Kardeş aile projesi dev adımlarla ilerliyor
İyiliğin dini, dili, ırkı yoktur!
Tarih: 27.12.2018 09:01:13

Kurulduğu ilk günden itibaren çok kısa sürede önce Antalya ardından Türkiye ve Yurt Dışında bir çok ülke ve hatta uzak doğu ülkelerinin yakından tanınan bir Dernek haline dönüşen Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği sürdürdüğü çalışmalar ve gerçekleştirdiği projeler ile ‘Pozitif ayrımcılığın” yol haritasını çizdi. Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği Başkanı Demet Çileli Baz ile iyiliğin ve merhametin, yardımseverliğin ulaştığı son noktayı konuştuk.

Başkan Demet Çileli Baz, “Yaptığımız sadece vicdani sorumluluklarımızın bir sonucudur. Yürüttüğümüz tüm çalışmalar nefsin önüne geçemediği tek hizmet olarak algılanmaktadır. Özellikle Kardeş Aile Projesi´nde 500 otizmli çocuğa ve aileye ulaşarak onlara sürekli bakım ve destek sağlayacak sabit maddi manevi destek katkısı verdik, vermeye devam ediyoruz. İyiliğin dini, dili, ırkı yoktur. Hiçbir siyasi düşüncenin de arka bahçesi değiliz olmadık. Tek derdimiz düşmüşe, ihtiyaç sahibine hastalara ulaşıp onlara yardım etmektir”

 

Kaç yıldır hizmet veren bir derneksiniz?

Akdeniz Otizm Spor Kulübü olarak 2 yıldır hizmet vermekteyiz. Dernek faaliyetlerimizin öncelikleri arasında yer alan Otizmli Çocuklara Pozitif Ayrımcılık sağlanması için sağlıkta, eğitimde yerel yönetimler ile ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Bende Atakan adında 14 yaşında otizmli bir bireye sahip anneyim.  Kurulduğumuz tarihten bu güne Toplamda 500 otizmli çocuğumuzun sosyal yaşama katılımı konusunda destek olduk.

 

Otizmli çocuk ve aileye nasıl bir katkı ve destek sağlamaktasınız?

Otizmli çocuk ve aileye kardeş Aile buluyoruz. İhtiyaç sahibi ile hayır sahibi arasında gönül köprüsü kuruyoruz. Babası bırakıp gitmiş, gariban aile anne otizmli çocuk ve diğer çocukları ile tek başına kalmış. Biz bu ailenin yiyeceğinden, içeceğine, ev eşyasından barınmasına kadar yardımcı oluyoruz. Bu tarz ailelerin devletten alacağı yardım incelemesi, denetlemesi ve sonrasında maaş ile diğer desteklerin sağlanacağı ana kadar takip ediyor ve Kardeş Aile ile desteğimizi sürdürüyoruz. Çoğu zaman Kardeş Aile Devlet desteğini sıcak elini uzatmış olsa bile bu aileler duyarlılığını bırakmıyor ve bu ailelere desteğini sürdürüyor. Böyle bir hayırlı işi gerçekleştirmenin huzuru ve bahtiyarlığını her zaman yaşıyoruz. Bundan büyük mutluluk yok bizim için.

 

Antalya Yardımlaşma Platformu adından yürüttüğünüz yine ihtiyaç sahiplerine ulaştığınız bir oluşumuzun var bununla ilgili gelişmelerden söz eder misiniz?

Bu platformumuz da Derneğimiz faaliyetlerinden ayrı ancak dirsek temasında sürdürdüğümüz bu oluşum Türkiye sınırlarını aştı. İki yıllık bir kuruluş. Resmi değiliz. Tamamen gönüllülük esasına göre çalışan bir topluluk olduk. Şu an 50 bin aktif kayıtlı üyeliğe ulaşmış durumdayız. Antalya´dan çıktık Türkiye´yi aştık Dünya ya yayıldık. Japonya, Almanya, İsviçre, Fransa, Çin buralarda yaşayan Türk vatandaşlarımızdan destek almaktayız. Hem Derneğimiz de hem de Yardımlaşma Platformunda yürüttüğümüz bu hummalı fedakar ve cansiperane çalışma da Halit Mert arkadaşımızın da destekleri asla yadsınamaz.

 

Bu yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken aslında ülkeleri birleştiriyorsunuz diyebilir miyiz?

Evet, gerçekten de böyle. Ülkemiz de bulunan göçmen ya da sığınmacı konumunda bulunan ailenin talebini Platformda paylaşıyoruz Japonya´dan bu ihtiyacın giderilmesi için destek geliyor. İki ülke insanını Türkiye de kucaklaştırmış oluyoruz. Yani ülkeler arası bir çok siyasi ve ekonomik çekişme, çatışmayı iyilik yeniyor, ülkeler arasında ki barış, sevgi, saygı bizim ülkemizde bir vücut buluyor.

 

Platform da yardımda bulunduğunuz aile sayısı kaç oldu?

Çok büyük yüreklere dokunuyoruz. 7 bin aileyi geçmiş bulunuyoruz. Geçen yıl ihtiyaç sahibi 10 bin okula gidecek çocuğa yardım bulunduk.

 

Bu yardımseverlik konusunda aldığınız etkileşim ve olumlu tepkiler nasıl?

Biz platformu oluştururken etrafımızda ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşılması noktasında çaba içinde bulunduk. Çok küçük adımlarla bunu başlattık. Ancak Millet olarak öyle güzel kalplere ve hissiyata sahibiz ki yardım etmek kanımızda var adeta. Ülkemizin geninde var yardım etme duygusu. Bu aşamalara nasıl geldik, nasıl böyle çığ gibi büyüdük bizlerde inanamıyoruz. Bu ülke insanımızın merhamet, vicdan sahibi olmasından kaynaklanmaktadır. Bizim bu çaba ve koşturmamız da her şey şeffaftır. Bizim bu hizmetlerimizde asla para ile iş yapılmaz, asla para söz konusu değildir. Kimin neye ihtiyacı varsa o taraflarla birebir yan yana getirilir, görüştürülür ve sonuca bağlanır. Bizimle birlikte bu ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması istenen yardımları ise belgeleyerek hayırsevere bunları hem görsel hem de diğer enstrümanlar ile birlikte sunmaktayız. Böyle yaptıkça, böyle şeffaf oldukça değil 30 bin 130 bin üye sayısına bile ulaşılması içten değil.

 

Sizin dışınızda başka şehir de Yardımlaşma Platformu var mı?

Bizim yürüttüğümüz bu çalışmadan yola çıkarak 8 il de aynı duyarlılık ve şeffaflıkta platformlar oluşturuldu. Doğru ve güzel bir yol izleyişimizin de fotoğrafıdır bu gelişme. Şu anda milyonları aşmış durumdayız. Tamamen bu gönüllülük esasına göre yürütülmekte. Dernekleşmeyi düşünmüyoruz.  Bir derneğin yapabileceğinden fazlasını zaten yapmaktayız. Kesinlikle nakdi destek almıyoruz. Bütçemize giren tek bir kuruş dahi yoktur. Biz sadece gönül köprüsü kuruyoruz. Bizim bu işimizde nefis asla öne geçmiyor. Biz sadece teşvik ediyoruz.

 

Ankara sizi fark etti mi?

Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği hiçbir siyasi düşüncenin içinde değildir, olmamıştır, olmayacaktırda. Derneğimiz yönetiminde çok değerli fikir insanları, gazeteci, işadamı, meslek erbabı, esnaf yer almakta. Her farklı düşünceden üye ve yönetim kurulu üyemiz bulunmakta. Burada tek amacımız insanlığa ve insanlara hizmet etmektir. Ankara bizi fark etti mi noktasında evet bizzat Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bizi dernek olarak davet etti ve çalışmalarımızdan kısaca söz ettik, paylaştık onlarda bu gayretimizden dolayı bizleri tebrik etti, başarılar diledi. İsteyen herkes iyilik yapabilir. Bunu bir tarafa çekilmesi anlamsızdır. Engelli ve otizmli çocuklara yardım ederken hangi partinin, hangi siyasi düşüncenin insanı olduğunu sorulmuyorsa derneğimizin duruşu da bu hissiyatın tanımlamasıdır. Her tarafa açığız. Herkesin bizi yakından takip ettiğini biliyoruz. Bu yüzden tek derdimiz insan, insanlığa hizmet, engelliye ve otizmliye yardım.

 

Yeni yıl da yapacağınız etkinlikler ve projeler nelerdir?

Geçen yıl Antalya geneli 5.500 çocuğa kırtasiye desteği sağladık. Her yıl konserler ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Uçurtma festivalimiz gerçekleştirmekteydik. Bu yıl sınırlarımız da yaşanan terör olayları ve yaşadığımız üzücü olaylar başta olmak üzere şehitlerimiz nedeniyle konser ve eğlence kısmını iptal ettik. Sadece ‘Aktivite´ olarak gerçekleştireceğiz etkinliğimizi. Bu yıl Nisan ayında ayrıca geçen yıl Ana Okulu öğrencileri Kuş Kafesleri yapmış bunları Karaalioğlu Parkı´nda bulunan ağaçlara asılmış ve her birine de Otizmli bir hastamızın, çocuğumuzun adı verilmişti. Bu yılda Kedi Evlerinin yapılmasını isteyeceğiz ve kedi evlerine yine otizmli çocuklarımızın adını vereceğiz. Kedi Evlerinin her birine bir işadamımızı destekleyici yapacağız ve kedi evinin ihtiyacını karşılamasını isteyeceğiz.  Yapılacak çok projemiz var. Yola çıkmamızın asıl nedeni 250 bin kişilik yine gönüllülük esasına göre hizmet veren Antalya Kan Bankası topluluğudur. Bizim kardeş topluluğumuzdur. Bizlerin bu sayılara ulaşmamızda bu topluluğun büyük payı vardır. Bu nedenle Antalya Kan Bankası´nın bu çalışmalarını yürüten sevgili Emin Balin´i sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Antalya da yaptığımız faaliyetleri tam desteklemekteler. Destekle kastımız, kardeş aile arıyoruz, trombisit kan ihtiyacı olduğunda bizler hep birlikte harekete geçiyoruz.

 

Otizmli sayı her geçen gün artmakta sorumluluklarınız da haliyle artıyor?

Tam belirlenmiş bir sayı yok. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden bunun sayısını istedik talep ettik. Yakında bu kurumumuzla çok ciddi bir çalışma başlatacağız. Son dönemde çok yüksek şekilde Otizmli Çocuk sayısında artış var. Şunu söyleyebilirim 68 çocuktan biri Otizmli. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırma sonucuna göre Kanser ve AIDS´ten çok daha hızlı artış gösteren hastalık olduğunu açıkladı. Neden olduğu bilinmediği için mevcut bir tedavisi de yok.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Kardeş aile projesi adımlarla ilerliyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Veliler için çocuklarını sınava hazırlamanın en ekonomik yolları
Veliler için çocuklarını sınava hazırlamanın en ekonomik yolları
Özel ders yerine Kunduz
Vinello müzik grubu efsaneleşiyor
Vinello müzik grubu efsaneleşiyor
Tamamı müzik alanında ihtisas yapmış müzik öğretmenliği bölümü mezunu tecrübeli eğitimci müzisyenlerden oluşan Vinello Müzik Grubu ününü ve performansını Antalya dışına taşıyor
POYD, Geleneksel Sezon Galası´nı Lara Barut Collection´da gerçekleştirdi
POYD, Geleneksel Sezon Galası´nı Lara Barut Collection´da gerçekleştirdi
Gecede “Meslekte 50. Onur” ve “POYD´da 25. Yıl” ödülleri de sahiplerini buldu
Halk Et Kepez Satış Mağazası açıldı
Halk Et Kepez Satış Mağazası açıldı
Başkan Böcek sözünü tuttu
Çevre Korunmazsa İnsan Yok Olacak
Çevre Korunmazsa İnsan Yok Olacak
Mavi Bayrak ve Çevre Eğitim Çalışmaları İl Değerlendirme Toplantısı Vali Münir Karaloğlu başkanlığında gerçekleşti.
Büyükşehir´de kırmızı alarm
Büyükşehir´de kırmızı alarm
Birimler gece boyunca ihbarlara müdahale etti
Antalya´da Yeni yıl kutlamaları başlıyor!
Antalya´da Yeni yıl kutlamaları başlıyor!
Noel Etkinlikleriyle, Antalya´ya gelen turist sayısında artış hedefleniyor.
Irak Türkleri “Yerelde Kadın Buluşmaları” toplantısına katıldı
Irak Türkleri “Yerelde Kadın Buluşmaları” toplantısına katıldı
“Yerelde Kadın Buluşmaları”nın üçüncüsü Antalya´da düzenlendi.
Duraliler´e jet hızıyla doğal gaz
Duraliler´e jet hızıyla doğal gaz
Duraliler´e doğal gaz 2020´den önce geldi
Türkiye´nin En Büyük Muz Üreticisi Olacağız
Türkiye´nin En Büyük Muz Üreticisi Olacağız
Vali Münir Karaloğlu, Manavgat Bi Muz Üretim Tesisi ve Haseki Gıda ve Zeytinyağı Fabrikası´nı ziyaret etti.
Antalya için ´kırmızı´ aşırı yağış uyarısı
Antalya için ´kırmızı´ aşırı yağış uyarısı
Antalya Merkez, Serik, Kemer, Kumluca ve Finike çevrelerinde
Bilişimin Kalbi Antalya´da Attı
Bilişimin Kalbi Antalya´da Attı
Akdeniz Bilişim Zirvesi,16 konuşmacı ile 2750 katılımcıyı ağırladı.
Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat ULUCAN Engelli Bireyleri Bulunan Personellerin Aileleri ile Kahvaltıda Biraraya Geldi
Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat ULUCAN Engelli Bireyleri Bulunan Personellerin Aileleri ile Kahvaltıda Biraraya Geldi
Sağlıklı bir toplum kendi engellilerine sahip çıkan, onların üretime katılmasını sağlayan, koruyucu olanakları yaratan bir toplumdur.
İnsanların Psikolojik Sorunlar Yaşamasının Temel Sebebi Tasavvufun Hayattan Uzaklaştırılmasıdır
İnsanların Psikolojik Sorunlar Yaşamasının Temel Sebebi Tasavvufun Hayattan Uzaklaştırılmasıdır
Batı İnsanı Arayış İçinde
Kepez´den okul bahçelerine eğitici oyun alanları
Kepez´den okul bahçelerine eğitici oyun alanları
Kepez´in okul bahçelerine renkli çalışma
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi