Kardeş aile projesi dev adımlarla ilerliyor
İyiliğin dini, dili, ırkı yoktur!
Tarih: 27.12.2018 09:01:13

Kurulduğu ilk günden itibaren çok kısa sürede önce Antalya ardından Türkiye ve Yurt Dışında bir çok ülke ve hatta uzak doğu ülkelerinin yakından tanınan bir Dernek haline dönüşen Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği sürdürdüğü çalışmalar ve gerçekleştirdiği projeler ile ‘Pozitif ayrımcılığın” yol haritasını çizdi. Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği Başkanı Demet Çileli Baz ile iyiliğin ve merhametin, yardımseverliğin ulaştığı son noktayı konuştuk.

Başkan Demet Çileli Baz, “Yaptığımız sadece vicdani sorumluluklarımızın bir sonucudur. Yürüttüğümüz tüm çalışmalar nefsin önüne geçemediği tek hizmet olarak algılanmaktadır. Özellikle Kardeş Aile Projesi´nde 500 otizmli çocuğa ve aileye ulaşarak onlara sürekli bakım ve destek sağlayacak sabit maddi manevi destek katkısı verdik, vermeye devam ediyoruz. İyiliğin dini, dili, ırkı yoktur. Hiçbir siyasi düşüncenin de arka bahçesi değiliz olmadık. Tek derdimiz düşmüşe, ihtiyaç sahibine hastalara ulaşıp onlara yardım etmektir”

 

Kaç yıldır hizmet veren bir derneksiniz?

Akdeniz Otizm Spor Kulübü olarak 2 yıldır hizmet vermekteyiz. Dernek faaliyetlerimizin öncelikleri arasında yer alan Otizmli Çocuklara Pozitif Ayrımcılık sağlanması için sağlıkta, eğitimde yerel yönetimler ile ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Bende Atakan adında 14 yaşında otizmli bir bireye sahip anneyim.  Kurulduğumuz tarihten bu güne Toplamda 500 otizmli çocuğumuzun sosyal yaşama katılımı konusunda destek olduk.

 

Otizmli çocuk ve aileye nasıl bir katkı ve destek sağlamaktasınız?

Otizmli çocuk ve aileye kardeş Aile buluyoruz. İhtiyaç sahibi ile hayır sahibi arasında gönül köprüsü kuruyoruz. Babası bırakıp gitmiş, gariban aile anne otizmli çocuk ve diğer çocukları ile tek başına kalmış. Biz bu ailenin yiyeceğinden, içeceğine, ev eşyasından barınmasına kadar yardımcı oluyoruz. Bu tarz ailelerin devletten alacağı yardım incelemesi, denetlemesi ve sonrasında maaş ile diğer desteklerin sağlanacağı ana kadar takip ediyor ve Kardeş Aile ile desteğimizi sürdürüyoruz. Çoğu zaman Kardeş Aile Devlet desteğini sıcak elini uzatmış olsa bile bu aileler duyarlılığını bırakmıyor ve bu ailelere desteğini sürdürüyor. Böyle bir hayırlı işi gerçekleştirmenin huzuru ve bahtiyarlığını her zaman yaşıyoruz. Bundan büyük mutluluk yok bizim için.

 

Antalya Yardımlaşma Platformu adından yürüttüğünüz yine ihtiyaç sahiplerine ulaştığınız bir oluşumuzun var bununla ilgili gelişmelerden söz eder misiniz?

Bu platformumuz da Derneğimiz faaliyetlerinden ayrı ancak dirsek temasında sürdürdüğümüz bu oluşum Türkiye sınırlarını aştı. İki yıllık bir kuruluş. Resmi değiliz. Tamamen gönüllülük esasına göre çalışan bir topluluk olduk. Şu an 50 bin aktif kayıtlı üyeliğe ulaşmış durumdayız. Antalya´dan çıktık Türkiye´yi aştık Dünya ya yayıldık. Japonya, Almanya, İsviçre, Fransa, Çin buralarda yaşayan Türk vatandaşlarımızdan destek almaktayız. Hem Derneğimiz de hem de Yardımlaşma Platformunda yürüttüğümüz bu hummalı fedakar ve cansiperane çalışma da Halit Mert arkadaşımızın da destekleri asla yadsınamaz.

 

Bu yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken aslında ülkeleri birleştiriyorsunuz diyebilir miyiz?

Evet, gerçekten de böyle. Ülkemiz de bulunan göçmen ya da sığınmacı konumunda bulunan ailenin talebini Platformda paylaşıyoruz Japonya´dan bu ihtiyacın giderilmesi için destek geliyor. İki ülke insanını Türkiye de kucaklaştırmış oluyoruz. Yani ülkeler arası bir çok siyasi ve ekonomik çekişme, çatışmayı iyilik yeniyor, ülkeler arasında ki barış, sevgi, saygı bizim ülkemizde bir vücut buluyor.

 

Platform da yardımda bulunduğunuz aile sayısı kaç oldu?

Çok büyük yüreklere dokunuyoruz. 7 bin aileyi geçmiş bulunuyoruz. Geçen yıl ihtiyaç sahibi 10 bin okula gidecek çocuğa yardım bulunduk.

 

Bu yardımseverlik konusunda aldığınız etkileşim ve olumlu tepkiler nasıl?

Biz platformu oluştururken etrafımızda ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşılması noktasında çaba içinde bulunduk. Çok küçük adımlarla bunu başlattık. Ancak Millet olarak öyle güzel kalplere ve hissiyata sahibiz ki yardım etmek kanımızda var adeta. Ülkemizin geninde var yardım etme duygusu. Bu aşamalara nasıl geldik, nasıl böyle çığ gibi büyüdük bizlerde inanamıyoruz. Bu ülke insanımızın merhamet, vicdan sahibi olmasından kaynaklanmaktadır. Bizim bu çaba ve koşturmamız da her şey şeffaftır. Bizim bu hizmetlerimizde asla para ile iş yapılmaz, asla para söz konusu değildir. Kimin neye ihtiyacı varsa o taraflarla birebir yan yana getirilir, görüştürülür ve sonuca bağlanır. Bizimle birlikte bu ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması istenen yardımları ise belgeleyerek hayırsevere bunları hem görsel hem de diğer enstrümanlar ile birlikte sunmaktayız. Böyle yaptıkça, böyle şeffaf oldukça değil 30 bin 130 bin üye sayısına bile ulaşılması içten değil.

 

Sizin dışınızda başka şehir de Yardımlaşma Platformu var mı?

Bizim yürüttüğümüz bu çalışmadan yola çıkarak 8 il de aynı duyarlılık ve şeffaflıkta platformlar oluşturuldu. Doğru ve güzel bir yol izleyişimizin de fotoğrafıdır bu gelişme. Şu anda milyonları aşmış durumdayız. Tamamen bu gönüllülük esasına göre yürütülmekte. Dernekleşmeyi düşünmüyoruz.  Bir derneğin yapabileceğinden fazlasını zaten yapmaktayız. Kesinlikle nakdi destek almıyoruz. Bütçemize giren tek bir kuruş dahi yoktur. Biz sadece gönül köprüsü kuruyoruz. Bizim bu işimizde nefis asla öne geçmiyor. Biz sadece teşvik ediyoruz.

 

Ankara sizi fark etti mi?

Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği hiçbir siyasi düşüncenin içinde değildir, olmamıştır, olmayacaktırda. Derneğimiz yönetiminde çok değerli fikir insanları, gazeteci, işadamı, meslek erbabı, esnaf yer almakta. Her farklı düşünceden üye ve yönetim kurulu üyemiz bulunmakta. Burada tek amacımız insanlığa ve insanlara hizmet etmektir. Ankara bizi fark etti mi noktasında evet bizzat Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bizi dernek olarak davet etti ve çalışmalarımızdan kısaca söz ettik, paylaştık onlarda bu gayretimizden dolayı bizleri tebrik etti, başarılar diledi. İsteyen herkes iyilik yapabilir. Bunu bir tarafa çekilmesi anlamsızdır. Engelli ve otizmli çocuklara yardım ederken hangi partinin, hangi siyasi düşüncenin insanı olduğunu sorulmuyorsa derneğimizin duruşu da bu hissiyatın tanımlamasıdır. Her tarafa açığız. Herkesin bizi yakından takip ettiğini biliyoruz. Bu yüzden tek derdimiz insan, insanlığa hizmet, engelliye ve otizmliye yardım.

 

Yeni yıl da yapacağınız etkinlikler ve projeler nelerdir?

Geçen yıl Antalya geneli 5.500 çocuğa kırtasiye desteği sağladık. Her yıl konserler ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Uçurtma festivalimiz gerçekleştirmekteydik. Bu yıl sınırlarımız da yaşanan terör olayları ve yaşadığımız üzücü olaylar başta olmak üzere şehitlerimiz nedeniyle konser ve eğlence kısmını iptal ettik. Sadece ‘Aktivite´ olarak gerçekleştireceğiz etkinliğimizi. Bu yıl Nisan ayında ayrıca geçen yıl Ana Okulu öğrencileri Kuş Kafesleri yapmış bunları Karaalioğlu Parkı´nda bulunan ağaçlara asılmış ve her birine de Otizmli bir hastamızın, çocuğumuzun adı verilmişti. Bu yılda Kedi Evlerinin yapılmasını isteyeceğiz ve kedi evlerine yine otizmli çocuklarımızın adını vereceğiz. Kedi Evlerinin her birine bir işadamımızı destekleyici yapacağız ve kedi evinin ihtiyacını karşılamasını isteyeceğiz.  Yapılacak çok projemiz var. Yola çıkmamızın asıl nedeni 250 bin kişilik yine gönüllülük esasına göre hizmet veren Antalya Kan Bankası topluluğudur. Bizim kardeş topluluğumuzdur. Bizlerin bu sayılara ulaşmamızda bu topluluğun büyük payı vardır. Bu nedenle Antalya Kan Bankası´nın bu çalışmalarını yürüten sevgili Emin Balin´i sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Antalya da yaptığımız faaliyetleri tam desteklemekteler. Destekle kastımız, kardeş aile arıyoruz, trombisit kan ihtiyacı olduğunda bizler hep birlikte harekete geçiyoruz.

 

Otizmli sayı her geçen gün artmakta sorumluluklarınız da haliyle artıyor?

Tam belirlenmiş bir sayı yok. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden bunun sayısını istedik talep ettik. Yakında bu kurumumuzla çok ciddi bir çalışma başlatacağız. Son dönemde çok yüksek şekilde Otizmli Çocuk sayısında artış var. Şunu söyleyebilirim 68 çocuktan biri Otizmli. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırma sonucuna göre Kanser ve AIDS´ten çok daha hızlı artış gösteren hastalık olduğunu açıkladı. Neden olduğu bilinmediği için mevcut bir tedavisi de yok.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Kardeş aile projesi adımlarla ilerliyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kepez´de bankamatikler dezenfekte ediliyor
Kepez´de bankamatikler dezenfekte ediliyor
7/24 görev başında
Kepez´in Pazarlarında Koronavirüs Önlemleri
Kepez´in Pazarlarında Koronavirüs Önlemleri
“14 Kural” broşürü ile bilgilendirme çalışmaları yaparken, bir yandan da pazarcı esnafına maske, eldiven ve dezenfektan dağıtıyor.
ASAT Nisan Ayı´nda Su Sayaçlarını Okumayacak
ASAT Nisan Ayı´nda Su Sayaçlarını Okumayacak
Büyükşehir´den koronavirüsle ilgili ek önlemler
65 yaş üstü bireylere Korona  kapsamında anlamlı hizmet
65 yaş üstü bireylere Korona kapsamında anlamlı hizmet
DURKADIN TEYZENİN EVİ TEMİZLENDİ
Halkevleri´nden Antalya´da ‘Elektrik borcuna faiz´e karşı tek kişilik eylem
Halkevleri´nden Antalya´da ‘Elektrik borcuna faiz´e karşı tek kişilik eylem
DESTEK PAKETİNDE ESNAF VE EMEKÇİYE BİR ŞEY YOK
Kırbıyık´tan anlamlı kampanya
Kırbıyık´tan anlamlı kampanya
Geleceğimiz için, sağlığımız için onlar evde kalsın, biz onlara hizmet edelim
Kepez Belediyesi kendi dezenfektanını kendi üretiyor
Kepez Belediyesi kendi dezenfektanını kendi üretiyor
Sorun küresel, mücadelemiz ulusal
Koronavirüs Tebdirleri Kapsamında Sıkça Sorulan Sorular
Koronavirüs Tebdirleri Kapsamında Sıkça Sorulan Sorular
İçişleri Bakanlığımız tarafından tedbirler alınmıştır
Sağlık çalışanları Büyükşehir´e ait toplu     ulaşım araçlarını ücretsiz kullanacak
Sağlık çalışanları Büyükşehir´e ait toplu ulaşım araçlarını ücretsiz kullanacak
Sağlık çalışanları, personel kurum kimlik kartlarını göstererek ücretsiz ulaşım yapabilecek.
Büyükşehir evde yalnız bırakmıyor
Büyükşehir evde yalnız bırakmıyor
Evde Sağlık Hizmetinde %80 artış
Pazarlar dezenfekte ediliyor; esnaf denetleniyor
Pazarlar dezenfekte ediliyor; esnaf denetleniyor
uyarılara uymayanlar hakkında ise işlem yapıyor
Virüs savar odaya Türkiye´den ilgi
Virüs savar odaya Türkiye´den ilgi
Ozon gazının bakteriler, virüsler üzerindeki etkisi biliniyor.
Kepez´de çöp konteynerleri dezenfekte ediliyor
Kepez´de çöp konteynerleri dezenfekte ediliyor
dezenfekte işlemleri salgına karşı önleyici tedbir olarak iki katına çıkarıldı
TANRILARIN DAĞI " TAHTALI"
TANRILARIN DAĞI " TAHTALI"
Koronovirüs etkisinin ortadan kalkması ile yine alternatif turizm noktalarının en başında yer alacak
ASAT milyonlarca ton suyu kurtardı
ASAT milyonlarca ton suyu kurtardı
ÖNEMLİ HİZMET
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi