EKİCİ PEYNİR İSO İKİNCİ 500´DE
ANKUTSAN VE EKİCİ PEYNİR İSO İKİNCİ 500´DE
Antalya OSB, Türkiye´nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında iki firma ile yer aldı.
Büyükşehir evdeki engelleri kaldırıyor
Büyükşehir evdeki engelleri kaldırıyor
Engelli evleri engelsiz oluyor
Türel´den Kılıçdaroğlu´na tazminat davası
Türel´den Kılıçdaroğlu´na tazminat davası
Türel davayı kazanırsa piyaz ısmarlayacak
Kepez´den 15 Temmuz´da anlamlı 3 açılış
Kepez´den 15 Temmuz´da anlamlı 3 açılış
Kepez Belediyesi, DokumaPark´ta ‘Modern Sanatlar Galerisi´ , ‘İhanetin Hafızası´ 2. Görsel Sanatlar Yarışma Sergisi ve Dokuma fabrikası emektarlarına´ ‘Emekliler Lokali´ açtı.
Dünyanın en güzel sahili Mavi Bayrakla taçlandı
Dünyanın en güzel sahili Mavi Bayrakla taçlandı
Türel: “Çevrecilik Konyaaltı´na Mavi Bayrak çekmektir”
Sağlık Bakanlığı´nın yeni düzenlemesi yolda! Sigaraya 21 yaş ve 500 metre yasağı geliyor!
Sağlık Bakanlığı´nın yeni düzenlemesi yolda! Sigaraya 21 yaş ve 500 metre yasağı geliyor!
sigara ve tütün mamülleri satış yasağı, 21 yaşa çıkarılıyor
Kemer´de 15 Temmuz şehitleri anıldı
Kemer´de 15 Temmuz şehitleri anıldı
ŞEHİTLER DUALARLA ANILDI
Türel´in 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı
Türel´in 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle şu açıklamalarda bulundu
AK PARTİ ANTALYA İL BAŞKANI TAŞ´TAN 15 TEMMUZ MESAJI
AK PARTİ ANTALYA İL BAŞKANI TAŞ´TAN 15 TEMMUZ MESAJI
AK Parti Antalya İl Başkanı Av. İbrahim Ethem Taş 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı
AOSB KARİKATÜR YARIŞMASI´NIN SONUÇLARI AÇIKLANDI
AOSB KARİKATÜR YARIŞMASI´NIN SONUÇLARI AÇIKLANDI
İzmir´den katılan Hilal Özcan birinci oldu
Büyükşehir Belediyesi insana dokunuyor
Büyükşehir Belediyesi insana dokunuyor
Sağlıkta öncü hizmetler
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Güneşli
Bugün
32 / 22 °C
Güneşli
Cumartesi
37 / 23 °C
Güneşli
Pazar
41 / 24 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi